7 pravidel pro výběr nejlepšího studentského konta

Autor: Isifa.com, podle licence: Public Domain CC0
Pořídit si studentský účet není jako koupit si rohlíky na svačinu. I když většinou platí, že nejlepší účet je ten nejlevnější, chce to víc přemýšlení a informací.
1. 12. 2014
marketvoice
MarketVoice

Sdílet

Doby, kdy si studenti schovávali kapesné v pokladničkách, jsou dávno pryč. V moderní době dává většina z nich přednost ukládání financí na bankovní účet. S první brigádou se pak tento způsob správy peněz mění v nutnost, protože většina zaměstnavatelů vyžaduje bezhotovostní vyplácení mzdy. Někteří založení účtu odloží na později a nechají si peníze posílat na účet rodičů, jiní k tomuto dospělému kroku přistoupí hned a položí si tedy zásadní otázku: jak na to?

1. Účet by měl být zdarma

Než se rozhodnete pro účet v bance, která má svou pobočku u vás v ulici a do které to máte logicky nejblíže, nebo která je nejvíce vidět v televizi, zjistěte si, co všechno tato banka nabízí a kolik její účet stojí. Primárně lze očekávat, že v příštích několika letech pro vás bude každý příjem důležitý, ale zásadní budou i vaše výdaje. Takže vedení účtu by mělo být zdarma. 

Párkrát za měsíc budete chtít ze svého účtu poslat peníze – na dobití telefonu, zaplacení podnájmu nebo měsíční splátky za notebook. Odchozí platby tedy očekáváte taktéž s nulovými poplatky. Čas od času vám na účet přijde výplata či kapesné od rodičů, koneckonců to byl důvod, proč jste si účet zřizovali. A rozhodně je nelogické, aby vám někdo naúčtoval poplatek za peníze, které vám na účet přijdou. Takže příchozí platby musí být samozřejmě bez poplatků. 

„Vedení účtu zdarma i neomezený počet příchozích a odchozích plateb v korunách by měly být primárním, ne však jediným kritériem pro výběr účtu. Důležité je si zjistit, jestli tyto výhody nejsou něčím podmíněny, například obratem na účtu, či jestli není počet bezplatných odchozích plateb nějak omezen,“ říká Jan Bláha, ředitel marketingu Fio banky.

2. Banka musí být online

Doby, kdy bylo kvůli každé transakci nutné navštívit pobočku, jsou také dávno pryč, takže správu svého účtu dnes můžete pohodlně ovládat prostřednictvím internetového bankovnictví. Banka by vám měla tuto možnost nabídnout zcela zdarma. V něm pak můžete nejen zadávat platby včetně těch trvalých, ale také sledovat zůstatek na účtu, měnit limity platební karty, blokovat kartu v případě ztráty či krádeže, nastavovat zasílání zpráv o zůstatku či pohybech na účtu nebo generovat výpisy z účtu.

 Většina bank dnes nabízí i aplikaci pro chytré mobilní telefony a tablety„Smartbanking umožňuje správu financí prakticky kdekoliv a kdykoliv. Stačí připojení k internetu a chytrý telefon s operačním systémem Android, iOS nebo Windows Phone. Aplikace je bezplatná a stáhnout ji lze v oficiálním marketu,“ dodává Bláha.

3. Platby, výběry a vklady: zadarmo a jednoduše

Platební karta k účtu, nejlépe bezkontaktní, je samozřejmostí. Zjednodušuje placení, které je díky tomu rychlé, ale stále bezpečné. Do výše 500 Kč není třeba zadávat PIN, stačí kartu pouze přiložit k terminálu. U vyšších částek je pak nutné PIN zadat. Vyberte si tedy banku, která vám platební kartu dá k účtu bez poplatků a nebude si nic účtovat ani za samotné platby kartou. Podstatné jsou také výběry z bankomatů, jejichž podmínky má každá banka nastaveny jinak.

 „Ke všem účtům, ať je jejich majitel student, podnikatel či senior, nabízíme 10 výběrů měsíčně z našich bankomatů zdarma. Po celé České republice jich máme aktuálně skoro 150 a jejich přehled je dostupný na našem webu i v aplikaci Smartbanking. Navíc ke každé platební kartě získávají naši klienti jednorázový bonus 2 bezplatných výběrů z ostatních bankomatů v ČR. A při aktivním používání karty mohou získat další volné výběry,“ komentuje Jan Bláha z Fio banky.

