Hlavní navigace

Za akciovými bublinami stojí vmPFC

3. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes o investování, ale na pomoc si vezmeme fMRI.

fMRI? vmPFC? Nejde o žádné zkratky záhadných institucí nebo dalších toxických finančních instrumentů. Pokaždé, kdy praskne nějaká investiční bublina, tak se lidi ptají, jak je možné, že tolik lidí se nechalo „nachytat“ a investovalo do ní.

Copak to neviděli? Odpověď nabízí výzkum, který prováděl s kolegy Colin Camerer z Caltechu s názvem: „Why ‚Bubble Market‘ Investors Should Know Better“. Zkoumali totiž, co se děje v hlavě investorů, kteří investují během akciové bubliny.

A vzali si na pomoc magnetickou rezonanci. Čekali byste, že bublině nejvíce podléhají a investují do ní riskem posedlí tradeři? Tak to by byl špatný tip. Jejich analýza ukazuje, že investoři, kteří se vezou na vlně akciové bubliny, nejsou z velké části lehkovážní a milující riziko individua. Naopak. Lidé investují do bubliny, když mají dobrou tzv. „theory of mind“. Přeložit bychom to mohli jako „kognitivně psychologická teorie mysli“, což ale moc neobjasňuje, o co že to vlastně jde.

Jde o schopnost (respektive zdání schopnosti) se vcítit do mysli druhého. Tito investoři hodně přemýšlejí o motivech ostatních investorů kolem, přemýšlejí, co bude jejich další krok…

Snímkování mozku potvrdilo, že vytvoření bubliny je spojeno se zvýšenou aktivitou té části mozku, která nese označení vmPFC: ventromediální prefrontální kortex. Jde o tu část mozku, která má mimo jiné na starosti náš úsudek, rozhodování a plánování.

legislativni_zmeny_21

Problémem těchto investorů je, že nabudou přesvědčení, že „já vím mnohem lépe, než ostatní, co se děje, a proto se můžu do bubliny vložit, protože já vím, kdy prodat, protože vás všechny mám přečtené…“.

Často se přesvědčí o svém omylu. A přitom o nutnosti pokory jsme mohli číst už mnohokrát. „Jediná věc, kterou víme, je že nevíme nic a je to největší lidská moudrost“, napsal Tolstoj. A před ním už Sokrates: „Vědění, ž

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).