Vlákno názorů k článku Zažije Česko renesanci nájemního bydlení? od Obyvatel - Stejny problem jako u jiz predeslych clanku. V...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 7. 2008 0:31

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Stejny problem jako u jiz predeslych clanku. V CR je zkratka vse neumerne predrazene. Bydleni, jidlo, sluzby, obleceni, spotrebni zbozi atd. Uz jsem to tu psal v jine diskuzi a znovu to zopakuji:

    Problem je jinde, ze i na "podradne" bydleni za co se dnes povazuje panelak nedosahne clovek prijmem, ktery se nabizi ve vetsine zamestnani. A o tom co cele je. Neni unosne, aby i takova kategorie bydleni byla dostupna jen pro par procent co na to (zatim) maji.

    Nejsem levicovym volicem, ale to co se zde deje se priblizuje spise nejchudsim zemim, kde se ma 5% obyvatel velmi dobre, dalsich 5% dobre a zbytek spatne. K tomu to zde speje. Uz jsem naprosto unaven temi neustalymi kecy o "nizke produktivite" prace, kterou se uz temer 20 let vysvetluje, proc jsou zde realne 5x nizsi prijmy nez ve vyspele Evrope, zatimco ceny stejne, vetsinou vsak dokonce vyssi. Nejak ta matematika pri tech malych nakladech skripe.

    Stale se nam vstepuje ze musime pracovat od rana do noci, sedm dni v tydnu abychom si nakonec mohli poridit onen vysneny panelak 1+1, kde budou bydlet i tri lide. Mam pocit, ze neco je zkratka spatne, protoze hranice jsou stale otevrene a je moznost srovnavat. Na zaver nekolik odkazu k zamysleni, netykaji se primo bydleni avsak maji s tim dost spolecneho (snad mi to redakce nesmaze):
    Drahota a neodpovidajici sluzby
    Vysoké ceny v ČR se zdaleka netýkají pouze supermarketů a samoobsluh
    Drahota v ČR a láce v Evropě II.
    Lidl je "levný", ale ne v ČR

    atd. Kdyz vidim "luxusni" projekty s 2+kk 60m2 krcalky na Zizkove za 7.5 mega tak mam pocit ze se nekdo opravdu zblaznil. Jiste ze se to pravdepodobne proda, spekulantu je stale dost. Otazkou zustava jak bude za deset let takove mesto vypadat. Stejne tak se proda i chleba za 100 Kc, az se vsichni domluvi a nic jineho nebude. Nekdo chytry mi jiste odpovi, ze si ho nemusim koupit.
  • 25. 7. 2008 1:08

    Klasik (neregistrovaný)
    Většina lidí na této diskuzi vám ale odpoví - měl jste se lépe učit, změňte zaměstnání, přestěhujte se za lepší prací, atd. Vše v duchu hesla: Co mě ( už ) nepálí, nehasím.
  • 25. 7. 2008 1:28

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Ja osobne si nestezuji. Ale budu-li mezi temi 5ti procenty, tak si moc nepomuzu protoze to tu stejne nebude misto k zivotu. Nechci zit v palaci obehnanem ostnatym dratem.
  • 25. 7. 2008 3:12

    jezevec (neregistrovaný)
    Zkuste jednoduchou úvahu:
    1) normální člověk bydlí za svoje peníze a ve svym - je celkem jedno zda svoje bydlení si pronajímá nebo vlastní, neb v obou případech je žádoucím a ctěným klientem (stavitele nebo majitele).
    2) neposkytují-li stavitelé a majitelé přiměřenou službu za přiměřené peníze - není přece nic jednoduššího, než si postavit (nechat postavit) bydlení vlastní za podstatně přiměřenější náklady, a brutálně na tom vydělat. případně postavit větší než potřebné bydlení - a část ho pronajmout za rozdíl mezi "spravedlivou vzhledem k investici" a "nespravedlivě vysokou žádanou trhem" cenou - lidi vám musej ruce trhat a ještě vyděláte, a každá banka se přetrhne aby vám to úvěrovala.
    3) paraziti co potřebují bydlet za cizí peníze v cizim - nebudeme řešit, neb oni jsou odpadem splečnosti a postupně snad vyhynou.
    Něco je na tom nejasného?
    Ano když se vám cena nelíbí, nemusíte kupovat. Postavte si za desetinovou cenu vlastní a nemůžete neprodělat - ostatně stejně jako s tim chlebem.
  • 25. 7. 2008 8:06

    anonymní
    Á, jezevec zas plně nepochopil to, na co odpovídá...
    Takže ještě jednou, pomalu:
    Proč je byt v Bavorské Železné Rudě lacinější než byt v české Železné Rudě, když mají v onom Bavorsku několikrát větší plat než v Česku?
  • 25. 7. 2008 9:27

    nemo (neregistrovaný)
    Já myslím, že Jezevec to pochopil i napsal docela přesně. Sice to nelze brát doslova, protože postavit si bydlení v Praze a okolí je problém už jen kvůli cenám pozemků, ale jinak to sedí. Problémem v Česku je trh deformovaný státní regulací a právními předpisy. Žádný vlastník domu nebude chtít mít neobsazené byty, ale zároveň nemá důvod požadovat méně, než za kolik je může pronajmout. Náklady na bydlení už ale holt budou vysoké, ať už se jedná o vlastnické nebo nájemní bydlení. S tím se nic nenadělá.
  • 25. 7. 2008 9:29

    Paly (neregistrovaný)
    Protoze v ceske Zelezne Rude se najde dost lidi, kteri povazuji cenu za primerenou a jsou ochotni ji platit.
    Bezny princip - kazdy chce nejvyssi mozny zisk. Proto se snazi prodavat za nejvyssi moznou cenu. Kdyz ale bude prodavat tak draho ze to nikdo nekoupi, tak nema zisk a zlevni. Kdyz mu to budou lide rvat z rukou za zlevnenou cenu, tak muze zdrazit atd..... az se dostaneme na idealni ceny.
    Predpokladam reakci ve smyslu ze jsou veci ktere si lide koupit musi (bydleni, chleba ...). Neni pravda, nemusi. Mohou sami stavet, mohou sami pect chleba. A pak prodavat (a v Cechach pak cist jak vydiraji sve chudsi spoluobcany kteri od nich musi draho kupovat).
    To ze nemaji dost penez na zahajeni stavby nebo zahajeni peceni chleba: Neni pravda. Banka chce taky co nejvetsi mozny zisk, takze kdyz nekdo prijde s dobrym projektem, tak mu pujci - protoze zisk je temer zarucen.
    V bavorske Zelezne rude se nenajdou lide, kteri jsou ochotni tolik penez zaplatit, tak tam museli zlevnit. S nekolikrat vyssim platem to ma hodne malo spolecneho. Dulezitejsi je ze bavor 50x v ruce cent otoci nez ho nekomu da - protoze vi ze kdyz ten cent investuje lepe, bude z nej cele €. Kdyz ho utrati, tak prodelal €.

    Je to trosku zjednodusene, ale principialne to tak funguje
    PS: nevlastnim zadny byt ani dum - letos jsem se prestehoval z ubytovny do najmu.
  • 25. 7. 2008 10:17

    Paly (neregistrovaný)
    Zapomnel jsem na problem lidi kteri se do stavby (peceni chleba) pustit opravdu nemohou nebo se jim to nemuze vyplatit. Par takovych je. S temi by jsme meli byt solidarni. Otazkou je jen jakym zpusobem - to si nedovolim rict.
    Ale kdo do tehle skupiny lidi patri? Podle meho nazoru lide s mentalnim postizenim, ti kteri se o ne staraji(nemuzeme zazlevat matce ze se stara o postizene dite - to je lidska prirozenost) a nekteri hodne stari lide(teprve pred cca 20 lety se zmenil rezim - jsou lide, kteri se s tim neumeli ani nemohli vyrovnat ... ti vlastne za sve problemy nemuzou, cely zivot pocitali ze duchod proziji v klidu a na to pracovali s vedomim ze se o ne ve stari stat postara. Ja take nechci za x let zjistit ze se zmenila pravidla hry a s cim jsem cely zivot pocital jiz neplati)-tuto posledni podporu ale rychle utlumovat (dnesni 70 se vetsinou jiz pripravit mohli).

    Myslim ze i takovy telesne postizeny se zdravou hlavou ma moznost se o sebe postarat (jen to ma slozitejsi). Kdyz se bude kazdy druhy podporovat (treba regulovanym najmem) tak se vsichni naucime vyuzivat podpory, ale nenaucime se starat se o sebe.
  • 25. 7. 2008 11:30

    Jarmila (neregistrovaný)
    Teď si teda hodně odporujete a vracíte se do socialismu:
    i za socialismu se rodily postižené děti. I za socialismu mohla matka zůstat doma (zadarmo) a o to dítě se starat. Dneska na ošetřování dítěte DOMA bere podporu (za socialismu podpora nebyla, dítě by skončilo v ústavu a matka by sypala do práce a na dítě v ústavu by platila, přičemž by za ním mohla jet jen s neděli po obědě), a to vyšší než za socialismu. Péče doma je drahá, a to za všech režimů. Když už tu teda ty ústavy byly, mohly se víc polidštit, ne zrušit. Ony mají svou nezanedbatelnou výhodu: když máte postižené lidi (jedno jakým postižením) soustředěné, může tam pro ně být specializovaný lékař, pomůcky, speciální postele, vany..., protože se to finančně VYPLATÍ. Komunisti na to časem přišli taky, jek začínající kapitalisti do toho po r. 1989 šili, protože se domnívali, že se bude kapitalisticky žít, ale podpory do všeho půjdou jako za socialismu. I kapitalistický stát zjistil, že zdroje na všechny sny jaksi nejsou a začalo se zvolna přistávat na zem. Jaké bláboly dovede vyplodit kapitalista po 20 letech nového režimu - viz Nečas a jeho vize o tom, že školek netřeba, o děti se budou starat jiné maminky na mateřské za 5.000,- penízů. Nějak hoch nepořešil, co se stane, když náhradní chůva onemocní, když jí onemocní dítě, co budou ty děti jíst a kdo na ně dohlédne v době, kdy se bude jídlo připravovat. Asi taky viděl školku naposledy v době, kdy do ní chodil.

    I dítě postižené může dělat užitečné věci. Jenže to by se na něj nedala brát ta podpora. Takže postižené děti navlékají korálky a chodí se na ně žebrat na ulici. Copak nemůžou brát invalidní důchod a přivydělávat si jednoduchou prací? Proč třeba nepletou housky v pekárně nebo nedělají nějsou ROZUMNOU práci? Proč je nutíme navlíkat korálky a ty se pak prodávají v rámci nějakých přiblblých humanitárních projektů a vydávají se za vrchol jejich schopností?

    I starší lidé se mohli na vlastní stáří připravit. Jediní, kdo se už připravit nemohli, jsou lidi ve věku nad 65-70 let, ti už to fakt nezvládli. Ale ti taky postupně vymírají.

    Jediný, kdo situaci nezvládá, je vláda a její asociální zákony. Nějak postrádám:
    - podporu života mimo města (daněmi a zákony)
    - podporu péče o děti a seniory (opět daněmi a zákony)
    - zdravý selský rozum v mnoha věcech.
    Zatím vládne "prachy vítězí" i na prezidentské fangli, a to je špatně.
  • 25. 7. 2008 12:28

    Paly (neregistrovaný)
    Nevidim kde si odporuji, jen jsem si vzpomnel na mene stastne nez jsem ja - castecne se socialnim statem souhlasim. - to je vec o ktere se nechci dohadovat, protoze to je vychovou vstepeny nazor.
    To co jsem napsal spatne? Jen deli lidi do 2 skupin?:
    - ti kteri se o sebe mohou postara
    - ti kteri se o sebe nemohou postarat
    Dulezite slovo je tam ''mohou'' a ne ''umi''. Ja ve svem okoli neznam nikoho kdo by se o sebe postarat nemohl(ale i takovi existuji), ale znam mnoho tech, kteri to neumi - a vyuzivaji podporu - to je podle mne spatne.
    Jsem pro podporu tech co nemohou. Kdyz omezime podporu tem co mohou ale neumi - bude penez dost - nauci se a budou produkovat hodnoty i pro pomoc tem co nemohou.
    Zavadet podporu pro zivot mimo mesto ... nevim proc. I na vesnici se o sebe mohou postarat, maximalne to neumi. A nebo to umi, ale chteji se mit lepe tak si stezuji. Jiste ve meste se zije levneji. Na vesnici se zase zije klidneji. Nechci podporovat kazdeho aby dobre zil - kdyz muze at se postara sam, kdyz muze a neumi, tak bude spat v mrazu (to neni muj problem). Mraz ho nauci se o sebe postarat.
    Chci podporovat toho kdo se nemuze postarat aby dobre zil. A chci ho podporovat tak aby zil dobre, ne jen prezival. Takovych lidi je mezi nami mizive procento. A ten kdo se do teto skupiny sam pocita do ni nepatri - protoze kdyz je nekdo tak chytry ze muze vyzadovat podporu, tak je jiste i tak chytry aby se o sebe postaral.
    Nesouhlasim s plosnym rozdavanim podpory tem kdo se o ni prihlasi. Na podporu by clovek mel byt nominovan.
  • 25. 7. 2008 12:52

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Kdyz zminujete vesnici, mozna bych sem mel dat odkaz na clanek, kde se rozebira ze znacne procento lidi v soucasne ceske vesnici ekonomicky preziva jen diky extremne levnemu zbozi z Asie. Kupni sila techto lidi je naprosto minimalni, protoze tam samozrejme neni zadna "velmi kvalifikovana prace, kde uplatnite vzdelani a pet svetovych jazyku". Jiste, podle vasi teorie, vyrcene mozna od stolu kancelare jsou to vsichni neschopni prizivnici, protoze se o sebe neumi postarat a dovoli si zadat o podporu. Vetsina tuzemskych podniku v okoli jim byla "zprivatizovana" za ucelem rizene likvidace, protoze to byla neprijemna konkurence. Co jim poradite ? Predpokladam ze skoncime u toho, aby se odstehovali do mesta, ze ? :-)
  • 25. 7. 2008 13:52

    TVK (neregistrovaný)
    Bydlím v na pokraji menšího města a v okolních vesnicích mám spoustu přátel a známých. Problém, který zmiňujete má zčásti příčinu i v minulosti, kdy skrz socialistické deformace všeho kolem nás si pomalu každý jezeďák postavil málem hrad, (typicky 2x 2-3+1, nad čímž zápaďáci vždy kroutí hlavou). Za normálního "tržního" prostředí by si většina těchto lidí takový vysoký standard bydlení dovolit nemohla.

    Takže výsledkem je, že na vesnicích stojí spousta obrovských baráků se všemi souvisejícími náklady (energie, údržba), které jsou poloprázdné (mladí vystudovali a utekli do věsta města nebo přímo do Prahy). Navíc dnes tito obvykle méně kvalifikovaní lidé musí za ne příliš dobře placenou prací dojíždět. Tak kolik jim asi může zůstat na živobytí?
  • 27. 7. 2008 21:59

    anonymní
    Tak jste TVK mohl jít pracovat do JZD. Ráno na 4. do chléva, v zimě mráz, v létě horko. Žádná půl třetí padla, víkendy volné. Traktory, kombajny made in RVHP poruchové, bez klimy.
    Dnes, v tržním prostředí, si onen "luxus 2x 2-3+1," běžně dovolí podnikatelé pracující daleko méně. Nižší kvalifikace v zemědělství je vyvážena větší dřinou, a domnívám si tvrdit, že společenská důležitost zemědělce bude vyšší než kdovíjakého VŠ. Ale to poznáme, až jednou bude neúroda, státní rezervy budou dávno vytunelované a až nám naší západní zachránci budou prodávat kilo mouky za stovku nebo ji raději vyvezou do Číny či Indie.
    PS: nejsem zemědělec, jen mám oči neustále otevřeny a nehledím přes růžové brýle.
  • 28. 7. 2008 12:12

    TVK (neregistrovaný)
    Sorry, ale vždycky se bavím srovnáváním důležitosti té či oné profese.Ta je pro mne dána tím, kolik dotyčný dostane za svou práci zaplaceno. To, že jsem možná společensky důležitý a potřebný je sice hezká věc, můžu mít dobrý pocit, ale nic si za to nekoupím. A pokud někdo férově a poctivě podniká a dokáže se nenadřít, tak na tom nevidím nic špatného. Může to zkusit každý.

