Dobry den. Pred asi tydnem byl na E15 clanek o tom samem, ale odbornik z bankovnicho institutu (coz je vysoka skola v Praze) mel nazor, ze ceny bytu pujdou jeste o dalsich 30% dolu. Vzhledem k tomu, ze tamejsi odbornik narozdil od toho na Mesci se nezastituje zadnym komercnim projektm realitnich kancelari, prijdou mi jeho odhady vyrazne duveryhodnejsi. Proto bych se chtel zeptat na kolik je tohle PR clanek a na kolik ma pan Hovorka skutecne tento nazor.
P.S.: Vsechny dopady DPH a zvyseni ceny hypoteky, muze mit i nemusi mit dopad na cenu nemovitosti. Stejne tak se da predpokladat, ze klesne mnozstvi lidi, kteri na hypoteku s vyssimy uroky dosahne. Diky tomu pak bude muset cena namovitosti klesat.
Dobrý den,
do článku samotného jsem se snažil vlastních názorů vyvarovat (nikde neuvádím, že jsem přesvědčen, že to tak bude, jen, že tomu několik faktorů nasvědčuje) a pouze zaznamenat objektivní skutečnosti.
Ptáte-li se na můj názor, pak vězte, že si skutečně myslím, že kdo koupí nyní, neprohloupí. Netroufám si úplně přesně odhadovat vývoj ceny nemovitostí, ale u hypotečních sazeb jsem přesvědčen, že porostou.
PR to není. Nic jiného než mé čestné slovo Vám ale dát nemohu.
Nu, pak se skutečně v realitním trhu zase až tak neorientujete pane Hovorko. Ceny bytů jsou sice již dost nízko, ale je tu hodně faktorů. Ceny novostaveb půjdou dolů ještě relativně dost, zejména u developerů, kteří přestřelili a nemají prodáno a potřebují peníze. Ceny starších bytů již tolik neklesnou, ale půjdou ještě dolů tak kolem 5% stoprocentně. Je tu totiž druhá vlna recese a problémy teprve přijdou. Navíc hodně lidí už nemá tolik peněz, hypotéky už nejsou zdaleka tak vstřícné a málokdo je si tak jistý zaměstnáním, že si jí vezme. Navíc se blíží problémy s odpočtem daňových slev, k tomu omezení výhod stavebka, celková stagnace ekonomiky a tak dále. Mezitím už další stát EU hodil ručník do ringu a celá EU se tak nějak potácí v problémech, které sice se zpozděním, ale přesto zaplatíme i my. Vím o čem mluvím, sám mám několik bytů a mám v tomto sektoru i dobré známé. Blíží se krizové období. Radil bych šetřit a spořit. A možná sledovat dražební vývěsky, tam lze občas něco najít. Mluvím o bydlení pro vlastní potřebu, nikoli o nájemním, to už je skoro mrtvý kšeft.
každý realitní makléř vám v jakémkoliv okamžiku řekne, že ceny právě dosáhly svého dna, a budou jen stoupat. a každý ekonom vám řekne, že cenu neurčuje prodávající, cenová mapa, bývalá kupní cena, dokonce ani ne reálné stavební náklady developera - ale jen a pouze kupní síla kupujících.
takže očekávání odečtená z včerejšího hypoindexu jsou stejně nakulový jako včerejší kafe. když lidi nebudou mít za co kupovat, nebo nebudou k tomu ochotni, můžete se undexovat a daně si spočítat na třista let dopředu, a lidi prostě kupovat nebudou a nebudou a nebudou.
No, ono záleží, jaký bude zdroj inflace. Pokud to budou ceny energií (to vypadá pravděpodobně), tak ceny nemovitostí nejspíše ještě poklesnou, protože lidé budou více vydávat za energie a budou mít méně peněz na nemovitosti, eventuelně splátky hypotéky. To by to spoření mohlo být i lepší, než mít peníze utopené v nemovitosti.
Pokud by inflace byla způsobena zvyšováním mzdových požadavků, tak máte pravdu, nemovitost by byla lepší, ale na to zatím (u nás!) nevypadá.
Zajimave nazory, taky k nim tihnu. Ovsem napada me jestli prave inflace nemuze byt spasou pro obri dluhy. Splatky se konec koncu vypocitavaji z nominalnich vysi vypujcenych penez. Az ty penize ztrati hodnotu tak se bude splacet jedna radost. Touhle logikou mam dojem pokud se obavajme inflace ve smyslu znehodnoceni penez pak bychom se naopak meli zadluzit na doraz a za ty napujcovane prostredky si nakoupit hmotny statky - pozemky, zlato, stribro, sem tam nejaky to ropny pole nebo tezbu vzacnych zemin.. Jak to vidite?
