Hlavní navigace

České akcie trochu jinak

České akcie mají za sebou dva velmi úspěšné roky. Kromě toho, že „zainvestovaní“ investoři pravděpodobně počítají tučné zisky, získali investice do českých akcií na popularitě a stále více lidí hledá možnosti, jak investovat. Požadavky současných investorů jsou ale různé – pro někoho jsou akcie rizikové, někdo naopak hledá agresivnější metody investování. Svůj prostor pro investice do českých akcií však najde téměř kdokoliv – s využitím derivátů nebo certifikátů emitovaných a české akcie.

Sdílet

Indexový certifikát na index PX-D

Určitě znáte tu situaci. České akcie rostou a já bych na tom chtěl vydělat. Ale do jaké akcie investovat? Jak si sestavit své portfolio? Odpověď může být jednoduchá. Zkuste si koupit celý index akcií! Že to nejde? Společnost brokerjet České spořitelny nabízí obchodování s indexovými certifikáty a jedním z nich je i certifikát, jehož podkladovým aktivem je index 7 nejvýznamnějších českých akcií obchodovaných na pražské burze v segmentu SPAD – index PX-D. Nákupem tohoto certifikátu získáváte v okamžiku portfolio akcií složené ze všech SPADových titulů. Hodnota tohoto certifikátu pak přímo kopíruje hodnotu indexu PX – D – jediný rozdíl je v tom, že se obchoduje na burze EUWAX ve Stuttgartu a je tedy kotován v EUR. Aktuální cena tohoto certifikátu se pohybuje v současnosti kolem 71 EUR a tento certifikát je možné najít na www.brokerjet.cz pod isinem DE0003937520.

Deriváty na české akcie

Zdá se Vám investice do indexu příliš konzervativní? Jste agresivní investor, který chce vydělat více a zároveň je ochoten akceptovat riziko? I pro Vás je tu alternativa – deriváty na české akcie. V rámci nabídky brokerjet můžete obchodovat s warranty, jejichž podkladovými aktivy jsou i české akcie. Warranty jsou deriváty velmi podobné opcím. Majitel warrantu tedy získává právo (nikoliv povinnost) koupit (call warrant) nebo prodat (put warrant) podkladové aktivum za předem stanovenou cenu během platnosti warrantu. Ukažme si příklad warrantu na v současnosti populární akcie Čezu – tento warrant nám dává právo koupit akcie Čezu za cenu 250 Kč a toto právo můžeme uplatnit kdykoliv do 15.6.2005. Cena tohoto warrantu (práva) je v současnosti přibližně 1,42 EUR – stejně jako u certifikátů se warranty obchodují v EUR. A proč je tento warrant tak zajímavý a vhodný pro agresivnější investory? Při jeho nákupu se plně projevuje pákový efekt – tedy skutečnost, že pohyb warrantu je větší než pohyb podkladového aktiva – a to jak v pozitivním, tak negativním případě. Ukažme si opět příklad: Dejme tomu, že „páka“ výše uvedeného warrantu na akcie Čezu je aktuálně 6,24. Interpretovat tento indikátor můžeme asi takto – pokud akcie Čezu vyrostou o 1 %, warrant na tyto akcie vzroste o 6,24. Samozřejmě to platí i obráceně při poklesu – pokud akcie Čezu poklesnou o 1 %, pak i warrant poklesne o 6,24 %!

Warranty tedy mohou být zajímavou alternativou pro investory, kteří v současné době využívají úvěry na cenné papíry. I zde totiž dochází k využívání pákového efektu.

V současné době je možné s brokerjet obchodovat warranty na tyto české akcie:

  • Čez
  • Unipetrol
  • Erste Bank
  • Komerční banka

Více informací o certifikátech nebo warrantech je možné získat na www.brokerjet.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).