Hlavní navigace

10 tipů, jak rychle získat půjčku

Jak požádat o půjčku? Co udělat, aby nebyla zamítnutá? Přečtěte si rady od banky Zuno, která nyní nabízí rekordně nízký úrok 4,9 % ročně na všechny spotřebitelské úvěry.
6. 6. 2016

Sdílet

1. Zkontrolujte si podmínky pro získání půjčky

Většinou se jedná o základní podmínky typu minimální věk, příjem nebo zaměstnání. Všechny banky je mají uvedené na webu a určitě stojí za to si je prostudovat, přes ně totiž nejede vlak. 

Například podporu v nezaměstnanosti nebo studentské stipendium banky nemusí brát za standardní příjem. Vždycky je lepší dobře se dopředu informovat, než požádat o půjčku a zklamaně číst zprávu o jejím zamítnutí.

2. Zjistěte si, jaké dokumenty banka může chtít

Nejčastěji banky vyžadují doklad totožnosti, potvrzení o příjmu nebo výpisy z účtu. Například v Zuno s žádostí nic dokládat nemusíte.Pokud přeci jen během schvalovacího procesu zjistíme, že nějaký dokument potřebujeme vidět, vyžádáme si ho individuálně.

3. Odešlete doklady, které jsou skutečně vyžádány

Už na škole se učíme, že zadání je potřeba číst si dvakrát. To samé platí v komunikaci s bankou, když si od vás žádá určité dokumenty a doklady. Např. i takové potvrzení o příjmu má své náležitosti, které nelze opomenout. Někteří klienti jsou kreativní a vymýšlejí vlastní způsoby, jak a které informace bance dodat. Když má banka vlastní formulář, použijte ho. Jsou tam všechny položky, které od vás banka potřebuje, a máte jistotu, že jste nezapomněli na nic důležitého.  

4. Odpovídejte pravdivě

Správně vyplněná žádost urychluje její zpracování, odpovídejte tedy pravdivě a úplně. Tak například – chcete lepší úrok, a tak si vyplníte vyšší příjem? To opravdu není dobrý nápad. Nebo se rozhodnete některou kolonku přeskočit? Třeba IČO, i když ho máte. Opět – není to dobrý nápad. Dávejte si ale pozor i na chyby z nepozornosti jako překlepy nebo přehozené kolonky. Všechny tyto i na první pohled drobnosti mohou vést k prodloužení procesu schvalování nebo ke zrušení či dokonce k zamítnutí. Samozřejmě pokud už k něčemu takovému dojde, svět se nezboří. Ničemu nebrání, abyste podali opravenou žádost.

5. Využívejte úvěrové produkty – ale zodpovědně

Pokud používáte kreditku nebo kontokorentní úvěr, ukazujete bankám, jaký jste dlužník. Nemějte obavy, když je máte. Správným používáním těchto produktů naopak bance ukazujete, že jste zodpovědný dlužník a že jste schopni plnit své závazky. Hlídejte si proto přečerpání kreditky nebo pravidelné splátky. Pozor např. na připsání úroků na kontokorentu na konci měsíce. Když už máte téměř načerpanou hraniční částku, po připsání úroků se snadno můžete stát, že limit překročíte, a dojde tak k nepovolenému přečerpání.

6. Budujte si dobrou úvěrovou historii

Pokud jste měli v minulosti problémy se splácením půjčky, může to ovlivnit vaše budoucí úvěry. Pokud jste měli v minulosti půjčku, kterou jste spláceli bezproblémově, získáváte naopak pozitivní body. Je to úplně stejné jako v běžném životě. Když někomu půjčíte peníze a on vám je bez problémů podle dohody vrátí, rádi mu půjčíte znovu.

7. Pochopte rozdíl mezi zrušením a zamítnutím žádosti

Zrušení žádosti o půjčku nijak neovlivňuje váš obraz v očích banky. Nejčastěji ruší žádost klienti, kteří nejsou spokojení s podmínkami banky nebo si to jednoduše rozmysleli. Bankou může být zrušená i nesprávně vyplněná žádost. Jinými slovy nemá zrušení žádosti v podstatě žádný vliv na úvěrovou historii.

Zamítnutá žádost však znamená, že jste o půjčku žádali a banka vás odmítla – to není úplně nejlepší znamení a při další žádosti na něj může být brán zřetel. Samozřejmě to ale neznamená, že kvůli jedné zamítnuté žádosti už nikdy žádný úvěr nedostanete. V praxi vám negativní bod připíší, až když uvidí sérii takových zamítnutých žádostí.

8. Promyslete si předčasné splacení

Bavme se na rovinu – u všech bank představují půjčky hlavní příjem a ZUNO není výjimkou. Dodržet podmínky smlouvy a bezproblémově splácet znamená budovat dlouhodobý vztah s bankou. Takové jednání může banka příště ocenit např. lepší sazbou nebo speciální nabídkou jejích produktů.