To je jen spekulace, která může, ale nemusí vyjít. V USA to dopadlo přesně naopak i přes mírnou inflaci se ceny nemovitostí propadly tak, že je dlužníci přestali splácet a nechali si je rači vzít a banka je neprodala ani tak, aby alespoň umořila zbytek dluhu (čili tratila). Kdybych třeba já 100% věděl, jak to dopadne, tak se podle toho zařídím (a za pár let budu mít adresu někde na jachtě) a určitě to nebudu vypisovat někde na měšci.
Jiste ze je to spekulace. Stejne jako nakup nemovitosti. Spekulujeme tady vsichni. Je to totiz jedinej zpusob jak zachovat hodnotu svych vydelanych penez.
Kdo uklada vsechny penize do banky nebo slamniku nespekuluje. Spekuluje ten kdo ted investuje do realit na dluh protoze vsazi na pokracovani nizkych urokovych sazeb a schopnost ekonomickych subjektu absorbovat dluhy ktery rostou exponencialni radou. Spekuluje i ten kdo ty dluhy pouziva na nakup drahych kovu a jejich derivatu protoze ocekava hyperinflaci a vsazi na kolaps menovyho systemu.
Bohuzel si musime pockat nez se dozvime kdo mel pravdu - ale tomu slamniku bych se radsi vyvaroval.
Nu, myslel jsem to v kontextu šetřit, aby člověk přežil. Nikoli aby si ukládal stranou miliony. Je teď zbytečné pod vlovem těchto článků vyhodit poslední peníze plus třeba úvěr za nemovitost, kterou člověk urgentně nepotřebuje. To je pak lepší se zajistit třeba nejakou tou stovečkou na horší časy. A ty přijdou než se nadějeme.
Dekuji, toto ujisteni mi staci. Nemam duvod neverit ze pisete pravdu. Take si myslim ze urokove sazby porostou. Nicmene to bude tlacit na dalsi snizovani ceny nemovitosti. Takze cely nakup bude (podle meho skromneho nazoru) +- stejne vyhodny jako ted, ale to jenom pro 100% hypoteku (resp. pro velmi vysokou hypoteku), cim vic bude mit clovek vlastnich penez, tim vyhodnejsi pro neho bude to ze urokove sazby rostou a diky tomu ceny klesaji.
P.S.: Take se tim snizi prostor spekulantu. Vyse splatky hypoteky, kterou muze prumerny clovek mit je zavysla ne od % uroku, ale od jeho prijmu. A pokud jeho prijmy neporostou, nebude schopen si vzit vetsi hypoteku. Takze bude nutne prodat nemovitost levneji a diky tomu se snizi pripany zisk spekualnta, ktery pak muze dospet k nazoru, ze sve penize radeji investuje jinam. To muze opet privest dalsi tlak na snizeni ceny. Takze rust hypoteky a rust DPH, muze mit presne opacny efekt.
Dobry den pane Hovorko
Nechapu proc by meli soucasne rust hypotecni sazby i ceny nemovitosti. Nemelo by tomu byt presne naopak, kdyz sazby rostou pak ceny klesaji? Preci s rostoucimi sazbami se zvysujou mesicni splatky a snizuje se castka kterou se muzou kupujici zadluzit. Nemelo by se tohle promitnout do cen nemovitosti?
S.
Nejlépe se kupují/prodávají byty u nás v okresním městě. To se do bytu ve vlastnictví města, který se nachází v domě, určeném k privatizaci, se souhlasem města nastěhuje nový nájemník. Následně je mu po cca měsíci až půl roce nabídnut tento městský byt ke koupi za nějakých 300.000,- Kč. Nájemník byt koupí a obratem ruky prodá za cca 1.200.000,- Kč. Vedle toho je tu spousta bytů, nově postavených za tržní ceny. Leč ty jsou prázdné a prakticky neprodejné, protože jsou drahé. Takže se nedá říct, že se na privatizaci městských bytů napakovali bývalí komunisté, kterým byly byty přiděleny za minulého režimu. Tento režim je v lumpárnách předčí.
Prosím, přišel jste někdo na to, na 1m2 čeho připadá cena u domů?
U bytů je to relativně jasné: běžně se udávají m2 podlahové plochy. Ale co je to u domů? taky m2 podlahové plochy? nebo m2 užitné plochy (bez schodišť?)? nebo m2 obytné plochy (bez sklepů, půd, chodeb, komor a příslušenství? ? nebo m2 zastavěné plochy? nebo pozemku?
Nějak to ani v článku ani na serveru nevidím.
