Vlákno názorů k článku Žít z provizí, nebo má platit klient? Finanční poradci řeší dilema od Jan - 1/ V GBR to funguje proto, že poměr...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 3. 2016 10:07

    Jan (neregistrovaný)

    1/ V GBR to funguje proto, že poměr ceny služby u finančního poradce k platu a objemu investic je mnohonásobně menší než v ČR.

    2/ Tuzemský finanční trh, potažmo finanční gramotnost v ČR, je na podstatně nižší úrovni než v GBR. To je důvodem k tomu, že mnoho lidí využívá "služeb externistů ("lovců"), ač je to zcela zbytečné. Finanční instituce této nezdravé situaci hodně nahrávají.

    3/ Služeb externích finančních poradců využívají převážně nízkopříjmoví lidé, pro které je poplatek několik tis. Kč vysoký. S průměrným platem (a v regionech výrazně podprůměrným) cca 5.000,- Kč za finanční plán dá jen málo kdo.

    4/ Služby externích FP jsou v zásadě zbytečné, neboť prakticky každý finanční produkt lze získat v kamenné pobočce, kde partnerem klienta bude zaměstnanec banky (pojišťovny, PF aj.), což je zcela jiná úroveň vztahu. Často ne ani co do kvality služby a znalostí, ale z hlediska garance sdělení všech důležitých informací.

  • 16. 3. 2016 10:39

    Anina (neregistrovaný)

    S tímto názorem v bodech 3 a 4 naprosto nesouhlasím. Poradce v bance vám prodá produkt bez ohledu na to, že stejnou službu mnohem levnější dostanete v sousední bance. V bance jsou opět placeni z toho, jaký objem obchodů udělají. Finanční poradci alespoň mohou vybírat z mnoha pojišťoven a bank. A to, že lidi si myslí, že jim stačí si něco přečíst na internetu a už jsou finančně gramotní, to jen nahrává všem podvodníkům. Správný finanční poradce se stále školí, studuje, porovnává, dělá analýzy, takový pak dokáže najít pro svého klienta to nejlepší. Ale ani takovému lidi nejsou ochotni zaplatit ze své peněženky nic, protože rady se nepovažují v česku za cenné.

  • 16. 3. 2016 11:49

    Jan (neregistrovaný)

    Zamyslete se nad tím, jak to v reálu funguje. Člověk chce nějaký finanční produkt, zpravidla jeden. Stačí se podívat na internet a do hodiny máte hrubý obrys toho, co je na trhu, za kolik a znáte i základní podmínky. Za další hodinu zúžíte výběr na 2 až 3 instituce a ty postupně navštívíte, získáte další podrobné informace a pro jednu z nich se rozhodnete.

    Co se týká vaší poznámky o podvodnících, tak tomu moc nerozumím. Banky žádné podvodné informace nezveřejňují. faktem je, že banky jsou tvůrci převážné většiny všech finančních produktů prodávaných FP. O produktech nebankovní entity emitující negarantované produkty odněkud z off shore se nemá smysl bavit, bylo by to na dlouho. Tomuto sektoru je třeba se vyhnout, nic jiného nelze doporučit.

    Finanční poradce sice zná více produktu, ale nikoliv všechny z kategorie, kterou hledáte. Zná pouze ty, za které má provize. Takto funguje 99,9% externího trhu, výjimku tvoří snad jen některé skupiny sjednávající hypotéky, zdaleka to ale nejsou ty velké typu Partners, OVB, Broker Consulting aj. FP nabídne samozřejmě obvykle jen ten produkt, ze kterého má nejvyšší provizi. Často ten, který mu přikáže centrála, neboť ta má na sebe tlak od dané instituce, např. kvůli objemu dodaných produktů versus výška provize. To je princip trhu a FP je podnikatel s cílem tvořit maximální zisk. FP se je tak nucen prodat co nejvíce produktů, které ale vůbec nepotřebujete, zpravidla ty, které jsou nekompatibilní s prvním produktem a předražené o provizi, kterou banka musí vyplatit. Šance, že FP se trefí do vašeho zájmu jako klienta je jeden z velkých omylů tuzemského trhu.

    Neřešte business plány bankovního poradce, ale garanci instituce. V bance si 99% zaměstnanců nedovolí vám něco zamlčet. Naopak 99% externích poradců to udělá. A omítnout další produkty v bance můžete vždy.

  • 16. 3. 2016 14:47

    Jarmila (neregistrovaný)

    Problem je v tom, že tzv. poradce není žádný porace, ale prodejce. Nemůže ze zákona prodávat konkurenční produkty (což si prolobovaly finanční instituce), takže třeba nemůže prodávat např. povinná ručení pro dvě pojišťovny. Na každý prd musí mít to příslušné školení a certifikát, takže výsledkem jsou skutečně jen lovci (Vašich) financí, kteří začnou, udělají několik smluv a končí. Za tento stav jsou ale zodpovědné pojišťovny. Ty nepotřebují, aby tomu lidi rozuměli, ale aby si nakoupili hodně produktů.

  • 16. 3. 2016 20:35

    qwertz (neregistrovaný)

    proč by měl poradce vůbec něco prodávat? Poradce je od toho aby poskytoval rady, a pojišťovnám do toho nic není, ani kdyby se na hlavu stavěly.

  • 16. 3. 2016 22:24

    Jarmila (neregistrovaný)

    Dřív byly kecálistů plné hospody, dneska je jich plný internet. Na těch pár šušňů, které běžný český člověk vydělá, stačí základní znalost vyhledávání na netu, na to není třeba poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).