    Ale zpět k tématu - jen jsem popsal, co vidím kolem sebe, spoustu poloprázdných hradů, kde lidé momentálně vydávají velký podíl příjmů na bydlení a kteří by si toto bydlení za normální situace dovolit nemohli.
  • 29. 7. 2008 9:09

    Q (neregistrovaný)
    Nezlobte se, ale pokud vezmu plat (a k tomu mnoho dalších výhod - auto, benzín zdarma, když ho rozšvihá, dostane jednoduše nové, ještě lepší a rychlejší, byt od sponzora, možnost beztrestného požívání alkoholu za volantem tad. atd.), např. fotbalistů nebo i jiných sportovců či jiných celebrit, nepřipadá mi, že jsou až tak společensky důležití, aby brali tak nehorázné odměny. A pokud srovnáte jejich "výkony" a platy např. s některými doktory (nechci nyní polemizovat o poplatcích 30 CZK nebo o tom, že i mezi nimi se najdou zlatokopové typu Dr. Cvach), kteří denodenně úspěšně tahají lidské životy z hrobníkovy lopaty, je to pro lékaře bída.
    Zrovna tak ti zemědělci - dobře odpálené penalty se určitě nenajíte - a když vám bude kručet v žaludku, bude vám šuma fuck, jestli penalta byla odpálena dobře či nikoliv. Zrovna o víkendu jsem jel okolo přeplněného koupaliště, a hned vedle pole. Traktory, kombajny, některé ještě z muzea RVHP, ale i ty "novější" měly otevřená okna, dveře - takže asi bez klimošky, zato v prachu. Když pak čtete výší výdělků v jednotlivých odvětvích, tak zjistíte, že zemědělci jsou mezi nejhůře placenými profesemi. Jen doufám, že se tu zase nenajdou "odborníci", kteří budou radit, že ten zemědělec může jít dělat doktora nebo ať se doktor jde honit za mičudou, že jim v tom nic nebrání, případně ať jdou ven z republiky, jdou studovat cizí jazyky, zvýší si kvalifikaci a smlouvají o výši svých platů ...
  • 29. 7. 2008 9:12

    Q (neregistrovaný)
    A ještě jsem opomenul dodat: je rozdíl, zda máte např. hrubých 25 tisíc za 8,5 hodiny, svátky víkendy volné nebo 25 hrubého za 14 hodin denně, svátky, soboty, neděle ...
  • 29. 7. 2008 14:55

    TVK (neregistrovaný)
    Jen nechápu, co Vám na tom vadí? Pokud něco ano, tak jste si odpověděl v poslední větě, to nemá s "odborníky" nic společného. Nebo snad patříte k lidem, kteří se raději nadřou, než aby vydělali? Já upřímně ne a věci které zmińujete jsem si vyzkoušel a používám. A tento přístup se mi zatím co se týče platu, ale i bydlení vyplácí. Co se týče práce a pohybu osob, tak v naší republice je absolutní svoboda pohybu osob a za chvíli to bude v celé EU. A je opravdu jen a jen na každém, kde se rozhodne pracovat, bydlet a za kolik.
  • 29. 7. 2008 21:42

    mitr (neregistrovaný)
    Nejde o společenskou důležitost celé skupiny, ale o důležitost "jednoho dalšího".

    Najít "jednoho dalšího" špičkového fotbalistu je jednak velice těžké (je potřeba cvičení od mala), druhak je na českém fotbalu "jeden další" špičkový fotbalista celkem znát. Najít "jednoho dalšího" zemědělce je mnohem snadnější (s kombajnem může jezdit kdokoli, na plánování produkce stačí vysoká škola) a "jeden další" zemědělec je kapka v moři - nemluvě o tom, že zemědělství by nepřežilo bez státních dotací a tudíž by pro ostatní občany nebyla žádná škoda, kdyby zemědělců bylo v ČR ještě míň.

    Není podstatné, jestli jsou zemědělci "jako skupina" pro Čechy užitečnější než špičkoví fotbalisté "jako skupina". Podstatné jsou rozdíly v potřebě "jednoho dalšího" člověka s tím zaměstnáním, protože podle platu a dalších výhod se lidé (nebo jejich rodiče) rozhodují při výběru povolání, a tržní systém směřuje k tomu, aby srovnával zájem o různá povolání s užitečností růstu počtu zájemců o tato povolání pro ostatní občany.
  • 30. 7. 2008 11:10

    anonymní
    A fotbal by bez dotací přežil? Kde se ty peníze berou pro takové nemačenky? Proč se místo peněz do fotbalu necpou do škol, nemocnic, silnic, bezpečnosti ... Já nechápu, proč jsou některé nedůležité profese tak přepláceny.
    Váš názor o ještě menší potřebě zemědělců je docela stupidní. Nevím, zda byste se najedl fotbalisty, když byste měl hlad. Vše se dovážet nedá - může přijít neúroda, a každý stát (asi kromě toho našeho) si nechá hlavně pro sebe, než aby to málo vyvezl, i když by se platilo zlatem. Nebo nemusíme mít čím zaplatit - naše země se orientovala na montovny pro automobilový průmysl - ale nevím, jak dlouho s tím ještě vydržíme. Ropná krize nutí automobilky přehodnocovat plány prodejů nových aut a tak se bojím, abychom se ještě rádi nevraceli k textilkám, protože ani textil nebude možno převážet z jednoho konce světa na druhý ...
  • 30. 7. 2008 11:47

    mitr (neregistrovaný)

    Vrcholový fotbal (o kterém se - narozdíl od vesnické 3. ligy - bavíme) by přežil v pohodě. Ti "nemakačenkové" (kteří se asi zapotí víc než průměrný manuálně pracující) mají peníze např. z reklam a práv na televizní vysílání.


    Peníze se samozřejmě cpou do škol atd., ale "lidi" holt chtějí i fotbal, tak jdou i na fotbal. (Teď úplně pomíjím rozdíl mezi soukromými a veřejnými penězi, který je v mhoha ohledech značný.)


    A zemědělci: Myslíte si, že ČR by bez ropy přežila déle než bez potravin? A přece fungujeme docela dobře a bez neustálého strachu, i když je naprostá většina ropy dovážena. Mezinárodní obchod je normální a všem účastníkům prospěšný. Soběstačnost je užitečná jedině, když plánujete válku.

  • 30. 7. 2008 16:04

    anonymní
    Vy se domníváte, že v brzké době válka nebude? Už kvůli ropě! Pak si nějaký imperialistický radar můžeme někam strčit.
    Koukám, že o potravinářství máte růžové představy. Mezinárodní obchod ... když není čím platit, těžko něco koupíte. Nebo to koupíte draze. Asi bychom se pak divili, až by chleba stál stovku a kilo masa litr. Mimochodem, většina vyspělých států je v potravinách skutečně soběstačná, a dováží jen něco, k obohacení trhu. Asi bychom se obešli bez banánů a kiwi, ale bez brambor nebo obilí asi těžko.
    Doporučoval bych vám jít do vlády - tak takové snílky potřebují. Abyste rozpustil ještě zbyvší strategické zásoby všech surovin a místo oběda byste si začutali a k večeři schroupali nějakou tu součástku do auta.
  • 30. 7. 2008 16:32

    Paly (neregistrovaný)
    Proto jsem byl vcera mile prekvapen, kdyz jsem zaslechl zpravu je v cechach je teprve 20% obilovin pod strechou ... ale i to by jiz pokrylo ceskou rocni spotrebu.
    (vcerejsi ekonomika na ct24).
    Jiste nezijeme jen z obili ... ale chleba letos bude :)
  • 31. 7. 2008 11:11

    NexT (neregistrovaný)
    Velká část českých obilovin je určena ke krmným účelům, chleba z něj nauděláte.
    Co si pamatuji, tak jeden rok byl s obilím docela průšvih - bylo ho málo, stát jej nechtěl vykoupit a tak zemědělci velkou část produkce vyvezli. Jelikož se v zemědělství neplánuje, najednou obilí nebylo a stát se rozhodl otevřít státní rezervy. Jaké bylo překvapení - jelikož i státní rezervy obhospodařuje soukromý sektor, zjistilo že, že ačkoliv papírově bylo obilí dost, ve skutečnosti byly sýpky prázdné - soukromníci obilí načerno zpeněžili v cizině. A tak se musela hrozná kvanta obilí dovézt za strašně vysokou cenu, za vyšší, než jsme ji tenkrát prodali ven. A stát to musel tvrdě zadotovat, aby nebyl převrat, protože tenkrát moc nechybělo, aby chleba stál skoro 100ku. Ale o těhle úspěších "tržní" ekonomiky se nesmí mluvit.
  • 31. 7. 2008 11:28

    Paly (neregistrovaný)
    Je mozne ze jsem zpravu spatne pochopil - ja to pochopil tak ze je slizeno dost pro potreby CR (tj. jak na krmivo, tak na mouku).
    A nevite kdy to cca bylo, kdyz stat musel dotoval nakup obili? Staci mi vedet kdo byl u moci(lepsi by byl ale rok - jednoduseji by se mi to overovalo i z jinych zdroju) ... takove nechci volit. Kdyz uz je neco drahe, tak at to vim ... kdyz to platim z dani, tak mam jen mlhavou predstavu. Zaplatim to tak jako tak.
    Ten kdo to nechal dotovat asi moc dobre vi proc to taji.
  • 31. 7. 2008 13:00

    NexT (neregistrovaný)
    Rok si přesně nepamatuji - dějiny strašně letí, a tak mi mnohé, co bylo vloni, připadá, že se odehrálo před 15ti lety a co bylo před 20ti lety, mi připadá včera.
    Tu informaci o vývozu obilí za levno a pak zpětný nákup za draho si jentak nikde neověříte - tyhle věci na veřejnost nesměly přijít.
  • 31. 7. 2008 13:30

    Paly (neregistrovaný)
    Jo tak pak je to jasne ... ja si rikal ze to muselo byt za tezkeho budovani komunismu. Ale ja slysel ze tenkrat rozhodoval nekdo jiny nez soukromnik o tom co kam a kdo proda.
    Dnes by se proti takovemu nakupu dali dohromady i ODS s KSCM.
  • 30. 7. 2008 20:22

    Jarmila (neregistrovaný)
    Je otázka, jestli by ten vrcholový fotbal přežil. Ano, má příjmy z reklamy, ale zbytek jsou dotace a platy státního rozpočtu. Co dotace do hřišt? Spočítejte si, kolik je to miliónů. Jen MS v lyžování (Liberec, kauza Neumannová x Kumpošt) přijde státní pokladnu na 2 miliardy. To se alibisticky zaštiťujeme, že v těchto sportovních stáncích bude jednou sportovat lid obecný, ten tam ale má sotva tak na vstupenku. Strahov je nevyužitý, potřebujeme stadión jiný, lepší, státe dej! Využití Sazka arény taky nic moc a čím jdete níž, tím je to horší.
    Navíc řada sportovců je formálně zařazena v armádě, jejich platy jdou ze státního rozpočtu. Co má (nebo přesně měla) společného např. Neumannová s armádou? Správně, byl to její živitel. Další armádní sportovci (už od doby komunistů): prakticky všichni hokejisté, diskař Daněk, Zátopek, Zátopková, oštěpař Železný, desetibojaři Šebrle i Dvořák, kam se podíváte, samý voják. Ještě že už přiznali, že jsou profíci, ne amatéři, jak to fírovali za komunistů. Takže spíš přežije okresní liga, kde se sport dělá z lásky, než vrcholový sport. Jenže na ten je holt víc vidět.
  • 31. 7. 2008 10:45

    anonymní
    Máte pravdu, paní Jarmilo.
    jen k té okresní lize - i tam jedou úplatky, jenom to nikdo nechce rozdmýchávat.
    Když jsem slyšel, kolik má rozhodčí za 1 odpískaný okresní bezvýznamný zápas (mimo diet), chtělo se mi zvracet. Za tyhle peníze musí normální člověk tvrdě makat každý den 8,5 hoďky ...
  • 22. 8. 2008 10:47

    Ego (neregistrovaný)
    No ono s tím sportem je to trochu složitější. Je to samozřejmě obrovský nadnárodní podnik, zaměstnávající sta tisíce lidí všech možných profesí, a to přímo nebo v navazujícím průmyslu. Takže prosím, žádná zjednodušující schemata a útoky na jednotlivé sportovce.
    A co se týče ostatních profesí, např. zemědělců tak jsem přesvědčen, že zemědělství není (obdobně jako zdravotní péče nebo bydlení) běžně konkurenční typ podnikání. Koneckonců, když zavládne trh (deformovaný jistým přístupem, ale zemědělci reagují tržně) a pole žloutnou od řepky tak se alergici dusí a ceny potravin letí nahoru a naši závislost na ropě to prakticky nezmění.
  • 25. 7. 2008 14:15

    Paly (neregistrovaný)
    Predne ANO mate pravdu, sedim u stolu v kancelari.

    Sam take podporuji praci cinskych deti - maji dobre oci tak nesiji spatne :) - to je zert, ale ANO Asijske zbozi u nas kupuje drtiva vetsina lidi (nejen na vsi).

    Ve vesnici asi malo kdo predpoklada z vyuzije svoji znalost 5 svetovych jazyku a vlastnictvi 2 vysokoskolskych diplomu.

    Jestli jsem vzbudil dojem ze muj nazor je ze VSICHNI obyvatele vesnic jsou prizivnici, protoze se o sebe neumi postarat - v tom pripade se omlouvam. Muj nazor je ze nekteri. Jak jsem v jinem prispevku psal, pochazim z vesnice - takze znam lidi, kteri se s vesnickym zivotem umi poprat. Znam i ''naplavy'' z mesta, kteri se s zivotem ve vsi umi poprat (Maji ted asi mene penez nez ve meste, ale kvuli penezum na vsi asi moc lidi neni.). Videl jsem i nasledky po lidech kteri se s vesnickym zivotem poprat neumeli.

    Ja se kvuli penezum ze vsi prestehoval do mesta. Jsem hnusak co ho penize zajimaji - treba se to casem zmeni. Ale ted si chci ve meste vydelat.

    Takze k Vasemu prispevku naposledy ANO mate pravdu - komu se nelibi na vsi at se prestehuje do mesta. Sam jsem si to vyzkousel, a neni v tom problem.

    A posledni velke NE - NEchci dotovat nekoho kdo se s zivotem muze poprat ale neumi to(jsem ochotny diskutovat o moznosti dotovat jeho vyuku jak se s zivotem poprat - na to nemam jeste vyhraneny nazor). A jsem ochotny dotovat ty co se s zivotem poprat nemohou.

