Hlavní navigace

Češi se učí využívat vlastní elektřinu

Pokud se všechny předpovědi vyplní, čeká majitele domácích fotovoltaických elektráren rekordní rok úspor.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je to jednoduché. Na střeše domu máte fotovoltaické panely. Ty během dne vyrábějí energii ze slunce. Čistou energii zdarma ze slunce skladujete v inteligentním bateriovém boxu. Z něj čerpáte čistou uloženou elektřinu večer, nebo brzy ráno, kdy slunce ještě nesvítí. Ve výsledku spoříte až 70 % nákladů na elektřinu, šetříte životní prostředí a také se vás už netýkají případné výpadky proudu. 

Ostatně o tom, že si Češi výrobu vlastní energie a její skladování oblíbili, svědčí i poslední statistiky. Podle nich se cestou vlastní výroby elektřiny a akumulace v bateriích vydalo už přes 2 000 tuzemských domácností. Z řešení dostupných na trhu vyčnívá ČEZ Battery Box od české společnosti OIG. Na českém trhu jej společně s fotovoltaikou i samostatně dodává a instaluje výhradně společnost ČEZ.

Za elektřinu zaplatil 40 Kč za měsíc

Zájem o vlastní elektrárnu s úložištěm roste nejen kvůli výhodným dotacím, které můžete nyní získat. Ještě více za rostoucím zájmem stojí konkrétní zkušenosti konkrétních lidí. Pan Ludvík, který si vlastní střešní panely a Battery Box pořídil začátkem letošního roku, říká: „Za prvních 20 dní v dubnu byl můj dům z 99 % soběstačný. Ze sítě jsem spotřeboval elektřinu za necelých 40 Kč, a to je léto teprve před námi!“

Využijte akční nabídky ČEZ a pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým systémem za 199 990,– včetně státní dotace. Více na www.cez.cz/baterie. Akce platí pro prvních sto závazných objednávek.

Český patent s širokou paletou chytrých funkcí  

Za úspěchem Battery Boxu stojí fakt, že nejde jen o obyčejnou baterii. Battery Box kombinuje rozšířitelnou bateriovou banku se softwarovým řešením. Celé zařízení je pak speciálně upraveno pro použití ve specifické české síti. Funguje tedy v třífázovém provedení a v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou zajistí domu vlastní výrobu, ukládání a následnou chytrou distribuci energie po domě. Dodávku energie z baterií zajišťuje i v ostrovním provozu, do kterého přejde v momentě, kdy vypadne dodávka elektřiny z vnější sítě.

„Pokud svítí slunce, celá domácnost funguje na energii z fotovoltaických panelů. Večer pak dům funguje na energii, která se přes den uloží v bateriích. Navíc si můžete nastavit preferenci, na co chcete energii ze solárních panelů využívat. Pokud například víte, že odpoledne přijedete z práce
a budete si chtít dobíjet elektromobil z energie, kterou máte zadarmo ze svých solárních panelů, Battery Box ji bude uchovávat a ostatní spotřebiče v domácnosti přepne na elektřinu ze sítě. Ovládání lze snadno provést přes aplikaci v mobilním telefonu,“ vysvětluje někdejší ministr průmyslu a spolumajitel společnosti OIG Martin Kuba.

„Bateriový systém se také dokáže podívat, jaké bude počasí a zda bude dost slunečního svitu, aby se baterie dobila. Pokud vyhodnotí, že ne, dokáže si ji dobít například přes noc ze sítě, kdy má zákazník levnější tarif, a touto elektřinou pak přes den zásobovat domácnost. Baterie také dokáže zajistit, že váš dům už bude mít vždy svou energii a bude svítit, i když všude kolem vás vypadne elektrický proud. Díky rychlosti přepnutí vlastně už ve svém domě ani nepoznáte, že elektřina všude kolem vás vypadla, “ dodává manažer odboru technologických a smart služeb společnosti ČEZ Jakub Rous.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).