Vlákno názorů k článku Zákoník práce: Odpočinek a přestávka na jídlo od Jirka - Pro koho vlastně je ten zákoník, když se...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 2. 2007 12:51

    Jirka (neregistrovaný)
    Pro koho vlastně je ten zákoník, když se jím prakticky nikdo neřídí? Všeobecně se to ví a nikomu to nevadí. Tak to vypadá, že si ho asi udělali státní úředníci pro sebe a svůj pohodlný život a ostatní ať si "užívají" toho kapitalismu, který tak moc chtěli...
  • 7. 2. 2007 14:00

    anonymní
    Zákoník práce je tu proto, abychom měli jako civilizovaní lidé pravidla, která musíme dodržovat. Máme plná ústa demokracie a lidských práv, ale v konkrétních případech mnohdy "skutek utek".
    Pokud se zaměstnanci nebudou bránit a trvat na tom, aby s nimi bylo zacházeno podle zákona, tedy jako se slušnými lidmi, k ničemu zákony nebudou.
    Pokud zaměstnavatelé budou "ryčet" , jak jim Zákoník práce brání v rozvoji podnikání, a na zákony ostantativně kašlat, pak díru do světa demokracie, o které tak rádi kecáme, neuděláme.
    Své máslo na hlavě má i kontrolní systém. Máme sice inspekci práce, ale při vlastní "inspekci" není moc vidět. Ouřadové sedí pěkně v teploučku a vyplňují hlášení a kolonky.
    Na tolik obdivovaném "Západě" by zaměstnavatel porušující pracovněprávní předpisy- a ve svých důsledcích předpisy chránící bezpečnost a zdraví zaměstnanců - dostal tak "po letech", že by na svobodu podnikání zapomněl...
    U nás se jen "kecá"...
    Tak je to s celým právem a jeho dodržováním , respektem v zákon....
    Už se těším, co "moudrého" na to řekne "jezevec".....
  • 7. 2. 2007 14:04

    Radek (neregistrovaný)
    Podle poslední věty Vašeho příspěvku soudím, že pravděpodobně budete překvapen mým souhlasem s tímto Vaším názorem :-).

    V čem se lišíme je, co všechno musí zákoník práce upravovat a co se může nechat na domluvě zaměstnance se zaměstnavatelem.
  • 8. 2. 2007 0:58

    jezevec (neregistrovaný)
    Jezevec na to řekne skoro to samý jako vždycky.
    Schopný zaměstnanec, o kterého je zájem - bude mít vždycky o trošičku lepší podmínky, než jaké si zaslouží, aby si ho zaměstnavatel udržel.
    Ti ostatní si myslí, že pomocí nesmyslných ochran a omezení získají lepší podmínky, než za jakých se zaměstnavateli vyplatí je zaměstnávat. Opak je ale pravdou. Alternativou k nesmyslům v zákoníku práce je nezaměstna(tel)nost těch, na jejichž ochranu byla původně míněna.
    Pokud vám podmínky nabízené zaměstnavatelem nevyhovují - nic vám nebrání konkurovat mu zaměstnáváním (třeba i sebe sama) za lepších podmínek. Logicky byste musel stáhnout nejlepší zaměstnance k sobě a převálcovat ho. Proč to asi nefunguje?
  • 8. 2. 2007 7:29

    anonymní
    I schopný zaměstnanec u nás je nedoceněn. Má sice víc než zbytek národa, ale kapitalista to má moc dobře spočítaný. Když by na stejné pozici zaměstnal svého západního člověka, nemusel by mu dát pětinásobek naší mzdy, ale třeba jen čtyřapůlnásobek.

    Víte co je zajímavé: proč o takovéto ochrany pracovníků bojují i na Západě. Proč všichni nespokojenci i tam nejdou dle vašich rad podnikat? Historický vývoj hovoří o nutnosti odborů a pracovních zákonů, aby se ze zaměstnanců nestali skuteční otroci.

