Článek je samozřejmě silně tendenční. Především neodlišuje mezi lidmi, někomu se žilo lépe, někomu hůře. Troufám si ale tvrdit, že ono "žilo se lépe" se týká naprosté většiny lidí lidí. Někdo naopak pracoval ve fabrice a pak zrestituoval obchodní dům (realita) - ten to bude vidět jinak; takových je ovšem minimum.
Co bylo podstatně dražší a nedostatkové bylo určité spotřební zboží, typicky elektronika, jenomže jednak bylo zbytné, jednak se nekupovalo pravidelně. Naopak věci nezbytné každodenní potřeby, byly výrazně levnější. Kromě energií, vody, nájmů, potravin si vezměme si třeba pivo, že :-). No a samozřejmě zdravotní péče, za léky na předpis se nedoplácelo nic (kromě antikoncepce apod.); tedy platila se 1 koruna "za recept". Acylpyrin (10 tablet) stál myslím 2 Kčs, teď kolem 40 Kč.
Dražší bylo i cestování, což ale platilo pro celý svět - masová turistika nebyla zdaleka tak rozjetá jako dnes. Na druhou stranu měl každý větší podnik vlastní rekreační středisko a pobyt v něm byl za hubičku.
Podle mne jsou silně cinklé údaje o platech, rozdíly byly podstatně menší. Strýc jako soustružník si pravidelně vydělával více než ředitel jeho podniku (ČKD Blansko, závod Letovice), ovšem to se honil plán a bylo třeba dělat noční.
Pár let před koncem vlády komunistů stát poskytoval nevratné půjčky (čti dary) na výstavbu soukromých domů, které pokryly přes polovinu nákladů.
Jo - kde na to stát bral. Existoval velmi složitý daňový systém. Snad každá kategorie zboží měla jinou daň, která mohla být i záporná (potraviny) , u "luxusního" zboží naopak byla vysoká. Dále byla odstupňovaná daň z příjmu, na tu byly rozsáhlé tabulky; někde bych je našel. Měly několik sloupců podle věku a počtu vyživovaných osob (do 25 let byly daně nižší, o bezdětných nad 25 se pak zvedly - u rodin s dětmi si rodiče mohli vybrat, kdo uplatní výhodnější sazbu - samozřejmě ten s vyšším platem).
Dalo by se psát velmi, velmi dlouho.
No, nevratné půjčky na stavbu soukromého domu rozhodně nepokryly polovinu nákladů. Domek jste postavil za nějakých 200.000, půjčka byla cca 20.000. Pokud jste stavěl na brownfieldu, pak jste dostal 10.000 navíc.
Zemědělci měli plat čistá ruka, neplatili daň z příjmu. Zdravotní a sociální nebylo, to bylo právě v té dani z příjmu.
Bezdětní nad 25+ platili daň z příjmu vyšší (říkalo se tomu "volská daň"). Kdo měl děti, platil daně nižší. Pokud Vám ale děti odrostly, opět jste platil "volskou daň", protože už jste nikoho nevyživoval.
Když se narodilo dítě, byla mateřská dovolená 6 měsíců a mateřská činila 500,- Kčs (údaj z r. 1981). Od r. 1985 byla mateřská dovolená prodloužena na 12 měsíců. Rodičovská dovolená nebyla, ženy byly doma zadarmo až do nástupu dítěte do školky. Jesle byly jen ve větších městech a zdaleka do nich nechodily všechny děti. Některé děti nechodily ani do mateřské školy, nastupovaly z domova rovnou do 1. třídy ZDŠ, hlavně v rodinách, kde byla matka doma s mladšími sourozenci.