    Kdyz ale ctu: Na vesnici se zije tezko, tak plosne pro vesnice zavedeme ulevy z buhvi ceho - tak se mi otvira kudla v kapse.
  • 25. 7. 2008 14:41

    Jarmila (neregistrovaný)
    Tak si šmátněte do kapsy a tu kudlu zase zavřete (udělejte to ale dřív, než vám tam zašátrá neviditelná ruka trhu).
    O (daňové) podpoře vesnice píšu protože, že to odstraní další problémy:
    - bude menší tlak na bydlení ve městě, tím na budování sídlišť kolem měst, zábor zemědělské půdy...
    - bude menší tlak na dopravu (snáz dopravíme zboží nebo data a hlas drátem než denně hafo lidí sem a zase zpátky)
    - banky nebudou mít takové žně (hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření)
    - bude menší tlak na umístění seniorů v domovech důchodců.Senior si na vesnici dříví nenaštípe, plyn tam není a topení elektřinou mu pro malou přenosovou kapacitu drátů nepovolí. To má kvůli vaší kudle v kapse v zimě zmrznout? Domovy důchodců jsou taky ve městech, stejně jako pečovatelská služba.

    Daňovou podporu musím využít, když chci ovlivnit chování lidí určitým směrem.
    Spoléhat na plamenné výzvy je málo.
  • 25. 7. 2008 14:49

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Myslite to mozna dobre, ale obavam se ze danovym zvyhodnenim toho nedosahnete. Rekneme ze se vam tam podari presunout par firem, mozna tam budou lide i dojizdet za praci. Ale budou tam zit ? (viz moje predchozi odpoved o neexistujicich sluzbach). Dnes nikoho mladeho (= produktivniho) nepresvedcite o tom, ze malomesto/vesnice je misto k zivotu. I kdyz tam takto zvysite pocet pracovnich prilezitosti, proste tam chcip pes. Tohle musi bohuzel vzniknout prirozene od lidi, ale jak toho dosahnout, to nevim. V Reflexu vychazelo pred par lety par clanku na tohle tema. Pokus nejakeho obcanskeho sdruzeni jak zatraktivnit zivot na vesnici pro mlade lidi, aby neodchazeli. I pres maximalne vynalozene usili to skoncilo fiaskem. Zmenit mentalitu mistnich je nemozne a nova generace tam zit nechce. Zacarovany kruh.
  • 25. 7. 2008 15:12

    anonymní
    Možná by jste se divil, ale ve svém okolí v poslední době vidím čím dál větší tendenci stěhování i naopak, z města na vesnici. Je to následek cen realit, kdy i našem menším městě stojí 20-50 let starý byt málem 2M, zatímco na 10km vzdálené vesnici se dá za stejnou sumu koupit starší domek + ještě zvládnout část rekonstrukce. Druhou část tvoří lidé, i mladí, a není jich málo, kteří na to prostě mají a staví si na vesnicích novostavby. Ano, 2 auta jsou nutnost, ale pro tuto příjmovou kategorii naprostý standard.

    Mám spoustu kamarádů, kteří město opustili a koupili nebo postavili na vesnici. Ano, pracují převážně ve městě, kam musí dojíždět, ale upřímně, těmto lidem infrastruktura nechybí, protože vše potřebné stejně vyřídí ve městě cestou z práce, jen holt pak jedou o pár kilometrů dál.
  • 25. 7. 2008 15:47

    Obyvatel (neregistrovaný)
    To je samozrejme vec vkusu. Bydleni ke kteremu potrebuju auto (ktere bych musel ridit - coz v zadnem pripade nechci a dle nasich zakonu koneckoncu ani nemohu) je pro mne zcela bezcenne, i kdyby bylo zdarma. To je o tech sluzbach.
  • 28. 7. 2008 10:45

    Jarmila (neregistrovaný)
    Jak chcete měnit mentalitu lidí, když stát nastavuje špatné podmínky a špatné zákony? Nejprve vymlaťte poslance, pak iniciujte změnu zákonů a mentalitu lidí změníte hned. Pochopte jednu věc: venkov se vylidňuje už víc než 200 let. Dokud byla na venkově vysoká porodnost, nic se nedělo. Porodnost měst byla vždycky nízká, protože je průvodním jevem vyšší míry blahobytu. Prostě zajistit vzdělání dětí a majetek pro ně znamená nemít jich tolik. Cca do 30. let 20.stol. byla vcelku vysoká porodnost, ale taky vysoká úmrtnost dětí. Po 2. sv. válce a s rozšířením penicilinu a poté sulfonamidů, s rozvojem hygieny i životní úrovně úmrtnost klesá, následně klesá i porodnost. A tady už se začíná dít. Venkov se začíná vylidňovat. první ránu tomu dali komunisti znárodněním posledního kovozemědělce (což je prosím terminus technicus pro člověka, který chodí do fabriky, ale k tomu má menší políčko, prostě se neživí jen zemědělstvím) a tzv. rozkulačením, které znamenalo jednak zestátnění půdy, ale také vyhnání, popř. doslova fyzickou likvidaci zemědělských odborníků z venkova, případně jejich nahnání do jáchymovských a jiných dolů. Další ránu venkovu znamenal rok 1968, kdy na venkově vyrostla další generace zemědělských odborníků, ale byla zlikvidována při politických čistkách. "Odborníci" po r. 1970 měli za hlavní odbornost rudou knížku, v hlavě jinak vypatláno. Přesto to ten venkov nějak přežil a vychoval další generaci odborníků. Po r. 1989 tuto další generaci vyhnala neuvážená privatizace a rozbití megalomansky vybudovaných JZD. Vy se divíte, že na tom venkově už chce žít jen málokdo, když jsme odtud vyhnali i tu Jednotu, co zásobuje venkov ,a naprosto všechny fabriky? Dneska tam chceme udržet lidi.. Dokud stát nepochopí, že je lepší udržet osídlený venkov a nebudovat megapole s jejich průvodními jevy, tak to i přes snahy několika málo nadšenců, třeba z Reflexu, prostě nepůjde! Jak tomu chcete zabránit, když politici skupují pozemky kolem měst a obratem ruky je mění na stavební plochy, aby mohli ještě více bohatnout (viz Gross a jeho nákup pozemků ve Velkých Popovicích. Zgarba a jiní, bez ohledu na stranickou příslušnost)? Když vidím tyhle zlatokopy, tak si fakt říkám, že zlatí komunisti. Ti si mysleli, že na věčné časy, tak aspoň tolik nekradli. Tihle ví, že od voleb do voleb a podle toho to taky vypadá.
  • 28. 7. 2008 12:41

    Paly (neregistrovaný)
    Prijmout myslenky tohoto prispevku by mi nedelalo problemy ale ... no jo, zase mam ALE :)
    Urcite spravny postreh je, ze zmena podminek znamenala tlak na vesnicany k prestehovani do mest. Na venkove si sve vytrpeli a jiste jeste vytrpi. Ale neznamenala by dalsi zmena(snaha o podporu vesnic) to same? Znarodnovani a tvorba JZD take melo vest k zlepeni a zefektivneni zemedelstvi a tim i k rozvoji venkova. Komunismus je plny krasnych myslenek - vsichni se budeme mit dobre - ale nejak to nefungovalo.
    Privatizace zase mela napravit krivdy, ktere se staly. Ale i to ma sve odpurce.
    Dnes je na vesnici dalsi generace lidi, kteri se tam uci(nejak) zit. Mame jim menit podminky? Jak vime ''Cesta do pekla je dlazdena dobrymi umysly.''
    Kdo rozhodne jak venkovu pomoct aby tim neublizil nekomu jinemu? Vime ze spolecne vlastnictvi k cili nevede, soukrome taky ne ... tak jak na to? Vrazime do vesnic penize? Ty se ale nekde budou muset vzit...nekdo bude citit krivdu.
    Jak pisete venkov se vylidnuje jiz 200let ... tak na to asi komuniste ani jina vlada moc vliv nema. Lide chteji zit jinak. Podminky muzeme menit s nejlepsim vedomim - ale lidske mysleni stejne nezmenime.

    Kdyz vezmu do extremu Vase reseni, tak vymlaceni poslancu a rychla zmena zakonu na podporu vesnic (na ukor mest) by mne prinutila k rychlemu zamysleni o zmene statu(nekde kde si muzu vybrat jestli mesto nebo vesnice). A nemyslim si ze bych byl sam. A bude tu problem ne ze lide odchazeji ze vsi do mest, ale ze lide odchazeji z CR do zahranici. Pak treba nekdo prijde s dobrym umyslem na myslenku zavrit hranice. Postavit hlidky, zdi a ostnaty drat ... a nikoho nepustit.
    Nevim, ale neco mi to pripomina a vubec se mi to nelibi.
  • 29. 7. 2008 10:11

    anonymní
    S paní Jarmilou se dá souhlasit.
    K těm hranicím: osobně se domnívám, že pohyb lidí se bude muset jednou nějak regulovat. Každý stát si bude nějak chránit svůj pracovní trh. K nám chodí pracovat Rumuni, Slováci, Poláci. My jdeme pracovat ddo Německa, Británie ... Kam ale půjdou pracovat z těchto zemí? Možná do USA, Japonska. A z Japonska, USA? Do Afriky? Pak je smutné, že kvalifikový VŠ z Ruska staví v ČR baráky, náš kvalifikovaný člověk meje v Německu hajzly a bydlí v takových podmínkách, jaké tady nepanovaly ani za války.
    Další regulace pohybu lidí přinesou určitě různé nemoci, které jsme tu před 89. právě díky železné oponě neměli a proti kterým jsme mnohdy krátcí. A obdobně se budou chtít chránit i vyspělé státy opona neopona...
  • 29. 7. 2008 12:32

    Jarmila (neregistrovaný)
    Já to ještě doplním a udělám vám další a hlubší exkurs do minulosti.
    kdyby nebyly války, a že jich v Evropě bylo, tak by to vylidňování začalo dřív. Po r. 1650 tomu zabránilo nevolnictví, což byla reakce nových vlastníků půdy na vymlácení mužské pracovní síly v produktivním věku po 30-leté válce. Že to hoši brali hákem, si můžete domyslet, proto taky Jan Sladký Kozina, sedláci u Chlumce a další selská povstání. Jenže to taky bylo konzervování starých pořádků a zabraňovalo to dalšímu hospodářskému rozvoji a rozkvětu. Proto osvícený Josef II. nakonec pod tlakem neúnosnosti situace celé slavné nevolnictví zrušil (1781. Šlo mu m.j. i o to, aby zabránil většímu povstání, k čemuž třeba nedošlo ve Francii, kde následně vypukla Velká francouzská revoluce, a třeba k tomu nedošlo ani v Rusku, kde bylo nevolnictví zrušeno až 1861 a bylo příčinou hospodářské těžké zaostalosti, se kterou bojoval i Lenin. Poddanství bylo v Rakouské monarchii zrušeno 1848 a jeho zrušení nastartovalo obrovský rozvoj měst). Jak píšu výše, dokud bylo na venkově dost lidí, nic se nedělo a nebylo třeba problém nijak řešit. Naopak, města přistěhovalce bez problémů absorbovala.
    Problém nastává až tak v pol. 60. let 20 stol., a komunisti už jsou nuceni ho řešit. Řešení bylo přerušeno událostmi r. 1968 a následnou normalizací, kdy měli jiné starosti. Přesto jim docházelo, že nepokojům lze zabránit jen tehdy, když se budou snažit zlepšit životní podmínky lidí. Takže na venkově se problém vylidňování prováděl nejdřív různými zákazy (např. děti zemědělců se mohly vyučit zas jen v zemědělském oboru, stavební uzávěra v malých obcích a povolení staveb v obcích střediskových, stavba kulturáků po vesnicích. Snažili se tam přinést i drobnější průmyslovou výrobu, nejdřív aby využili sezónní pracovní sílu, která v zimě neměla tolik práce, později celoročně, aby tam ty lidi udrželi). Zákazy nic moc neřešily, tak se politika změnila: pracovníci v zemědělství např. byli osvobozeni od placení daně z příjmu a měli i jiné úlevy. Dlužno podotknout, že ať byli komunisti jací chtěli, vylidňování vesnice zabránili a dokonce se tam začali lidé za výhodami stěhovat.
    Kapitalismus po r. 1989 to vzal zgruntu a v honbě za prachama začal vydloubávat rozinky. Důsledek bylo rozvrácení jakž takž existujících družstev, zpackaná privatizace (měla za následek, že půdu řadu let nikdo neobdělával a všichni čekali, že jim za pronájem někdo přinese milióny, než pochopili, že se žádné milionářství konat nebude) zkombinovaná s restitucemi vyhnala lidi, co by v zemědělství ještě pracovali, do města, no, a likvidace malých průmyslových podničků to jen dorazila.

    Nezlobte se, ale i Německo, Holandsko, Rakousko, natož pak Francie, se taky snaží mít zalidněný (a proto udržovaný) venkov a ne mít na polích třímetrovou lebedu a podobnou nádheru, na což se v našem Banánistánu ještě vyplácejí dotace.

    Takže stále dokola: ne zákazy, příkazy a už vůbec ne ostnatý drát. Ale rozumná politika, což se dá fakt zvládnout daněmi. Jen se chtít podívat kousek dál za hranice všedních dnů a přitom použít mozek. 8-miliónová megapole v 10-miliónovém státě je fakt pitomost.
  • 29. 7. 2008 13:07

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Jenze ve vyse uvedenych zemich je jejich "vesnice" casto lepe vybavena co do sluzeb nez nase lecktere mestecko. Doporucuji srovnavat napriklad s Polskem. Tam je rozdil mezi velkomestem a vesnici pro nas daleko vice inspirativni. Jedine co to muze zvratit je bohuzel vymena cele generace, ktera mimo velkomesto zije. Rozumna politika (lze neco takoveho vubec cekat od nasich politiku ? :-) ) ani dane to bohuzel nezmeni.
  • 29. 7. 2008 13:39

    Jarmila (neregistrovaný)
    Naše zemědělství bylo po r. 1989 daleko vyspělejší a lepší než polské, tam bych pro příklady nechodila. Ani výměna celé jedné generace se konat nemusí. Jde jen o to, aby se (daňovými úlevami, protože při vyslovení slova "dotace" se zas otvírá kudla v kapse mně, krom toho, že se mi ježí chlupy na hlavě) na venkově zpříjmenil život těm lidem, co tam ještě bydlí a co by tam při troše dobré vůle zůstali. Kdyby tam ovšem našli obživu. Těmto lidem nevadí, že tam není tolik kultury, protože stejně lítají po zahradě a v létě sekají trávu na zahradě, a v zimě si klidně za ždibcem té kultury zajedou do města. Stejně tam jedou za nákupem. Jde jen o to, aby se za tou obživou NEMUSELI stěhovat do města a nebyli do toho ani tlačeni. Služeb bych se nebála, ty tam přijdou. Ony tam jsou i dneska, akorát Franta vám holt spraví auto na dvoře a nemá na to živnosťák, protože oprava těch pár vraků ho neuživí a kdyby ten živnosťák měl, musel by vést účetnictví a mohl by mít problémy v práci.
  • 29. 7. 2008 14:01

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Predstavme si, ze se v tech oblastech zavedou danove (rekneme radeji nakladove - protoze horsi nez dane je podvod zvany socialni pojisteni) prazdniny, tentokrate ne pro zahranicni montovny, ale i pro domaci firmy/osvc bez ohledu na velikost a pocet zamestnancu. Co se stane, myslite ze to povede k nejakemu vyraznemu zlepseni ? Co muzete delat v Prdelakove kam nevede ani zeleznice, je tam jedna silnice 3.tridy a Internet tam ma akorat mladej od Franty a to jeste stezi chytne superpomale EDGE kdyz si vyleze na pudu. Zadna infrastruktura tam neni. Co chcete v tomhle prostredi prakticky delat ?
  • 29. 7. 2008 14:59

    Jarmila (neregistrovaný)
    Ale dá se tam dělat. Jeden můj příbuzný dělá v podobné firmičce plastová okna. Druhý, na jiném konci republiky, montuje v jiné firmě pojízdné stojany na chytré mašinky pro špitály (třeba když vás přivezou na JIPku, tak k vám ty mašinky na tomhle stojanu dovezou, aby nemuseli šoupat s váma). ta druhá firma je fakt v Prdelákově, železnici mají asi 15 km, ale co se dneska vozí železnicí? Cesta tam vede jen té 3. a horší třídy. Zato jsou tam šikovní lidé, co zprovozní kdeco a jsou za tu práci dokonce i vděční. Pár km od nás je firmička na výrobu péřových dek, o kus dál dělají všechno možné z nerezu pro potravinářské firmy. Jakmile je tam jedna, třeba malá firma a něco chce, ty služby chca nechca přitahuje. Třeba i ten vámi zmiňovaný net. Sice tam třeba není EDGE, ale po vesnicích je wifin, že byste se divil. Jen kvůli malé konkurenci je tam ta cena o něco vyšší.
  • 29. 7. 2008 15:14

    Paly (neregistrovaný)
    Takze to funguje ... super. Uz jsme si zacinal myslet ze mame mrtve vesnice bez lidi. Je dobre ze tam jeste nekdo zije, ze si tam umi vydelat. Tak k cemu podpory, kdyz to funguje? Myslim ze ke zdravemu rustu je potreba aby tento rozvoj nebyl nuceny.
  • 29. 7. 2008 15:54

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Jo divil. Wifi ale neni nahrada ze normalni pripojeni, to je jen nouzove reseni ala CR, protoze je to urcene k necemu jinemu (vicemene to preziva jen za tiche necinnosti CTU). Znam plno vesnic kde neni ani takovyhle amatersky bastl. Takze tam proste neni nic, pokud to budeme brat jen trochu seriozne. Srovnejme to napriklad s Norskem.