    Nelze ve všem podnikat. Řada pozic vyžaduje velké finanční prostředky a pokud jste si již za komunistů nenakradl (a od těchto nakradených peněz se vyvíjí další budoucnost "podnikavce"), tak nemáte při dnešní drahotě takřka šanci (vyjma výhry v loterii, bohatý strýček v Americe ...). Z poctivé práce tady nikdo bohužel nezbohatne a ani si nezajistí slušný životní standard. Musí opět krást (např. ať neslušným podnikáním, či prodejem ležáků po domech lživými metodami)...
  • 8. 2. 2007 13:46

    jezevec (neregistrovaný)
    Vysvětlím vám to tak, jak to vysvětluji svému tříletému jezevčeti:
    Zaměstnavatel poptává práci - má nějakou představu o pracovní době, pracovním výkonu, sociálních výhodách a bonusech, a o mzdě. Za těchto podmínek hledá, kdo by mu tu práci udělal. Když nikoho za daných podmínek nesežene, bude muset vylepšit podmínky a/nebo mzdu - nebo nesežene nikoho kdo by pro něj pracoval, a bude si tam muset stoupnout sám podnikatel, případně zavřít kšeft.
    Zaměstnanec nabízí práci - má nějakou představu o pracovní době, pracovním výkonu, sociálních výhodách a bonusech, a o mzdě. Hledá kdo by ho za těchto podmínek potřeboval. Když nikoho nesežene, bude muset vylepšit svou kvalifikaci, případně se naučit něco úplně jiného (to po čem je poptávka), nebo snížit svoje nároky. Tříleté dítě tohle chápe - dokážete to pochopit vy?
    Tak kde se střetne nabídka a poptávka (a nebo vyjednávámím dojde k oboustranně přijatelným ústupkům), dojde ke vzniku pracovního poměru. Dohoda může dopadnout třeba i tak, že potenciální zaměstnanec si založí živnost a bude původně poptávanou práci poskytovat subdodavatelsky - na tom přece není nic špatného.
    Neexistuje ale žádná "přiměřená" ani "dostatečná" odměna za práci - a žádný zaměstnavatel není povinen nikomu zajišťovat jakýkoliv "slušný životní standard" nebo dokonce "zbohatnutí". K tomu přece pracovní poměr neslouží - pracovní poměr slouží k tomu, aby si zaměstnavatel (podnikatel) zajistil pracovní sílu.
    Vy když si kupujete zboží - TAKY se snažíte nakoupit co nejlevněji co nejkvalitnější zboží, a čerta starýho se staráte o blahobyt prodávajícího.
    Dokážete to pochopit?
  • 8. 2. 2007 14:52

    jezevec (neregistrovaný)
    Pokud vám socánkové zasekají smluvní prostředí nesmysly, vede to jen ke dvěma důsledkům: buď k obcházení zákona, a nebo ke ztrátě pracovních míst.
    Dám vám příklad. U jezevčí nory je venkovská prodejna potravin, s limitním obratem daným konečnou množinou potenciálních kupujících. Dokud byla minimální mzda X, zaměstnávala tam tři holky - prostřídaly se behěm nemocí i dovolených a bylo to celkem v pohodě. Dneska je tam jen jedna, a majitel postupně uvažuje o tom, že to zavře uplně. Zeptejte se tech dvou vyhozených děvčat, co v místě už neseženou práci žádnou - jestli by radši nedělaly bez přestávek, s kratší dovolenou a nebo za menší plat, než být na dlažbě.
    Jiný příklad: máme ve firmě kluky-montéry, když maj hotovo můžou jít domů. Zeptejte se jich, jestli radši pracují 12 hodin denně, a ve čtvrtek jdou domu a mají třídenní vákend - a nebo jestli radši socialistické přestávky a omezení pracovní doby. Stejně nemají večer co dělat, jen čumět do bedny nebo chlastat v hospodě. Nebo si odmakat svoje a jet na chatu už ve čtvrtek. Bohužel to legálně nejde.
    Jiný příklad: máme ve firmě kluky-montéry co bydlí daleko a přes týden přespávají na ubytovně. Zeptejte se jich, jestli radši pracují 12 hodin denně a vydělají si peníze (jsou placení v úkolu) - a nebo jestli radši socialistické přestávky a omezení pracovní doby. Stejně nemají večer co dělat, jen čumět do bedny nebo chlastat v hospodě. Bohužel to legálně nejde.
  • 9. 2. 2007 10:06

    anonymní
    Je vidět, že jezevec pilně studoval Marxovu teorii nadhodnoty, ale dnes jsme dál. Nemáme "dřevní" kapitalismus, ale k sociálnímu státu směřující společnost. To SOCIÁLNÍ je třeba vzít v úvahu, pane kapitalisto!
  • 9. 2. 2007 11:27

