Hlavní navigace

Termínované vklady 2024: kolik vám vynesou úroky?

Marně přemýšlíte, jak nejlépe zhodnotit své volné finanční prostředky, ale nechcete se pouštět do žádných riskantních investic? Řešením by pro vás mohl být termínovaný vklad, který slouží k zúročení vložených peněz. Díky naší jednoduché kalkulačce si můžete rychle spočítat, kolik si vyděláte, pokud se rozhodnete vložit přebytečné finance na termínovaný vklad.

Pokud chcete vědět, kolik vám vynese termínovaný vklad, kalkulačka počítá s několika základními údaji. Stačí zadat výši počátečního vkladu v korunách, jeho požadovanou délku a nabízenou úrokovou sazbu. Poté už jen kliknete na tlačítko „Spočítat“ a zobrazí se vám jak celková naspořená částka, tak i samotné úroky a suma odvedená na dani.

nápověda
Zadejte částku, kterou chcete vložit jako první vklad.
nápověda
Zadejte roční úrokovou sazbu, kterou vám banka nebo záložna nabízí.
nápověda
Vyberte si dobu, po kterou nebudete se vkladem nijak nakládat.

Termínované vklady

Jako termínovaný vklad označujeme druh vázaného spořicího účtu, který slouží ke garantovanému zúročení vložených financí. Na rozdíl od klasických spořicích účtů si ho však sjednáváte na dobu určitou a předem víte, jaká bude v takovém případě úroková sazba. V průběhu sjednané doby zároveň nesmíte peníze vybírat, platit s nimi, převádět je na jiné účty nebo vkládat další finanční prostředky, jinak můžete přijít o úroky, a navíc zaplatit i sankční poplatky za předčasné ukončení vkladu.

Jelikož s vloženými prostředky není možné po sjednanou dobu nijak manipulovat, mívají termínované vklady zpravidla vyšší úrokové sazby než klasické spořicí účty. Obvykle se pohybují v rozmezí od 0,01 % zhruba do 7 % a bývají přitom odstupňované podle výše jednotlivých vkladů, ale také podle délky jejich trvání a zvolené měny. Úročení v jednotlivých pásmech se však nemusí pokaždé lišit.

Kde sjednat termínovaný vklad?

V dnešní době nabízí termínované vklady nejen celá řada bankovních institucí, ale i družstevní záložny (jinak označované jako kampeličky). Právě ty bývají mezi lidmi velice oblíbené, a to především kvůli lepším úrokovým sazbám a vyšším výnosům.

Abyste si však mohli zřídit termínovaný vklad u kampeličky, musíte se stát členem družstva a uhradit s tím spojený členský poplatek, jehož výše představuje minimálně 10 % vložené sumy. Lidově se tomu říká „pravidlo 1:10“. Ačkoliv bývají podmínky u družstevních záložen pro klienty výhodnější, je třeba počítat také s tím, že členský vklad není chráněn pojištěním a v případě zkrachování kampeličky o něj můžete přijít.

Minimální vklad

Ať už si přejete provést vklad v českých korunách, nebo naopak v nějaké zahraniční měně (často jde o eura či americké dolary), je dobré vědět, že se nemůže jednat o zcela libovolné částky. Banky a záložny obvykle požadují určitý minimální vklad, který se v závislosti na dané instituci může pohybovat od 1000 Kč až po 100 000 Kč.

Banky či kampeličky mohou následně úroky připisovat různým způsobem. Především u krátkodobých vkladů to obvykle bývá až v den splatnosti, u těch dlouhodobých však může být alternativou pravidelný přípis úroků (například každé 3 měsíce).

Dělení termínovaných vkladů

Hledáte nejlepší termínovaný vklad? V tom případě byste měli vzít v potaz, že existuje hned několik různých druhů těchto finančních produktů, a ne všechny pro vás budou vhodné. Při výběru termínovaného vkladu je proto nutné zamyslet se nad délkou jeho trvání, typem úroku a způsobem ukončení daného vkladu.  

Pokud jde o dobu trvání termínovaného vkladu, zde se vám nabízejí tři různé možnosti, přičemž obecně platí, že nejvyšší úroky bývají spojené se vklady na delší časové období. Podle toho, jak dlouho chcete mít peníze v bance či kampeličce uloženy, můžete zvolit vklady:

  • krátkodobé – uzavřené na 7 dní až 1 rok,
  • střednědobé – uzavřené na 2 až 4 roky,
  • dlouhodobé – uzavřené na 5 a více let.

Termínované vklady se dále dělí také podle typu úroku. Nastavit si tak můžete buď fixní (pevné) úročení, kdy je úrok po celou dobu trvání vkladu stejný, nebo naopak variabilní sazbu, kdy se úrok mění dle situace na trhu a také dle sazeb, které vyhlašuje Česká národní banka. Na základě ukončení termínovaného vkladu pak rozlišujeme:

  • jednorázové termínované vklady,
  • cyklické (revolvingové) termínované vklady.

