Hlavní navigace

Co nás nejvíce zajímá kolem důchodové reformy?

Přípravy na penzijní reformu, která naplno vypukne v lednu příštího roku, jsou již v plném proudu. Informací máme k dispozici nepřeberné množství, o to těžší je se v celé situaci vyznat.

Sdílet

Se změnou důchodového systému se tak vynořují nejrůznější otázky. Jak se zajistit na stáří? Mohu se spolehnout na stát? A do kdy se musím rozhodnout? Odpovědi však mohou být jednodušší, než se zdá.

Dožíváme se vyššího věku a rodí se méně dětí. Pomalu tak stoupá počet seniorů, zatímco řady těch, kteří na ně přispívají na státní důchodový účet, se zmenšují. Na jednoho důchodce dříve přispívali čtyři pracující lidé, dnes je to jen 2,15 poplatníka. A za 30 let se počet důchodců a pracujících již zcela vyrovná. Ten, kdo se nechce spoléhat jen na státní důchod, měl by už dnes myslet na finanční zajištění. Nyní k tomu dostáváme velmi dobré podmínky, protože kromě penzijního připojištění si od nového roku budeme moci spořit i v rámci nově vznikajícího druhého pilíře, říká Jiří Rusnok, předseda představenstva ING Penzijního fondu, a.s.

Důchod ze tří zdrojů

Od ledna 2013 se bude naše spoření na důchod opírat o tři pilíře. Kromě stávajícího povinného státního průběžného systému důchodového zabezpečení (I. pilíř) a změn v penzijním připojištění (III. pilíř) bude nově zaveden i tzv. II. pilíř. Ten bude také dobrovolný, a pokud se jej rozhodneme využít, převedeme do něj 3 % z prvního pilíře a 2 % ze své hrubé mzdy.

Vstoupit či nevstoupit do druhého pilíře?

Výhodou druhého pilíře jsou čtyři investiční strategie, mezi kterými můžeme volit – od konzervativnější po dynamičtější s větší mírou zhodnocení. Do druhého pilíře bude moci vstoupit každý pracující, toto rozhodnutí je však nevratné. Starší 35 let se ale musejí rozhodnout do 30. června 2013, před dovršením 35 let lze vstoupit kdykoliv. Z II. pilíře bude možné čerpat doživotní starobní důchod, nebo starobní důchod na 20 let. Pokud účastník v průběhu této doby zemře, naspořené peníze se stanou součástí dědického řízení. Tyto prostředky navíc nepodléhají exekuci.

Doplňkové penzijní spoření – novinka III. pilíře

Od konce letošního listopadu již nebude možné si nově sjednat penzijní připojištění. Namísto něj od nového roku vznikne nová možnost střádat prostředky ve III. pilíři s názvem doplňkové penzijní spoření. To přinese především výběr z několika investičních strategií a s nimi i možnost vyšších zisků. Můžete tedy více riskovat a více vydělat, nebo být konzervativnější, a tím mít sice nižší výdělek, ale zato větší jistotu. Penzijní připojištění ale nezanikne, budou jej však spravovat transformované fondy a nově do něj vstoupit nebude možné.

Změny výše státních příspěvků u penzijka

Státní příspěvky, na které jsme si dosud u penzijního připojištění zvykli, zůstanou. Avšak již od 1. ledna 2013 se změní jejich výše. Maximální státní příspěvek na všechny stávající smlouvy o penzijním připojištění i na ty nově uzavřené v rámci doplňkového penzijního spoření bude od příštího roku činit 230 Kč, pokud budeme měsíčně přispívat tisícikorunou. Abychom získali nejnižší příspěvek 90 korun, budeme si muset spořit 300 Kč měsíčně.

Předdůchody

Díky schválení novelizace zákona o doplňkovém penzijním spoření lze odejít do tzv. předdůchodu již pět let před důchodovým věkem, aniž by byla doživotně krácená výše starobní penze. Po dobu pobírání předdůchodu musí totiž být z doplňkového penzijního spoření vypláceno minimálně osm tisíc korun (třetina průměrné mzdy). Po vzniku nároku na plnou starobní penzi pak nedochází k jejímu dalšímu krácení. Za účastníka předdůchodu navíc stát platí po celou dobu zdravotní pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).