Hlavní navigace

Chcete nejvýhodnější spořicí účet? Neřešte jen výši úroku

Úrok 3 % nemusí být vždy lepší než 1 %. Výhodná úroková sazba spořicích účtů totiž často bývá časově či jinak omezená. Zjistěte, jestli se vám spořicí účet vyplatí, jak vybrat ten nejvýhodnější spořicí účet a kdy je lepší pouvažovat o jiném investičním produktu.
9. 3. 2020

Sdílet

Dáváte si stranou 1 000 Kč až 2 500 Kč měsíčně? Pak spoříte jako většina Čechů

Z loňského výzkumu, který pro Českou bankovní asociaci realizovala agentura SC&C, vyplývá, že naprostá většina Čechů měsíčně spoří alespoň malý obnos. Nejčastěji si odkládají částku mezi 1 000 Kč a 2 500 Kč. Mnohdy ale dělají tu chybu, že si nechávají peníze na běžném účtu nebo doma „ve slamníku“. Tím se ale zbytečně ochuzují. Úspory jim tak nejen nerostou, ale mohou dokonce i ztrácet na hodnotě.

Na běžném účtu o peníze přicházíte. Na hodnotě vaše úspory ztrácejí nejrychleji od roku 2012

V prosinci roku 2019 byla podle Českého statistického úřadu spotřebitelská inflace nebývale vysoká. Dosáhla až nad horní hranici tolerančního pásma cíle ČNB. Narostla do výše 3,2 %, a zrychlila tak nejvíce od října 2012.

Pokud tedy nechcete, aby hodnota peněz, které jste si našetřili, byla rok od roku nižší, neměli byste nechávat své úspory ležet ladem. Existují bankovní produkty, které dopady inflace zmírní, nebo dokonce vaše peníze zhodnotí.

Spořicí účet vás podrží v případě nenadálých výdajů

Pokud nebudete našetřené peníze potřebovat delší dobu a chcete úspory výrazněji zhodnotit, pouvažujte například o termínovaných vkladech nebo stavebním spoření. Získáte lepší úrok než na spořicím účtu. Počítejte ale s tím, že si na peníze budete muset v případě potřeby počkat delší dobu.

Inflace je v posledních měsících nebývale vysoká. Pokud tedy „spoříte“ doma pod polštář, své úspory znehodnocujete.

Jestliže plánujete peníze využít v následujících měsících či letech, bude lepší, když je uložíte na spořicí účet. Vklady jsou na něm ze zákona pojištěny a peníze nejsou zpravidla nijak vázané. To znamená, že si je můžete kdykoli převést na běžný účet a ihned utratit. Spořicí účet ale vybírejte obezřetně. Ne všechny jsou tak výhodné, jak se na první pohled zdá.

5 věcí, na které byste se měli při výběru spořicího účtu zaměřit

Výše zhodnocení úspor je samozřejmě stěžejní. Pokud ale hledáte nejvýhodnější spořicí účet, měli byste zohlednit i další parametry. Které to například jsou?

  • Úroková sazba. Momentálně se obvykle pohybuje od 1 % do necelých 3 %. Ověřte si ale, zda není úročení pásmové. V takovém případě pak většinou platí, že čím vyšší vklad, tím nižší úrok.
  • Poplatky. Některé spořicí účty jsou od nich zcela osvobozené, u jiných se připravte například na poplatky za zřízení, zrušení či vedení účtu nebo za vyhotovení papírových výpisů. Alternativou jsou v tomto případě výpisy elektronické (ty bývají bezplatné).
  • Rychlost výběru. Většinou můžete peníze kdykoli převést na svůj běžný účet. U některých bank ale dostanete výhodný úrok jen tehdy, pokud dodržíte danou lhůtu pro výběr peněz.
  • Složitost sjednání. Jak dlouho trvá, než si účet založíte? A musíte mít v bance otevřený i běžný účet? Pokud patříte mezi 5,5 milionu Čechů, kteří spravují své finance online, bude vás také možná zajímat, zdali si můžete spořicí účet založit z pohodlí domova. Mimochodem, například u Hello bank! si spořicí účet snadno sjednáte přes internet. A zabere vám to 5 minut. Peníze si můžete vybrat kdykoli a úrok pro částky do 300 000 Kč ročně je příjemných 1,5 %. Žádné další podmínky přitom splnit nemusíte – ani si tu kvůli tomu zakládat běžný účet.
  • Další podmínky a omezení. U některých spořicích účtů rozhoduje o úroku výše zůstatku, jinde si musíte sjednat ještě další produkty dané banky. Často banky poskytují výhodnou úrokovou sazbu pouze určitému počtu nejrychlejších sjednatelů, anebo jen novým klientům. Pozor si také dejte na případnou omezenou dobu, po kterou lákavá výše úroku platí.

TIP: Pokud chcete znát čistý výnos, nezapomeňte kromě samotného úroku zohlednit i 15% srážkovou daň. Banka ji musí povinně odvést, takže vám o ni pokrátí váš zisk. Pokud tak máte na spořicím účtu s ročním úrokem 1,5 % například 100 000 Kč, přibude vám za rok 1 275 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).