    Kdyby se tam dalo tak uzasne podnikat jak popisujete, tak to asi dela podstatne vice firem. Nekde bude zrejme hacek ... a ten se jmenuje infrastruktura a sluzby :-) Pokud to tu cte nekdo z redakce, tak je to myslim dobry namet na clanek pro server podnikatel.cz
  • 29. 7. 2008 16:43

    Jarmila (neregistrovaný)
    No, Paly tu tvrdí, že by se na vesnici dalo žít, akorát kdyby tam žil někdo jiný :-))
    Já tvrdím, že život mimo velká města je třeba trochu podpořit. nejsou třeba masové investice a kdovíjaké dotace, jen třeba semo tamo nějaká ta daňová úleva. Třeba jen kvůli tomu, že lepší jeden člověk, co neodvádí daně do státního rozpočtu, ale NEČERPÁ z něj (třeba formou podpory v nezaměstnanosti nebo jinejma obezličkama).
    Ty mnou uvedené firmy bylo jen pár příkladů, JE JICH TŘEBA VÍC!!!!!
  • 29. 7. 2008 17:29

    Paly (neregistrovaný)
    Vic firem, vic lidi, lepsi sluzby ... to uz je mesto.
    Bal bych se ze by si na vsi zacali vybirat koho k sobe prijmou a koho ne. Kdyz by prijali kazdeho, stane se z nich mesto a prijdou o ulevy. A predpokladal bych ze budou radeji prijimat bohace, kteri prinesou penize ale ne pracovni silu - zemedelstvi pujde vime kam.
    A myslim ze lepsi nez jeden clovek co neodvadi dane je jeden clovek, ktery dane odvadi - protoze prisel na to ze z podpory bude jen prezivat. Myslim ze z nemakacenka makacenka podporou vesnic neudelame.
    My dva se potkat v politice, tak koalici neudelame :D. Chceme v podstate to same, jen cesty jsou ruzne. Ja si myslim ze vidite cestu tam kde neni. Je ale dost mozne ze je to presne obracene a ten se spatnym nazorem jsem tu ja.
  • 29. 7. 2008 14:18

    Paly (neregistrovaný)
    Asi se dostanu jen do jine casti Cech nez Vy. Pokud je tomu tak, ze je nekde velka cast zemedelske pudy nechana ladem, tak mate pravdu. Ja znam jen pole a policka kde je obili, brambory, repka, pastvina atd. ... popripade trava na seno. Dlouho jsem nevidel nevyuzite pole ... kdyz jsem se opravdu snazil na neco si vzpomenout, tak jsem prisel jen na par mist, kde je planovana vystavba(ale to se neda pocitat).
  • 4. 3. 2009 12:02

    Obyvatel5 (neregistrovaný)
    Nezlob te se,že odpovídám na toto Vaše tvrzení ohledně vesnického života.Já se sice narodila ve městě,ale většinu let jsem prožila ve vesnickém prostředí.Byla tam sice velice tvrdá práce,ale lidi se k sobě chovali velice společensky.Kolem 20 roku života sem se musela vrátit(jak se říká právě kvůli práci a lepším penězům do města).A teť po dalších 20 letech kdy sem nejen dělala,ale v posledních 8 letech sem byla převážně matkou na plný úvazek a teť když sem se chtěla zapojit do pracovního poměru,neboť(jak bych to řekla moc mi chyběla práce v kolektivu),tak sem najednou zjišťovala,že sem pro Naši společnost nějak nedůležitá.Manžel dře od nevidím do nevidím,děti ho vidí asi jako na vánoce ježíška,neboť někdo musí rodinu zabezpečit.Stále se tu mluví jak mladí lidé z vesnic utíkají do měst.ANO utíkají neboť se jim tu žije lépe.Ale my kteří bychom chtěli jít a žít na vesnici(byť dojíždět do práce),tak nám to nikdo neumožní.Máme přeci 3 děti a tímnejsme dost solventní abychom mohli splácet hypoúvěr na bydlení.Ale nikdo se nepozastaví nad tím,že měsíčně platíme za 3 místnůstky i s inkasem 10000kč a to nepočítám placení škol a školky,kde je jídlo,obutí,oblečení apodobně.Muž vydělá tolik aby toto vše jsme poplatili,ale na to abychom mohly bydlet na vesnici to prostě bankám nestačí.Hlavně každý má plnou pusu,že socialismus byl špatnej.Ale nestalo by se ,že by máma od dětí nemohla déle jak rok najít práci.Na vesnici se sice musí makat tvrději,ale člověk ví že to dělá pro sebe a co ve městech?Tady to dělá sice pro sebe také,ale hlavně i pro ty co jsou známý jako neplatiči a nikdo se tím moc nezajímá,neboť přece platící lidé to odvedou i za ty ostatní,to už si města vždy nějak vykalkulují.Takže kde je vlastně ten zakopanej pes?Proč Banky půjčují neplatičům(miliónové úvěry) a těm kteří by byli solventní hází klacky pod nohy?To se opravdu může dít jen tady u Nás v Čechách.Dlužníci a bankrotáři mají pré a slušní obyvatelé ostrouhávají!!!!
  • 25. 7. 2008 15:31

    Paly (neregistrovaný)
    zavirat nic ji nebudu:

    - co zabere vic pudy: 10 panelaku a supermaket, nebo 500 rodinych domku se zahradkou na vesnicich + 5 mensich obchodu.

    - kde bude mensi doprava: ve meste, kam se snadno vse doveze ve velkem a do prace se lide dostanou hromadnou, nebo na vsi, do ktere se vse vozi po malem mnozstvi. Vetsina lidi za praci jezdi z poloviny vyuzitym osobnim automobilem.

    - kde budou mit banky vetsi zisky ... na jednom developerovi, ktery necha postavit 10 panelaku, nebo na 500 rodinych domcich. Nakonec proc by meli banky prijit o sve zisky - poctive podnikaji s nejakym rizikem.

    - pro duchodce - kdyz nemuze - jsem pro statni podporu ... to uz jsem psal. Ve meste ja ale takova podpora jednodussi. Co ja vim tak moji prarodice take premysli dopredu o tom jak budou zit az se o sebe nebudou moct postarat (ale maji deti, vnoucata a pravnoucata, kteri je nenechaji bidne chcipnout)

    Souhloasim s Obcanem ze aby se lide stehovali na venkov, musi na to prijit sami. Ja se prestehoval z venkova do mesta - taky jsem na to prisel sam. Az si budu jisty ze utahnu zivot na vsi, tak se tam rad vratim - je to uplne jiny zivot, jine starosti, jine radosti.
  • 25. 7. 2008 17:01

    Jarmila (neregistrovaný)
    Co zabere víc půdy - 1 panelák, který ještě nestojí, nebo xx domů, které stojí a je třeba je zmodernizovat?

    Kde bude lepší doprava - ve městě, kam jezdí xx lidí denně nevyužitým autem z venkova. Ty auta pak ve městě zavazejí a čudí, taky PHM něco stojí, natož pak výroba zcela zbytečných aut. Akorát po městě se jezdí MHD... (nebo taky tím autem, kterým se přijelo z venkova nebo třeba z jiného města, protože cestování vlakem je pro otrlé a autobusy mají intervaly jako noty na buben).

    Kde budou mít banky větší zisky - zajímá vás, kde vydělají banky? Mně ne, stejně jsou zahraniční. Mně zajímá, jak se bude žít v Čechách a za co si český člověk koupí chleba. Výdělek banky je jen a pouze její problém, mně zajímá výdělek můj.

    Když nedopustím, aby se lidi hromadně nastěhovali do měst, přijdou služby i zboží za nimi.
  • 25. 7. 2008 17:21

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Posledni veta je klic celeho problemu. Nestalo se tak behem poslednich dvaceti let. Jak to chcete provest ? Zakazy nic neresi. Budto nechate predrazit bydleni ve mestech jeste vice, ale to asi nic nevyresi. Zakazete stehovani do mest, lide budou bydlet jeste vice nacerno nez ted. Nebo postavite na silnice ozbrojene hlidky ? Na sliby "ze se to zlepsi" dnes nikdo neda, protoze vidi jak to tu vypada.
  • 25. 7. 2008 19:19

    Jarmila (neregistrovaný)
    Pro Vás i pro Palyho dole:
    zákazy nic neřeší. Problém řeší daně. Konkétně zákon o rozpočtovém určení daní, zákon o dani z příjmů, daň z příjmů právnických osob... Když vidím, na co všechno jdou podpory a dotace a v jakých jsou výších, tvrdím, že daně jsou u nás moc vysoké. Proto tvrdím, že by se daně obecně měly snížit (aby zůstali lidem a firmám a nemohli o nich rozhodovat ouřadové. Těch by tím pádem taky ubylo) a některé zákony upravit:
    - daňová sleva při zaměstnávání osob ohrožených na trhu práce, postižených, invalidních
    - daňová sleva u kratších pracovních úvazků (má ji Německo i Francie, jistě vědí proč)
    - daňová sleva pro firmy, majících ne sídlo, ale provozovnu v obci 10.000 obyvatel a méně
    - daňová sleva na dopravu do práce (není problém ani pro ouřadu. Tady bydlím a tam pracuju. V zahraničí to existuje. Pročpak asi? Je mi milejší jeden zaměstnaný, ale neodvádějící daně, který státní pokladnu nic nestojí, než nezaměstnaný na dávkách)
    - daňová sleva pro osoby s jednou a více závislými osobami (děti)
    - totéž, pokud přispívám na živobytí seniorovi (opět to mají v zahraničí)

    Rozpočtové určení daní: přečtěte si, kolik daní seberou Praha, velká města a kolik jde do tisíců Prdelákovů. Ještě dneska máme obce, kde není vodovod a kanalizace, natož pak jiné moderní vymoženosti, jako ČOV. Obce na to nemají, lidi taky ne. Co budete dělat, když se všichni tito lidé budou chtít nastěhovat do Prahy? Postavíte jim tam byty? Nebo budete čekat, až tu vzniknou slumy jako v Rio de Janeiru? Nemusíte jezdit ani tak daleko, byl jste někdy v Košicích nebo na východním Slovensku? Viděl jste tam ty cikánské osady? Jestli ne, vřele doporučuju malou exkurzi. Až se Vám taková parta chudých usídlí na přítoku, odkud berete pitnou vodu a vy pak zničehož nic dostanete žloutenku, tak budete lobovat i za zrušení poplatků u doktora.
  • 25. 7. 2008 17:44

    Paly (neregistrovaný)
    Mne treba do stareho baraku na vcesnici nidko nedostžane - vyjde mozna levneji opravit nez postavit novy, ale za cenu mnoha let driny a nakonec stejne budu mit stary rekonstruovany barak rozvrzeny podle predstav puvodniho stavitele. To nejsem ochotny podstupovat. Ja (az na to budu mit) koupim pozemek a necham si ho zastavet tak jak budu chtit(chci z5 na venkov - az na to budu mit). Proto si myslim ze vic pudy naz sidliste zaberou rodine domky na venkove. Treba budu takto postupovat jen ja a par dalsich jedincu. V tom pripade mate pravdu.

    S dopravou se ale (myslim) milite ... kdyz bude vic lidi na vesnici bude jich vic jezdit za praci do mesta. Do vesnic prijdou sluzby i zbozi - ale ne vyrobni podniky, protoze u kazde vesnice nebu dalnice nebo zeleznice ... bylo by zabrano hrozne mnozstvi pudy. A dopravni spojeni je pro firmy dnes (asi i v budoucnu) velice dulezity faktor pro rozhodovani kam fabriku umistit.
  • 25. 7. 2008 17:08

    anonymní
    teda jarmilo!! zdravím vás! ted sem si přečetla váš názor a trochu mně to zvedlo ze židle...vy si myslíte ,že postižené dítě nebo postižený dospělý zvládně chodit pomáhat plést housky?to nezvládne ,tak maxim.shrabat listí a je ště pod dohledem dospělé ososby ,která ho furt musí popohánět k práci.mentálně retardovaní dostávají důchod hned v 18 letech ,protože nikde vlastnně nedělali ,tak nemají jinak z čeho žít.dnes pro ně jsou někde denní stacionáře a tam mají lehoučké manuální práce ,viz.nvlékání korálků ,jak ste uvedla nebo keramiku nebo háčkování a na vánoce bývá burza,kde to lidi kupují..moje dcera je taky mentálně postižená je jí 9 let a umí počítat jen do 4-5.ale děvčě v jejím věku umějí sčítat odečítat klidně i 12-4=8 to umí spočítat zravé dítě v jejím věku.a také mají určitě léky mentálně postižení a z těch léků mají vedlejší potíže..např.sou plačtiví na sebemenší podnět reagují výbuchem vzteku a křiku..když jim chcete vysvětlit jednooduchou práci ,tak jim ji prostě nevysvětlíte..tak jako nevysvětlíte 5 letému hochovi něco složitějšího tak tyhle lidi sou na ůrovni 4-5 dětí třeba.jarmilo jinak vaše názory sou vcelku rozumné ale tohle ste nepochopila .lepší je když matka bere peníze na dítěa dítě chodí do stacionáře na dopoledne a pakk domů .neumím si představit ,že bych své dítě opustila.byt' na týden strašně ráda bych mněla zdravé ditě a dla bych vám zpět ty peníze od sociálky -VEM TE SI JE . hezký den přeji
  • 27. 7. 2008 11:05

