Názory k článku Žít ekologicky je chvályhodné, ale drahé

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 4. 2008 1:29

    Paul (neregistrovaný)
    Když se hluboce zamyslíme nad ekologickým chováním, tak zjistíme, že je to spíše o svědomí konkrétního člověka. Jenže hranice svědomí se dá posouvat i vlivem tlaku okolí či "standardu", který člověk přijme za svůj. A opačně extrémní ekologické organizace hraničící s ekoterorismem na výchově taky moc nepřidají. Cesta je asi někde uprostřed a každý by měl začít sám u sebe.

    Já taky třídím odpad, ale MHD nejezdím. Ne, že bych byl shnilý, ale autobus jede k nám do vesnice 6x denně, proto musím mít auto. Kupuji plastové láhve, naprosto souhlasím s nesmyslem skleněných. Maily si netisknu, přesto mi chodí papírové výpisy. Proč? Protože elektronické někde jako doklad nepřijímají. Holt, razítko je u nás stále pánem.
  • 24. 4. 2008 8:06

    Patrik Chrz
    Bohužel politika funguje tak, že chcete-li něčeho dosáhnout, musíte chtít 10x tolik a doufat, že dosáhnete aspoň toho, co jste měli původně v úmyslu.
    A tak existují ekologické a podobné organizace, které jenom prodražují všechny možné projekty, protože začnou protestovat snad proti každé silnici, továrně, hypermarketu, takže se projekt zdrží o rok, dva, tři, proběhne několik soudních řízení a nakonec se projekt většinou stejně schválí, protože není jiná alternativa.
    Proto není divu, že někteří politikové chtějí jejich pravomoci omezit; docela by bylo zajímavé, kdyby někdo dokázal vyčíslit, kolik nás "provoz" takovýchto organizací stojí.
    Já bydlím v Praze na Pankráci. Už jako malé dítě (řekněme rok cca 1988 ?) pamatuji, že na tzv. pankrácké pláni byla plánována výstavba, kvůli protestům různých organizací byla několikrát přepracována, odložena, .... . Jediné, čeho tyto organizace málem dosáhly bylo to, že Praha mohla být vyškrtnuta ze seznamu Unesco, to by nám teda pomohli.
    Ony ani ty bio produkty nemusí být až tak ekologické, v rámci módy je hyper a supermarkety začínají prodávat, ale protože se jim nevyplatí (a logisticky je to velmi obtížně realizovatelné) nakupovat je po malých množstvích od lokálních dodavatelů, berou je často od velkých farem a pak se rozvážejí kamiony po celé Evropě. Nevím, proč si někdo myslí, že bychom se měli vrátit k zemědělství á la 19. století.
    Naši zelení jsou ještě poměrně v pohodě, zatím se z nich nestali oni "ekoteroristi", bohužel mám obavu, že v rámci politického boje k tomu budou směřovat, ale třeba se mýlím. Co mi na nich ale vadí, je, že zatím nevyhlásili podporu jaderné energii, podle mě je to nejekologičtější průmyslově využitelný zdroj energie. Místo toho se staví větrné elektrárny, které musí být stejně "zálohovány" jinými zdroji elektrické energie.
    Neřekl bych, že se snažím chovat zrovna ekologicky, ale řekněme, že se snažím potlačit některé nejvíce neekologické aspekty svého chování; při nákupu různých el. spotřebičů koukám na energetickou třídu, svítím uspornými žárovkami, částečně třídím odpad. Auto nemám spíš z pohodlnosti - v práci jsem metrem za necelou půlhodinku. Na druhou stranu nemíním doma stahovat topení a sedět ve svetru. Mám trochu (hodně :-)) posunutou hranici tepelné pohody, běžných cca 22˚C mi nestačí. A co, pracuji, tak si chci doma odpočinout pěkně v teple, těch pár joulů navíc si můžu dovolit, topení ať si stahují ti, co nepracují. Já chci být doma v tričku :-).
  • 24. 4. 2008 8:33

    berushka (neregistrovaný)
    V článku uvedení tvrzení není pravdivé. Prezident nikdy neřekl, že globální oteplování neexistuje, ale že se přeceňuje vliv člověka na něj. Jeho názory nebo spíše vyjádření jsou poněkud extrémní, nicméně jako protiváha rovněž extrémních vyjádření eko-teroristů pochopitelná.

