Hlavní navigace

CFD: nesnesitelná lehkost zisku a ztráty

Komerční sdělení
Můžete si vsadit na růst akcie, a přitom ji nevlastnit, můžete vydělat násobek růstu, ale stejně tak ztratit.

Sdílet

Doba, kdy se na světových burzách obchodovalo „na parketu“, je dávno pryč. Objednávky klientů byly přijímány telefonicky, obchodníkovi je doručil tzv. běžec a objednávky na prodej a koupi se psaly na červené, respektive modré papírky. Ty se házely přes hlavy ostatních obchodníků na dealera, který je po uzavření trhu pároval. To byla éra před-digitální.

Dnes obchody probíhají elektronicky, to znamená s vypořádáním v reálném čase.

„S možností obchodovat elektronicky se vzdáleným připojením do trhu přišly ruku v ruce deriváty podkladových aktiv. Mezi nejrozšířenější nástroje tohoto typu patří rozdílové smlouvy,“ říká Michal Dvořák, hlavní analytik Tradecentrum, a vysvětluje: „Jedná se o relativně ‚starý‘ nástroj, kdy jeho emitent poskytuje klientům participaci na cenovém rozdílu, bez dodání podkladového aktiva. Absence fyzické dodávky aktiva je hlavním rozdílem proti vysoce standardizovaným kontraktům futures obchodovaných například na NYMEX.“

Rozdílové smlouvy, zkráceně CFD (contract for difference), vycházejí z jednoduchého principu, totiž participaci na rozdílu ceny od otevření do uzavření pozice. Nebo jinak řečeno, bez nutnosti fyzického nákupu podkladového aktiva, například akcie, lze vsadit na její pokles, nebo růst. Klient tak nemusí mít smlouvu s obchodníkem o zapůjčení těchto aktiv. CFD mají i další výhody oproti jiným investičním nástrojům, zejména rozšířený čas obchodování, standardizované jednotky, tzv. loty, výraznou rozmanitost a možnost využití vnitřní i vnější páky, tzv. leverage.

„Právě tato vlastnost je však i zásadním rizikem, a to hlavně pro retailové klienty. Páka nejen snižuje množství kapitálu nutného k participaci na tržním pohybu aktiva, ale také umocňuje výkon, bohužel oběma směry,“ doplňuje Michal Dvořák.

V praxi to znamená, že pokud je například na akcii Facebooku páka 1:5, každý pohyb podkladového aktiva o 1 % vyvolá pohyb na klientském účtu o 5 %. Na devizovém trhu pak při standardní páce 1:20 bude každé 1 % pohybu na spotovém trhu znamenat pohyb na klientském účtu o 20 %.

Páka, která v případě shodného vývoje s klientským očekáváním umocňuje zisk, je tak i výrazným rizikem, pokud jde vývoj proti směru spekulace.

Pákové obchody: vysoké zisky i vysoké ztráty

Jak takový pákový obchod prostřednictvím CFD na akcie vypadá, si ukážeme v konkrétní situaci.

Použijeme pro ni pohyb akcií firmy Facebook mezi 17. 6. 2019 a 18. 6. 2019. Akcie Facebook měly hodnotu 185 USD (17.6.2019 při začátku obchodní seance). Druhý den na konci obchodního dne hodin měly hodnotu 188,5 USD. Šlo tedy o nárůst 1,89 %. V tabulce s příklady obchodů se pákový efekt pohybuje od 1:1 do 1:5. Vidíme tři různé výsledky podle velikosti páky. Zisk nebo ztráta nastává podle toho, zda spekulujeme na pokles, nebo na růst. Ukážeme si příklad, kdy obchodník očekával růst den akcií FB a spekuloval na něj.


*Poplatky: tabulka znázorňuje tzv. spread, poplatek brokera, který se vypočítává ze zisku obchodníka z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Jaké jsou poplatky a podrobnosti k jejich výpočtu se dozvíte v dokumentech Tradecentrum o poplatcích u jednotlivých instrumentů a v podmínkách obchodování.

Předpokládejme tedy, že obchodník 17. 6. na začátku obchodní seance otevřel pozici v hodnotě 10 000 USD se spekulací na růst a druhý den večer ji uzavřel. Trh šel opravdu nahoru. Bez použití pákového efektu realizuje zisk 189 USD. Při použití pákového efektu 1:5 jeho zisk dosáhne 946 USD. Stejnou výši by naopak měla jeho ztráta, pokud by býval spekuloval na pokles ceny.

Jak lze na příkladu vidět, finanční páka může dopomoci k vysokým ziskům, ale zároveň způsobit stejně vysoké ztráty. Proto je nutné, aby si obchodník uvědomil, jak moc je ochotný riskovat. Pokud se domnívá, že CFD může být šálek jeho kávy, a nemá dostatečné zkušenosti, pak je určitě potřeba, aby uplatnil postupy risk managementu a zejména zajišťovací funkci „stop loss“. Ovšem úplným začátečníkům na trzích se nedoporučuje používat páku. Pro investory s kladným vztahem k riziku může být tento druh obchodování vítaným členem portfolia, i když ani zkušenější tradeři zpravidla nevyužívají páku větší než 1:5. Při rozumných pravidlech risk managementu lze ovšem vytvořit obchodní systém i s větší pákou.

Tradecentrum nabízí obchodní prostředí platformy MT5 se zaměřením na obchodování měnových párů a řady instrumentů CFD. Tradecentrum je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, což je kyperská investiční firma (CIF) dohlížená a regulována Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licenci číslo 242/14. Více na www.tradecentrum.com.

Upozornění na rizika: Finanční rozdílové smlouvy jsou složité nástroje a jsou spojeny s vysokým rizikem rychlých finančních ztrát v důsledku pákového efektu. Na 80,49 % účtů retailových investorů dochází k finančním ztrátám při obchodování s finančními rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele. Měli byste zvážit, zda chápete, jak finanční rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko, že utrpíte finanční ztráty. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s těmito produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).