    Jarmila (neregistrovaný)
    Znáte mne málo, milá anonymko. U postižených dětí jsem pracovala a dovedu si představit jak postižené dítě, tak péči o něj. Přesto stále tvrdím, že péče o jedno nebo o dvě děti doma je LUXUS. A jako každý luxus si ho plaťte ze svého. Jsem i proti ústavu, ale jsem všema deseti pro komunity. Uvedu příklad: jakási neziskovka (jméno neznám, máte internet, tak si najděte) provozuje v obci Slapy chráněnou dílnu. Pracují tu mentálně postižení dospělí, přesně takoví, jak o nich píšete. Vyrábějí nakládaný Hermalín pro luxusní pražské restaurace. Zařízení je na vesnici, je tam soustředěno nějakých 20 postižených. Pro takto velkou komunitu se vyplatí, aby tam jednou za čas dojel odborný lékař, aby jeli autobusem do divadla nebo za kulturou, do ZOO... Ti postižení do dílny nedojíždějí, oni na té vesnici bydlí, mají tam i chráněné bydlení a jsou nesmírně hrdi na to, že mohou bydlet sami, že nejsou takoví blbci, jak si o nich mnoho dospělých myslí. Co bude aše dítě dělat, až vy zestárnete a nebudete se o něj moci starat? Skončí v ústavu? Pokud ano, tak ho lituju už teď. Já bych podporovala vznik právě takovýchto komunit. ení třeba je nově stavět, je jen třeba opravit to, co tu už máme. Není třeba fara, co jí dát jinou náplň?
    Víte, co je po vesnicích nevyužitých prázdných far, zavřených škol, školek, kulturáků? Proč jim takto nedat novou náplň?
    I mentálně postižený dovede pracovat. Nemusíte nad ním stát jako dráb, proč taky? On má - nebo by měl mít - svůj invalidní důchod, ale PŘESTO JE SCHOPEN VYKONÁVAT JEDNODUCHOU PRÁCI. I kdyby to mělo být jen hrabání listí v parku (a proč by ten park nemohl být hezký a upravený?) nebo třeba skládat ty nakládané sýry do sklenice. Obojí je smysluplnou prací, ne navlékání korálků nebo výroba jinak neprodejných pitomostí. Jen na tyhle dospělé děti musíte dohlédnout, aby dělaly svou práci dobře, pomoci jim, poradit a hlavně je pochválit. Moje takřka nevzdělavatelné děti, u kterých jsem pracovala, by se pro pochvalu přetrhly. Ale taky zvládly různé práce, na které tenkrát zíral i ředitel školy. To by ale vydalo na delší popis. Byla jsem tenkrát taky kritikem zvláštně-pomocného školství, nikdy jsem nepochopila, proč tyhle děti chodí 8 let do školy, kde se naučí číst a psát malá písmena a jedno až dvě velké, počítat do 20, ukončí školní docházku ve 14 letech a pak až na malé výjimky skončí v ústavech sociální péče, kde si znalosti dál neprohlubují a zase se z nich stanou analfabeti. Podle mne je to trestuhodné mrhání penězi i lidskými zdroji. Ale vy třeba máte jiný názor (a asi i větší zdroje).
  • 27. 7. 2008 16:07

    anonxmka (neregistrovaný)
    ahojky jarmilko! děkuji moc že ste mi odpověděla..věřím vám ,že ste pracovala s ment.retard.lidmi.,ale je to taky o tom konkrétním člověku ,co umí a co nea něco jiného je pracovat s nimi )8)? hodin a pak jít domůa mít takové dítě doma kněmu ještě aspon jedno dítě zdravé...četlasem članek na netu ,jak v cizině je někde projekt pro takéto lidi ,´jak pracují-mají kavárnu a obsluhují lidí,kdo má hlad a žízen a na ně dohlíží zdravý člověk.líbí se mi to.a k té pomocné škole -mně se to taky vůbec nelíbí ,že tam má dcera chodí ano nevíte jak!!nejlépe by ji bylo na základní škole s asistentem a když sem tenkrát ostře proti tomu byla -vypadala sem za blba.a v pomocné škole sednes může být10let a pak může dcera jít na pomocné práce kuchařské ,zahradnickéa pod.bude pomáhat v kuchyni .uklízet nebo s kytkama dělat.již dnes existuje možnost ,že ji od15 ? let zaměstná podnikatel a vy káže jí v ůčetnictví jako zaměstnánání postiženého člověka a má ůlevu na dani ,ale ty firmy si nechtějí komplikovat život paní...chci se vás zeptat ,co se vám nelíbí na pomocném školství? kdybych tam dceru před3 lety\ nedala ,víte ,co mám na krku? honí mně sociálka ,že ji nedám školy a zanedbávám péči oní..jo a ta 2letá pomocná škola je něco jako učnák ,ale ten je 3 letý a tohleto je 2 leté..takové minimum .a paní když bych tam dceru nedávala do pomocný školy tak ji mám si nechat doma ,at zakrní? podle školského zákona i tyto děti mají právo na vzdělání.chci vám říct.jestli ste pracovala s takovými dětmi MUSÍTE to vědět,tyto děti nekončí dnes v ůstavech,ale sou doma a mámy je dávají do denního stacionáře na půl dne ,kde se učía pracují,akde platí ze své invalidní penze peníze za pobyt a odpoledne si je maminky vyzvednou a sou s nimi doma.pro ujasnění situace já pracuji na 3 směny v zahraniční firmě ,mám2 děti z toho 1 mentálně retardované a doma domácnosta KAŽDÝ mi říkal ,co sem za krkavčí matku ,že sem šla pracovat od takového dítěte.bylo mně blbý brát sociální dávkya myslíte si ,že mám hodně peněz? co mám jinýho dělat?co byste dělala vy? kdyby se vám narodilo takovéto dítě? nebo vaší dceři?děkuji za odpoved
  • 30. 7. 2008 20:59

    Jarmila (neregistrovaný)
    Taky ahojky. Zdravím Vás a držím palce. Musím říct, že obdivuju každého, kdo se rozhodnul se ve vlastní režii postarat o postižené dítě, zvláště mentálně postižené. Hluboce smekám. Nevím, jestli bych to dokázala já, ale nikomu nevyčítám, když nakonec dítě odloží do ústavu. Péče o postižené je neskutečná řehole, ze které se stát prakticky vyvléknul, i když by to měl být ten, kdo ji zajišťuje, stejně jako péči o staré a už nemohoucí.
    Vaše dcera je devítiletá a chodí asi do zvláštní školy. Vy děláte, co můžete. Váš úkol je připravit ji do života a dát jí co možná nejvyšší vzdělání, v rámci jejích možností. Ono jich zas tolik není.

    Pro ty, co nevědí, co to je mentálně postižený, si stačí vybavit Otíka, našeho Otíka z Vesničky mé střediskové, co byl momentálně zaostalej. Takový člověk udělá jednoduchou práci, ale pod neustálým dohledem. Podnikatelé o něj nestojí, protože jeho výkon nelze ohodnotit ani minimální mzdou. Proto by to mělo být úkolem obcí a neziskovek, aby tito lidé - fyzicky zdraví, jen momentálně nedostateční - dělali smysluplnou práci a nenavlékali korálky. Jak jsem psala, dělat nakládané Hermelíny, pracovat ve výrobě lahůdek, loupat brambory v hospodě, dělat podržtašku na stavbě (přines, podrž, podej), zametat ulice, hrabat listí v parku... Formou chráněné dílny.
    Nejsem ani příznivec tzv. integrace. Ve škole jsou o hooodně pozadu, výuku normálních dětí zdržují, Pro ně je výborná škola zvláštní. Na ní můžou dostat i jedničky a zažít úspěch, to jim integrace nedovolí, tam jsou vždycky outsajdři. U nás byla vedle zvláštní (dneska speciální) školy ještě pomocná. To byla třída pro děti, co nezvládly ani nároky školy zvláštní. Děcka končila povinnou školní docházku ve 14 letech, uměla číst a psát malá písmena a počítat do 20. Já jsem kritizovala to, že děcka chodí 8 let do školy a pak skončí v ústavu, to mi vadilo, to bylo plýtvání silami učitele. Dejme učitele 10 dětem (norma počtu dětí pro pomocné třídy) inteligentním a ve 14 letech zvládnou i učivo střední školy. Když se setkáte s takovýmito dětmi a později dospělými, přestanete odsuzovat komiksy, Aha a třeba i Šíp. V těchto tiskovinách jsou krátké články, které oni třeba ještě zvládnou přečíst, na víc nemají. U komiksu dokonce pochopí děj. Pro tyto lidi výborná tiskovina!!

    A teď se vrátím k půodnímu tématu: co mohou tyto děti dělat po ukončení základní docházky (protože i škola zvláštní je základní vzdělání, bez ohledu na to, že absolvent základní školy má jednou takové znalosti. Holt nelogické dědictví minulých časů). Oni mohou jít buď rovnou do práce. Pokud ji seženou. Co si budeme vykládat, jejich inteligence je nic moc, takže leda práce jednoduchá, montáž na lince, úklid, péct housky, dělat cukroví v pekárně... Nebo můžou jít na učňák. Tříletý nezvládnou, takže dvouletý. To ale není plnohodnotné vyučení, jako je např. zedník. Oni dostanou výuční list na "zednické práce", Tedy lepší přidavač, co umí namíchat maltu a houpat lopatou. Nebo "zahradnické práce".Opět jednoduchá práce, vyžadující dohled. Toto ale mohou absolventi zvláštní školy, absolventi pomocné školy nemohou nic, ti jdou rovnou pracovat. Ale jen pod dohledem. Já prostě nemůžu přenést přes srdce, že od těchto lidí nechceme ani tu jednoduchou, ale SMYSLUPLNOU práci, kterou oni jsou schopni zvládnout.
  • 30. 7. 2008 21:50

    anonxmka (neregistrovaný)
    zdravím paní jarmilu!! děkuji moc za vaši odpověd! reaguji na ni-je tu spousta velmi nepřesností...a celkem dosti závažných!chápu hodně váš názor ,že chcete tyto lidi zaměstnat a nenechat v ůstavu,ale ve věku 18 let jdou tyto mladí lidé k posudkovému lěkařia ten posoudí CELKOVÝ ZDRAVOTNÍ STAV dítěte a rozhodne o přiznání nebo nepřiznání plného invalidního důchodu.dotýčný mladý člověk jde na posouzení ke klinickému psychologickému lékaři,který podrobně prozkoumá mentální vyzrálost dítěte...rozhodně si nemyslete ,že se tady dá něco ošulit a očůrat některými lidmi.... svůj posudek posílá škola ,dětský lékař a jiní lekařia svůj názor na to říkají i rodiče.takové dítě je sledováno již od dětství jeho vývoj ,a dokonce mi psycholožka řekla ,že děti z pomocné školy mají hodně velkou pravděpodobnost ,že invalidku dostanou...klinická psycholožka má medicínské vzdělánía dělá i pro soudy posudky apodobně.-je kompetentní.a moje dcera chodí do pomocné školy.až těmto dětem bude18 let zbaví se svéprávnosti-to je že neodpovídají za to co dělají -po právní stránce-paní.to kvůli tomu ,aby jim nějakej hazl nedal podepsat ,že dluží milion a vy ste to nemusela platit za ně-i takové věci se stanou-lidi sou hrozní,prostě ment.retardovaní neumějí domyslet důsledky svých činů.nejlépe jim je doma a dáte je na dopoledne do stacionáře na chráněnou dílnu makat něco nebo jezdí na výměnný pobyt dociziny a odpoledne se vrací domů.však si nemyslete ,že to STÁT nemá mazaně spočítaný...strčí vám peníze na péčí-ošetřovánía vyjde ho to finančně lépe než mít to dítě v ůstavu...proto sou na vánoce besídky ,kde si můžete zakoupit výrobky z chráněných dílen..a přispět.ale u nás se to ještě moc nenosí chodit na charitativní koncerty nebo nakoupit výrobky -v cizině běžná věc..takže paní jarmilo ,měj te se hezky a pěknej den přeje anonymka
  • 30. 7. 2008 23:02

    Jarmila (neregistrovaný)
    Tohle všechno vím. Jenže donutit stát a obce, aby v tomto něco dělaly je běh na dlouhou trať. Stát je pošle do ústavu nebo stacionáře a od všeho dá ruce pryč. Ani na úklid ulic už je nepotřebuje. Prostě lidí je jako s**ček, jak říkal jeden hlídač Černých baronů.
  • 25. 7. 2008 11:11

    anonymní
    Mohou sami stavet, mohou sami pect chleba ... mohou si pěstovat brambory na balkoně v paneláku a chovat slepice a v garáži si smontuju DODO z náhradních dílů. Jdete nějak proti času a vývoji lidstva, Paly!

    Zkuste jako nepodnikatel bez cash-flow z nějaké banky vytřískat úvěr na podnikání. Budete KING.

    Že chce každý co nejvyyší zisk, to máte pravdu. Bohužel v té Bavorské rudě mají trochu jinačí příjmy než v té naší. A zrovna tak každý zaměstnanaec chce k cenám odpovídající mzdu.
  • 25. 7. 2008 12:51

    Paly (neregistrovaný)
    Cim jdu proti vyvoji lidstva?
    Jak jsem psal: Kazdy muze delat to co je zrovna vyhodne - treba pect chleba, stavet baraky, montovat auta, pestovat brambory...
    Kdyz to bude povazovat za vyhodne(tj. ma pro svuj produkt kupce a muze svuj produkt prodavat dostatecne draho aby od od jineho mohl koupit to co sam potrebuje). Jiz dlouhou dobu nedelame my(lide) kazdy vsecko (tomu odpovida ze kdyz bude vic pekaru, bude malo zemedelcu - stali se z nich pekari). Mne ucili ze kdyz si kazdy bude delat jen pro sebe tak je to mnohem mene efektivni nez kdyz se budeme specializovat kazdy na neco(specializujeme se na jednu vec a tu delame efektivne). Nebo jsem snad zaspal eru prechodu od specializovani cloveka k tomu ze si kazdy bude delat jen pro sebe?

    Odpoved na druhou cast je take uplne jednoducha:
    Ano, kdyby se mi podarilo ziskat uver u banky, tak budu KING, ale ja KING nejsem, protoze nemam dostatecne dobry napad, ktery by banku presvedcil o tom ze bude mit zisk. Kdybych byl KING, tak jsem davno podnikatel a tady si budu cist jak se na mne sype spina, protoze chci svuj zisk.
  • 25. 7. 2008 11:42

    jezevec (neregistrovaný)
    panáček nepochopil, že prodejní cenu určuje kupující, tím zda koupí nebo nekoupí - nikoliv náklady, nebo dokonce výše platu. v německu je mnoho věcí levnějších než u nás.
  • 25. 7. 2008 10:01

    anonymní
    Máte, Obyvateli, naprostou pravdu.
    Jestli se dá nazvat vekslování s předraženými byty à la Bony a klid "trh s bydlením", tak jsem čínský bůh srandy.

    Pokud i v oblasti bydlení nenestane velkoprodukce, tak jako i v jiných odvětvích /už za socialismu se tehdejší režim řídil kapitalistickým čím víc tím levněji/, bude stále bytů nedostatek a budou předražené /ať v nájmu nebo jako přízení vlastního bydlení/.
    Škoda, že v tabulce chybí údaje za roky 1988, 89, 90, 91 a 92 a pak po r. 2000. V letech 90-92 totiž ještě dobíhala socialistická masová výstavba, než OF a ODS vše násilně omezily ve prospěch nevelké výstavby podnikatelského baroka těmi nejschopnějšími z nejschopnějších zlodějů a tunelářů.

    Máte pravdu, když se všichni pekaři domluví, budou schopni dodávat chleba za 100ku. A pokud se najde nějaký Ťaman, který bude nabízet chleba za 99,90, stále to nic řešit nebude. A tatkto to vypadá s naším přetrženým hospodářstvím všude - ať již jde o bydlení, nebo o benzin nebo o elektřinu, plyn, uhlí, vodu .....

