Hlavní navigace

Zklamání z amerických dat pomohlo euru

Marek Dřímal

Společná evropská měna si včera proti dolaru připsala čtyři desetiny procenta, když posílila na své dvoutýdenní maximum 1,364 USD/EUR. Euro posílilo především v reakci na zveřejnění revize amerického HDP v Q1 14 a dalších údajů v USA, indikátory publikované v eurozóně byly spíše smíšené.

Zatímco důvěra spotřebitelů v Německu měřená institutem GfK se pro červenec zlepšila na 8,9 bodu (z červnových 8,6 bodu), což je nejvyšší hodnota od konce roku 2006, zklamání přišlo z Francie, kde se naopak snížila červnová důvěra podnikatelů o 2 body na 92 bodů – nejnižší úroveň od loňského srpna.Trhy však včera čekaly především na americká data.

Revize HDP v Q1 14 výrazně zklamala: zatímco konsenzus trhu předpokládal pokles americké ekonomiky o 1,8 % q/q (anualizovaně; oproti předchozímu odhadu –1,0 % q/q), realita byla ještě horší, když se HDP snížilo dokonce o 2,9 % q/q. Podle ekonomů SG byly hlavním důvodem revize reálné soukromé spotřeby (především kvůli nižším výdajům za zdravotní péči) a výraznější negativní příspěvek zahraničního obchodu. Především soukromá spotřeba by však měla kompenzovat svůj pokles už ve druhém čtvrtletí, kdy by podle odhadů SG mohl růst HDP překonat 4 % q/q. Dalším zklamáním z americké ekonomiky byl včera indikátor objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, který navzdory očekáváné stagnaci v květnu poklesl o 1,0 % m/m. Snížení o 0,1 % m/m se dočkaly i objednávky očištěné o volatilní složku dopravy.

Zklamání tak zmírnily jen květnové objednávky investičních statků, které vzrostly o 0,7 % m/m a mírně tak překonaly očekávání analytiků (+0,5 %).I dnes se bude pozornost investorů upírat na americké trhy. Zveřejněn bude především důležitý indikátor soukromé spotřeby, který by měl podle konsenzu vzrůst v květnu o 0,4 % m/m a podpořit tak očekávaný růst HDP v Q2 14. Tento údaj by mohl dolaru pomoci kompenzovat své středeční ztráty. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měl za minulý týden prakticky stagnovat, když trh očekává hodnotu 310 tis.

Našli jste v článku chybu?