Dotaz : Kdy nastávají účinky odvolání daru? Daruji nemovitost darovací smlouvou. Následně písemné na základě zákonných důvodů chci dar odvolat. Zašlu obdarovaného písemné odvolání daru. Nastávají tímto účinky odvolání? Kdo by koho žaloval u soudu? Kdo je vlastníkem daru po doručení písemného odvolání? Bude tohle stačit katastru, aby přepsal nemovitost zpět na dárce?
Účinky nastávající doručením odvolání daru. Co se týče nemovitostí, katastrálnímu úřadu samotné jednostranné odvolání daru v žádném případě stačit nebude, prakticky je požadován notářský zápis, kde krom prohlášení dárce o odvolání daru je také prohlášení obdarovaného, že dar vrací; v případě, že tohoto nelze docílit, tak nezbývá, než aby dárce podal žalobu k soudu.
Též mám dotaz.
Jak by se řešilo, kdyby obdarovaná manželka dům darovala někomu dalšímu (je to právně možné)? jelikož je to dar, má právo s ním zacházet jak uzná za vhodné. Když by jej přepsala třeba na jedno ze svých dětí, je reálné pak po soudu vymáhat (z pozice manžela) navrácení takového majetku, když původní obdarovaný již není vlastníkem? Díky.
Po mém rozvodu v roce 2001 jsem se ocitla na ulici.
Po patnáctiletém manželství, kdy jsem se náhodou dozvěděla, že žiju s homosexuálem,
se manžel se mnou okamžitě rozvedl. Po patnáctileté dřině v našich dvou domácnostech
v bytě i na chatě, živení jej o víkendech jen z mých peněz, mě připravil s pomocí karlovarského
soudu i o obecní byt. Mimochodem multimilionář s velkým majetkem. Ať žije demokratická spravedlnost!!
Tak on se člověk během života většinou snaží něco budovat.
S holým zadkem se každý narodil, ale to neznamená, že se to nesnaží změnit – většina lidí do toho důchodu nějaký ten majetek naškudlí. Pokud ho naškudlí, a pak ho o něj někdo jiný připraví, tak to je samozřejmě hrozné.
A co jste tedy za majetek naškudlila? Obecní byt majetek není. Chata i byt či dům byl jeho, jedla a svítila by jste stejně i kdyby jste spolu bydleli v nájmu. Nějak nechápu co vám vadí? Vadí vám, že jste nepřispívala na nájem nějakému pronajimateli ale přímo partnerovi?
Víte já tohle brečení žen fakt nechápu, žena co totiž bydlí u muže nemusí platit nájem, nějaké peníze jí tedy musí zůstat, pokud je hloupá a neodkládá si ty peníze, tak je to přece její chyba.
Vycházím z jednoduchého výpočtu.
Muž + Žena + Nájem = každý musí dát 15% svého příjmu na nájem a 10% na energie.
Muž + žena + Vlastní byt muže či ženy = každý musí dát 10% na energie, ale ten druhý ušetří 15% svého příjmu, zatím co ten první třeba platí 30% hypotéku nebo jí v minulosti platil. Ten kdo vlastní byt totiž musel dříve vydat větší kapitál aby ho mohl koupit, ten kdo ho nemá peníze měl také, buď by je utopil v nájmu a nebo si je mohl odložit, oni by "nechyběli" pokud by totiž byli v nájmu museli by se obejít stejně tak bez nich, takže kde je problém že ženy mají holou prdel? No že nemají tak trochu ekonomické vzdělání bych řekl :)
Pokud to dobře chápu, tak důvodů darování bylo, aby se vyhnul exekuci, kvůli problému nebo riziku v podnikání. K tomu jako soudy nepřihlíží ? Pokud někdo, dejme tomu v s.r.o. takto převede majetek na manželku (se kterou se naoko rozvede), nezaplatí faktury, materiál, firmu zruší, tak se v pohodě vyhne trestu a věřitel - řemeslník ostrouhá ? Jak to nyní řeší zákon. V minulosti se bratrovi stalo, že dodal materiál, udělali střechu, pán nezaplatil a údajně nic nevlastnil atp., x let soudy a problémy.
Nejdůležitější ovšem je aby dohoda (smlouva), ve které si obě strany dohodnou podmínky, byla součástí zápisu do Katastru nemovitostí. Naše nevlastní babička se prakticky den ze dne ocitla na ulici, protože před devíti lety darovala dceři byt (sepsaly mezi sebou Dohodu o dožití, ale nevložily na katastr ) a ta babičce před měsícem poslala dopis aby se z bytu vystěhovala a byt prodala. Řešily jsme to bezúspěšně s několika právníky a než se v 73 letech soudit, nezbývá než byt vyklidit. Chtěla bych varovat všechny, kteří přemýšlí o tom, že ještě za života, byť v dobré víře, někomu něco darují.