Tak se na to podívejme:
Před 100 lety si můj praděd vydělal a uspořil stokorunu.
Rašín peníze okolkoval, část z nich zničil - deflační opatření, hodnota měny vzrostla.
Po 2.světové válce přišlo podobné opatření.
A pak ještě jednou v padesátých letech.
A přesto ta 100 let stará stokoruna má dnes hodnotu zhruba 30 TISÍC !!! (ne sběratelskou, čistě peněžní!)
Takže přes tři deflační měnové reformy se koruna za 100 let znehodnotila 300x! Přes to troje pálení nadbytečných peněz inflace 30 tisíce procent!
https://www.investicni-zlato.eu/prodej-zlata/zlate-mince/100-korun,-frantisek-josef-i..html
To je mi vizitka pro stát a jeho centrální banku (tak "pečuje o stabilitu měny"). To je mi signál pro lidi, kteří vy si v této měně měli spořit na penzi.
Lze těm papírkům vůbec říkat peníze, když základní funkcí peněz je "uchovatel hodnoty"?
Ono se té inflaci není co divit.
Jen od vzniku ČR, čili řádově 20 let, nám ČNB řádově zdesetinásobila měnovou zásobu. Tedy ke každé vaší ušetřené tisícikoruně si jen tak vytiskla 9 dalších. Pak se není co divit, že za tu vaši již nekoupíte to, co tehdy.
Zvláštní je, že za co by každého jiného zavřeli (padělání peněz), to tato instituce smí dělat zcela beztrestně a ještě se tváří, že bychom jí za to snad měli být vděční. Já bych měřil každému stejným metrem....
No dokazuje ho ten odkaz.
Stokorunová mince z doby, kdy koruna byla krytá zlatem, má dnes hodnotu přes 30 tisíc korun - ne sběratelskou, to je hodnota jen toho zlata (měnového kovu) v minci obsaženého.
Prostě pokud najdete na půdě hrnec 100 let starých stokorun po pradědovi, tak měnový kov v každé z nich dnes má hodnotu 30.000.
Co je na tom nepochopitelného?
Fór je, že když na té půdě najdete krabici 80, 50 či 30 let starých papírových stokorun, můžete si s nimi tak maximálně vytřít či podpálit - tolik ke stabilitě a trvanlivosti novodobého papírového "uchovatele hodnoty".
Nejsem numismatik, je tam napsáno novoražba, čili mě to říká jen to, že nějaká zlatá medaile o obsahu zlata 30,488 g se prodává za 32 522 Kč přičemž dle aktuální ceny zlata je hodnota obsaženého množství zlata 30 762 Kč.
Mám to chápat tak, že v tom roce 1915 byla mince s obsahem zlata 30,488 běžným oběživem a její hodnota byla sto korun.
Pokud ano, je to tedy rok 1915, což byl teprve začátek I. světové a je tak v tom třistanásobném poklesu započtena i válečná inflace dopad rozpadu RU, spíš by mě zajímal vývoj od vzniku samostatné české koruny.
A pak to vypovídá pouze o ceně zlata, nikoliv o celkové inflaci/ceně peněz.
Přesně tak, na obrázku je novoražba, ale do 1913 se stokoruny razily ze stejného množství zlata - a také se samozřejmě razily nižší hodnoty (10Kr, 20Kr) z adekvátně menšího množství zlata.
A ano, pak přišla válečná inflace a po ní v článku popisovaná Rašínova dezinflace, kolkování korun (aby se k nám z Rakouska nevozila kvanta inflačních bankovek) a po okolkování přišlo i spálení části oběživa a časem vydání nových bankovek a mincí ČSR.
Prvorepubliková koruna byla samozřejmě opět krytá zlatem a 5ti, 10ti a 20ti korunové mince byly ze stříbra.
Stačí se poptat nějaké prababičky, co tehdy bylo za pětikorunu. Ta moje mi vyprávěla, že během německé hyperinflace ve dvacátých letech ji taxikář za pětikorunu vozil po Berlíně celý den. A za uncový zlaťák byl tou dobou v Berlíně k mání blok činžovních domů.