    A těžko pochopitelný je i postoj lidí, kteří jsou (IMHO právem) přesvědčeni, že oni sami nejsou schopni změnit chování velkých firem jako jsou ocelárny, elektrárny a pod. Nechápu pak negativní postoj zelených k atomové energii. A smysl nařízení EU o bionaftě (a tím zdražení potravin) a biobenzínu (dovoz biolihu z Jižní Ameriky) také není moc přesvědčivý.
  • 25. 4. 2008 16:41

    Zed (neregistrovaný)
    Bio paliva přímíchávaná do benzínu vyplodí v celém procesu (výroba+spotřeba) víc spoldin, než kdyby se jezdilo čistě na naftu (benzín). Ale hlavně že kamarádi politiků dostanou pobídky. Zelení nejsou až tak zelení...
  • 24. 4. 2008 8:44

    Jarmila (neregistrovaný)
    Bóže, to jsou žvásty hodné předvolební kampaně politika. Naprosto odtržené od života. Takže popořádku: odpady bych třídila, kdyby to šlo. Ne že to nejde, ale bohužel pokud je naházím smíchané do jednoho kontejneru, zaplatím stejně jako když je hezky roztřídím a ponesu kilometr do patřičných nádob. Jeden čas jsem to dělala, dneska už ne. Nějaké bláboly rádoby ekologistů na tom nic nezmění. Pokud chci změnit chování lidí, musím jít přes jejich peněženku. To se ale u nás neděje.

    Obaly - klidně budu kupovat skleněné. Jenže v nich zboží není, ono je v plastových. Takže kupuju plasty, které následně majznu do té popelnice (viz výše). Technické služby to vezmou a vyvezou na skládku, dále se tím nezabývají.

    MHD jezdím. proč ne, když ji mám zadarmo (protože naše město dotuje MHD, tak to udělalo výběrově. Důchodci a ještě jiné kategorie občanů mají slevy, a výhodu mají i dárci krve. Ženy po 40, muži po 50 odběrech mohou jezdit MHD zdarma. Této výhody si opravdu považuju).

    Staré tašky - využívám. Občas nakupuju v Tescu, kde mi na odnesení nákupu dají tašku. Tato taška posléze skončí v odpadkovém koši, kde jsou do ní nacpány kdejaké odpady. Díky tomu nekupujeme speciální mikroténové sáčky do odpadových košů. Za domácnost jsou to v průměru 3-4 tašky týdně.

    Tisk - není třeba všechno tisknout, ale pokud už se tiskne cosi, co má krátkou životnost, existuje taky rub papíru. Stejně tak různé papíry na poznámky, třeba co nakoupit, k tomu lze použít prázdý rub účtenky nebo jiného dokladu.

    Netvrdím, že jsme doma eko-borci, ale některá opatření šetří peníze. NAŠE peníze.
  • 24. 4. 2008 9:20

    john (neregistrovaný)
    Pan prezident netvrdí, že globální oteplování je nesmysl. Četli jste jeho knihu? Přiznávám, jeho názor je druhý extrém, ale je třeba ho vzít na vědomí a ne ho odsoudit, protože se nám to zrovna nehodí a není to moderní. Pan prezident tvrdí, že globální oteplování existuje, ale že neexistuje nezávislá seriózní věděcká studie, která by ukazovala, jaké procento oteplení je způsobené činností člověka. Vše může být podplacené a na objednávku toho, komu se to hodí. Věříte, že když dojde ropa, bude konec světa? Proč skončila doba kamenná? Došly kameny? Oteplování tady bylo dávno předtím, než vůbec existovali první lidé. Doby ledové nebo naopak doby, kdy se ve střední Evropě proháněli ještěři a teplota zde byla stejná jako teď v Africe? A pánem tvorstva nejsou lidé, ale bakterie. Jak řekl Cartmen ze seriálu South Park: když mají delfíni tak chytrý mozek, proč se sakra nechají lovit? Je to smutné, ale je to tak. Zákony přírody nemají nic společného s ekologickým chováním. Zabývejme se tím, co ovlivnit můžeme. Můžeme ovlivnit sluneční aktivitu? Můžeme ovlivnit, aby Země byla příjemným místem pro pobyt člověka a ne skládkou? Aby se nám dobře dýchalo a bylo dost pitné vody pro všechny? Něco ovlivnit můžeme a na to se soustřeďme! Neplýtvejme drahocennými zdroji na to, co ovlivníme jen minimálně nebo vůbec. A to, že se oteplí Sibiř nebo severní Kanada, a budou zde miliony hektarů nové velmi úrodné půdy, to nikoho nezajímá? A tak můhu pokračovat.
  • 24. 4. 2008 10:39

