Hlavní navigace

Elektrokoloběžky a povinné ručení. Vše, co potřebujete vědět

 Autor: Depositphotos
I elektrická koloběžka někdy musí mít povinné ručení. Nejde jen o peníze. S kvalitním pojištěním dostanete navíc asistenční služby, které vám pomyslně kryjí záda v nesnázích.
22. 5. 2024
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Od 1. dubna vešel v platnost nový zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Ten už nařizuje povinné pojištění některých drobných vozidel, neplatí to ale automaticky pro všechna drobná vozidla s elektropohonem.

Kdy musíte pojistit drobné vozidlo?

Zapamatujte si dvě jednoduchá vodítka, kdy musíte pro drobné vozidlo pořídit povinné ručení:

 1. Je těžší více jak 25 kg a současně má konstrukční rychlost rychlost nad 14 km/hod.,
 2. nebo má obecně konstrukční rychlost nad 25 km/hod.

K tomu ještě existuje parametr síly elektromotoru, kdy třeba koloběžky s výkonem nad 1 kW také musí mít povinné ručení. Ovšem takto silné koloběžky už mají konstrukční rychlost nad 25 km/hod., čímž se dostáváme zpět ke druhému bodu podmínky.

U těžkých a pomalých drobných vozidel tak nejčastěji půjde o malotraktory, ty jedou pomalu a jsou těžší než 25 kg. Vyjmuty jsou z toho například zahradní traktory, které nikdy nevyjedou na veřejnou komunikaci, nebo elektrokola, u kterých není obecně elektromotor pokládán za hlavní zdroj pohybu.

Stačí ovšem, aby vaše elektrokoloběžka měla jeden z těchto dvou sledovaných parametrů, a máte povinnost povinné ručení na ni uzavřít.

Povinné ručení se od 1. 4. 2024 může vztahovat i na drobná vozidla.

Povinné ručení se od 1. 4. 2024 může vztahovat i na drobná vozidla.

Autor: Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Typy dopravních prostředků s elektromotorem, které mohou spadat pod povinné ručení

 • Elektrokoloběžky,
 • dvoukolové dopravníky (tzv. segwaye),
 • jednokolky,
 • skateboardy,
 • zahradní traktory,
 • elektrické golfové vozíky,
 • elektrokoloběžky a další vozítka.

Pokud vozidla výše nepřekračují konstrukční rychlost 25 km/hod. a nejsou těžší než 25 kg, považují se z pohledu zákona za jízdní kola, pro které povinné ručení neplatí.

Na případné škody způsobené jízdními koly a podobnými dopravními prostředky vás chrání pojištění odpovědnosti za škody způsobené v běžném občanském životě. To můžete uzavřít jako připojištění k pojištění majetku.

Co to stojí?

Pojištění drobných vozidel stojí nízké stokoruny ročně. Průměr je 300 Kč za rok. Příklad níže ukazuje cenu povinného ručení pro silnou elektrokoloběžku.

A protože chyby a nehody se nestávají jenom těm druhým na YouTube, dát tři stovky ročně a mít polštář s 50 miliony klidu, to za to stojí, viďte? A jako bonus dostáváte platnost „zelené karty“ ve všech zemích, které nejsou přeškrtnuté. To oceníte zvláště v Německu, kde povinné ručení musí mít elektrokoloběžky jedoucí rychlostí nad 20 km/hod.

Při cestách do zahraničí si ale vždy ověřte tamní zákony pro drobná vozidla. Ne všechny země jsou tak benevolentní jako Česko. V některých státech musí mít drobná vozidla malé registrační značky. V tom případě byste např. silné koloběžky nesměli v takovém státě provozovat.

Příklad povinného ručení pro silnou elektrokoloběžku. (05/2024)

Příklad povinného ručení pro silnou elektrokoloběžku. (05/2024)

Autor: Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group

Pojištěním to nekončí. Kryjeme vám záda pro život, jaký je

Pokud se vám s drobným vozidlem na cestě přihodí něco nepříjemného, můžete využít naše asistenční služby, které vám pomohou. Například:

 • Pošleme vám mechanika, který se pokusí vozidlo opravit na místě. Nejčastěji půjde o píchlou pneumatiku.
 • Nebo drobné vozidlo odtáhneme a vyprostíme.
 • Pomoc vám zajistíme po celém Česku.
 • Pokud se při jízdě zraníte, zajistíme vám dopravu do nejbližšího zdravotnického zařízení.
Asistence pro drobná vozidla
Událost Limity
Kolikrát za rok vám pomůžeme?
Kde asistence platí Česká republika
   
Pošleme mechanika, který se pokusí vozidlo opravit 1 hodina
Materiál a náhradní díly při opravě mechanikem na místě 1000 Kč
Odtáhneme vozidlo 50 km
Vyprostíme vozidlo 5000 Kč
Odvezeme oprávněnou osobu do nejbližšího zdravotnického zařízení
Uchováme vozidlo 3 dny

Každý asistenční zásah zaplatíme do 10 000 Kč. Náklady, které tuto částku přesáhnou, si platíte sami. Do tohoto limitu nepočítáme náklady na materiál a náhradní díly použité mechanikem při opravě vozidla na místě.

Pomůžeme i nesoběstačným osobám, například nezletilým dětem nebo mentálně postiženým osobám, které doprovázíte. Zajistíme a uhradíme jim dopravu, stejně jako vám. V případě vaší hospitalizace zajistíme a uhradíme také dopravu těchto osob do místa jejich bydliště nebo ubytování. Na to vám přidáme dalších 5000 Kč k limitu pojistného plnění.

Pozor na veřejných komunikacích

Drobná vozidla nově vyžadující povinné ručení a podle toho, do jaké kategorie drobné vozidlo patří, tak se z pohledu zákona považují za motorová vozidla, zdůrazňuje mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Velmi dobře nám k tomu může posloužit pomůcka, která byla vydána Ministerstvem dopravy, jež vydalo stanovisko k elektrokoloběžkám a kolům vybaveným motorkem, jejich technickým parametrům a kategorizaci.

Tato pomůcka jasně definuje, v jakém režimu má drobné vozidlo být provozováno na pozemních komunikacích, a platí pro ně všechny podmínky zákona o silničním provozu a zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).