Mám připomínku k větě uvedené v článku, že: V živnostenském rejstříku se nacházejí výhradně osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
, neboť takto formulované tvrzení je poněkud nešťastné a zavádějící.
Pokud se týká "OSVČ" (osob samostatně výdělečně činných), ty jsou celkem dobře definovány například v české wikipedii, a to takto: Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je termín používaný v českých zákonech o dani z příjmů, o sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění pro takovou fyzickou osobu, která má příjmy z podnikání nebo z jiné samostatně výdělečné činnosti. Typicky je OSVČ například živnostník, samostatný zemědělec, samostatně výdělečný umělec, soudní znalec, soukromý lékař, advokát a podobně.
Pojem OSVČ je tedy širší a zahrnuje nejen fyzické osoby, zapsané v živnostenském rejstříku (živnostníky), ale i další fyzické osoby, vykonávající výdělečnou činnost na základě jiných zákonů.
(Ostatně, má nejstarší SVČ je vykonávána na základě zákona 417/2004 Sb. a není živností, obdobně jako nejnovější, vykonávaná na základě zákona 252/1997 Sb., a v živnostenském rejstříku ji též nenajdete. Vedle toho však mám registrovány dvě živnosti, a to jednak jednu ohlašovací volnou, a jednu ohlašovací vázanou.)
Současně však pojem OSVČ nezahrnuje právnické osoby, ač ty se do živnostenského rejstříku obdobně jako FO zapisují, pokud oprávněně vykonávají podnikatelskou činnost uvedenou v živnostenském zákonu 455/1991 Sb. (resp. přílohách k němu), tedy splňují předepsané náležitosti a řádně činnost ohlásili, případně jsou-li držiteli příslušné koncese.
V živnostenském rejstříku jsou tedy, jednoduše řečeno, evidovány fyzické a právnické osoby, které oprávněně vykonávají podnikatelskou činnost, která je živností ve smyslu živnostenského zákona.
Myslíte? V živnostenském rejstříku se nacházejí též právnické osoby, oprávněně podnikající dle živnostenského zákona, které OSVČ nejsou. Není tedy pravda, že V živnostenském rejstříku se nacházejí výhradně osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
Pokud by v té větě nebylo ono slovo "výhradně", nebylo by dotčené tvrzení nepravdivé, ale dejme tomu jen neúplné. Takto však pravdivé není.