Úvahy jak zaměstnavatel švarcem ušetří a zaměstnanec je bit na absenci dovolené – patří možná tak do rudého práva, ale ne do serveru o financích.
Ve skutečnosti práce má pro zaměstnavatele vždycky stejnou cenu, ovlivněnou rizikovými faktory. Takže placenou dovolenou nedostává zaměstnanec navíc, ale sníží se mu o ní roční plat. Riziko snažší výpovědi u dohody a švarce je vykoupeno větší odměnou a naopak, atd.
Švarc je výhodný pro zaměstnance, kteí nestojí o sociální jistoty – protože peníze dostane na ruku a může se o ně postarat možná lépe než stát. Z hlediska zaměstnavatele je však přínos zdanění práce nulitní. Švarc je pro zaměstnavatele výhodný pouze tím, že na jednu činnost odpálí dvoje náklady. Tedy jednou si dají do nákladů reálné náklady na pracovní místo – a švarczaměstnanec si odečte daně paušálem podruhé. Zdanění práce má jinou charaketeristiku, ale stejný výdaj.
Pro zaměstnavatele je švarc výhodný v tom, že má mnohem větší volnost v nakládání s pracovní silou? Má nárazovou práci a potřebuje přesčas? Tak ho prostě nařídí. Není spokojený s pracovníkem? Tak ho může na hodinu vyhodit. Žádná „ochrana zaměstnanců“, žádné odstupné, žádná placená dovolená – prostě všecko záleží na dohodě firmy s švarcpracovníkem.
Takže stará dobrá klasika – švarc vyhovuje zaměstnavatelům i zaměstnancům a jediný, kdo kafrá, je Tatíček Stát :-Q
Zijeme v cechach, takze to zas tak ruzove nebude a zamestnavatel klidne nabidne zamestnanci ty same penize na svarcsystem. Plus navic treba ten clovek nebude moci mit nekolik let dovolenou, protoze zamestnavatel se nebude chtit dohodnout na preruseni prace na 2 tydny.
A nevim, jak se na svarce budou divat banky, kdyz bude dotycny chtit bydlet. Ale soucasny zakonik prace taky neni zadna vyhra.
Jako placenou dovolenou u svarce? No ja jsem spis v tomhle teoretik, ale obavam se ze by se nasli zamestnavatele, kteri by klidne stridali 14 dni 16 hodin denne a tyden bez prace bez nejakeho smysluplneho duvodu. Zamestnanec je sice koule u nohy, ale alespon ma trochu „zajisteno“ slusne jednani. Ale to uz je o lidech.
Je to moje zkušenost programátora z malých IT firem. Švarc systém tam, kde jsem měl možnost posoudit, není nástroj na odrbání zaměstnance (to si nemohou dovolit, trh práce v tomto oboru celkem funguje), ale primárně daňový únik tj. odrbání státu. Sekundárně pak vyhnutí se zákoníku práce, jde asi hlavně o odstupné a výpovědní dobu. (Což za odrbání zaměstnance nepovažuji. Např. mě v prosinci kvůli nedostatku zakázek vyhodili z práce a za to odstupné jsem šéfům ještě slušně poděkoval, novou práci jsem hledal měsíc. V mém případě by bylo spravedlivé odškodnění za výpověď 4/5 pružná pracovní doba (na pohovory) po dobu 1 měsíce placená jako plný úvazek a nikoli socialistické 2 měsíce + 3 platy za nic.)
Obdobně, pokud se dohodnu, že si budu moct fakturovat čtyři týdny nebýt v práci místo dovolené, tak to tak bude. Pokud si místo toho dohodnu vyšší hodinovou sazbu, taky dobrý, jediný problém je psychologický, tj. že pokud si udělám volno, přicházím o peníze, kdežto zaměstnanec si nevybrat dovolenou a nechat si jí proplatit až na vyjímečné případy nemůže.
myslím ,že se pletete vy a nebo jste zrovna ten který švacr využívá . dovolená placená je to ,když jste doma a dostáváte zaplaceno . minimální odvod OSVČ je cca 3000kč a z toho vám zrovna velká podpora v době nemoci nehrozí a nevěřím ,že nějaký rádobypodnikatel dá za práci stejně jako je superhrubá mzda někomu koho platí podle švarce vždy je to míň .