    Mautycka (neregistrovaný)
    Každý z nás může udělat pro životní víc. Ať už tím, že se projdou ten kilometr ke kontejneru nebo tím, že si koupí třeba pohodlnou mikinu a tlustý koberec.
    Já osobně třídím odpad a využívám toho, že mám kontejnery cestou k autobusové zastávce MHD.
    Jezdím MHD, protože auto by se mi na tu štreku vážně nevyplatilo, ani časově, natož finančně. Krom toho mám to štěstí, že mám práci v docházkové vzdálenosti, takže si klidně můžu přivstat a před prací absolvovat půlhodinovou procházku.
    Klidně kupuju výrobky v plastu, ale ten se v rámci možností snažím využívat znovu, třeba ozdobenou lahev od minerálky mám místo konvice na zalévání. Po použití sešlapu na co nejmenší objem a s tím se projdu k tomu správnému kontejneru.
    Nosím oblečení víc než jednou, než ho dám prát. Žehlím jen to, co opravdu žehlit potřebuje. Používám jen malé množství prášku a aviváže, kupuju koncentráty, vzpínám televizi a místo náročného počítače mám notebook, který je úspornější jak energeticky, tak prostorově.
    V kabelce mám vždycky složenou nákupní tašku.
    Nekupuju balenou vodu, když mi z kohoutku teče ta samá, ne-li lepší (potrvzeno rozborem). Nepiju ledový čaj z obchodu, když si můžu doma udělat lepší. Téměř nesladím, a když, tak nerafonopvaným cukrem. Kupuju si domácí vejce od "vesničanů" z okraje města, bzlinkz pěstuju na balkoně a používám při vaření pokličky.

    Fakt lidi, stačí hrozně málo, aby byl svět lepší - akorát se musí chtít.
  • 24. 4. 2008 22:40

    anonymní
    A pokud sladíte, udělejte to před vychlazením.
    Pokud zapomenete, udělejte si z horké vody a cukru cukrový sirup a použijte ten.
  • 24. 4. 2008 17:00

    Vlado (neregistrovaný)
    Staci hrozne malo a kazdy z nas muze mit pocit ze pro ZP neco dela. Treba diskutujici Mautycka.
    - Rada doma mrzne a ma z toho dobry pocit.
    - Rada vypada jako bezdomovkyne kdyz vlece trideny odpad do kontejneru cestou na MHD. (Mesto ji za to pomuze a zdarma ten jeji trideny odpad odveze tridenym kukavozem do stejne spalovny jako odpad netrideny, cimz se spali 2x vic nafty v kukavozech.)
    - Rada chodi vsude pozde a spinava, proto jezdi neekologickou MHD, ktera je navic drazsi nez auto. (Prumerna obsazenost 30 let stare Karosy ziskavsi technickou honoris causa v STK dopravniho podniku ,ktera ma nahozeny motor od 04:00 rano do 24:00 kdy zatahuje, jinak by ho uz nenatocili, jsou 2 cestujici, prumerna spotreba kolem 25l/km/prepravenou osobu.)
    - Miluje zivocisny zapach sveho tela a tak nepere.
    - Nema vkus a proto si vyzdobi byt ozdobnou plastovou lahvi.
    - Nechape co jsou to externality pri vyrobe notebooku ale zato chce byt brzy slepa a hrbata (to notebook umoznuje)
    - Neumi si spocitat jake jsou naklady na dopravu nerafinovaneho trtinoveho cukru od otrocky pracujicich cernousku k ni.
    - Chce neco chytit od venkovskych slepic na jejichz zdravi hrabivi vesnicane naprosto dlabou.
  • 24. 4. 2008 19:46

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já můžupro životní prostředí dělat, co chci, stejně to bude kočku platné. Je třeba, aby byly zákony nastaveny tak, aby k ekologickému chování nutily.
    Vyprávěl mi pán, co žil 30let v USA, jak to bylo tam: oni třídili naprosto všechno, prý bylo jen málo materiálů, které by se nenechaly recyklovat. Doma to separovali rovnou do pytlů: papíry, plasty, plech, hliník... 1x za 14 dnů to sebral a odvezl to autem do sběrného dvora na kraji města, přičemž zaplatil jen symbolický poplatek. Musel ale sám pytle naházet na příslušné hromady. Jeho soused auto neměl, tak vždycky v určený den vynesl pytle s tříděným odpadem na ulici, za což zaplatil poplatek o něco vyšší (protože byl třeba vůz a člověk, který to nakládal a svážel). Nejdražší bylo vyvážení popelnic, do kterých lidi naházeli směsku tak jak my dneska. Říkal, že nikdo si nedovolil poplatek neplatit, to by měl opletačky s berňákem a třeba i okamžitou exekuci. Směsný odpad vozili taky do sběrného dvora, kde ho vyklopili na pás, na tom šly odpady do velké haly, kde se to ručně třídilo k recyklaci. Říkal, že úplně stejně třídí odpady i firmy a že se tam u nich v Ohiu recyklovalo až 98 % veškerého odpadu. Takovýhle systém my můžeme jen závidět, protože my platíme stejně, ať třídíme nebo ne,
  • 25. 4. 2008 11:11