    Ještě tu opravdu chybí kydy typu pracovat od rana do noci, sedm dni v tydnu, vzdělávat se, vystěhovat se ven z republiky, zvyšovat si kvalifikaci, učit se cizím jazykům...
  • 25. 7. 2008 10:50

    Paly (neregistrovaný)
    Kdyz se vsichni pekari domluvi ze budou prodava za 100kc kdyz vyrobni naklady jsou 10. Najde se i mnoho novych pekaru kteri zacnou prodavat za 90. Ti co prodavaji za 100 zjisti ze nemaji zisk, tak se domluvi ze budou prodavat za 90. Ale najde se nekdo kdo bude prodavat za 80 ... a to bude pokracovat dokud se nekomu vyplati delat levnejsi chleba. Jenze tu ted mame hodne pekaru a malo zemedelcu (ti to pestovali obili ted pecou chleba) - takze je drahe obili a naklady na vyrobu chleba tedy jiz nejsou 10kc, ale 50kc. Tak se z pekaru stanou zemedelci aby mohli prodavat drahe obili. Z pekaru zustanou jen ti nejlevnejsi a nejschopnejsi.
    Nebo to tak nefunguje?

    Jeslti-li si myslim ze chleba (nebo cokoliv jineho - treba byt) je neprimerene predrazen, tak zacnu pect chleba (stavejte domy). Pokud si to nemyslim zustanu u toho co prave delam (ale nebudu se rozhlizet a stezovat si ze soused vic nez ja).
    Je ma uvaha spatna?

    To same plati pro platy. Vsichni si stezuji jak maji manageri velke platy a nemysli na delniky. Asi je tedy malo manageru a dostatek delniku. V okamziku kdy u nas bude na 1 schopneho delnika 10 schopnych manageru, tak manager bude mit nizsi plat nez delnik. A pak mnoho manageru oblekne monterky a sedne si ke stroji - protoze se jim to vyplati. Dnes jsou schopni manageri nedostatkove zbozi - proto se jim plati dobre penize.
  • 25. 7. 2008 13:22

    Rob (neregistrovaný)
    Paly, popsal jsi hezkou teorii o tom, jak se pekari rekvalifikuji na zemedelce a zustanou jen nejschopnejsi pekari. Teorii. Mas dojem, ze to tak v praxi funguje? Kdyz se podivas okolo sebe?
    Takze konkretne: jsem pekar a chtel bych byt zemedelec - nemam znalosti, nemam pudu, nemam techniku... Tak do toho nejdu.
    Obdobne: byty se mi zdaji predrazene, takze mam zacit stavet sam. Aha, je jedno, jake mam vedomosti, co uzitecneho(/neuzitecneho) delam, hup tam, kde me "trh" chce mit. Jenze opet - mam znalosti ve svem oboru a o stavebnictvi nevim nic, ani o tom jak ridit stavebni firmu, nevyznam se v zakonech. Kolik let mi zabere ziskani tech znalosti? Kolik penez a kolik pokusu a omylu? Asi hodne, tak do toto tedy nejdu.

    Hezka je Tva veta, ze je tu dostatek delniku - z nekterych firem v oboru slysim neco jineho: schopnych a kvalifikovanych (s praxi) delniku je malo. Taky jich malo produkuje skolstvi - to se ted zamerilo na produkci neschopnych s papirove vysokym vzdelanim. Je tu nekde videt, ze by rostly platy delnikum? Ja to tak nevidim. Postaveni delniku ve spolecnosti a jejich platy - nic moc. Dovedes si predstavit ty manazery, jak se vzdavaji hezkych kancelari, misto obleku natahuji monterky a jdou k soustruhu? Ze by to chteli delat (tu spinavou spolecensky neuznavanou praci) za dnes mizerne penize? Ze by to vubec mohli delat? I na soustruzeni je potreba neco vedet a mnohe umet.

    Vis, trochu mi ty prispevky pripomnely vyuku ekonomiky - poslouchal jsem od prednasejicich hezke teorie a pak hura do zivota, ktery vypadal uplne jinak, nez jak to naznacovaly jejich poucky.

    Povidani o radikalnich zmenach zamestnani/profesi mi prijdou jako pohadky, malokomu se to podari. Podobne vety typu "stehujte se za praci" - nedotazena teorie, vychazejici z ekonomiky/ekonomie, ktera ignoruje socialni vztahy.
  • 25. 7. 2008 14:58

    Paly (neregistrovaný)
    Ano je to teorie, ktera v praxi funguje - sam jsi to psal.
    Nepujdes delat zemedelce, nepujdes stavet domy - proc, protoze si ti to nevyplati. Musel by jis vynalozit takove usili a takove penize, ze by ti to mozny zisk nevynahradil. Navic je tu riziko ze zisk nebude zadny a ty prodelas na rekvalifikaci a zarizeni. Proto jsi pekar. Stavitel podsoupil to same riziko - tak za to chce zisk a prodava za to za co prodava ... ber nebo nech lezet.
    Kdyby se ti vyplatila rekvalifikace a nakup zarizeni, tak pujdes stavet domy - ale ty nejsou tak drahe, aby se to to vyplatilo ... proto domy staveji a pronajimaji lide, kteri to jiz umi a maji jiz nakoupene zarizeni a prodavaji je a pronajimaji za takove ceny ktere je ochotny nekdo zaplatit. Kdyz pujdou s cenou moc vysoko, budou zde jini stavitele, kteri to udelaji levneji ... a kdyz pujdou jeste draz, budou tu pekari, kterym se jiz vyplati naucit se stavet domy.

    S nedostatkem delniku - souhlas. Ale nasi delnici nejsou hloupe ovecky. Kdyz se delnikovi vyplati podstoupit riziko zmeny zamestnati s vidinou vetsiho platu, tak to udela. Ukolem manageru je zase udrzet si kvalitni delniky. Take se ve firmach na mzdach pridava(hodne lidi to bude povazovat za pohadku, ja osobne taky 4 roky pridano nedostal - taky hledam jinou praci(nejsem delnik), ale vseobecne se pridava). Vetsinu manageru si nedovedu predstavit ve vyrobe(nektere ano) ... ja take chci za sve usili ziskat teple mistecko jinde nez u vysoke pece. Ale neco jsem proto musel delat a stale na tom pracuji. Za svoji praci (snad) dostanu zaplaceno nekde v teple kancelare. Kdyz pro mne bude vyhodnejsi sedet u stroje na trismeny provoz, tak pujdu ke stroji. Tak to ale ted neni, tak se budu tlacim do kancelare - makat muze nekdo jiny komu se to vyplati. Ja muzu zahodit svoji kvalifikaci az to pro mne bude vyhodne.
    Treba pro delniky i nektere vysokoskolsky vzdelane ukrajince, polaky, rumuny, moldavce a je nevim koho jeste se vyplati risknout to a zkusit zde pracovat jako delnik. Myslite ze ukrajinsky vysokoskolak nechce byt managerem? Chce, ale vyplati se mu u nas sedet u stroje.

    Je to jak prednaska z ekonomie/ekonomiky - ale tak to funguje. Ale tomu kdo zrovna neneni v dobrem postaveni na trhu se to nelibi ... ja to chapu a snazim se delat vse abych mel co nejvyssi kvalifikaci ... jit o stupen niz jde vzdycky, obracene je to problem. Co ja vim treba se vrati vlada delniku a ja s radosti budu nekde tahat za paku. Ale dnes chci byt tak dobry, abych mohl jen sedet v kanclu a pocitat, kolikrat musi ten ktery delnik za tu paku zatahnout, abych ja byl bohaty. Je na tom neco spatneho? Jsem sobec, myslim prvotne jen na sebe. Zaslouzim si za to ohen pekelny, ale v peklo neverim tak se snazim udelat si raj na zemi!
  • 27. 7. 2008 11:11

    XXL (neregistrovaný)
    "Myslite ze ukrajinsky vysokoskolak nechce byt managerem? Chce, ale vyplati se mu u nas sedet u stroje."
    Omyl. On taky nechce sedět u stroje nebo makat na stavbě, ale on to dělá proto, aby tu vyrostly jeho děti a dá tu šanci jim. a to věří, že až on zestárne, že ho nešoupnou do domova důchodců. Vetnamci, co prodávají na tržnici, mi řekli totéž. Pro ně je práce na tržnici taky podřadná, proto makají a snaží se dostat do kamenného obchodu. Ale berou to jako oběť, aby se jejich děti měly lépe.
    Zato my to máme vrstvu nemakačenků, kteří berou sociální dávky už ve druhé nebo třetí generaci a kteří vychovávají další generaci nemakačenků, kteří zas jen berou sociání dávky a pro které je práce sprosté slovo. A to je rozdíl.
  • 28. 7. 2008 9:25

    Paly (neregistrovaný)
    Myslim ze jste trefil hrebicek na takove to kulate a placate nahore :). Jak jsem psal - i ukrajinec chce delat managera, ale vyplati se mu u nas sedet u stroje.

    Myslim ze ''vyplati'' neznamena jen ze dostane vice penez, ale ze to uzna za vhodne - pro budoucnost, pro budoucnost potomku, vzhledem k mnozstvi nutneho vynlozeni casu, vzhledem k ochote delat neco jineho nez co delat chce nebo umi ... tohle rozhodovani je pro kazdeho jine. Penize jsou dulezite, ale nejsou to jedine.
  • 27. 7. 2008 14:10

    ondra (neregistrovaný)
    Pokud by jsme byli uzavřená ekonomika asi by to tak fungovalo, ale v případě naší otevřené (v EU nemá obdobu) ekonomice to nefunguje. Pokud zemědělec něco vyprodukuje a chce to prodat za férovou cenu tak nemá komu protože ceny tlačí dolů dotované produkty z EU. Pokud dělník chce přidat Topolánek doveze levnou pracovní sílu z Vietnamu. Tady nefunguje tržní prostředí , tudíž tady nemůžou fungovat pravidlá a poučky z ekonomie.
  • 28. 7. 2008 10:29

    Paly (neregistrovaný)
    Ja si myslim ze to funguje i u nas.
    S dotovanym zemedelstvim je to pro zemedelce problem. Ale co jineho je regulovane najemne - dotovane bydleni ... pronajimatele maji problem. Ale zemedelci i pronajimatele se do sve profese pustili - protoze se jim to vyplati(bavi je to, umi to, nekdo si treba i vydela nebo si jen mysleli ze se jim to vyplati - ja nevim proc).

    Pokud delnik chce pridat - na jeho misto prijde(nikdo ho nedoveze, on prijde) Vetnamec. Na tom nevidim nic spatneho. Nas delnik taky muze jit na druhy konec sveta. Po otevreni hranic trh zacal fungovat - jeste nefunguje na 100% ale bude.
    Pro zamestnavatele je asi vyhodnejsi zamestnat Vetnamce(s kterym ma starosti a naklady - jak se domluvit, jak mu vysvetlit co ma delat, ale muze mu dat min) nez narocnejsiho Cecha(s kterym se domluvi). To je princip ekonomie. Kdyz se mi zda neco drahe, tak to nekoupim a koupim to nekde jinde(treba ve Vetnamu). To drzi platy na unosne (pro zamestnavatele) urovni.
    Pro managera to plati uplne stejne jak pro delnika. Manager chce 100ooo mesicne, ale kdyz mu to nikdo neda, tak se spokoji s 30ooo. Ale i manager si tech 100ooo musi vydelat - kdyz si je nevydela, tak mu je nikdo neda. A manager si je vydela treba tak, ze se rozhodne zamestnat levnejsi Venamce, nez drahe Cechy.
    Na managerovo misto take muze prijit manager z Nemecka ... stejne jako manager z Cech muze jit delat do Nemecka. Plati stejny princip jak pro delnika.

    S byty je to podobne ... kdyz se mi nevyplati(zda se drahy...) byt 2+kk v Praze, tak pujdu do podnajmu nebo si koupim byt v Plzni, ve Zline, v Prdelakove ... tak aby se mi to vyplatilo. Spousta lidi mi tu ale bude chtit napsat ze neumim rict nic jineho nez aby se prestehovali. Kdyz v jejich zebricku hodnot je na prvnim miste touha zustat v Praze, tak se jim asi vyplati poridit si tam bydleni. Takovych lidi je hodne, proto jsou tam drahe byty. To zadne dotace ani podpory pro vesnice nezmeni.
    Ja ale nechci ze sveho platit nikomuj luxus. Nekdo rekne ze pro 2 stary 2+kk neni luxus - ja si myslim ze I pro 10-ti clenou rodinu muze byt 0+kk luxus(staci kdyz se rozhodnou ze chteji byt v Praze). Kdyz na to nemaji, tak at se prestehujou nekam kde bude prace i bydleni - proste jen nebudou v Praze. Ale jestli tak moc chteji bydlet v Praze, tak at si tam zustanou a treba se pasou, bydlej pod mostem, zebraj, delaj Praze ostudu - ja jim ale luxusni bydleni platit nechci.

    Na tehle ekonimicke teorii skoro vse plati. Vidim jen 2 zasadni problemy.
    1) Trh je deformovany - dotace na luxus + nadmerna luxusni regulace
    2) Nechci platit luxus, ale platim - na vyplatni pasce to vidime kazdy mesic. S radosti bych koukal jak se mi vyplata tenci danemi, kdybych vedel, ze tyto dane jsou pouzity na podporu tem kdo nemohou, ale casto vidim ze jsou pouzivany na luxusni podporu tem kdo neumi, nebo nechteji umet.
  • 29. 7. 2008 9:11

    anonymní
    K těm vašim drahým bytům: jít bydlet do Prdelákova, když nemám na drahý byt v Praze. Ale v tom Prdelákově neseženu práci s odpovídajícícm platem, takže rázem i to bydlení v Prdelákově bude drahé a neúnosné. Přesně tyhle kydy radí "odborníci" všude - ale šli by oni odborníci s teplým místečkem někam jinam? Ono se to kecá, když se to člověka bezprostředně netýká ... Takovéto odborné rady lze najít i všude jinde, nejen u tématu bydlení - platy
  • 29. 7. 2008 11:37

    Paly (neregistrovaný)
    Jeste malickost: Jestli jsem vyvolal doje ze se snazim radit, tak se za to omlouvam. Radit se musi kazdy jen sam se sebou, kazdy mame jiny zebricek hodnot a jine moznosti.
    Jedine snad, co si dovolim poradit ohledne nemoznosti sehnani dobreho mista v Prdelakove - kouknete treba na Okrisky, Pribyslavice a okoli. Jsou to prdele na vysocine zakopany, ale je tam prumyslova zona s nekolika podniky. Pro schopneho cloveka tam jiste bude dobre placene misto.
    A urcite existuji i jine takove Prdelakovice v mistech, kde jiz ani lisky dobrou noc nedavaji.
  • 29. 7. 2008 14:30

    Jarouš (neregistrovaný)
    Před 10 lety se mi po škole kolega divil, že nejdu jako on do Prahy a měl mě za blázna, že zůstávám v takovém Prdelákově, kde tehdy sehnat práci byl zázrak a i můj nástupní plat byl 3x nižší než jeho. Dnes, po deseti letech se mu pomalu můžu smát, protože sice bere o 25-30% víc než já taky na konci světa, ale zatímco jeho první bydlení byla garsonka, moje velké 4+1 za pomalu stejnou cenu. Jeho druhé bydlení je novostavba 3+kk, moje za srovnatelný peníz 10 let starý RD 5+1, 3 km od centra blízkého města a 20m od lesa.Nikomu nezávidím ani místa ani platy, ať pracuje kde chce. Jen bych chtěl poukázat na to, že pohled Pražáků na nás "vesničany", resp. život mimo Prahu je kolikrát těžce zkreslený.
  • 27. 7. 2008 14:11

    ondra (neregistrovaný)
    Pokud by jsme byli uzavřená ekonomika asi by to tak fungovalo, ale v případě naší otevřené (v EU nemá obdobu) ekonomice to nefunguje. Pokud zemědělec něco vyprodukuje a chce to prodat za férovou cenu tak nemá komu protože ceny tlačí dolů dotované produkty z EU. Pokud dělník chce přidat Topolánek doveze levnou pracovní sílu z Vietnamu. Tady nefunguje tržní prostředí , tudíž tady nemůžou fungovat pravidlá a poučky z ekonomie.
  • 27. 7. 2008 22:08

    anonymní
    Když pekař bude chtít dodávat za 80:
    1. přijde mafie a domluví mu, aby dodával taky za 100ku
    2. rychle pochopí, že může dodávat za 100ku a bude mít vyšší zisk při menším objemu dodávek

