Začátek roku bývá období nejen plné nejrůznější depresí ze skrečovaných předsevzetí, ale stále častěji se přidávají také tíživé finanční problémy. V rámci adventního šílenství lidé nakupovali i za peníze, které na účtu neměli, a moc nekoukali na výši úroků či poplatků (vždyť je to přece pro děti). V lednu tak musel logicky následovat šok, když přišla první složenka a oni si konečně uvědomili, kolik to všechno bude stát.
„Dluhovou past není radno podceňovat. Pokud jste si půjčovali na Vánoce, co nejdříve si spočítejte, jestli to zvládnete splatit,“ doporučuje Petr Šíma, marketingový ředitel společnosti ACEMA Credit, která je nejvýznamnějším poskytovatelem zajištěných úvěrů na českém trhu. „Čím dřív to začnete řešit, tím lépe se s tím dá něco dělat,“ dodává.
Snížit splátku a začít zase žít
Jak tedy přežít Ježíška na splátky, když se ukáže, že zasekl větší sekeru do vašeho rodinného rozpočtu, než jste si mysleli? Sebrat manželce zlatý přívěšek a vyrvat dětem z rukou stavebnici, to by asi bylo ekonomické řešení, pohodu rodinného krbu by ale rozhodně nenastolilo. Naštěstí existují daleko rozumnější cesty.
„Na většinu těchto problémů zabírá vhodné refinancování. Nejjednodušší je najít si společnost, která vám dá nižší úroky. Vše si můžete v klidu rozmyslet nad kalkulačkou webové aplikace www.mojepujcka.cz,“ vysvětluje Petr Šíma. Díky nižším úrokům klesne splátka a klient najednou získá rozumné podmínky. Jedny z nejnižších úroků na trhu má aktuálně společnost ACEMA Credit, a to již od 6,4 %. Tato jedinečná sazba platí jak pro konsolidace půjček, tak pro nové úvěry. Aby mohla nebankovní společnost nabídnout tak lukrativní podmínky, potřebuje záruku – a tou je ručení nemovitostí. „Poskytujeme nebankovní půjčky až do 80 % ceny nemovitosti, což na trhu nemá konkurenci, vzhledem k zajištění si můžeme dovolit i poskytovat půjčky bez kontroly registrů dlužníků“ připomíná Petr Šíma.
Vedle výše úroku je ještě jeden parametr, který dokáže udělat dluhy snesitelnější: doba splatnosti. Stačí ji vhodně prodloužit a splátky se rázem sníží na únosnou úroveň. Běžní poskytovatelé mají krátké doby splatnosti do 5 let, což bývá poměrně rizikové. Když to pak klient nezvládá, často se od poskytovatele, hlavně nebankovní půjčky, dozví, že splátku není možné snížit. Řešením tak může být i refinancování právě prostřednictvím prodloužení splatnosti. Při velkém dluhovém zatížení se musí klient smířit s tím, že dobu splatnosti bude nezbytné navýšit výrazně. Společnost ACEMA Credit pamatuje i na tyto případy a nabízí prodloužení až na 20 let.
Protože trh poskytovatelů nebankovních půjček se v posledních letech značně rozrostl, stává se stále běžnější situace, kdy lidé dluží hned několika firmám najednou. V takovém případě se vyplatí sloučit své nevýhodné půjčky do jedné výhodné. Výjimkou jsou klienti, kteří už dluží tolik, že refinancování nepomůže. Pokud za námi přijde někdo takový, spíše než další půjčku mu nabídneme institut oddlužení a osobní bankrot.
Jak do toho znovu nespadnout?
S půjčováním peněz je to jako s alkoholem – když se dostanete do potíží a podaří se vám je překonat, zvyšuje se pravděpodobnost, že do toho spadnete znovu. Nejlepším způsobem, jak tomu předejít, je zapracovat na své finanční gramotnosti. Pokud porozumíte jazyku finančních poradců, příště už vás nedostanou, protože si uvědomíte, do čeho vás chtějí uvrtat.
Nenásilnou a atraktivní formu vzdělávání najdete na webových stránkách projektu Chytrý Zdeněk – www.chytryzdenek.cz. Tváří tohoto projektu je populární herec Zdeněk Srstka, který vzpomíná na setkání s lidmi ze společnosti ACEMA takto: „Tenkrát jsem dostal spoustu dobrých rad, jak ukládat svoje finance a jak si vybrat co nejvýhodnější půjčku, abych ji dokázal splácet a nedostal se do problémů. Když jsme skončili tak jsem si povzdechl, že je škoda, že se k těmto informacím normální člověk vůbec nedostane!“ A tak vznikl ojedinělý webový projekt a ten už třetím rokem pomáhá lidem s orientací ve finančním světě.
Výsledkem této edukativní činnosti by určitě neměl být stav, kdy si člověk nechce půjčovat vůbec a za žádných okolností. Život je přeci jen krátký, a proto bychom jej měli prožít co nejlépe. Navíc na trhu se dá nalézt řada finančních produktů s rozumnými podmínkami. „Zodpovědná půjčka bývá většinou spojena s investicí do nemovitosti, čímž se zvyšuje její hodnota a životní úroveň majitele. Přestavba domu či rekonstrukce sice vyžaduje vynaložení značných finančních prostředků. Lidé si to ale dobře uvědomují, a právě proto podobné půjčky většinou dokážou řádně splatit,“.
Více informací a kalkulace výhodných půjček na www.acema.cz.
Kvíz – otestujte svoje finanční znalosti
1) Jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN?
a. Úrok je vždy vyšší než RPSN
b. RPSN je zpravidla vyšší než úrok
c. Žádný, jsou to stejné pojmy
2) Je možné získat půjčku i když je člověk v registrech dlužníků?
a. Ne, je to automatický zákaz u všech poskytovatelů
b. Ano, bez problému u všech bank i nebankovních poskytovatelů
c. Ano, ale jenom některých poskytovatelů nebankovních půjček
3) Co je Americká hypotéka?
a. Typ úvěru určený pouze na koupi nemovitosti
b. Typ půjčky na cokoliv, pouze zajištěná stávající nemovitostí
c. Hypotéka, která se poskytuje v Americe
4) Jaká půjčka je výhodnější?
a. Úrok = 10 % p. a.; RPSN = 16 % p. a.
b. Úrok = 1,2 % p. m.; RPSN = 25 % p. a.
c. Úrok = 10 % p. a.; RPSN = 55 % p. a.
d. Všechny úvěry jsou stejně výhodné
Nápovědu hledejte v průvodci půjčkami na www.acema.cz .
Správné odpovědi: 1b, 2c, 3b, 4a