Myslím, že pro své uvažování můžete klidně zlato považovat za měnu.
Nachází se i dnes hojně v bankovních rezervách (stejně jako dolary a eura), mnoho států (Rusko, Čína, ...) rychlým tempem zlaté rezervy navyšují, mnoho zemí se snaží své zlato dostat zpět domů z trezorů v Londýně a NewYorku. Jen státní propaganda běžným lidem tvrdí, že zlato je "relikt minulosti". Propaganda těch států, které se o zlato tak přetahují.
Zlato jsou peníze a proto není vůbec od věci porovnat kurz koruny k Au dnes a před 100 lety.
Možná si na to vzpomenete, až za např. 40 let budete odcházet do penze a zpětně si zhodnocovat, zda jste si na ni spořil v té správné měně.
Navíc nespoléhejte na to, že velký tisk peněz a znehodnocování měny je jen záležitostí války (nehledě k tomu, že nemůžete vědět, co se stane mezi dneškem a vaším odchodem do penze). Zítra ECB schválí QE, tedy tisk peněz v objemu 50 miliard EURo měsíčně až do odvolání. Tedy za 2 roky natiskne 1.2 BILIONU eur! Nejsem si jist, zda RakouskoUhersko během války tisklo více! A o intervencích ČNB, která se snaží korunu znehodnocovat i vůči stále se znehodnocujícímu euru, o tom snad víte...
Kdybychom si rozdělili 100 leté znehodnocování koruny na dekády, tak by nejhůře dopadly první tři (I. světová válka, Velká hospodářská krize, II. světová válka), jako nejlepší by vyšlo období 1966-1975. Ovšem obecně samotná inflace nemusí být špatná, jako deflace může být za určité situace škodlivá.
Takže inflační politika Karla Engliše včetně skokové devalvace koruny v roce 1934 (snížením zlatého standardu atd.) je hodnocena kladně. Takže kritizoval měnové opatření v okamžiku jeho přijetí je jen vyjádření vlastního názoru, až budoucnost ukáže, a někdy taky ne.
Nesouhlasím.
Někdo má úspory.
Někdo má dluhy.
Někdo má násilím/zákonem vynucený monopol na emisi jediné legální měny.
Pokud ten monopolista svévolně zdevalvuje měnu, okrade spořivé, odmění zadlužené. Je to stejné, jako by ty první okradl. Ano: je vyjádřením vlastního názoru okradeného, když to kritizuje. Ale v normálním režimu by tomu zloději alespoň mohl rozbít hubu (a ideálně jej i při tom pokusu zastřelit).
Plus samostatným bodem ke kritice je samotná existence toho monopolu. Kdyby CZK neměla monopol na jedinou legální měnu, kdyby ČNB neměla monopol na její emisi (a určování úrokových měr, atd...), tedy kdybychom měli svobodné bankovnictví a CZK a ČNB by neměly vynuceně monopolní postavení, pak by mi bylo celkem fuk, co si s tou svojí měnou dělaj.
Ale copak, legislativa vám nic neříká? Co tak:
Vše závisí na penězích s nuceným oběhem, které na daném území nelze odmítnout (Zákon č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí § 5). Neexistuje tak svoboda měny, ve které chcete účtovat, a pokud byste viděli v korunách jen kusy papíru, stejně je musíte povinně přijmout ve své nominální hodnotě, jak vám přikazuje zákon.
Takže doufám, že napíšete, že jste napsal lež , protože neznáte ani zákony své země, to docela důležité...
Rád uznám, že jsem napsal lež. Jen nevím, které z mých dvou tvrzení být to lživé. Že si firmy platí mezi sebou v jiných měnách (typicky EUR), nebo že obchody normálně přijímají i jiné měny (typicky EUR)? Prosím, uveďte, které tvrzení považujete za lživé a doložte to důkazy. Pokud to nedokážete, čekám, že se mi jako slušný člověk omluvíte za nepodložené nařčení ze lži.