    Nám takhle p. Jančura zlikvidoval ČSAD. Taky se dušoval, že bude levněji a zdražovat nebude. Jen ČSAD prorokovalo, že po likvidaci konkurence vyšponuje ceny. Což se také stalo. Cena je skoro dvojnásobná než u ČSAD, samozřejmě nafta šla nahoru, ale nemůže jít takto nahoru jízdné. Na ostatních tratích totiž tak ceny nevrostly a když to srovnám s nynějším bojem tuším že s Asianou, kdy Student Agency jezdí asi 3x delší trasu za polovinu našeho současného jízdného ...
  • 27. 7. 2008 22:32

    AAA (neregistrovaný)
    A co brani CSAD zacit jezdit znovu? Chodi za nim Jancurova mafie, aby to nedelal?
  • 28. 7. 2008 2:21

    jezevec (neregistrovaný)
    v civilizovaných zemích, aby někdo mohl jezdit takové rito jako je praha-brno - dostane k tomu ještě tři trasy typu horníkotěhůlky-pocamcaď, které musí obsloužit. a na balíčky takových linek se samozřejmě čas od času pořádá výběrové řízení.
  • 28. 7. 2008 15:02

    Ondrasz (neregistrovaný)
    Vážně?! Jančura prohlásil, že na tyto trasy vstoupí a bude generovat zisk na rozdíl od ČD kde cpe "pravicová" vláda milardy, místo toho aby je zprivatizovala a jsou furt v černých číslech...
  • 29. 7. 2008 13:00

    neuvedu (neregistrovaný)
    Možná bude generovat zisk, ale na úkor vysokého jízdného. Pokud by ČD zdvojnásobily jízdné, taky by generovaly zisk. Zrovna tak kdyby ČD šly s jízdným na polovinu Jančurového jízdného, a mohly dumpingové ceny provozovat neomezeně dlouho, taky by si konkurence neškrla. Ale ona "kdyby" jsou politicky a ekonomicky neprůchodná, protože co se může dělat soukromník, nesmí dělat stát.
    Vyzobávat třešničky na dortu není až takvelké umění. Jak tady někdo o kus dál uvádí, k lukrativním tratím ve vyspělém světě musí dopravce vzít Horní Dolní Kotěhůlky. Zrovna tak by se mohla začít chovat pošta - doručovala by jenom v Praze a velkých městech a ony Horní Dolní Kotěhůlky ať obsluhuje někdo jiný. A hned by měla 10x vyšší zisk než má nyní, když musí obsluhovat venkov. A také spousta společností se vrhla ne velká města, ale na venkov jít nemíní. Proč? Že by nesvedli to, co musí svést Česká pošta?
    Pokud by stát ČD privatizoval, dopadlo by to jako u spousty jiných podniků. Došlo by ke zdražení jízdného, rozprodeji majetku, uzavření nelukrativních tratí a posléze kolaps dopravy na železnici. Pak by vlastník natáhl ku státu ruku s tím, že pokud chce zachovat dopravu na železnici, ať stát štědře dotuje. Taky jsme nevěřili, že by Poldovka nebo Liazka mohly zmizet s povrchu zemského. A ejhle, ono to jde, když se chce. A místo na trhu brzy vyplní bývalá konkurence, ovšem za mnohem vyšší ceny, než byly dosud.
  • 27. 7. 2008 22:47

    mitr (neregistrovaný)
    1. Od toho tu máme ÚOHS
    2. Nebude. Konkrétně u chleba všichni ví, kolik stojí (i když je to koneckonců jedna z menších položek rozpočtu) a prodejem za <100 k sobě stáhne tu masu lidí, kteří s penězi vychází těžko.
    Co se týče Student Agency: Teď trochu faktů:
    • Proč by nemohlo jít jízdné nahoru, když jde citelně nahoru nafta i platy, tedy oba hlavní náklady na provozování linky?
    • I když je cena vyšší, je to za komfortnější cestování, tzn. "jiný produkt". Vy byste možná radši chtěl levnější a méně služeb, ale zřejmě jste v menšině. (Na trase Praha-Brno jezdí Tourbus o 20–30% levněji než SA—ale je to pár autobusů denně a jsou v nich volná místa. Většina lidí prostě tak moc šetřit nechce.)
    • Zisk Student Agency z průměrné jízdenky je, pokud si dobře pamatuji, momentálně asi pětkrát menší než u většiny regionálních dopravců.
  • 28. 7. 2008 15:06

    Ondrasz (neregistrovaný)
    mitr: Jako kdybys mi četl myšlenky;)Sám bych to neformuloval lépe. Howgh:)
  • 29. 7. 2008 9:00

    anonymní
    Nafta a platy sice jdou nahoru, ale nemohou jít ceny jízdného na dvojnásobek. To nevidíte ani u jiných dopravců. A pokud je na některém spoji jedoucím souběžně se spojem konkurence uplatňována jiná, nižší cena než u jiného spoje, kde konkurence v tom samém čase nejede, tak je to deformace ceny. A pokud po likvidaci konkurence dojde k navýšení ceny, nepovažuji to za příliš taktkní.
  • 28. 7. 2008 14:57

    Ondrasz (neregistrovaný)
    Meleš kraviny! Čím Jančura zlikvidoval ČSAD? ČSAD normálně funguje dál, samozřejmě už nemá takovou možnost ve velkém odírat cestující, protože přišla konkurence, která jim samozřejmě nevyhovuje. Já SAG používám a vyjde mě cesta o min.140KČ levněji než vlakem se slavnýma monopolistickokomunistickýma ČD. Když srovnám tu úroveň, tak se ČD může jít zahrabat oproti SAG...a to je ještě naše "pravicová"vláda podporuje miliardovýma dotacema:(...tfuj!
  • 25. 7. 2008 10:53

    Michal Kára (neregistrovaný)
    Tak se mrknete na nejake statistiky poctu bytu na osobu u nas a na zapade. Dojdete k prekvapivemu zjisteni - zadny sileny nedostatek bytu u nas neni, pocet bytu na osobu je zhruba stejny.
  • 25. 7. 2008 13:43

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Dobra, zpresneme ted tu statistiku napriklad na srovnani velikosti tech bytu a poctu osob na m2.
  • 25. 7. 2008 14:10

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Od toho si tu snad platime zastupy uredniku v ruznych ustavech a komisich.
  • 29. 7. 2008 12:33

    anonymní
    Problém bude v tom, že řada bytů je u nás nevyužita k bydlení /spekultaivní nákup na "horší časy" nebo až cena ještě povyskočí výše či až dítě za 15 let bude chtít bydlet samostatně/, či je přebudována na komerční prostory. A na západě jsou byty obývány.
    Je to jako s vozovým parkem: plné bazary novějších aut, na silnicích samé vraky. Pokud by ona bazarová auta jezdila po silnicích a ty vraky skončily skutečně ve šrotovištích, kam byly původně, než se dovezly do ČR, určeny, bylo by také lépe.
  • 29. 7. 2008 12:45

    Obyvatel (neregistrovaný)
    To je samozrejme pravda. Na zapade ovsem maji take nastroje, jak podobne spekulace omezovat. U nas by se urcite zaclo rvat, ze se tim omezuje svoboda podnikani. Jenze tohle je typicky problem chudych zemi. A CR se mezi ne stale radi.
  • 29. 7. 2008 21:55

    mitr (neregistrovaný)
    A to je tolik natvrdlých vlastníků domů na "horší časy", kteří ten byt mezitím nepronajímají a nechávají desetitisíce ročně ležet na chodníku?

    Docela bych chtěl vidět nějaká čísla.
  • 29. 7. 2008 22:26

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Protoze by museli zlevnit. To mate stejne jako kdyz se vyleva cerstve mleko do kanalu, jen aby se nemusela snizit cena. Stacilo by zavest to co jinde, pokud neni byt delsi dobu pronajaty ci uzivany, nastoupi nejaka sankce. To by tu ale bylo zase revu o pravech ...
  • 29. 7. 2008 22:36

    mitr (neregistrovaný)
    Ale kdepak. Ten, co má "pro horší časy" jeden nebo i pět bytů, z současného nulového příjmu ani zlevnit nemůže.

    Tím, že by dal byty na trh, trošku stlačí cenu pro ostatní pronajímatele, ale to je mu přece úplně jedno. On rozhodně vydělá.

    Uvedení dalších bytů na trh může snížit celkový zisk jedině vlastníkům spousty bytů, kteří mají na místním trhu dominantní postavení. Znáte nějaké takové firmy? Mě napadají jen obce a možná některá družstva.
  • 30. 7. 2008 8:53

    Paly (neregistrovaný)
    A co jineho je dan z nemovidosti? Kdyz majitel byt pronajima, na dan vydela z najmu, kdyz nepronajima, tak ji musi zaplatit sam.
    Kdyz se majiteli zda riziko zniceni bytu prilis velke a uzna za vyhodne platit sam, tak nepronajima.
    Podle mne zvyseni(nebo zavedeni jinych) sankci za nepronajmuty byt by najemne jeste zdrazilo. Majitel by nesl riziko ze o sveho najemnika prijde a byt si znovu nikdo nepronajme ... a to riziko by nekdo(najemnik) musel zaplatit.
  • 30. 7. 2008 11:25

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Co je prosim presne to "zniceni bytu" ? Pozar ci vybuch plynu ? Nebo to, ze se osoupala klika u okna, pripadne si nekdo na zed povesil obraz. Tohle by bylo dobre upresnit :-)
  • 30. 7. 2008 12:51

    Paly (neregistrovaný)
    Nekde staci zasadrovat diry a vymalovat, nekde je potreba nahradit urazenou dlazdicku nebo osoupane kliky, nekde vycistit kuchyn a koupelnu, nekde vymenit znicena okna a dvere, Nekde se musi vymenit vana, nekde vyhori cely byt ... nekde je byt po najemnikovi jak novy,
    To je prave to riziko s kterym do pronajimani bytu majitel jde(nebo nejde). Musi zvazit vyhody, nevyhody, mozny zisk, moznou ztratu, mozna rizika. Pak se rozhodne jestli pronajme a za kolik - nebo jestli radeji necha byt prazdny.
    Dnes neni nikde zaruceno ze majitel z pronajmu musi mit zisk - proto po zvazeni situace muze dospet k nazoru ze byt nepronajme. Kdyz bude zajisten zisk - bude pronajimat. Ale tento jisty zisk nekdo bude muset zaplatit(formou povinneho pojisteni - to zaplati najemnik v drazsim najmu. Statni zaruky ziskovosti podnikani - to asi ne to by byla diskriminace jinych podnikatelu).
    Bude sice v provozu vic bytu, ale najmem se bude platit navic zisk pojistovny = najmy budou drazsi.
  • 30. 7. 2008 8:23

    Paly (neregistrovaný)
    Nevim, ale verim ze se najde dost co byt nepronajima. Nechteji riskovat ze jim ho najemnik poskodi. I kdyz pak z najemnika dostanou nahradu, tak opravenej byt uz neni novej byt. Najemnik taky muze byt v takove situaci ze si na nem majitel bytu nic nevezme.
    Z tohodle pohledu chapu proc nechavaji rocne desetitisice lezet na chodniku.
  • 30. 7. 2008 10:35

    anonymní
    U nás nějakej maník zaměstnaný ve Spořce zkupovává na místním panelovém sídlišti byty, když tam někdo umře a dědici to nechtějí, případně když se musí dělit více dědiců a nemají na vyplacení těch ostatních. A taky ty byty nepronajímá. A jelikož se nic nového nestaví, je o byty hrozná bída.
  • 25. 7. 2008 10:55

    AAA (neregistrovaný)
    Ještě tu opravdu chybí kydy typu pracovat od rana do noci, sedm dni v tydnu, vzdělávat se, vystěhovat se ven z republiky, zvyšovat si kvalifikaci, učit se cizím jazykům... Pravda, nadavat na zlodeje a tunelare je mnohem snadnejsi, ze :)
  • 25. 7. 2008 11:39

    jezevec (neregistrovaný)
    specificky na chleba se nyní zažívají velký boom domácí pekárny. chlebová směs v pytliku stojí 20-30 korun kilo, ale dá se i udělat ze surovin za ještě méně peněz. domácí pekárna stojí 1200-3500 korun, pečou všechny stejně, liší se jen automatikou doplňkových funkcí jako zpožďovače a možnosti dávkování příměsí. komu se zdá drahý (nebo hnusný) chleba v supermarketech, může si pect svůj čerstvý a dobrý.
    a s bytama je to úplně stejné.
  • 25. 7. 2008 12:23

    Jarmila (neregistrovaný)
    Taky jsem to chtěla napsat. Navíc s postřehem, že takový chleba si doma upečete zhruba za polovic než ho koupíte v super-hyper (musíte se to ale naučit, že. On se sám neupeče) a takový anglický rohlík, plněný párkem, vás vyjde na cca 6,- Kč, ne na 13 v super-hyper. Jen musíte investovat do pekárny a nemít levé pracky, nejen planě žvanit na netu (popř. za komančů v zaplivané a začuzené čtyřce na rohu).
  • 25. 7. 2008 15:00

    Paly (neregistrovaný)
    Proc ne, kdyz se Vam to vyplati.
    Me se nevyplati ani to peceni chleba - penize nejsou jedina hodnota.
    (ale hodne se toho na ne da prepocitat :D )
  • 28. 7. 2008 12:13

    Hanka (neregistrovaný)
    Škoda, že tu pekárnu nemáte a chleba se Vám nevyplatí.
    Ono je to přesně tak, jak píše jezevec: koupený chleba vám třeba nemusí chutnat, stejně jako se vám nemusí líbit už postavený byt. Když si chleba uděláte sám, uděláte si ho v tolika variantách, že budete rodinkou považován za mistra světa a pekárna za sedmý div. Pokud si byt postavíte sám, bude to totéž. Obojí - chleba (a jiné pekařské výrobky) v jiné chuti než obyčejné a byt jiný než typizovaný - je u nás silně předražené. Chleba jíme takřka denně, byt kupujeme 1x za život. Pokud bychom porovnali, jestli nás za celý život vyjde víc chleba nebo byt, možná byste se divil. Já bych osobně tipovala na chleba. Tak proč si ten život nezpříjemnit? Peněz se nenajím, dobrého chleba ano.
    A ještě jeden postřeh: jednočlenné domácnosti se ta mašinka nevyplatí. Čtyř- a vícečlenné se vyplatí bohatě. Proto se třeba vám nevyplatí, ale tisíci dalších rodin ano.
  • 28. 7. 2008 12:50

    Callid (neregistrovaný)
    Pokud sníte 4 bochníky denně tak vás chleba dráž. Naše rodina sní ale denně jenom třetinu až polovinu krajíce.
  • 28. 7. 2008 13:52

    Paly (neregistrovaný)
    Ale opet .. to ze vyjde draz neznamena ze se nevyplati a naopak.
    Hanka si radeji udela chleba sama - protoze se ji to vyplati.(pece chleba rada, ma z toho dobry pocita, chutna ji vic nez koupeny, umi to, je doma pochvalena, usetri nejakou korunu). Nedela pekari trzbu (musel by zlevnit).
    Paly si chleba radeji koupi - protoze se mu to vyplati (z peceni chleba bych mel malo uzitku, radeji cas venuju vareni jineho jidla. Za chleba zaplatim u pekare trosku vic nez jen vyrobni naklady, ale mam to pohodlne, chutna mi, pect chleba stejne neumim ...). Stejne tak Vy si chleba radeji koupite. - pekar ma trzbu, tak nemusi zlevnovat, kdyz zdrazi(nad unosnou mez), tak si najdu jinou pekarnu nebo se naucim pect chleba.
    Ani na jednom neni nic spatne ... je to jen jiny pohled na stejnou vec. Ale stale tu plati teorie ekonomie (aspon u mne).