Jednorázové vklady, které se označují také jako vklady bez obnovy, mají předem stanovenou úrokovou sazbu i délku trvání. Jakmile stanovená lhůta uplyne, dojde k vypočtení úvěru a převedení výsledné částky na účet majitele, přičemž takovýto vklad již není možné obnovit.

Jak už samotný název napovídá, cyklické termínované vklady obnovit jdou. Pokud si takový vklad sjednáte a po stanovené lhůtě účet nevyberete, dojde automaticky k jeho obnově, a to se stejnou dobou trvání. Úroková sazba se může shodovat s tou původní, nebo se změní tak, aby odpovídala úrokové sazbě v den obnovení vkladu.

Výhody termínovaného vkladu

Přemýšlíte, proč své peníze zúročit právě za pomoci termínovaného vkladu? Tato možnost má hned několik výhod. Kromě toho, že jsou termínované vklady poměrně snadno dostupné, většinou nemusíte za jejich zřízení a vedení nic platit. Až do hodnoty 100 tisíc euro jsou navíc vaše peníze ze zákona jištěné, takže se nemusíte bát, že o svůj vklad přijdete.

Nevýhody termínovaného vkladu

Ačkoliv se termínované vklady mohou zdát jako skvělá investice, mají samozřejmě i své nevýhody. Pokud chcete zrušit účet předčasně a peníze z něj vybrat, bude vás to něco stát. Banky si totiž v takových případech účtují vysoké sankční poplatky a někdy příslušnou částku s předstihem vůbec vybrat nejde.

Jestliže se těšíte na vysokou částku, kterou vám termínovaný vklad vynese, měli byste také vědět, že z úroků z vkladu se platí srážková daň ve výši 15 %. Aby toho nebylo málo, v současné době již termínované vklady nejsou tak výhodné, jako tomu bylo v minulosti. Na vině je inflace, která úroky u termínovaných vkladů znehodnocuje. Pokud se navíc jedná o vklad v cizí měně, je nutné počítat s rizikem, které vyplývá z pohybu devizových kurzů vůči koruně.

Rádi byste věděli, zda se vám termínovaný vklad vyplatí? Pokud si nevíte s výpočtem rady nebo se vám do něj jednoduše nechce pouštět, spočítá vám termínované vklady kalkulačka. Zároveň nabízíme přehledné srovnání termínovaných vkladů, kde si můžete prohlédnout, co jednotlivé banky a kampeličky klientům nabízí.

Co jsou termínované vklady?
Jako termínovaný vklad se označuje druh vázaného spořicího účtu, jenž slouží ke garantovanému zúročení vložených financí. Sjednává se na konkrétní dobu, po kterou není možné peníze vkládat, vybírat, ani s nimi platit, a úroková sazba je zde předem daná. Tuto službu dnes nabízí celá řada bankovních institucí, ale i družstevní záložny.
Jaké druhy termínovaných vkladů existují?
Vybíráte-li termínovaný vklad, měli byste se zamyslet nad několika důležitými faktory. Nastavit si můžete buď fixní úročení, kdy je úrok celou dobu stejný, nebo variabilní úročení, kdy se mění dle situace na trhu. Na základě ukončení můžete vybírat mezi jednorázovými a cyklickými termínovanými vklady. Podle toho, jak dlouho budou peníze v bance či kampeličce uloženy, se rozlišují vklady: krátkodobé - na 7 dní až 1 rok, střednědobé - na 2 až 4 roky, a dlouhodobé - na 5 a více let.
Jaké jsou výhody termínovaných vkladů?
Tento druh vázaného spořicího účtu je poměrně snadno dostupný a s jeho zřizováním obvykle nejsou spojeny žádné poplatky. Až do hodnoty 100 tisíc euro jsou navíc peníze na termínovaném vkladu ze zákona jištěné.
Jaké jsou nevýhody termínovaných vkladů?
Hlavní nevýhodou termínovaných vkladů je pro mnohé skutečnost, že s penězi nejde po určitou dobu manipulovat a pokud chcete účet zrušit předčasně, budete muset zaplatit sankční poplatek. Dále je dobré vědět, že z úroků z vkladu se platí srážková daň ve výši 15 %. V současné době navíc termínované vklady nejsou tak výhodné jako v minulosti, a to hlavně vlivem inflace, jež úroky znehodnocuje.
Kolik vám vynese termínovaný vklad?
Chcete-li vědět, zda se vám termínovaný vklad vyplatí, stačí znát výši počátečního vkladu v korunách, nabízenou úrokovou sazbu a požadovanou délku vkladu. Naše kalkulačka termínovaných vkladů pak rychle spočítá celkovou naspořenou částku, ale i samotné úroky a sumu, která bude odvedena na dani. 
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).