9. Podívejte se do registrů

Pokud vás banky odmítají, zkuste se podívat do registrů Credit Bureau a Solus. Oba dva vám na požádání a za určitý poplatek vystaví výpis. Tyto registry sledují vaši platební historii, své dlužníky tam evidují např. i telekomunikační společnosti. Možná tak zjistíte, že jste kdysi zapomněli uhradit fakturu a tento vroubek se s vámi veze až do současnosti. Když znáte příčinu, můžete s tím něco dělat.

10. Myslete na přílišné zadlužení

Běžně si klienti podávají žádosti ve vícero bankách naráz. To se určitě vyplatí, protože si tak můžete porovnat nabídky a vybrat si tu nejlepší. U této strategie je ale jedno riziko – když máte otevřených více žádostí, může to být důvod pozdržení schválení půjčky u některé z bank. Banky totiž vaše žádosti vidí v registrech a při schválení tu hrozí, že vám zároveň půjčku odklepnou i ostatní banky, a dojde tak k vašemu přílišnému zadlužení. Vystavovat vás takovému riziku si samozřejmě žádná banka nepřeje, své slovo v tom má i legislativa. Ve výsledku se tak může stát, že i kdyby vám banky půjčku normálně daly, za takových okolností ji pozdrží, ve výjimečných případech dokonce zamítnou.  

V případě, že je vaše žádost zamítnutá kvůli příliš vysokému zadlužení a příčinou není více podaných žádostí, zvažte zrušení kreditky a povoleného přečerpání účtu. Pokud dané produkty nevyužíváte a máte je jen jako finanční rezervu, můžete se bez nich nějakou dobu obejít a podat žádost znovu. A díky tomu, že snížíte své zadlužení (ano, i povolené přečerpání a kreditní karta je forma úvěru), pak máte větší šanci na úspěšnou žádost.

Zuno nyní snižuje úrokové sazby svých bezúčelových úvěrů na 4,9 % ročně, což je aktuálně nejnižší nabídka mezi bankami v České republice. Klient Zuno může tento úrok získat bez podmínek, bez zbytečných a skrytých poplatků a bez dalších nákladů. Prostě bez žádného „ale“.

Doposud nejnižší sazbu 6,9 % tedy Zuno snižuje ještě o dva procentní body.

Nový garantovaný úrok 4,9 % pro přenesení půjčky

Úrok 4,9 % ročně může navíc získat i ten, kdo v Zuno refinancuje staré půjčky. Zuno tak rozšiřuje svoje tři nabízené sazby 6,9 %, 9,9 % a 14,9 % ročně na čtvrtou aktuálně nejnižší nabídku na trhu. Zájemce o refinancování v Zuno navíc předem ví, jaký úrok na svém novém úvěru může dostat.

Mít někde dluh se může stát raz dva, stačí jen malá nepozornost nebo chyba. Jak si snadno ověříte, že někde nemáte vroubek?

Příkladem takové nepozornosti je neuhrazená faktura u mobilního operátora nebo za elektřinu. Nemusí to být ani váš záměr, prostě se stalo. Častokrát se pak děje následující: Instituce, které dlužíte, vás po nějakém čase zaregistruje do databáze SOLUS. S takovým záznamem je třeba podstatně těžší dostat od banky úvěr. Do SOLUSu nahlížíme i my, když si u nás žádáte o půjčku. 

Pokud jste o SOLUSu nikdy neslyšeli, jde o zájmové sdružení právnických osob, které tvoří banky, nebankovní finanční instituce a další společnosti jako už zmínění mobilní operátoři nebo distributoři energií. Tyto společnosti pak mezi sebou sdílejí informace o svých dlužnících. Cíle jsou jasné a fér – zamezit předlužení lidí a zároveň předejít ztrátám na straně společností, které by se nakonec promítly v dražších produktech a službách. Nemusíte se ale děsit, každá chyba se dá napravit a různé prohřešky mají také různou váhu. Není to tak, že když se jednou v seznamu ocitnete, máte celoživotní utrum u všech společností sdružení.

Vědět, jestli v databázi nefiguruje vaše jméno, se hodí, i když máte třeba podezření, že někdo zneužil vaše osobní údaje – třeba si na vás vzal úvěr, který nesplácí. Svoji bezdlužnost si nově můžete ověřit velmi rychle a pohodlně. SOLUS totiž od konce minulého roku nabízí zaslání výpisu přes zprávu SMS. Veškeré informace a postup najdete tady. SMS s výpisem vás vyjde na 99 Kč. Pokud máte radši vše na papíře, můžete si nechat výpis poslat i klasicky poštou.

SOLUS není jediná databáze, se kterou banky spolupracují. Velkou váhu při schvalování úvěru mají také záznamy v Bankovním registru klientských informací (BRKI) a Nebankovním registru klientských informací (NRKI). Jim se budeme věnovat v jednom z dalších blogů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).