Názory k článku Vysokým výdělkům z pronájmů bytů odzvonilo

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 10. 2007 6:18

    anonymní
    který se v netových diskuzích řeší většinou všeobecnou hysterií. Rád věřím, že problematická lokalita kdesi na Bruntálsku bude skutečně obtížně pronajímatelná. Činžáky na atraktivních místech se ovšem nemusí o rentabilitu obávat. Samozřejmě, že k tomu neposlouží "deregulované" nájemné. Nedávno jsem byl pracovně v Krakově a pronajal jsem si na starém městě na týden apartmán. (V přepočtu jsem zaplatil cca 2000 Kč denně.) Téměř všechny byty v celém domě byly krátkodobě pronajímány. Jestliže jsou pronajímány kupř. 20 dní v měsíci, vydělá byt 40 000,-. A spokojenost je na všech stranách. Já měl větší soukromí i pohodlí než v hotelu a majiteli se to jistě vyplatí víc než klasický nájemník. Majitel činžáku na okraji Bruntálu se k něčemu podobnému pravděpodobně nedostane. Jenomže (bohužel) dost často je to právě on, kdo má představu, že zrušením regulací bude požadovat od nájemníka ve sklepní místnosti 40 000,-. Samozřejmě, že může. A jsem docela zvědavý, kde "sociální síť" najde ty proklamované levné byty pro "regulované stařečky".
  • 18. 10. 2007 6:24

    anonymní
    A rovněž nedávno jsem byl u právníka na Vinohradech konzultovat nějaké otázky. V domě nebyl jediný byt, byl pronajatý různým právním kancelářím. Je logické, že je to zajímavější způsob zhodnocení než mrmlající nájemník, obracející každou korunku.
  • 18. 10. 2007 8:05

    milan (neregistrovaný)
    Pokud vim, tak 40tis chtit nemuze. Za a) deregulace neprobehne skokove, ale postupne s omezenou vyskou rustu, za b) pokud bude majitel chtit vyrazne vyssi najem, nez je v dane oblasti a kategorii bezne, muze ho najemce zalovat.
    Ale bod b) bych vubec neresil. Deregulace ma hlavne uvolnit trh s najemnim bydlenim a udelat ho zajimavym (tim ze bude zastitena legislativou) pro investory. A kazdy majitel domu zna moznosti lidi, trhu a taky svoje. Byt bude pronajimat za nejakou rozumnou castku, ktera neprekroci soucasne castky pozadovane v inzeratech. Samozrejme zalezi na lokalite. Pokud dnes nekdo bydli v centru treba Brna za 600 mesicne, mel by si pomalu zacit hledat jiny byt. Po deregulaci po nem majitel bude chtit treba i 20x tolik.
  • 18. 10. 2007 10:18

    anonymní
    Chtěl jsem tím jenom říct, že některé části měst jsou natolik atraktivní, že je reálný opravdu vysoký nájem. To, že by snad majitel nezískal nájemníky je směšné. Kupř. pro mnou uváděnou právní kancelář je dejme tomu 50 000,- Kč měsíčně pakatel, stejně tak jako pro krátkodobé bydlení v penzionu za 2 000,- denně na služební či soukromé cestě. Zatímco i pro relativně slušně situovaného člověka už jsou dnes náklady oněch modelových 50 000,- na bydlení v delší perspektivě dost. A je samozřejmě reálné, že vyšší poptávka po různých laciných variantách zvedne i tyto ceny. Každopádně dojde k velkému třesku a co bude po něm vědí jen jasnovidci. Čímž rozhodně nechci říct, že by majitelé měli převzít úlohu sociálních institucí státu. Jenom se mi zdá, že "stát" (ostatně jako vždy) jenom čeká, co to udělá. Konec konců, každý nájemník má jistě ještě něco ve štrůzoku.
  • 18. 10. 2007 10:34

    anonymní
    On je totiž ten náš stát náramný furiant. Napřed všechno ukradl a rozdal OPBH a "všemu lidu", a když mu tento "lid" v nájemních bytech zestárl, domy zase vrátil do primárního, soukromého vlastnictví. A "svým" letitým nájemníkům řekl, že teď už (po skoro 20 letech) "zlé"
    majitele nemůže brzdit regulacemi a ať se o sebe každý kouká postarat sám. Podivná historka.
  • 30. 10. 2007 21:10

    Miro (neregistrovaný)
    jak pro koho. On to dostal kdejaký policajt voják či funkcionář KSČ a ti s vysokým důchodem a výsluhou za těžkou práci se jen smějí
  • 18. 10. 2007 23:48