    Petr (neregistrovaný)
    Co přesně znamená to slovo SOCIÁLNÍ v případě těch dvou nezaměstnaných prodavaček? Jakože teď na podpoře a SOCIÁLNÍCH dávkách se mají lépe než když prodávaly u kapitalisty?
  • 9. 2. 2007 14:58

    pracující, který nechce být vykořisťován (neregistrovaný)
    Sociální musí být přístup k práci a jeho výkonu. Nejde o vykořisťování za každou cenu a nesmí být zneužíváno podřízené postavení zaměstnaců oproti zaměstnavatelům. Tyhle hlediska musí hlídat stát, a proto stanoví mantinely, které se mohou zdát pro někoho diskriminační, ale odpovídají tomu, jak by práce měla vypadat - tedy žádná robotárna od nevidím do nevidím, byť by mohl být z toho konkrétní zaměstnanec třeba nadšen!
    Normy bezpečnosti práce se taky mohou někomu zdát "zbytečné", z tohodle pohledu mohu např. povinné očkování vidět jako buzeraci a pod.
    Práce musí být radost!!!!!
    Za veselý kapitalismus, a "čest práci"!!!!
  • 12. 2. 2007 7:55

    Martin (neregistrovaný)
    Jenže takovéto teorie platí pouze v případě ideálního tržního prostředí (v tomto případě trhu práce). Zkuste také popsat jak to funguje v případě deformace trhu, např. vlivem toho, že poptávka převyšuje výrazně nabídku a nebo obráceně. Také si prosím zkuste uvědomit, že lidé jsou lidé nikoliv jen zboží na trhu práce. Pak může snadno nastat situace, kdy vlivem přebytku nabídky vznikne situace, kdy zaměstnavatel může "vnutit" prakticky jakékoliv podmínky? To nevede k pouhé nízké ceně práce a k pouhému přebytku pracovních sil. Na to už totiž pouhá ekonomické teorie nestačí. To vede ke vzniku černého trhu, k bujení zločinu a nakonec i k mnoha lidským tragédiím. Ono ne vše se dá vysvětlit jen pomocí čistě ekonomických teorií. Pak musí to hry vstoupit stát a hájit i své zájmy (= teoreticky zájmy většiny svých občanů). Je samozřejmě otázkou kdy a jak to má dělat.
  • 24. 5. 2007 23:41

    romeo (neregistrovaný)
    Jezevec asi neví jaká je u nás nezaměstnanost a že každý nemůže sedět v kanceláři. Pořád jsou práce, které se musí dělat rukama a jsou lidé kteří jsou nuceni vzít práci za menší plat a toho někteří podnikatelé zneužívají. Také to bývají vzdělaní lidé zaměstnává je špatně vyučený podnikatel. Jen proto, že je starší a za minulého režimu si stačil nahrabat?
    Profesionalita a demokracie u nás není a nebo si pod těmito slovy někdo představuje úplně něco jiného.
  • 24. 5. 2007 23:41

    romeo (neregistrovaný)
    Jezevec asi neví jaká je u nás nezaměstnanost a že každý nemůže sedět v kanceláři. Pořád jsou práce, které se musí dělat rukama a jsou lidé kteří jsou nuceni vzít práci za menší plat a toho někteří podnikatelé zneužívají. Také to bývají vzdělaní lidé zaměstnává je špatně vyučený podnikatel. Jen proto, že je starší a za minulého režimu si stačil nahrabat?
    Profesionalita a demokracie u nás není a nebo si pod těmito slovy někdo představuje úplně něco jiného.
  • 24. 5. 2007 23:41

    romeo (neregistrovaný)
    Jezevec asi neví jaká je u nás nezaměstnanost a že každý nemůže sedět v kanceláři. Pořád jsou práce, které se musí dělat rukama a jsou lidé kteří jsou nuceni vzít práci za menší plat a toho někteří podnikatelé zneužívají. Také to bývají vzdělaní lidé zaměstnává je špatně vyučený podnikatel. Jen proto, že je starší a za minulého režimu si stačil nahrabat?
    Profesionalita a demokracie u nás není a nebo si pod těmito slovy někdo představuje úplně něco jiného.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).