Česko má nejsložitější systém povolování staveb z celé Evropské unie, celosvětově se řadíme co do zdlouhavé byrokracie a složitosti dokonce až na 157. místo ze všech 193 zemí světa (oficiální žebříček zveřejněný ve zprávě Světové banky). I v Kamerunu je tak jednodušší a rychlejší postavit bytovku, hůř je na tom už jen Somálsko, Libye či Jemen. O novém zákoně, který administrativu ulehčí, se zatím jen vede politická debata.
Zdlouhavý proces povolení je také jednou z příčin, proč se český trh na poli bydlení dlouhodobě potýká s převisem poptávky nad nabídkou. Podle odhadů realitních makléřů na českém trhu stále chybí minimálně 150 tisíc bytů, aby se situace vyvážila. Staví se ale málo a dluh na bytovém fondu postupně narůstá, což vytváří tlak na další zdražování.
Nejen poptávka po vlastním bydlení, ale také hrozba ekonomické krize a snaha bezpečně uložit své finance, nízké úrokové sazby hypoték, omezení volného pohybu a zákaz cestování, to vše vedlo k enormně zvýšené poptávce po nemovitostech a dalšímu skokovému růstu jejich cen v loňském roce.
Nárůst až o 30 procent
Od začátku pandemie (jaro 2020 – zima 2021) tak ceny nemovitostí v České republice vzrostly o 25 – 30 %. Byt či dům, který jste mohli před příchodem covidu-19 pořídit průměrně za 5 000 000 Kč, nyní pořídíte za 6 500 000 Kč.
Díky velké poptávce se mnoho nemovitostí v předchozích dvou letech prodalo od zveřejnění nabídky v řádu dnů a novým standardem se stalo vyhlašování aukcí, přičemž tržní cena se pro velký zájem zvedla nejen o avizovanou čtvrtinu ceny, ale leckdy i o víc. Češi si i přesto na bydlení od bank půjčili v roce 2021 rekordní částku: přes 500 miliard korun.
Z druhé strany vlivem pandemie covidu-19 poklesly ceny nájmů. A poprvé jsme se tak dostali do stavu, kdy se v mnohých českých městech už nevyplatí pořídit si investiční byt na hypotéku, protože by výše nájmu jednoduše nepokryla ani splátku hypotéky.
Co čeká český trh s nemovitostmi?
Rok 2022 s sebou přináší opětovné zvyšování úrokových sazeb a další zpřísnění podmínek hypoték ze strany ČNB. Ve světě financí se predikuje, že úrokové sazby hypoték přesáhnou v letošním roce 5 %, možná ještě víc. Přibylo tak množství lidí, kteří na koupi nemovitosti nedosáhnou.
Poptávka po rezidenčních nemovitostech se tak pravděpodobně sníží, navíc si řada lidí si s pořízením vlastní nemovitosti pospíšila, dokud byly hypoteční sazby přijatelné. Povede to ke snižování cen? Pravděpodobně ne. Poptávka stále zůstává vyšší, než nabídka, rychlost nové výstavby zatím stále brzdí pomalá administrativa, navíc se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem pracovních sil a rostoucími cenami stavebních materiálů. To vyhlídky na pokles cen také nepřináší. Na základě všech faktorů lze predikovat spíše zpomalení růstu cen nemovitostí.
Jednoduše tak následujeme západoevropský trend, kdy je dostupnost vlastního i nájemního bydlení velice špatná. Například Paříž či Londýn jsou tímto problémem téměř příslovečné.
Jak český realitní trh ovlivní válka na Ukrajině?
Ruská válečná invaze na Ukrajinu urychlila už tak nezdravě rostoucí inflaci, do výšin vyhnanou covidem-19. V posledních měsících výrazně rostou ceny stavebních materiálů, to teď ještě umocňují důsledky válečného konfliktu. Čelíme výpadkům dodávek oceli, železa a dalších materiálů, ale také nedostatku pracovních sil, protože desítky tisíc Ukrajinců z českých staveb odjely bojovat za svou zem.
Z druhé strany statisíce lidí prchajících k nám před válkou otočí trend zlevňování nájemného. V Čechách jsme aktuálně přijali přes čtvrt milionu válečných uprchlíků a jejich počet bude nadále narůstat. Nikdo samozřejmě neví, v jakém tempu, a jak se bude válečný konflikt nadále vyvíjet.
V každém případě je mezi příchozími i velké množství dobře situovaných lidí, kteří si chtějí obratem najít zaměstnání a zaplatit si podnájem. Podle realitních kanceláří se již nyní na každý inzerát nájemního bydlení ozývá v průměru 20 – 30 Ukrajinců. Zvýšená poptávka tak logicky povede k opětovnému zvyšování cen nájmů.
Na druhé straně z Česka odtéká ruský kapitál. Rusové vlastní množství nemovitostí zejména v centru Prahy a v Karlových Varech. Mnozí z nich své nemovitosti raději už teď rozprodávají, a to i pod tržní cenou. Obecnou hladinu cen nemovitostí to však, zejména v Praze, nijak výrazně neovlivní.
Nemovitosti jako uchovatel hodnoty
Na druhou stranu, pro všechny, kdo již nemovitosti vlastní, je aktuální vývoj potvrzením, že nemovitosti jsou kvalitním a trvalým uchovatelem hodnoty i financí. A i na krizi dostupnosti bydlení lze pohlížet i jinak, než s hlavou v dlaních. Určitě přinese i něco dobrého, například tlak na zatím jen teoretickou novelizaci stavebního zákona.
A také, jak se říká: každá krize je zároveň příležitost. Na nemovitostech je možné vydělávat i bez vlastnictví. I proto v dobách ekonomicky turbulentních stoupá poptávka drobných investorů, kteří chtějí na nemovitostech participovat a zhodnotit své i menší finanční obnosy, které by na koupi vlastní nemovitosti nestačily.
Tento trend zaznamenávají například ve společnosti Ronda Invest. Investoři s velkou oblibou investují do projektů zajištěných nemovitostmi, a to jak v menších, i třeba tisícových částkách, tak i v částkách statisícových, neboť považují nemovitosti za konzervativní jistotu, což stávající situace jen potvrzuje.
Vše potřebné lze zařídit online z domova. V případě investice ve výši minimálně 10 tisíc korun, přičemž žádná investice není spojena se vstupními ani průběžnými poplatky, získáte navrch bonus 500 korun.