    Vláďa (neregistrovaný)
    Jsem majitel asi 20-ti bytů. Štvou mě kydy, že majitel někomu napaří 40000 za sklepní místnost. V Praze 6000 za malý byt je maximum. Jinak prostě nejsou zájemci. Konkurence je veliká. Já si zákazníků velmi vážím. Hlavně takových, kteří platí, nekouří, nachlastají, nedělají bordel. Takovým nezvyšuji ceny.
    Žvásty o regulaci mi taky vadí. Dnes jsou majitelé domů poškozováni. Nájemníci mají peněz dost. Jenom je nechtějí vydat.
    Ahoj
  • 19. 10. 2007 8:13

    HdX (neregistrovaný)
    Jsem nájemníkem a peněz rozhodně dost nemám, tudíž "nechtění vydání peněz" je opravdu blábol. Rád bych vydával, abych trochu rozpumpoval naši zkomírající ekonomiku. Ale oni chtějí také energetici, benzínky plynaři, vodaři, potravináři a jiní a příjmy řady zaměstnanců jsou vzhledem k výdajům dost neadekvátně přiškrceny.
    Podnikatelé by chtěli, aby lidé od nich kupovali zboží a služby, ale ty lidi nechtějí odpovídajícím způsobem zaplatit. Tak za co by lidé měli kupovat? Dělat si dluhy? Zadlužit se dá na investice, ale ne na běžné životní náklady. Finanční perpetum mobile asi ještě nikdo nevymyslel.

    americký prezident: náš člověk si vydělá 7000 dolarů, utratí 4000 a co dělá s těmi 3000, je mi jedno. Pak je něco mezi tím a pak český prezident: náš člověk si vydělá 10000 měsíčně, měsíční náklady má 15000 a kde vezme těch 5000, je mi taky jedno. Kdysi jsem to uváděl jako vtip, ale další přispívatelé na Měšci mne opravovali, že se jedná o tvrdou realitu. A po 1.1. budu muset některé částky změnit .
  • 19. 10. 2007 21:51

    Vláďa (neregistrovaný)
    Dnes je průměrný plat 20000kč, minimální plat není nula ale asi 6500kč. Nevím přesně. Dnes za 6500 nikdo nepracuje. Běžně za 15000kč. Aby vyšel ten průměr 20000, tak hodně lidí musí mít i 25000kč. Takže na nájem 6000kč finanční prostor vidím zcela zřetelně. Nechte si bláboly o americkém prezidentovi od cesty.
  • 19. 10. 2007 23:02

    Jezevec (neregistrovaný)
    Budete se asi divit, co lidí dělá za mizerný peníz nepostačující k ufinancování základních životních potřeb. 2/3 nedosáhnou na ten průměrný plat! Samozřejmě v hrubém ...
  • 21. 10. 2007 12:00

    Vláďa (neregistrovaný)
    No je to pravda, na malém městě, anebo na vesnici je situace špatná. Tam ale 6000 měsíčně za malý byt nikdo nechce. Já hovořím o Praze. V létě před rokem ke mě chodili na brigádu studenti a já jim platil 70 až 100 kč / hod na ruku. Dnes jsem jednoho studenta potkal. Má 40000 hrubého. Troufám si tedy znovu říci, mezi lidmi ty peníze opravdu jsou.
  • 9. 11. 2007 11:34

    eva (neregistrovaný)
    Samozřejmě, že máte všichni pravdu. Záleží pouze na tom v jaké sociální skupině lidí se nejvíc pohybujete. Vzhledem k tomu, že máte čas na polemiku přes počítač tak spadáte minimálně mezi tzv nižší střední vrstvu a výš. Uklízečky, kadeřnice, prodavačky, normální dělníci, obyčejné účetní, obsluha...... a spousta jiných profesí - všichni ti co pracují hlavně rukama a je jich většina absolutně nemá čas a myšlenky sedět nad počítačem a přemýšlet o těchhle věcech. Prostě makají aby se uživili.
  • 21. 10. 2007 23:59

    jindra (neregistrovaný)
    To tedy nepronajímáte moc výhodně.Asi myslíte 6.000Kč za malý byt+veškeré další náklady.Jinak byste v souhrnu téměř doplácel.Podle mých informací začínají ceny na 7.000 a to byt rychle zmizí.Je těžké srovnávat nabídky:některý pronajímatel požaduje cenu vč. všech poplatků,někdo energie extra,jiný všechny náklady.
  • 21. 10. 2007 10:32