Lhal naopak pan XxX, když tvrdil, že ČNB má monopol na jedinou legální měnu. Jednoduše proto, že u nás jsou legální všechny měny, takže nic jako "jediná legální měna" neexistuje. Že existuje měna v určitých situacích preferovaná je pravda, ale to s tím nemá s legálností ostatních měn nic do činění. Mimochodem, když už jsme u toho, neuvedl jste, že v koruně je povinnost platit daně a že je povinnost v ní platit výplaty zaměstnancům.
Zkrátka existuje legislativa o zákonném platidle.
Každý obchodník CZK vždy MUSÍ přijmout (do je docela svinstvo, ne?).
Dále ČNB má regulatorní pravomoci, čili nepovolí zřídit si banku každému. Natož kdyby dotyčný chtěl například vést účty v miligramech zlata, rozject zlatý clearing, online elektronické platby ve zlatě, atd... Pak by skončil jako svého času e-gold : vtrhla by tam URNA a byl by konec.
Další omezení: když mám zlato, musím z něj platit daň z kapitálových zisků. Tedy např. koupím kilo zlata. ČNB vytiskne 200 mld korun a za půl roku to zlato v korunách stojí třeba o 20% více. Zlato prodám a těch 20% musím zdanit, což je podle mne blbost, protože zlato nezdražilo, jen koruna se znehodnotila. Podle mne jsem neměl zisk, podle státu ano.
A ještě horší to je se stříbrňáky. Když si CZK papírky budu chtít vyměnit za solidní peníze (stříbrné mince), tak zaplatím výpalné (DPH) 21%. Jako trest za to, že si chci vyměnit pofiderní papírky za tvrdou měnu.
A teď si představte, že bych se se svými zaměstnanci dohodl, že jim mzdu budu dávat ve stříbrňácích. Finančák by mi udělal peklo. Nebo že bych řekl, že své služby budu prodávat jen za zlaťáky. Opět peklo.
To je tedy ta svoboda... (a podle vás absence monopolu)
Na to, zda (dlouhodobé) uchování hodnoty je jednou z funkcí peněz se názory liší. Dlouho to tak bylo, ale řekl bych, že v posledních pár desetiletích převažuje pojetí, podle kterého je základní funkcí peníze jejich oběh při zajištění směny statků. Centrální banka je přes veškeré žvásty o nezávislosti státní orgán a na dluh žijícím státům tak inflační politika vyhovuje.
Nutno ale říci, že i Rašínovo vnucování deflace napáchalo dostatek škod, zejména ve spojení s protekcionistickou politikou ČSR. (Protekcionismus tehdy v Evropě provozoval kde kdo, ale ČSR v tom většinu Evropy překonávala a reakcí na to byly obrovské komplikace pro čs. výrobce při přístupu na zahraniční trhy.)
Je zajímavé, že Rašínovým spolupracovníkem byl Engliš, který se podílel na jeho deflační politice a je pravda, že tato politika, jak již bylo napsáno, měla protiexportní důsledek. Vývoz ČSR se dostal na dno v roce 1934 a po Englišových inflačních krocích (kromě jiného devalvace koruny snížením zlatého standardu a dalších) začal stoupat. Dobové pořekadlo: „Je Engliš, na peníze je však Jidiš“.
Férové by bylo, aby si svou měnu mohl založit Singer i "Rašín".
A lidi+firmy by měli svobodu volby se rozhodnout, kterou měnu budou preferovat.
Monopol je vždy škodlivý a vždy vede k horší kvalitě za vyšší cenu.
Plus je tu morální stránka věci: jakým právem bránit konkurentům v zavedení alternativní měny se zcela stejnými podmínkami (právy)? Proč by třeba nějaké sdružení velkých bank, či Ec/Mc, Visa, atd... nemohli zkusit vlastní měnu? Proč když někdo přijde s alternativou typu e-gold, FBI či URNA ho zlikvidujou? Proč si nemohu dohodnout mzdu v bitcoinech či Krugerrandech?