Bitcoin a burza? No jasně!

Autor: Unsplash.com
Bitcoin vstoupil na světlo světa v roce 2009 a od té doby udělal obrovskou díru do světa. Jak je to možné, ptáte se a nevěříte vlastním uším, že něco tak nepravděpodobného mohlo mít takový dopad na všechny, kdo do nějak investovali? Tak si o obchodování s Bitcoinem něco povíme.
21. 8. 2023
pr článek

Sdílet

Bitcoin nastupuje na scénu

Bitcoin je jedna z dnes již velké řádky digitálních měn, tedy výhradně elektronicky vytvořených a uložených měn (z dalších můžete znát například Ethereum, Litecoin, Tether, Zcash). Lze ji však uplatnit nejen za služby v online světě (například online nákup zboží nebo na sociálních sítích, ale již v mnoha případech jimi můžete zaplatit za zboží i služby ve fyzických obchodech či službách. 

Velký rozdíl oproti klasickým měnám však je to, že neexistuje žádná bitcoinová centrální banka, která by její šíření regulovala a řídila, ale systém je založený na svébytně decentralizovaném systému. Transakce probíhají pouze mezi držiteli měny, tzv. peer-to-peer, kdy pro výpočty a převody používají vlastní výpočetní výkon, kdy je tak celá platforma závislá na svých uživatelích. To však umožňuje velkou míru anonymity, ale zároveň také kontroly, protože je tím pádem nesnadné používat již jednou utracené peníze a je možné také využít vlivu sociálních médií na bitcoinový kredit. 

Bitcoin je možné uchovávat jak fyzickou osobou díky elektronické peněžence, nebo pomocí osobního klíče u třetí strany. Je však vždy jen dané množství právě vygenerovaného množství bitcoinu, který díky peer-to-peer struktuře nemůže nabývat nekonečného množství, a tak dochází k jeho přímému zhodnocení. A to je ten důvod, proč Bitcoin ze dne na den vyskočil raketovou rychlostí do výšin velkého zhodnocení kapitálu. 

Obchodování s Bitcoinem

I přes značné nevýhody, které se mohou zdát jako nepřekonatelné v případě manipulace s bitcoinem (jeho omezené množství, převody peer-to-peer nebo regulovanost) zůstává Bitcoin již od roku 2017 jednou z nejvíce obchodovaných komodit na světové burze. Kromě fyzických osob do ěja začaly vkládat důvěru i společnosti a firmy nadnárodního rozměru, například firma Tesla. Od roku 2021 je dokonce možné Bitocinem platit oficiálně v Salvadoru a od roku 2022 ve Středoafrické republice jako jedním z jejich uzákoněných měn. 

Obchodování s Bitcoinem může být značně nepředvídatelné, protože komodita sama je velmi volatilní, tedy prochází množstvím nepředvídatelných výkyvů. Při její koupi je možné zvažovat dva způsoby, a to buď nákup podkladového aktiva v naději nebo nákup kontraktu na rozdíl. Nákup podkladového aktiva znamená, že si klient může koupit menší nebo větší množství bitcoinových mincí bez znalosti dlouhodobých historických dat o tom, zdali se bude měně dařit nebo nikoliv (protože tím, že je Bitcoin na trhu teprve relativně chvíli z pohledu obchodovatenosti, není nikdy jisté, jak se jeho kurz bude vyvíjet). Jedná se tedy spíše o takovou sázku na naději, doufání, že aktiva Bitcoinu i nadále porostou. Nákup kontraktu na rozdíl je pak způsob obchodování založený na smlouvě, tedy bez nutnosti vlastnit jakákoliv podkladová aktiva dané komodity. Dá se s ní spekulovat jak při vzrůstu ceny, tak poklesu, dle toho, jak je kontrakt formulován. Jedná se o dynamický nástroj, který slibuje velké výdělky, je však také značně rizikový. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).