    fany (neregistrovaný)
    To, co popisuje jeden diskutující o Krakově, lze realizovat i u nás. Dlouhodobé pronájmy jsou v ČR nejrizikovější forma podnikání. Jednak velká část lidí má v hlavě stále socialismus, rovnostářství a závist a pak bankovní domy se předhánějí s nabídkou úžasných hypoték. Pod reklamou "bydlete ve svém"..... Silně tomu nahrávají realitní kanceláře, které nabízejí k úžasnému "výdělečnému" pronajímání nadhodnocené nemovitosti o které není dlouho zájem. Pozor na to!
    Sehnat dobrého nájemníka, který byt nedevastuje, žije spořádaně a platí včas, je opravdu umění. Je to tvor před vyhynutím.
    Nejrozumnější investice do nájemných nemovitostí je v případě možnosti rekolaudace na nebytové prostory - kanceláře a nebo krátkodobé pronájmy. Osobně jsem dal přednost krátkodobým pronájmům.
  • 22. 10. 2007 7:03

    Phil (neregistrovaný)
    Sehnat dobrého nájemníka, který byt nedevastuje, žije spořádaně a platí včas, je opravdu umění. Je to tvor před vyhynutím.
    -----------------------
    Pominu-li nějaké nepřizpůsobivé asociály, tak je to zase o výdělcích. Pokud lidé nebudou mít odpovídající příjem vzhledem k cenám, tak to půjde těžko. Zachvílí začnou brečet zemědělci a zpracovatelé, protože lidi budou šetřit na žrádle, energetici, protože budeme svítit loučemi a topit odpadky s uhlím, lékaři, protože lidi na to nebudou mít doplácet na každý prd... Vždy platilo, že aby bylo na spotřebu, musí být i odpovídají příjmy. Pokud ODS uměle snižuje příjmy (netvrdím, že všem celoplošně) a uměle zvyšuje ceny, tak to není cesta k ekonomické prosperitě, ale cesta na Balkán!
  • 22. 10. 2007 8:12

    Pavel (neregistrovaný)
    "Sehnat dobrého nájemníka, který byt nedevastuje, žije spořádaně a platí včas, je opravdu umění. Je to tvor před vyhynutím."

    Já byt nedevastuji, platím včas a žiju spořádaně. Přesto mám nájemní smlouvu jen na pět let. Pět let - to znamená, že se mi nevyplatí investovat do náročnější údržby (nátěry dvěří a oken - a že by ti potřebovaly jako sůl, oprava opadaných kachliček, výměna baterií, atd.), protože těch pět let to vydrží. Kdybych dostal smlouvu na delší dobu (a že jsem to chtěl), tak se samozřejmě o tyhle věci postarám. ale takhle, proč bych se snažil, těch pět let přežiju i s opadanými kachlíky. A domácímu se tím samozřejmě zvyšují náklady.
  • 22. 10. 2007 9:52

    anonymní
    Znal jsem člověka, kterej dlouhodobou smlouvu měl, ale stejně odmítal do bydlení cokoliv investovat s argumentem "přece nebudu cpát svoje prachy do cizího!".
  • 23. 10. 2007 10:41

    anonymní
    A vy byste investoval do "cizího"? Pokud by vám snížili nájem, možná... Ale jinak já do toho vrazím svoje prachy, a až budu byt opouštět, těžko si to mohu vzít s sebou (jak někteří teoretikové s oblibou radí). A majiteli se tím bezpracně nemovitost zhodnotila.
  • 23. 10. 2007 10:59

    Pavel (neregistrovaný)
    On je rozdíl mezi investicí a údržbou. Takový nátěr dveří je zajisté údržba. Jenže, normálně se dělá tak jednou za deset až patnáct let, a když mám smlouvu na pět let, tak ten nátěr neudělám, protože si ho za těch pět let nedokážu opotřebovat. A provedení nátěru pak spadne na majitele. Kdybych měl smlouvu delší, tak si ty dveře natřu, protože bydlet ve chlívě nechci
  • 22. 10. 2007 11:21

    jindra (neregistrovaný)
    Jste sen pronajímatele.Jak oceňuji dlouhodobou smlouvu.Nemusím shánět nového nájemníka,nemám tím prostoje a pokud je dokonce ochoten byt zušlechťovat a chová se řádně,je to jak úkaz z jiného světa.Párkrát jsem se svými nájemníky skončil u soudu,tak to umím ocenit.
  • 22. 10. 2007 18:49

