Hlavní navigace

Zklamání z amerických dat pomohlo euru

26. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společná evropská měna si včera proti dolaru připsala čtyři desetiny procenta, když posílila na své dvoutýdenní maximum 1,364 USD/EUR. Euro posílilo především v reakci na zveřejnění revize amerického HDP v Q1 14 a dalších údajů v USA, indikátory publikované v eurozóně byly spíše smíšené.

Zatímco důvěra spotřebitelů v Německu měřená institutem GfK se pro červenec zlepšila na 8,9 bodu (z červnových 8,6 bodu), což je nejvyšší hodnota od konce roku 2006, zklamání přišlo z Francie, kde se naopak snížila červnová důvěra podnikatelů o 2 body na 92 bodů – nejnižší úroveň od loňského srpna.Trhy však včera čekaly především na americká data.

Revize HDP v Q1 14 výrazně zklamala: zatímco konsenzus trhu předpokládal pokles americké ekonomiky o 1,8 % q/q (anualizovaně; oproti předchozímu odhadu –1,0 % q/q), realita byla ještě horší, když se HDP snížilo dokonce o 2,9 % q/q. Podle ekonomů SG byly hlavním důvodem revize reálné soukromé spotřeby (především kvůli nižším výdajům za zdravotní péči) a výraznější negativní příspěvek zahraničního obchodu. Především soukromá spotřeba by však měla kompenzovat svůj pokles už ve druhém čtvrtletí, kdy by podle odhadů SG mohl růst HDP překonat 4 % q/q. Dalším zklamáním z americké ekonomiky byl včera indikátor objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, který navzdory očekáváné stagnaci v květnu poklesl o 1,0 % m/m. Snížení o 0,1 % m/m se dočkaly i objednávky očištěné o volatilní složku dopravy.

Zklamání tak zmírnily jen květnové objednávky investičních statků, které vzrostly o 0,7 % m/m a mírně tak překonaly očekávání analytiků (+0,5 %).I dnes se bude pozornost investorů upírat na americké trhy. Zveřejněn bude především důležitý indikátor soukromé spotřeby, který by měl podle konsenzu vzrůst v květnu o 0,4 % m/m a podpořit tak očekávaný růst HDP v Q2 14. Tento údaj by mohl dolaru pomoci kompenzovat své středeční ztráty. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měl za minulý týden prakticky stagnovat, když trh očekává hodnotu 310 tis.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).