    anonymní
    Pán v USA ale asi nebydlel v p. Havlem tolik odsuzované králíkárně-paneláku 3+1 o 75 m.
    Sice v něm nebydlím, ale dělá se mi špatně, když pomyslím na hygienické podmínky skladování odpadků v paneláku, abych je pak mohl odnést na nějaké sběrné místo. Kde skladovat? kočárkárny či sklepy byly prodány či pronajaty ke komerčním účelům či zrušeny, v koupelně? v obýváku? v kuchyni? na chodbě? Starý papír ani nepáchne ani se na něm tolik nemnoží různé potvůrky, ale u PETek od mléka nebo kartonů od džusů či mléka ano. Tudíž by se musely nejdříve vymývat, což zase vede k plýtvání vodou, teplem.
    Bylo by vhodnější řadu věcí nebalit (co v HM je zboží zavěšeno v různých plastových obalech na vešáčcích, mohlo by klidně být bez plastové dírky k zavěšení a ležet volně v regálech. Řada plastových obalů by se dala nahradit papírovými obaly. Papír je snázeji recyklovatelný nebo jeho spálením nevzniká tolik toxických látek jako při spalování plastových obalů z ropy. Ropa navíc jednou dojde, papír se dá vyrábět z dřevní hnoty, která by dojít neměla (pokud badatelé nevymyslí něco na způsob pálit dřevo na výrobu elektrické energie jako pálit obilí).
  • 25. 4. 2008 18:42

    Jarmila (neregistrovaný)
    Pán v USA bydlel v nájemním bytě, velikost neznám. Odpady skladovali v bedně, něco na způsob botníku, ve které byly přihrádky pro různé pytle. Hned za dveřmi do bytu.
    MMCH: ono ty odpady - pokud si s nimi dáte práci, zase tolik nesmrdí, holt je občas musíte vyvézt. Ale týden skladování je v poho. Upřesnil mi vyvážení: 1x on, 1x jeden ze sousedů, takže de facto vyváželi 1x týdně. Plastové obaly od jogurtů nevymývali, ale museli dát obal do jednoho pytle, hliníkové víčko do druhého, jinak jim zvedli poplatek, protože to a té lince musel někdo - za peníze - třídit.
    Taky upřesnil: třeba žárovku si sám nevyměňujete, na to je opravář. Ten Vám ji vymění a starou odnese. Přitom Vám zkontroluje ostatní, doporučí a případně odstraní další závady. Když se stane a nezaplatíte, máte okamžitě elektřinu vypnutou. Zaplatíte a ještě ten den je zapnutá. Bez nějakého lítání po kancelářích, papírování a kdesi cosi. Uděláte vážnější dopravní přestupek a jste přistižen, druhý den jdete přee soudce, obvykle se nepřete, ale přijmete trest (pokud byste se přel, na což máte právo a můžete si klidně i přivést právníka, bývá sazba vyšší, takže se pře málokdo). Bylo toho víc a já tiše slintala, jak může stát i služby fungovat. A to Ameriku fakt nemusím,.
  • 28. 4. 2008 10:10

    anonymní
    Já zažil v Německu, když zavedli zálohování a zpětný odkup PETek, tak v obchodech vždycky měli velký igeliťák, a přímo na prodejně ho skladovali. Nevím, za jako dlouho ho naplnili (za hoďku, za půl dne?), ale smrad kolem byl šílený. Dnes už tam mají automaty (podobně jako u nás na výkup skleněných lahví) s tím, že ten smrad je někde v zákulisí ve skladu. Teď mne napadlo - záloha za PETku je tuším 0,25 €, kdyby to tam Čecháčci vozili od nás, kde zatím PETky zálohované nejsou), tak by se na tom dalo vydělat. Zatím Němci vozili odpad k nám a odhazovali je do příkopů podél silnic nebo do lesa (takové bledě modré igeliťáky) tak proč to něudělat taky jednou obráceně? Akorát nevím, zda tamní automaty berou PETky zmačkané, jestli nevyžadují pouze neporušené PETky.

