Při čtení článku mi běhal mráz po zádech a několikrát jsem si díval, jaké je datum, jestli už je po volbách a vyhrál to Paroubek.
Celé stavění tzv. švarc systému mimo zákon je socialistická levárna. Já bych naopak postavil mimo zákon vztahy podle zákoníku práce, být v pracovním poměru podle něj je strašné lidské ponížení a zaměstnávat lidi je prakticky sebevražda, kdo to dělá, netuší, jaký bič na sebe plete.
Myslíte, že podíl zaměstnanců, kteří pracují za minimální mzdu (a zbytek dostávají na ruku) bude srovnatelný s podílem OSVČ, kteří nejsou v zisku (nebo jenom v malém)?
Myslíte, že statisticky platí, že u stejných profesí platí OSVČ na zdravotním pojištění přibližně stejně, jako jejich kolegové v zaměstnaneckém poměru?
I kdyby v obou pripadech (zamestnanec pracujici za nizkou mzdu protoze pul roku promarodi, v praci se flaka a krade vs. clovek pracujici na svarcsystem a uplatnujici pausalni naklady) byla castka odvedena na zdravotni pojisteni stejna (ackoliv ve skutecnosti zaplati svarcsystemak vic kvuli existenci minimalniho vymerovaciho zakladu), tak pravdepodobnost ze svarcsystemak onemocni a bude tedy odvedene penize cerpat je mnohem nizsi.
Máte pocit, že zaměstnanec, který půl roku promarodí a fláká se a krade je typický zaměstnanec? Nebo proč to jinak píšete, proč by takový případ měl být zajímavý?
Máte pocit, že OSVČ čerpají méně zdravotní péče, než jejich protějšci v zaměstnaneckém poměru?
Poznámka 1: Jenom pro jistotu připomínám, že se bavím o čerpané zdravotní péči, nikoliv délce pracovní neschopnosti, nebo o čerpané nemocenské.
Poznámka 2: Jenom pro jistotu připomínám, že chci porovnávat OSVČ a zaměstnance ve stejných profesích, protože jinak by se srovnávaly koše s baňama.
„…pravdepodobnost ze svarcsystemak onemocni a bude tedy odvedene penize cerpat je mnohem nizsi…“
Dobrý den pane.
Můžete mi prosím vysvětlit, jakým způsobem švarcsystém posiluje imunitu organismu popř. chrání před úrazem.
Chcete skutečně říci, že pravděpodobnost, že mě :
– srazí automobil
- dojde k úrazu při domácích činnostech
- dojde k infikaci bakteriemi nebo viry
- bude nutný nějaký kardio, interní nebo ortopedický chirurgický zákrok
se vlastnictvím živnostenského oprávnění snižuje ? Tak to abych hned zítra dal výpověď v zaměstnání a běžel na živnostenský úřad.
Jednoduše. Podívejte se na statistiky nemocnosti lidí se stejnou profesí pracující v soukromém sektoru, státním sektoru a samostatně. Zjistíte, že např. úřednice na úřadech jsou doma s dětmi 3× častěji než účetní v soukromém sektoru a samostatně pracující účetní ještě méně. Tato data jsou k dispozici. Čííímpak to asi bude, pane doktore, čím, čím, čím
Není ale rozdíl
a) být na nemocenské
A
b) navštívit kvůli zdraví lékaře, neřku-li skončit v nemocnici (nezávisle na a) )?
Samozřejmě u zaměstnanců může i tak b) převažovat oproti OSVČ – kvůli možnosti a) – ale že by to byl až tak dramatický rozdíl? Myslím, že do špitálu se nadšeně nepohrne ani ten zaměstnanec.
To, že je někdo (účetně) ve ztrátě, vůbec neznamená, že nevydělává a není schopen se užit. Představte si podnikatele, který si za vlastní pořídí novou dílnu, ale tuto dílnu účetně odepisuje 20 let. Pokud po následujících 20 let se mu vede špatně a nevydělá více než jsou náklady + odpisy, tak je 20 let účetně ve ztrátě a přitom má výdělek i z čeho žít.
Toto je extrémní příklad, ale než začnete plácat další nesmysly ot o tom, že kdo je trvale ve ztrátě je podvodník a patří do kriminálu, naštudujte si něco z účetníctví.
Za důchodce platí stát málo. A co má být? Daně platí výdělečně činní občané. Důchodci je neplatí. Je to státní solidární systém a jestli tam stát posílá peníze tak (ze zdravotní daně) či onak (z ostatních daní) je z mnoha pohledů celkem jedno, z celkového pohledu jde jenom o to, kolik tam celkem bude a kolik péče se za to vydá.
Pokud se stát rozhodne, že nebude za nevýdělečně činné platit sobě z jedné kapsy do druhé tolik, tak to považuji za implementační detail. Pokud bude někdo výdělečně činný platit minimální zdravotní pojištění, tak to považuji za parazitismus.
Individuálnost využívání zdravotní péče je v tomhle naprosto irelevantní.
Neznárodnil? Proč si takovou pitomost myslíte? Já nic takového nepsal. A jestli vám to z mého příspěvku vyplynulo, tak jste velmi špatný čtenář.
Současný systém financování zdravotní péče je státní a solidární. 99% relevantních rozhodnutí stejně dělá ministerstvo zdravotnictví a vyhláškami svou vůli diktuje pojišťovnám, které nejsou (ve své hlavní roli) žádné skutečné pojišťovny, ale fakticky pouze přerozdělovny peněz.
Kolik bude kdo platit „pojištění“ nařizuje stát. A to všechno platí s drobnými kosmetickými obměnami od vzniku pojišťoven v 90. letech.
Takže jestli vám současný systém připadá jako znárodněný, tak to se musíte obracet na jiné, než na rudooranžové soudruhy.
Jo, s těmi pojišťovnami jako přerozdělovnami je to svatá pravda. Bratranec potřebuje operaci šedého zákalu. Platí pojišťovna, ovšem s nejlacinějšími čočkami, a po operaci bude muset nosit brýle na blízko. Existují čočky lepší, kdy by brýle možná nepotřeboval. Ovšem nejde připlatit si rozdíl mezi čočkami… Pokud bude chtít ony lepší čočky, musí si celou operaci, pěkných pár desítek tisíc, zacvakat celou sám.
Už jsem to psal jinde v diskuzi – poměr lidí pobírajících minimální mzdu (a tudíž platících velmi nízké zdravotní pojištění) všem zaměstnancům je nepochybně menší, než poměr OSVČ platících těch 1600 ke všem OSVČ. Tím pádem lidi s minimální mzdou nepovažuji za problém.
Nicnéně člověk který platí 1080 Kč na zdravotním pojištění statisticky nepokryje své náklady na zdravotní péči (včetné poměrných částí své dětské a stařecké péče – aby to někoho nenapadlo počítat během třeba jednoho roku produktivního života). Takový člověk je tedy v současném systému zdravotní péče parazitem, který dostává péči jenom proto, že na něj doplácí ostatní, kteří tam dávají víc. Pro jistotu napíši ještě jednou, že se teď bavím jenom o zdravotním systému, nikoliv společnosti jako takové. A tudíž pochopitelně přes tento dílčí zdravotní parazitismus nebudu pracujícího člověka globálně označovat jako parazita. A to nejenom proto, že může být např. členem rodiny a vytváří podmínky manželce/manželovi, aby ani mohli platit nadprůměrné zdravotní a další daně.
Jistěže platí DPH. Ale zdravotnictví je primárně financováno ze zdravotního pojištění, které neplatí.