Hlavní navigace

Zabalte si cestovní pojištění, chytré jako termoprádlo

Chystáte se na lyže do zahraničí? Nezapomeňte na „cestovko.“ To už totiž není to staré nudné pojištění, ale dokáže se přizpůsobit vám i tomu, co děláte.
15. 2. 2017
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Cestovní pojištění, se kterým vyrazíte na zimní dovolenou, už nemusí krýt jenom ošetření úrazů nebo léčbu nemoci. Chtějte od cestovka mnohem víc. A možná v tom nebudete sami, každý rok do Alp vyjede za zimními sporty přes 600 tisíc Čechů…Dobrou radu pro vás máme už na začátku – vyberte si takové cestovní pojištění, které respektuje styl vaší dovolené i váš vlastní.

Když jde o zdraví, nechcete řešit limity

Základem „cestovka“ pořád zůstává pojištění léčebných výloh – to hradí takové případy, když si způsobíte úraz nebo onemocníte. Náklady na ošetření v oblíbených zahraničních destinacích, jako jsou Rakousko nebo Itálie, bývají násobně vyšší než v České republice. A na Evropský zdravotní průkaz (EHIC) není moudré příliš spoléhat. Proč? Garantuje totiž poskytnutí zdravotní péče pouze ve státních zdravotnických zařízeních a v rozsahu, který poskytuje veřejné zdravotní pojištění občanům daného státu.

Zkuste ale v lyžařských střediscích taková zařízení najít! V drtivé většině případů ta nejbližší budou soukromá… „Když jde o zdraví, vždy uhradíme náklady a neexistuje přitom žádný peněžní limit, žádné omezení. Lidé se tak nemusí obávat, že jim pojištění při zdravotních komplikacích nebude stačit,“ říká Simona Kuldová, produktová manažerka Direct pojišťovny. Upozorňuje tak na jeden z nových, ale stále spíše výjimečných přístupů pojišťoven. Ten typický totiž stále funguje jako před lety – pojišťovna zaplatí jen do limitu, obvykle ve výši jen několika milionů korun. To, jak správně tušíte, nemusí stačit.

Odpovědnost není jen pro dospěláky

Na lyžích ale nejde jenom o zdraví. Stejně důležité je mít pojištění i pro případy, když někomu způsobíte svým sportováním škodu. Jak? Třeba obyčejná srážka… Zkuste si jenom vzpomenout, kolik lidí při brázdění svahu a dojíždění k lanovce míjíte. Jsou jich stovky! A není výjimkou, že lyžaři na svahu běžně dosahují rychlosti 60 km/h.

„Pojištění odpovědnosti doporučujeme jako automatickou součást každé pojistky – hlavně proto, že v Alpách jsou tamější obyvatelé mnoho let zvyklí si z něj nárokovat vzniklé škody. V takových případech se bavíme o stovkách tisíc i milionech korun. Známé jsou i případy, kdy dospělí požadují odškodnění i na dítěti, které je srazí. Odpovědnostní pojištění tak určitě není záležitostí jen dospělých,“ upozorňuje Simona Kuldová z Direct pojišťovny. Pojištění odpovědnosti by na zimních dovolených zkrátka chybět nemělo, a pokud u cestovního pojištění hledáte úspory, právě zde byste slevovat určitě neměli. Limity se pro takové případy pohybují v milionech korun, setkat se ale můžete i s tím, že pojišťovna kryje záda svým klientům až do 25 milionů korun.

U adrenalinu se dá ušetřit

Pojišťovny u sportování vždy řeší míru hrozícího nebezpečí. Dobrou zprávou je, že bez rizikových příplatků jsou všechny tradiční zimní sporty, pokud je provozujete na vyznačených tratích – ať už jde o snowboarding, sjezdové lyžování nebo třeba běžky. Totéž platí pro případy, kdy vyrazíte na freeride – ale i tady platí, že musí jít o oficiálně označenou trať pro tuhle činnost. Jakmile se vydáte mimo ně na skutečný freeride, měli byste vědět, že jde z pohledu pojišťovny o vysoce rizikovou činnost. A ta se připojišťuje. Připlácí se za ni obvykle jednou tolik.

Většina pojišťoven vyžaduje zaplatit rizikový příplatek po celou dobu dovolené. Možná netušíte, že to vůbec není nutné…! „Připojištění rizikových aktivit má u Directu jednu skvělou vlastnost: pokud předem víte, které dny chcete naplnit trochou adrenalinu, zřídíte si ho právě na tato konkrétní data a nemusíte platit zvýšenou sazbu za celou dovolenou. Ušetříte tak spoustu peněz,“ radí Simona Kuldová.

