Chcete úvěr? Zkuste záložnu

Pravděpodobně je zbytečné opakovat, že světová finanční krize zahýbala úvěrovou politikou a způsobila větší opatrnost bank v půjčování peněz. Z obezřetnosti bank ale těží další finanční instituce, které „rizikovější“ úvěry stále poskytují.
30. 4. 2010
pr článek

Sdílet

Banky nechtějí půjčovat peníze, to byl jeden z obvyklých titulků finančních časopisů v nedávných měsících. Světová krize zapříčinila, že banky jsou opatrnější ve výběru klientů, kterým půjčují peníze a řada podniků se tak dostává do problémů. Banky jsou opatrnější v tom, komu a hlavně na co půjčí; vyžadují větší záruky a, z jejich pohledu, rizikové úvěry poskytují výrazně méně, než v předchozích letech, říká Kateřina Burešová, analytička spořitelního družstva WPB Capital.

Druhotná platební neschopnost: riziko současnosti

Nižší šance na získání úvěru se samozřejmě promítá i do samotného podnikání. Banky totiž nepůjčovaly pouze na investice, ale řada firem využívala různých půjček k provoznímu financování například pro překonání krátkodobé platební neschopnosti. Krize způsobila, že podniky investují peníze opatrněji, než tomu bylo v minulosti. Výrazný propad je vidět například ve stavebnictví, ve kterém se objem nových zakázek oproti loňsku propadl o více než 20 %. Rizikem současných firem je ale i vlastní vinou nezaviněná (tzv. druhotná) platební neschopnost. Stačí, když se jeden z běžných odběratelů zpozdí s platbou, a firma rázem nemá dostatečný počet volných finančních prostředků – ať už na platby svým dodavatelům nebo třeba na mzdy. Podobné výkyvy v platební morálce dříve společnosti řešily různými druhy překlenovacích úvěrů. V současné situaci je ale nemusejí dostat, vysvětluje Burešová.

Řešení v družstevních záložnách

Možným řešením v tomto okamžiku je požádat o úvěr mimo bankovní sektor. Pokud první kroky bankou odmítnutého klienta vedou například do družstevní záložny, je to jedno z ideálních řešení. Záložny jsou, stejně jako banky, pod dohledem ČNB a jejich úvěrové produkty splňují bankovní standardy. Některé záložny sice nabízejí úvěry i bankovně ‚rizikovějším‘ klientům, přitom jsou velmi pečlivé v posuzování zajištění a jejich půjčky nejsou zbytečně předraženy. Horší situace může nastat, když odmítnutý klient rovnou osloví některou z méně solidních institucí či jednotlivce. V takovém případě je rizikem nejen vyšší úrok, mnohdy hraničící až s lichvou, ale například i nevýhodně postavené smlouvy, u kterých hrozí jednostranné převzetí majetku ze strany poskytovatele půjčky, vysvětluje Kateřina Burešová.

Ve WPB Capital až 100 milionů

Družstevní záložna WPB Capital aktuálně upravila svou nabídku úvěrových produktů. Na 2 miliony korun jsme snížili minimální výši úvěru; maximální výše pak činí 100 milionů. Změnila se také úroková sazba, kterou jsme výrazně ponížili. Aktuálně nabízíme úvěry s úrokovou sazbou od 9 procent. I nadále klientům poskytujeme individuální splátkový kalendář, splatnost až 20 let nebo možnost jednorázového či postupného čerpání a předběžné posouzení žádosti o úvěr do 48 hodin. Základní podmínkou také zůstává zajištění úvěru nemovitostí, vysvětluje Peter Mojcík, vedoucí úvěrového oddělení záložny WPB Capital.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).