Systém decentralizovaných financí (DeFi) je ve velkých potížích. Zásadní problémy jsou dva. Zaprvé, absence rozumného regulačního rámce nabízí firmám možnost pracovat s bankovními produkty, aniž by se držely stanovených pravidel, jako jsou povinné míry rezerv a pojištění kapitálu. Zadruhé, aplikace jsou často postavené na naprosto chybných ekonomických základech – například Terra Labs. Všichni schopní ekonomové věděli od prvního dne, že Terra zkolabuje.
Decentralizované finance jsou jeden velký experiment. Dosavadní produkty vznikly s velkou podporou investorů. Avšak nyní už vidíme, co se stane, pokud tato podpora začne mizet. Pro vývojáře bude nyní nejzásadnější vytvořit takový ekosystém, který může fungovat i v horších podmínkách. Kryptoměny si zažily svůj vlastní Černý čtvrtek 1929 – právě po něm vznikly americké orgány pro dohled nad tamním finančním sektorem.
Nová technologie bankovních služeb
DeFi je mladá technologie, která využívá aplikace na blockchainu k nabízení tradičně bankovních služeb – půjček, investic či prosté směny. Hlavní výhodou je eliminace poplatků a inkluzivita, kdy službu může využít každý bez potřeby prokázání příjmu. Navíc je anonymní.
Nevýhodou konceptu DeFi (popřípadě CeFi, je-li poskytovatel služby centralizovaná společnost) je nedostatek jistot a regulací. Při interakci s blockchainem hraje vždy největší roli to, jak moc robustnímu systému věříte.
Dokud kryptoměny rostly, důvěra nadšenců byla obrovská. Jeden z největších poskytovatelů DeFi – Celsius – nabral 12 miliard dolarů ve vkladech, které jsou nyní uzamčené z obav o kolaps. Vedle toho další gigant Terra Labs spravující tokeny UST a LUNA při své implozi vymazal 45 miliard USD.
Co se stalo při kolapsu Terra?
Terra se stala obětí svého vlastního neudržitelného systému. Stabilní kryptoměna UST totiž měla sledovat cenu jednoho dolaru. Když se pod obrovským náporem prchajících investorů začala hodnota odchylovat, aplikace musela tisknout více LUNA, což mělo vázání na dolar obnovit. Místo toho vznikla hyperinflační smyčka, která seslala LUNA k zemi o 99,9999 %.

Autor: TradingView
Proč ztratil Celsius důvěru investorů?
Po kolapsu Terra začali investoři prchat i z ostatních DeFi služeb. Proběhlo něco, co známe z krize 20. let – fenomén „bank run“, neboli situace, kdy lidé ztratí důvěru a začnou hromadně vybírat své vklady. Celsiu jednoduše došly peníze, protože ve světě kryptoměn neexistuje povinná míra rezerv. A tak všem klientům zamkl prostředky, aby je nemohli vybrat. V podmínkách užití služby Celsius je také napsáno, že při insolvenci klienti přijdou o všechny peníze. Existuje tedy velká pravděpodobnost, že po otevření výběrů protokol zbankrotuje.

Autor: r/CryptoCurrency
Poškodí tedy pád Terry a Celsia systém decentralizovaných financí? Je jasné, že obě společnosti byly silně provázané s celým ekosystémem. Ztráta důvěry v nich se projevila napříč celým DeFi systémem. Hrozí, že pokud bude pochmurná nálada na kryptoměnovém trhu pokračovat, i další platformy se pod náporem zhroutí. Nicméně, jedna pozitivní věc by se našla. Celsius i Terra donutily zákonodárce přemýšlet o zodpovědné regulaci kryptoměn.
Adam Neuberger, odborník na kryptoměny a
spoluzakladatel projektu Probinex