Snowparky jsou populární

Zajímejte se také o to, jak pojišťovny nahlížejí na využívání tzv. snowparků – tedy těch částí, které na relativně malé ploše dovolují užít si skoky, přejezdy překážek nebo využít u-ramp. Některé pojišťovny oficiální snowparky berou jako běžnou součást sjezdovek, jiné v nich vidí vyšší riziko, a tím pádem vyžadují pro krytí případných zranění vyšší sazby za pojištění. (V Directu pohyb ve snowparku na snowboardu i na lyžích představuje běžnou aktivitu, nepřiplácí se).

Problémem u zimních sportů není ani nadmořská výška. Zatímco u turistiky a trekkingu pojišťovny řeší výšky do a nad 3500 m n. m., u lyžování to neplatí. Když vás dopraví lanovka opravdu vysoko a budete se pohybovat po vyznačených trasách, nesetkáte se ze strany pojišťovny s nepochopením.

Pojišťovna zaplatí půjčovné lyží

Možná jste to nevěděli, ale některé pojišťovny dokáží pojistit i sportovní vybavení, které na svahu používáte – ať je to snowboard, lyže, boty nebo třeba lyžařské hůlky, vázání i helmu. „Chtěli jsme, aby pro naše klienty dovolená defektem neskončila. Proto jim v takovém případě proplatíme peníze za půjčení náhradního vybavení,“ potvrzuje Simona Kuldová z Directu. Podle ní to platí i pro případy krádeže (z lyžárny nebo třeba boxu na střeše auta), ale také neúmyslného zničení.

Bombardino nemusí být úplně bomba

Většině lyžařů voní představa „svařáku“, bombardina nebo piva, které je zahřejí v restauraci u sjezdovky.

Pojišťovny jednotně říkají: Alkohol podle nás na sjezdovky nepatří. Když se něco stane, nebudeme ho tolerovat. „Na druhou stranu si umíme představit, že jeden svařák nemusí mít žádný vliv na schopnosti lyžaře bezpečně jezdit. Jakmile ale budeme mít podezření, že alkohol k pojistné události přispěl – např. z lékařské zprávy, svědecké výpovědi nebo ze záznamu horské služby, pojistné plnění nevyplatíme,“ podotýká Simona Kuldová. Zní to logicky, ne?

Nejen na prodloužený víkend

Prodloužený víkend v rakouských Alpách (2 lyžaři)

– pojištění léčebných výloh           (neomezený limit)

– pojištění odpovědnosti (limit 25 mil. Kč)

 – připojištění sportovního vybavení (limit 5000 Kč)

– asistenční služby 24 h denně

Cestovní pojištění pro dva za 223 Kč

Pětidenní zájezd do francouzských Alp (2 snowboardisti)

– pojištění léčebných výloh          (neomezený limit)

– pojištění odpovědnosti (limit 25 mil. Kč)

 – připojištění sportovního vybavení (limit 5000 Kč)

– připojištění rizikových činností (2 dny)

 – asistenční služby 24 h denně

Cestovní pojištění pro dva za 660 Kč

O cestovku v 90 vteřinách

Úrazy nechodí po horách
Které úrazy jsou ty nejčastější? A kolik v průměru stojí jejich ošetření? Tady jsou některé příklady:

1. Zlomeniny rukou a nohou – ošetření 100–500 EUR

2. Vymknuté koleno – ošetření 500–1000 EUR

3. Fraktura klíční kosti – ošetření 1200 EUR

Mezi ta vážná zranění patří zlomeniny končetin spojené s otřesem mozku a poraněním páteře. Obecně platí, že nejdražší zdravotní péče je ve francouzských Alpách, následují Rakousko a Itálie. Využití vrtulníku k transportu či záchraně se u našich sousedů pohybuje v rozmezí 2000–5000 EUR.

Nezapomeňte, že zubní ošetření pojišťovny vždy řeší jako extra položku, proto mívá i tento druh lékařského ošetření vlastní limit (u Directu např. 30 000 Kč). Férová pojišťovna vás na to vždy upozorní.

Pozor na piráty sjezdovek

Víte, jak se chovat na sjezdovce a naopak jste všímaví a je vám jasné, jaké manýry na sjezdovku nepatří? Na ty nejčastější nešvary, které můžete najít na svazích nejen v České republice, ale také na zahraničních kopcích, se podívejte na www.piratisjezdovek.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).