Nevim, jak v Cechach, ale v USA jsou lide daneni na zaklede celosvetoveho prijmu, takze legalne se fyzicke osoby tezko daneni vyhnou. Nechapu, proc by tohle nebylo mozne v Cechach. Zvyseni o 2% pravnicke osoby jich asi mnoho nepresvedci. Celkove argumentovat, ze pokud zvedneme dane, poplatnici utecou je nesmysl zavanejici modroptakovskou demagogii.
no dobre, ale jak ty celosvetove prijmy chcete fysicke osobe prokazat? ona je neprizna, ceskou bankou ty penize neprotecou a jste ve stavu dukazni nouze.
Druha vec pochopitelne je, ze tak je to spravne, protoze ani kdyz urcita skupina lidi tvori ve spolecnosti vetsinu, nema moralni pravo hrabat nikomu do penezenky.
pořád mi utíká smysl požadavku, že ti co umí vydělat peníze by měli platit (být trestáni) vyšší daňovou sazbu, než ti co jsou pohodlnější a méně pracovití (netýká se handicapovaných – ty naopak u nás stát podporu nedostatečně). Daně mají být spravedlivé, anonymní a bez práva rozhodnutí na jejich alokaci. Pořád mi to není jasné, že levice požaduje trestat schopné proti neschopným – to nejsou schopni pochopit ti neschopní, že schopní nebudou platit nespravedlivé daně – vyhnou se jim daňovou optimalizací nebo přenesou daňovou rezidenci jinam. Chápu, že jako volební heslo na ty slabodušší to zabýrá.
Přesun do „daňového ráje“ znamená, že tam člověk dostane občanství (firma sídlo) – pak příjmy daní tam a ne tady.
Já jako rezident v ČR také daním příjmy ze zahraničí tady. Stejně tak rezident v „daňovém ráje“ bude danit příjmy z ČR tam.
něco z wikipedie:
Daňový rezident je takový daňový poplatník, jehož příjmy ze všech jeho zdrojů na území domácí země i ze zahraničí podléhají zdanění v domovské zemi.
jinak a prodrobněji – v ČR nebudu mít mzdu, nebo pouze minimální mzdu a organizace zisk (HV bude 0 nebo mínus), veškerý zisk před zdaněním se převede do zahraničí (přes náklady – předražené vstupy atd.), kde jsou nižší daně, v ČR budu pobývaz méně než 183 dnů v roce (jak FÚ prokáže, že to bylo déle a razítka v pase nemám) a výplatu nad 1 mil. ročně budu pobírat v zemi, kde z nich nebudu platit daně 38% + soc. a zdrav. 47,5 % (já a zaměstnavatel) – toto je nazýváno daň. optimalizací a přenesením daňové rezidence – samozřejmě v ČR zůstane taky, podle Vaší definice, ale bez nespravedlivých daní – schopní vydělají v ČR a zdaní v daňově přátelské zemi – tedy mimo ČR.
Akorat ta firma ty posudky musi opravdu dodat a to za cenu obvyklou. Jak jsem uvedly vyse, doby, kdy nekdo okopiroval par stranek z internetu, napalil na to cenu milion korun a druha strana si to dala do nakladu, tak ty uz jsou davno pryc. FU se poucil a konec koncu dukazni bremeno je na platci.
Tady nejde o vztah (offshore)firma – (ceska)firma. Tady jde o to, ze FU proste neuzna naklady, ktere prekracuji na trhu obvyklou cenu.
Chapu, ze internet snese vsechno (obzvlaste diskusni fora), ale aniz bych chtel zabihat do podrobnosti, tak mi verte, ze s timto problemem mam zkusenosti, tj. vim, jak a co fungovalo pred deseti lety (vas postup) a co a jak funguje dnes.
Jednu dobu jsem sám zjišťoval, zda by se mi vyplatilo mít sídlo na Seychellech a podle toho podnikat. Vyplatilo, problém je, že najde-li český FÚ u odběratele fakturu, kde má dodavatel sídlo na Seychellech nebo jiných „podezřelých“ ostrovech a zemích, okamžitě ji znevěrohodní a odběratel musí složitě prokazovat, že nejde o daňový únik. Z této podstaty pak málokdo akceptuje faktury od firem z daňového ráje a tato firma působí nedůvěryhodně.
Takže se to dělá jinak, sídlo firmy nadále je na Seychellech, vytvoří se tichý společník a ten založí firmu třeba v USA. U nás se vytvoří české s.r.o. a firma z USA mu fakturuje služby. České s.r.o. fakturuje normálně za místních podmínek, vykáže zisk cca 10 000 Kč za to, že tady dýchá vzduch a zbytek se „vyčistí“ přes USA a Sechelly. Celá tato legrace vyjde na vstupních jednorázových nákladech cca 70 000 Kč a měsíčně na cca 6000 Kč, takže se vyplatí každému, kdo má příjmy nad cca 70 000 Kč měsíčně
Co se tím získá: minimální daně v ČR (ne nulové), minimální SP a ZP.