    Se stavbou domu a s podnajmem to u mne je uplne stejne. Kdyz jsem platil drahy najem, nasel jsem si levnejsi(dokonce vetsi, v lepsi lokalite) - ale abych dostal levnejsi najem, musel jsem i ja neco obetovat. Ale stale se mi to vylati. Je tu snad nekdo kdo nema moznost vybrat si kde nakoupi?
  • 30. 7. 2008 10:29

    Hanka (neregistrovaný)
    Kdyby šlo jen o chleba. Já se kdysi domnívala, že když se něco vyrábí ve velkém, je to proto, aby to bylo levnější než vyrobené doma na koleně. Och, jak hluboce jsem se zmýlila! Když doma uvařím guláš, mám ho za 100,- Kč dost pro čtyřčlennou rodinu. Když na něj půjdeme do restaurace, je to 80x4=320 Kč a ještě jsou hladoví, protože doma mají větší porci. To už si ale dovolit nemůžeme, a pokud někdy, tak jen výjmečně a několikrát do roka. Já přece musím taky koupit hrnec, talíře, stůl, sporák, dále suroviny, umýt po jídle nádobí... stejně jako podnikatel-velkovýrobce. Akorát do toho nedávám koupenou pracovní sílu (mám vlastné a zadarmo) a neodvádím dávky státu ani zdravotní a jiné pojišťovně. Rozdíl cca 2/3 na nákladech je dost.

    Totéž je u bytu: když ho staví jiný, má ho o ty 2/3 dražší, než když si ho postavím sám. I já se ten guláš a jiné věci musela naučit uvařit, jinak bychom já, manžel ani děti nepřežili. Na denní stravování v restauracích fakt nemáme.
  • 30. 7. 2008 13:37

    anonymní
    A vy si v té restauraci vlezete do kuchyně a vaříte? Nebo vás někdo obskakuje a vy jen sedíte? Vaše srovnání je úplně mimo.

    Zajděte si někdy do hospody třeba v Německu a uvidíte, co stojí lidská práce.
  • 30. 7. 2008 14:32

    Paly (neregistrovaný)
    To je problem sluzeb ... vidime kolik stoji material ale nevidime kolik stoji prace, cas a riziko.
    No ''podnikatelsky plan'' mate ... ale pochybuju ze vam dlouho vydrzi prodavat porci gulase za 25kc. Ale 4 clena rodina se u vas za 100 naji.

    Ted jsem si pocital za kolik bych byl asi schopny gulas na kseft prodavat ja ... pod 150 kc bych se nedostal ... proto to nedelam :). Ale naklady na material bych mel kolem 30 kc.
  • 30. 7. 2008 14:40

    Paly (neregistrovaný)
    dodatek:
    Ja na denni stravovani v restauraci taky nemam. Jsou to sluzby - a ty neco stoji.
    Az na to budu mit, tak to budu delat ...
  • 30. 7. 2008 15:55

    anonymní
    " Já se kdysi domnívala, že když se něco vyrábí ve velkém, je to proto, aby to bylo levnější " - ve vyspělém světě to platí, u nás ne. Pokud pamatujete před převratem moderní podniky, prodejny - vše se muselo v rámci protikomunistické euforie uzavřít s tím, že je to megalománské. A začalo se vyrábět, prodávat v krcálcích. Kdyby sem nepřišly zahraniční řetězce, tak nevím kam bychom chodili nakupovat. u nás v cca 10titisícovém městě všechny sámošky, mnohdy postavené v akci Z, neslouží svému účelu - buď jsou z nich "velkoobchody" či nějaká skladiště, mnohdy leží ladem nevyužité. A tak ženské musely obíhat vše extra. V jednom krámě maso, ve druhém pečivo a ve třetím drogerii, zelenina byla pouze u stánku (zvláště v zimních mrazech byla zelenina a ovoce opravdu "kvalitní". Pak sem měla přijít Edeka, ale ta to vzdala ještě dlouho před svým krachem. Pak tam přišel Julius Meinl, kde se dle vyjádření tehdy tam zaměstnaných salámy opravdu drhly kartáčem. Personálu naslibovali hory doly, ve skutečnosti pobírali minimální mzdu. Tak to upadalo ještě víc a pak Melnl zkracoval a převzal jej Albert. Prodejnu obsluhují hlavně studenti a brigádníci, občas i nějaký ten důchodce. Jede jedna pokladna, fronta až na druhý konec prodejny. Co mají mít v akci, tradičně nemají. Na regálech doslova les cedulek ve smyslu nejnižší či nejvýhodnější cena, ani je nestačíte vnímat, jen kroutíte hlavou, jak mohou takovou drahotu označovat jako levné, výhodné ...

    Účelem podnikání je zisk. Po převratu se hovořívalo o "přiměřeném" zisku. Dnes by chtěl každý hrabat za každou cenu. Známí v Německu se diví, co tady máme boháčů, pár let po převratu. Že takové okrádání si tam u nich žádný podnikatel nedovolí. A přirovnávají nás k Rusku, kde na jedné straně nestačí luxusní autombilky zásobovat tamní zbohatlíky, a zbylá, větší část obyvatel tluče bídu a chová slepice na balkoně, aby aspoň v neděli měla trochu obstojnější žvanec.

    Ještě tady chybí názor Jezevce, Jiříčka a dalších fanatiků o tom, jak jste neschopná, když si nemůžete dopřát v restauraci guláš nebo dokonce nějaké lepší jídlo a že byste měla jít podnikat, přestěhovat se, zvyšovat si kvalifikaci, makat 7 dní v týdnu 25 hodin denně bez oběda, učit se cizím jazykům nebo jít úplně ven z republiky ...
  • 30. 7. 2008 17:08

    Paly (neregistrovaný)
    Ja si urcite nemyslim ze jste neschopna - zijete a starate se o 2 deti. Z toho je videt vase schopnost. Ja bych 2 deti zivil tezko. To v prvni rade :).

    Vyrabet ve velkem je urcite levnejsi - to plati i u nas. Ale ten priklad s gulasem byl velmi spatne zvoleny. Restaurace usetri na vetsi vyrobe, ale restaurace hlavne prodava sluzby - ne vyrobek. Lepsim prikladem je skolni jidelna ktera prodava sice take sluzby ale v prvni rade prodava vyrobek.
    Jeste lepsim prikladem jsou skutecne vyrobni podniky. Vyroba jednoho kusu je draha(vyvoj, testovani, prototyp, zaskoleni pracovniku...) ... pri hromadne vyrobe tyto naklady vyrazne klesaji. Dominantni zustavaji naklady na material a pracovni silu.
    O uzaviranim velkopodniku po prevratu moc nevim - tenkrat jsem se staral vic o holky nez o svoji a statni ekonomickou situaci. Myslim ze velkopodniky se rozprodali a rozprivatizovali ... a bud se uzivili nebo ne.

    Jestli nekdo veci znali po prevratu hlasal o ''primerenem zisku'' tak lhal a dobre to vedel. Vzdy se jedna o nejvyssi mozny zisk - ten ale nevede cestou nejvyssich cen. To je na tom prave to kouzelne ... kazdy chce co nejvic, ale aby vydelal co nejvic, musi prodavat za primerenou cenu.

    Ja v soucasnosti pracovne pobyvam v nemecku - a vidim tu jak bohate, tak chude lidi. Je tu asi silnejsi stredni vrstva nez u nas. Ale hlavne ti hodne bohati s chudymi umi zit - vsichni vedi ze si kazdy sve bohatstvi zaslouzil a misto zavisti se snazi je napodobit ... u nas to tak opravdu neni. Jednak ne vsichni bohati k majetku prisli poctive a pak ceskou vlastnosti je zavist.
    Nez se z techto predsudku dostaneme, tak to bude par desitek let trvat.
  • 30. 7. 2008 17:21

    Paly (neregistrovaný)
    1) Ale fuj, co to tam pisu za hrubky - prijdte mi nekdo nakopat.

    2) Vzdy bude nekdo bohaty - kdo si bude moct dovolit vlastnit dum.
    Vzdy bude nekdo chudy, kdo bude zit z ruky do huby.
    Ani 40 letum komunismu se nepodrilo zajistit aby jsme se meli vsichni stejne. Ja tomu rikam ze clobek bud umi, nebo neumi. Nekdo tomu rika ze se snazil, nebo nesnazil. Nekdo proste za svoji snahu dostane vic protoze se snazi v zadanem oboru.
    Ja treba obdivuji prodavacky, ktere delaji za minimalni mzdu - a jeste zvladnou vychovavat deti. Ale pravdou je ze prodavat muze kazdy - takze se za tuhle praci malo plati. Ja na VS taky prodaval v Tesku.
  • 30. 7. 2008 20:29

    Hanka (neregistrovaný)
    Paly, školní jídelna je dotovaná, podnikové (pokud existujou) taky. Takže jedině větší hospoda. A já to tam píšu jasně: já dávám vlastní pracovní sílu zadarmo. Proto nemám hospodu, ale vařím pro rodinu. Někdy mám dojem, že česká rodina dosáhla stavu perpetua mobile. Peníze nemá, ale přesto ještě žije.
  • 28. 7. 2008 13:05

    Paly (neregistrovaný)
    Presne to jsem psal ... trh si poradi tim, ze se neco vyplati nebo ne.
    Skoda to neni, ja jsem spokojen - dekuji za starost.
    Me se nevyplati pest chleba, protoze jsem spokojen s tim ktery si koupim. Mam to sice drazsi nez kdyz si ho budu delat sam, ale mam to s pohodlim, bez rizika ze se mi nepovede, bez spinaveho nadobi ... proste se mi vyplati koupit si chleba.
    Zrejme by se mi to nevyplatilo ani kdyby nas doma bylo jak much(vyplati neznamena zaplati).
    Na drunou stranu verim ze se mi vyplati nechat si postavit dum na miru(az si to budu moci dovolit). Budu mit bydleni takove jake budu chtit, tam kde budu chtit ... a za to jsem ochoten zaplatit. Tedy pokud zustanou podminky takove jake jsou.

    Jeden postreh z meho zivota: Zrovna nedavno jsem nad tim premyslel - ja se za svuj zatim kraticky (ani ne 30) zivot stehoval uz 3x - kdyz nepocitam jen docasne bydleni. Doufam, ze pristi stehovani uz bude do vlastniho :).
  • 25. 7. 2008 15:23

    Jarmila (neregistrovaný)
    Můžete mít třeba solární panel a v létě se koupat za levno (v Řecku to mají na každém baráku, pravda, mají o trochu víc slunce).
    Můžete mít na baráku větrník, taky takové menší existují.
    Můžete šlapat na spinningovém kole a místo disku mít drát k televizi.
    Proč to neděláme?
    Protože jsme na to moc pohodlní!!
    (a radši držkáme na netu)
  • 25. 7. 2008 10:56

    HNF (neregistrovaný)
    Ty linky by teda redakce smazat mela. Kopirovat sem z komunistickeho platku, to je teda napad. Proc rovnou nenapisete "jsem komunista a proto nenavidim bohate" a nemusel jste se tu vyzvejkavat na pul obrazovky.
  • 25. 7. 2008 11:34

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Ad "komunisticky platek". Mate-li pocit, ze ty informace jsou tam nepravdive, opravte je. Mimohochodem, zazil jste tu dobu vubec ?
  • 25. 7. 2008 11:34

    anonymní
    Řekl bych, že to posilující koruna srovná. Pro cizince je u nás už draho, bude se muset zlevňovat. Jako první odchází Siemens, další budou následovat. Až bude euro za 10 Kč, platy i ceny se trochu srovnají se Západem. Bohužel to netrvalo 10 let, jak nám mazali med kolem huby v roce 89, ale ani za 20 let k tomu nedošlo. Dávám tomu tak ještě 5 let, pak je euro za pětku reálné. Dokud koruna posiluje, je nesmysl přecházet na euro.
  • 25. 7. 2008 13:11

    Jarmila (neregistrovaný)
    Někdo považuje panelák za "podřadné bydlení" pro někoho je to sen.
    V paneláku mám teplo, sucho. Jen za to musím zaplatit.
    Pamatujete povodně v r. 2004? Jak spadly Zálezlice? Mně zaujalo, že ty baráky spadly proto, že byly postavené z nepálených cihel. Jak to, že v roce 2004 ještě žijou lidi v baráčku z nepálených cihel? Jak to, že už dávno nebydleli v tom "podřadném" paneláku nebo si nepostavili vlastní, lepší, z betonu nebo aspoň z pálených cihel? Hádejte. Pokud přijdete na to, že to bylo proto, že na to neměli, trefil jste hřebíkem o hlavičku. Myslím, že bylo jedno, jestli byl režim takový nebo makový, protože ty baráčky byly postaveny někdy na přelomu 19.-20.stol. a počítám, že nebýt povodně, ani by jejich obyvatelé nevěděli, z čeho byly postaveny.
    Proč chcete bydlet na Žižkově ze 7,5 mega? Za 0,3 mega koupíte domek v Prdelákově a za další 0,3 mega ho opravíte, že takový luxus nebude mít ani Klaus na Hradě. Proč se divíte tomu, že v Praze je sice hezky, ale draze? Přeso by Pražák do Prdelákova nešel ani náhodou a skučí na netu, že to je drahé a někdo se zbláznil... Neskučte a kupte si montérky v Marks&Spencer!
  • 25. 7. 2008 15:58

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Proc bych nesel do Prdelakova ? Za prve bych tam nemohl pracovat (ale to jeste neni to podstatne). Hlavne proto, ze bych se tam do mesice budto upil k smrti nebo obesil. Nic jineho se tam delat neda.
  • 28. 7. 2008 8:45

    Pevik (neregistrovaný)
    Mám na věci trochu jiný pohled, protože jsem se taky na základě těchto poznatků sám rozhodl svoje bydlení postavit.

    1) 5x nižší mzdy mají pouze zaměstnanci, nikoliv živnostníci. To znamená, že když si dům necháte stavět, tak budete platit ceny stejné (né-li vyšší) jako na západě...takže o desetinové cenně si nechte jen zdát. A pokud nemáte známé, tak i ta stavba není jednoduchou záležitostí...

    2) Zaměstnanci, kteří berou almužnu a nemají přitom žádné peníze nejsou všichni lidi v republice, celkem by jste se divil, kolik lidí tady má peněz, že neví co s nimi....byly tady restituce, mnoho lidí podniká,...a ti na takové ceny dosáhnou.

    3) Cena se vám ohromná pouze s pohledu, že nic nemáte a chcete kupit 3+1. Ale z pohledu, že bydlíte ve 2+1 a chcete jít do 3+1, tak si připatíte 600000 - ta cena už tak ohromná není a spousta lidí do toho prostě jde...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).