Zajímavý článek :) Tj. když jsem rozen v r.80, tak mám počítat s důchodovým věkem kolem 73. roku věku - s dovolením - je to k smíchu.
Jedíné co mi z toho vyplývá je, že já i mnoho dalších z mé generace budou dál pokračovat v praxi obálkové metody jako zaměstnanci. Má nesporné výhody v tom, že zaměstnanci zůstane v kapse více a zaměstnavateli to sníží náklady práce na dané pracovní místo - tj. i jemu zůstane v pomyslné kapse více.
V aktuálně definovaném systému důchodů totiž absolutně nemá smysl cílit na vyšší hrubou mzdu, neboť z ní buď za 42 let nedostanu nic - pokud budou u moci synové dnešních "vládců", protože systém postupně vytunelují přes penzijní fondy, nebo se věku odchodu do důchodu vůbec nedožiju, nebo dostanu almužnu v rámci absolutního minima.
Proto je pro mne a mé vrstevníky - podle mého názoru - výhodnější spořit na důchod z peněz, které mi každý měsíc zůstanou v kapse. Zvolit si svobodně vhodnou spořící strategii, a být sám zodpovědný za existenci v důchodovém věku. Kromě toho je to v současné době jasná win-win strategie jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele - oba ušetří, a kromě toho mohou mít dobrý pocit, že těm upovídaným pánum ve sněmovní ulici a na nábřeží neposílají na tunely tolik, kolik by pánové chtěli :)
Všem přeju báječný den!
Ne ročník 1980 musí počítat s důchodovým věkem 67,5 roků. Splníte-li ovšem podmínky pro pobírání důchodu.
Také budete moci jít do důchodu již 62,5 roce, ale dostanete důchod minimálně o 1,5% nižší.
P.S. Podle toho co dříve vláda vydávala za prohlášení, mi vycházelo že ročník 1980 by měl jít do důchodu o 1/2 roku později v rovných 68 letech.
Děkuji za upozornění ! A to jsem si myslel, že umím počítat :) mám se ještě hodně co učit! Pochopil jsem vyjádření z konce článku tak, že mám vzít 2 x počet měsíců mezi roky 1977 a 1980 a přičíst je k 67 letům. Což mě opravdu dopálilo :) Místo toho - jak počítáte Vy - je to myšleno jako 2 x počet roků mezi 1977 a 1980 = počet měsíců, o které se prodlužuje věk odchodu do důchodu.
Ještě jednou díky za vysvětlení!
Přeji příjemný den!
Obávám se, že to krácení není jen o 1,5 %. V článku je podle mého názoru zásadní chyba! Důchod se už dnes nekrátí o 1,5 % (0,9 %) celkově, nýbrž o 1,5 % (0,9 %) z jeho PROCENTNÍ VÝMĚRY, a to za KAŽDÝCH ZAPOČATÝCH 90 kalendářních dní, které zbývají do dne řádného odchodu do starovního důchodu. Vím to na jistě, protože právě vyřizuju předčasný důchod tatíkovi.
Uvidíte jak to ještě bude, já už budu po smrti (budu mít 60). Dnes odcházím do předčasného důchodu v 59 letech a 8,5 měsících s krácením o 13,2%. Pokud budete chtít odejít v 60 letech a měl byste pracovat do 68 let, bude krácení rovno 4 x 0,9% + 4 x 1,2% + 25 x 1,5%. = 45,9%. Navíc se vám nebudou počítat dříve započitatelné náhradní doby. Tak že do té 60 budete rád, když stihnete 35 až 40 započitatelné doby pojištění.
Tady je vidět, jak prodej státního majetku zdevastoval příjmy ze zisku do rozpočtu a jak jednozdrojové financování důchodů nestačí.
80% mladé generace prostě zaplatí restauraci kapitalismu v Čechách.
Spořit v jakékoliv podobě peníze na důchod je hovadina. Mnohem důležitější je snižovat budoucí náklady - postavit domek, úsporný, topení sluncem a dřevem, hypotéka splacená, atd atd.
Např. jsem slyšel pěknou historku o zahrádce s turbo-stromy co se dají pokácet za pár let na topení. I to je hezký příklad jak šetřit.
Tedy základ je PRVNĚ snižovat náklady a PAK se snažit přemýšlet kde sehnat/našetřit peníze.
Jak velkou musíte mít zahradu, aby vám ty turbostromy daly každý rok aspoň 50 plnometrů? Mystíte, že ty turbostromy Vám dají výhřevné dřevo, nebo budete stát u kotle a jen ládovat a ládovat jak kanonýr Jabůrek? Abyste pak nedopadnul tak, že z té zahrádky máte dřevo tak na ogrilování jednoho kuřete. :-)
Další poznámka k věci tu padla: jste si jist, že si ve věku 68 let stihnete připravit dřevo na celou zimu (pozor, mělo by alespoň rok schnout), když ještě budete zařezávat dvanáctky v Kolbence?