Nevýhody: je nutný zahraniční účet (ideálně Německo, Rakousko), takže je nutné přičíst náklady za kurzové rozdíly při převodu CZK-EUR-CZK. A raději nechtějte vědět, co se děje, dojde-li k úmrtí majitele firmy…
To nemám ze své hlavy, to mi vysvětlovala jedna firma, která se tím zabývá :)
Tak s temi poplatky za Seychelly teda hodne pridejte. Budete muset nominovat reditele, atd. a platit jim poplatky. Dalsi problem je najit banku, ktera vas vezme jako klienta. V dnesni dobe je to podstatny problem. Najit banku, ktera vezme novou firmu se utajenym vlastnikem budete hledat hodne dlouho. Dalsi slabe misto je to „fakturovani z USA ceskemu s.r.o.“. Doba faktur „poradenstvi“ ci „zpracovani posudku“ je pryc. A v neposledni rade zbyva, jak dostat ony penize zpatky do CR, respektive vam.
Suma sumarum situace v offshore financich se za posledni 2–3 roky znacne, opravdu znacne zmenila.
ono sa to uy robi inac. predstavte si, ye mate v cechach sro a predavate pneu. mate rocnz obrat 400mio pri hrubom zisku 20%. danit by ste museli cca 80mio, plus minus (uctovnici vedia). takze si zalozite firmu na seychelach a predavate cez nu, firmu v cechach si nechate ako tu, co od dodavatelov nakupuje pne a spravuje sklad, pneu rovno predate s minimalnym ziskom seychelskej firme ktora ich predava konecnym zakaznikom opat cez cesku firmu. vo finale takto ceska firma ma cca rovnaky obrat ale zisk pred zdanenim klesol na 5mio, zvysok je v tej seychelskej. kto stihal sledovat? :-)
Někomu se může zdát, že 3,45 % firem v rájích je málo. Ale je třeba si uvědomit, že tam odcházejí ty firmy, které daně platí (vysoké) a zůstávají ty, které je neplatí – ať už proto, že jsou ve ztrátě z objektivních důvodů, nebo prostě daně nějak „nelegálně“ obcházejí. Ty tu zůstanou. Stačí se podívat, jaké firmy daně platí: jsou to většinou AUDITOVANÉ akciové společnosti (často se zahraničním vlastníkem) – tam ještě opravdu je cílem podnikání vykazovat zisk. U ryze domácích živností a SRO je podnikatelským cílem NEVYKAZOVAT zisk. Metod je mnoho a fungují.
Dále je potřeba podívat se na morální aspekt. Nejsme na světě kvůli státu, nejsme majetkem a otroky státu, nežijeme a nepracujeme kvůli státu a cílem snažení všech není, aby stát vybral co nejvíce na daních. Daně splňují snad všechny definiční znaky krádeže (odebrání majetku proti vůli vlastníka).
A už vůbec amorální je řešit deficit rozpočtu na příjmové straně. Teze „za deficit mohou plátci daní, protože platí málo“ hraničí s trestným činem (např. podněcování k loupeži, k třídní nenávisti, atd…). Logika je přeci jasná a ríká, že za deficit musejí moci ti, kteří z něj čerpají! A kdo to je? Na jedné straně zkorumpovaní politici a jejich tunelování rozpočtu předraženými zakázkami. Ale na druhé straně ti, kteří z rozpočtu čerpají „legálně“ (protože si to odhlasovali). Při pohledu na strukturu rozpočtu je jasné, kdo to je: klienti Ministerstva práce a sociálních věcí. A v druhé řadě samozřejmě státní zaměstnanci se svými platy.
On vůbec ten „odchod“ je věc pochybná. Většinou se to dělá tak, že neodejde firma, ale založí se někde v ráji anonymní firma, ta se zapojí do obchodu tak, že skoro nic nedělá a skončí tam většina zisku. Takže skoro nic neodchází, teda kromě těch peněz.
Ani ten únik na DPFO tam být nemusí, většinou se to děje mezi právnickými osobami a tam ty peníze můžou v zahraničí zůstávat. Placení nějaké DPFO je pak naprosto bezpředmětné. A v budoucnu se pak už najde nějaký pololegální způsob jak ty peníze získat zpátky, např. jí prodáte nějakou svou místní bezcennou firmu.
Znáte jiný daňový ráj než je Topolánkovo Česko ? Vždyť tady přes mzdu můžete z firmy dnes vyvést bez limitu jakoukoliv částku jen s 15% daní. Pokud jsem zde majitelem s.r.o. tak nechám zisk jen na povinné fondy a zbytek si spolu se společníky vyplatím přes mzdu. Proč myslíte, že předseda představenstva NWR má roční plat 210 mil. Kč, přičemž akcináři jsou jen na čtvrtině své investice. Domnívám se, že Bakala by měl dostat pěkně po držce a akcionáři by jej měli honit po světě za znehodnocení své investice.
Ale vzdyt to jde daleko jednoduseji a bez placeni dani. Napriklad pomoci akcii, ktere se pri obchodu provedenem za sest mesici nedani vubec.
Navic stale je ta moznost si vyplacet zisk ve forme dividendy na kterou se uplatnuje srazkova dan, to znamena onech 15%.
Pouze ste podlehl hloupe argumentaci CSSD. Penize se dali s 15% dani vytahnout z firmy i pred timto zakonem.
Stačilo by odstřihnout firmy z daňových rájů od zakázek placených z veřejných rozpočtů. A to i firmy, které s firmami z daňových spolupracují. Pokud někdo podniká a nestojí o veřejné zakázky, ať si klidně sídlí v daňovém ráji. V případě, že se chce živit z veřejných peněz a zároveň sídlit v daňovém ráji, jde jen o hyenismus.