Ale musím podotknout, že mi mapa domů nedává moc smysl: vypadá to z ní, že super vilové čtvrti v širším centru Prahy, třeba v Podolí a na Kavčích horách v Praze 4 nebo na Mrázovce v Praze 5 jsou levnější, než satelity kolem Čestlic, Jesenice, a podobně.
No tak vzhledem k tomu, ze jakakoli cenova mapa muze byt vytvarena az po provedeni obchodu a je logicke ze statisticky vyznamne mnozstvi obchodu se jen tezko provede v ramci jedine ulice. Mozna v Praze by mohli byt vypovidajici statisiky za cele mestske ctvrti. Nicmene je naprostym diletanstvim, ze v cenach nejsou uvadeny odchylky, nebo aspon mnozstvi dat ze kterych byl vypocet proveden. Takze vlastne nemate tuseni jak jsou ty data presne. Pocitam, ze minimalne ze startu budou vypovidajici tak maximalne udaje z pohledu kraju (a to buh vi jestli)
Naivně doufám, že ty realitky už ta čísla nějakou dobu shromažďují.
Ale máte pravdu, vypadá to, že řada obcí má barevný flek tvořený jednou nebo dvěma transakcemi.
Zvlášť charakteristicky to vypadá u obcí, kde je flek dvoubarevný - na jih od Prahy třeba Slapy, Týnec nad Sázavou, Čerčany. Dost pochybuju, že třeba v Týnci jsou na severním břehu domy 2x dražší, než na jižním, což se mi mapa snaží namluvit.
Dlouhodobě si ale myslím, že to může být rozumně vypovídající i na úrovni větších ulic. Jedna ulice na Praze 4, která je blízko mého domu, takže jí dost sleduju, je o cca 100 rodinných domech, a z nich se aktuálně prodává nejméně 6 rodinných domů různých tvarů a velikostí.
Samozřejmě, výsledek ze 6 čísel nebude extra robustní, ale lepší, než průměr za celou čtvrť.
Trik je spíš v tom, jak zohlednit, že novější data jsou aktuálnější a starší méně aktuální. Zřejmě by bylo třeba ty transakce časově vážit.
JJ presne tak. Tahle mapa udelala tak silene zjednoduseni dat, ze jsouuplne nepvypovidajici. Kdyby aspon nejak nemovitost oskorovali (metody na skorovani existuji, treba odhad nemovitosti) a pak by mapa obsahovala cenu korelovanou na score a treba prumerne dosazene skore v lokalite, mohlo by to neco malo rict, ale takhle s mnozstvim dat, ktere k vypoctu maji muze kazdy prodej se statistikou silene zamavat.
Primárně cenová mapa má smysl tam, kde je rozhodující komponentou ceny pozemek a jeho umístění, tj. ve velkých městech, oblíbených rekreačních lokalitách a podobně.
V dobrých vilových čtvrtích v Praze se je rozdíl v nabídkové ceně domu před demolicí nebo po rekonstrukci v řádu jednotek milionů, což při ceně začínající na 10 milionech není moc. A taky je v těchto čtvrtích vidět, že se často zboří perfektně funkční, byť možná vybydlený, dům, aby se na jeho místě postavil "větší a lepší".
Mnohem větší rozdíl v ceně v těhle lokalitách udělá, jestli to je "distress sale" (např. v exekuci) nebo jestli má prodávající dost času.
Pokud je dominantní komponentou ceny budova a její vybavení, tak je cenová mapa bezvýznamná. Vana se zlatými kohoutky mě stojí plusmínus stejně, ať si ji nechávám instalovat na Ořechovce nebo v Osoblaze (obyvatelům Osoblažska se omlouvám, ale jistě uznají, že asi představují část opačného extrému cen nemovitostí v ČR).
U bytů, kterých je víc, je zdánlivě tvorba cenové mapy snažší, ale naráží na ty problémy, které uvádí benzin. Zatímco rodinný domek můžu zbořit a postavit si tam nový, u bytu tuhle možnost nemám, mohu jen rekonstruovat to, co mám.
S tou fixni hypotekou souhlasim ovsem pouze pokud si zajistis fixaci jeste pred zvysovanim sazeb. Ale autor clanku argumentuje pro nakup nemovitosti tim ze urokovy sazby pujdou nahoru. Nedava to smysl. Pokud urokovy sazby pujdou nahoru pak vsichni kdo prijdou pristi rok zadat o hypoteku budou muset splacet vic na urocich nez kdyby prisli pred rokem - a to i na fixnich. To znamena za si nemuzou dovolit tak vysokou pujcku jako pred rokem a tudiz maji min penez k dispozici na koupi stejnyho bytu. Podle me ceny bytu musi klesat jestlize urokovy sazby pujdou nahoru.