    Po převratu s velkou slávou přišla tuším že Pepsi nebo Cola se zálohovanými PETkami za 10,-. Pak to ale v tichosti zrušili.

    My jsme kdysi dělali pro dítě na ZDŠ taky separaci sběru. PETky vymývat, TetraPacky od mléka a džusů - taky vymývat, hliníková víčka od jogurtů a paštik - taky vymývat. Jediný starý papír byl bez problémů. Mnohé rodiny měly problém se skladováním takovýchto odpadků - v paneláku je to opravdu nevhodné a sběr se nenosil do školy pravidelně, ale nárazově (škola také neměla skladovací kapacity). Další problém nastal s odvozem odpadu ze školy. Legální odvoz byl tak drahý, že to nepokrylo ani odměnu za odevzdaný sběr. Tak se museli shánět sponzoři, které pak bylo celý rok nutno v místním tisku a na různých zasedáních a schůzích chválit do alelujá, že odvezli škole sběr zdarma.

    Optimální by bylo dodávat jogurty v papírových kelímcích, s papírovým víčkem, mléko čerstvé, opravdu mléko a ne bílou náhražku z rostliných surovin. Nápoje ve skle vychází po přepočtu na litr mnohem drážeji než v těch PETkách - tady je určitě nějaká deformace ceny ve prospěch nákupu PETek, aby zákazníci "neměli" zájem o sklo. Blbé ovšem je, když vám skleněná láhev s mlékem nebo sladkým pitím v autě praskne a zaleje celý kufr nebo prostor posádky. Následná očista pěkně prodraží zelenou ekologii...

    Výměna žárovky opravářem mi připadá na hlavu postavená.
  • 25. 4. 2008 13:29

    czeXit (neregistrovaný)
    boze je mozny ze na svete existuje takovej samolibej kkt?
    koukej si jit udelat ukoly nebo te mama zase sereze a budes si pak vylejvat mindraky na mesci.
  • 24. 4. 2008 17:40

    Jana K. (neregistrovaný)
    Nedavno mi skoncilo stavebni sporeni a rada bych penize dale zhodnotila. Neznate nekdo reseni?
  • 25. 4. 2008 8:08

    anonymní
    Pošlete peníze s. Topolánkovi - ten jich má po reformě málo. Proto je třeba řádně zvýšit platy papalášům, aby byli ještě více neúplatní a mohli si výši svých gáží poměřovat se západními politiky.
    Škoda, že takto nechtějí srovnávat platy také běžným občanům, z jejichž daní si takto dopřávají.
  • 25. 4. 2008 10:52

    john (neregistrovaný)
    O platech rozhoduje vlada? Ja myslel, ze tato doba je uz davno za nami. O platech rozhoduje trh. A taky Vase schopnosti. To, ze mate malo, je vas problem. Muzete jit za praci jinam. Nikdo vas nedrzi. To, ze vas nebavi se ucit neco noveho nebo se zmenit, abyste se mel lepe, je ciste vase vec. Jedine, co umite, nadavat na vladu. Uz byste mohl vedet, ze at je vlada jakakoli, kazdy hrabe jen pro sebe. Najde se par jedincu kteri to mysli dobre ale okolnosti je donuti stat se jednim z nich. Musite se starat vice o sebe a ne o politiku! Kolikrat to mam tady pripominat. Snazit se byt co nejmene zavisly na statu (vim, ze je to obtizne) a ne sedet s natazenou rukou.
  • 25. 4. 2008 10:58

    jmar (neregistrovaný)
    Pani Jano, napiste mi na jmar@seznam.cz . Jsem clovek, ktery kdysi pracoval jako financni poradce a mam spoustu zkusenosti a kontakty na dobre poradce, nikoli studenty nebo pani uklizecky, ktere prodavaji zivotni pojisteni a vydavaji ho za lepsi sporeni. Pokud Vas tedy jiz nekdo nestacil oskubat, to by mi bylo lito, ale je to bezna praxe. Rad si o investovani popovidam, je to muj konicek, rad navazuji nove kontakty.
  • 26. 4. 2008 10:27

    Durgen Chugaa (neregistrovaný)
    Prochlastat, jedine prochlastat. Zbytek poslat do fondu na podporu deti v Afghanistanu abyste z toho mela dobry pocit.
  • 9. 5. 2008 15:11