Pokud banka nabízí k účtu embosovanou platební kartu, je možné s ní platit i na internetu. Vyznačuje se vystouplým reliéfem čísla karty a jména jejího držitele. Při platbě kartou na internetu však nezapomínejte na zásady bezpečnosti. K zaplacení totiž stačí znát pouze číslo karty a trojmístný CVC kód, který je uveden na její druhé straně. Proto kartu nikdy nedávejte z ruky a při ztrátě či krádeži ji ihned blokujte. „Zablokování platební karty je možné telefonicky, v Internetbankingu či Smartbankingu. Rozhodně doporučujeme uskutečnit blokaci ihned po zjištění ztráty karty. Navíc je dobré mít nastavené nulové limity pro platby na internetu, tím se klient vyhne možnosti zcizení financí. Před uskutečněním platby limity jednoduše zvýšíte na požadovanou částku a po zaplacení opět snížíte na nulu. Limity lze měnit zcela zdarma a online v Internetbankingu,“ radí Bláha. 

 Alternativou může být druhá karta k účtu, kterou si necháte doma a budete ji používat pouze pro platby na internetu. Důležitý je také PIN ke kartě, který je klíčem k vašim penězům. Nepište si nikdy jeho číslo na platební kartu ani na papírek, který nosíte v peněžence. Ideálním řešením je uchovávat PIN pouze ve své hlavě a nikomu ho nesdělovat.

 Pokud dostáváte část peněz takzvaně na ruku, oceníte, má-li vaše banka pokladny na pobočkách a vy tím pádem můžete na svůj účet finance jednoduše vložit. Tato služba by měla být také bezplatná. Což platí i pro opačný případ, tedy výběr hotovosti na pobočce.

4. Jak neutratit všechno

Patříte k těm, kteří snadno utratí všechno, co mají v peněžence, potažmo na účtu? Pomoc je jednoduchá a ještě vám může přinést i zhodnocení. Stačí si založit podúčet a na něj si převést část svých peněz. Některé banky pak umožňují převod mezi svými účty zcela zdarma a online, takže se pak stačí přihlásit do internetového bankovnictví či mobilní aplikace, převést si část financí na hlavní účet a jít utrácet. „Spořicí účet Fio konto lze založit jednoduše a zdarma v Internetbankingu, pojmenovat si ho a převádět na něj z hlavního účtu své prostředky. Fio konto je aktuálně úročeno sazbou ve výši 0,4 %,“ říká Bláha z české Fio banky

5. Nečekané výdaje?

Období studií bývá ve znamení menších příjmů a velkých výdajů. Občas prostě potřebujete jednorázově víc peněz, než máte aktuálně na účtu – na zakoupení lístků na koncert, dárku pro drahou polovičku nebo zaplacení pokoje na koleji. V těchto případech je dobrým pomocníkem kontokorent, který většina bank nabízí ke svým studentským a osobním účtům. Většinou se jedná o několik tisíc, které můžete libovolně čerpat, když zrovna potřebujete. Nikdo se neptá, na co peníze potřebujete, a úrok platíte pouze z částky, kterou jste si v danou dobu půjčili. 

 Do minusu tak můžete jít kdykoliv, i opakovaně. Každá banka pak určuje výši úrokové sazby kontokorentu, případný poplatek i podmínky poskytnutí. „Studentům od druhého ročníku vysoké školy nabízíme možnost sjednat si kontokorent až do výše 10 tisíc korun. Stačí přinést na kteroukoliv naší pobočku platné potvrzení o studiu a doklad totožnosti. Na výběr pak studenti mají tři kontokorentní tarify,“ říká Jan Bláha.

6. Rozhodují vychytávky

Pokud jste zjistili, že existuje více bank, které nabízejí stejně výhodné účty, a nevíte, pro kterou se rozhodnout, pomoci vám mohou drobné bezplatné vychytávky, které vám zpříjemní život. Mezi ty může patřit například možnost dobíjet si kredit ve svém internetovém bankovnictví, založit si účet online nebo zasílání tzv. hlásičů, které vás informují o pohybech na účtu. Většina bank tyto zprávy ve formě SMS zpoplatňuje, ale emaily bývají zdarma. 

 Pokud vlastníte chytrý telefon propojený se svým emailovým účtem, máte možnost okamžitě a bez poplatků sledovat, jaký je stav vašeho účtu. Zajímavostí pak může být i možnost založit si účet s číslem dle vlastního výběru. „Ke každému novému účtu, který si klient založí na pobočce Fio banky, si může zdarma zvolit jeho číslo na přání, pokud splňuje příslušné podmínky,“ dodává Jan Bláha.

7. A nakonec, účet pro studenty nemusí být studentský

Málokdo se v době studia dívá dál než na konec semestru. Při výběru účtu je však dobré si zjistit, co se s vaším účtem stane, až studijní období skončí. Mnohé banky poté studentský účet automaticky změní na „dospělý“, který je zpoplatněný za většinu běžných služeb. 

Abyste za pár let nemuseli čelit stejnému problému a opět hledat nejvýhodnější účet, existují banky, které nabízí své účty bez poplatků pro všechny od 18 let. A je úplně jedno, jestli jste student, podnikatel či důchodce. Takový účet pak ani nenese název studentský, přesto je výhodný, jak pro období studií, tak i poté, co svou školu opustíte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).