    široko (neregistrovaný)
    - první zásada je vyhýbat se finančním poradcům, kromě svého majetku, cizí majetek nezhodnotí
    - lze otevřít nové stavební spoření, pokud už nemáte a peníze tam po částech přelévat
    - dlouhodobě nejlepší je koupit zajímavé akcie a nechat nějakou dobu ležet - zhodnocovat se, nyní jsou celkem dole, takže je příhodná doba, koupit akcie už dnes není problém - přes PM systém - Fio, ČS, Patrii ad
    hodně zdaru, široko
  • 25. 4. 2008 14:34

    Ach (neregistrovaný)
    Teda já nevím, ale osobně to mám tak, že když se chovám ohleduplně k životnímu prostředí, tak i sám ušetřím. Tudíž třeba já rozhodně s vyzněním článku nesouhlasím :-)
    A nejsem špinavá smradlavá socka, tahající odpadky, jak nám tu jeden "inteligent" vysvětlil.

    P.S.:
    Tříděný odpad, pokud je opravdu tříděný, se v drtivé většině nevozí do spalovny nebo nesměšuje s ostatním. Někteří ale asi budou tuto urban legend vyprávět ještě svým vnukům.

    P.P.S:
    A znáte tu o sbírání suchých vos? :-)
  • 25. 4. 2008 20:50

    Vladimir (neregistrovaný)
    Jasne, urban legend. Jeste nam reknete ze se to nevozi dvema kukavozy a tudiz se nespali 2x vic nafty...
  • 27. 4. 2008 21:31

    želví Nindža (neregistrovaný)
    No ty vole, než nadoubam dva kukavozy suchýho z nosu, to bude chvilku trvat. Nepomůžete mi někdo?
  • 28. 4. 2008 11:31

    bez přezdívky
    Nevim, kde autor vzal, ze Cesi tridi malo a v zahranici se tridi vic.

    Mohu poskytnout jeden priklad a to jsou tri nemecka mesta: Mnichov, Berlin, Drazdany. Popelnice na trideny odpad existuji, ale rozhodne nejsou vsechny po ruce, narozdil od popelnic na sidlistich. Ve dvore tady (v Drazdanech) mam popelnici BIO, plasty, kov a smesny odpad. Do papiru a skla musim 300m a jeste pres rusnou ulici.

    Navic popelnice tady maji "provozni dobu", takze tridit odpad napr. nesmite v nedeli, o svatcich a v noci.

    Kose tady, stejne jako v Berline nebo Mnichove, jsou asi tak jednou za pul kilometru - pokud uz vite, kde jsou. Kose se tridenim jsou jeste mene. Je to uplne stejne jako v Praze; proste muzete chodit i hodinu, nez se vam podari vyhodit papirek od zmrzliny.

    A to uz nemluvim o dalsich evropskych mestech, ktera jsem navstivil. Sice jenom kratce, ale rozhodne *bezne* trideni tam neni.

    Za sebe muzu rict, ze odpad tridim -- proste proto, ze pak nemusim tak casto vysypavat kos. A proto, ze to v nem pak tolik nesmrdi.
  • 1. 5. 2008 12:49

    asdf (neregistrovaný)
    Mně připadá, že kdo si sám umí spočítat, které z dostupných variant jsou opravdu ekologické, tak je využívá a mlčí, kdo jen vyrvávané informace od kohokoliv, i na první pohled nysmyslné, tak o tom, třeba o ekologii píše články.
  • 1. 5. 2008 19:22

    Míša (neregistrovaný)
    Kdybych neměla tisknout emaily tak nevím jak bych měla pracovat. Něco jiného je když vrátím zálohované láhve, dostanu peníze, ale parír ani nemá cenu sbírat, stojí to pár halířů a to se mi ani nevypaltí, zdržovat se někde tříděním, když za to dostanu sotva pár korun.
    23. 9. 2009 0:09 redakčně upravil Dalibor Z. Chvátal, důvod: Protiprávní obsah
  • 15. 2. 2019 20:51

    bez přezdívky

    Žít ekologicky nemusí být drahé. Stačí zbytečně neplýtvat věcmi. Žena třeba nedávno chtěla vyhodit tašku jen proto, že byla trochu opraná, ale byla pořád funkční, tak jsem na ni nechal udělat nový potisk z https://www.colorfactory.cz/potisk-tasek-latkove-tasky/ a žena byla překvapená, jak je taška znovu pěkná.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).