    optimistickalucie (neregistrovaný)
    Především, když nějaký novinář či redaktor o nějakém problému píše, tak by měl věci uvést na pravou míru v celkovém ekonomickém kontextu.
    Ať už každý bydlí kdekoli, tak by si už konečně u nás měli všichni lidé uvědomit, že v normální civilizované zemi /rozuměj, kde nevládli 40 let komunistí/, jsou lidé zvyklí, že jeden průměrný plat v rodině pokryje bydlení průměrné rodiny. - nájem, energie a další služby. U nás bohužel zatim většina národa byla zvyklá a díky regulaci ještě stále je, že na bydlení stačí tak cca 1/3 přijmů celé rodiny, resp. polovina jednoho platu.
    Díky rostoucí ekonomice a zbláznění se poloviny národa, mají u nás ohromné žně nyní hypotéky a půjčky všeho druhu, ovšem chtěla bych upozornit, že né všichni budou schopni stále splácet, proto je zde předpoklad, že nejméně 1/3 těchto lidí se bude muset vrátit k bydlení pronajatému. Nakonec na západ od nás bydlí v pronajatých bytech 60 % populace a vlastní bydlení si pořizují lidé, kteří patří k vyšší střední vrstvě.
    Není ani možné, že by v našem státě, kde ekonomika silně ještě pokulhává o proti Německu, Holandsku a to nemluvím o Švýcarech, by se stal zázrak a všichni mohli vesele platit deset či více let hypotéky a vše bylo OK.
    Předpoklad, že opět vznikne zájem o pronájem bytů, je zde více jak pravděpodobný a lidé zjistí, že díky tomu mohou být mobilní, že nemají žádnou starost o údržbu majetku - vše přenechávají majiteli nemovitosti, že mohou zabouchnout dveře a např. o víkendu se věnovat koníčkům, sportu atd. Zatímco ten majitel svého bytu či domu, má na krku hypotéku, je uvázán na místo několik let a když to vše zaplatí, tak může začít opravovat 15,20 a více let starou nemovitost, či u bytu buď spoří do fondu či opět musí zaplatit vše najednou.
    A nechoďte na mě s tím, že ten druhý má ale nějaký majetek, kde má uloženy peníze. BLBOST !!!!. Bydlení, ve kterém majitel bydlí, tak má pouze hodnotu MANDATORNÍ - když byt či dům prodá, tak nepůjde bydlet pod most, ale musí za peníze získané si obstarat bydlení nové atd.
    Takže peníze vložené do bytu či nemovitosti jsou uložené pouze tehdy, když danou věc pronajímáte a máte z toho zisk, popř. je vše zpočítáno tak, že výdělek z pronájmu vám zaplatí nejen hypotéku /půjčku/, ale ještě vám zůstane výdělek - potom se dá mluvit o dobře uložených penězích.
    Jsme opět zpět u toho, zda je lepší bydlení vlastní či pronájem - čas vše ukáže a já věřím, že nejméně polovina lidí dnes, kteří se tak hrnou do všech půjček + hypoték, tak budou muset časem své priority přehodnotit !!!!
  • 22. 10. 2007 23:07

    jindra (neregistrovaný)
    Mám podobný názor.Rozčiluje mě,když se píše"černý trh s byty,majitelé využívají bytové nouze"apod.Je to podnikání jako jiné,navíc s velkými náklady a riziky.Mnoho lidí je pohoršeno,že majitel by k nájmu chtěl ještě nějaký zisk.Často je to závist lenochů,kteří své příjmy raději utratí,než by roky spořili a pořídili si vlastní nemovitost,neřku-li další k pronájmu.Pro určitou část populace bude z různých důvodů vždy výhodnější si byt najímat.Navíc nepozoruji v současnosti pokles cen pronájmů,i když se o tom mluví.Je ovšem pravda,že nároky lidí stoupají.O to je taková situace finančně náročnější pro majitele.Nedomnívám se,že deregulace výrazněji ovlivní ceny tržních nájmů.Byl to dobrý argument příznivců /správného/ uvolnění nájmů ale předpoklady,že se ihned na trhu objeví stovky volných bytů,byl jen tím argumentem.Na Západě vlastnické bydlení funguje desetiletí a o byty k pronájmu ve velkoměstech je stále velký zájem a ceny neklesají.
  • 23. 10. 2007 10:25

    s. Topol + nek (neregistrovaný)
    Furt se srovnáváme se Západem. Tam mají ale větší platy! Kromě toho tam mají větší počet bytů - u nás je umělý nedostatek bytů tím, že se nestaví potřebný počet bytů (ve srovnání s před r. 1989 je to obrovský propad a to ještě komunisti byli při převratu kritizováni p. Havlem, že bytů ještě k tomu nedůstojných králíkáren - je málo).
    Bytů je na jedné straně málo, na druhé straně je mnoho jedinců, kteří mají bytů dost a zneužívájí bytové bídy k nastolení vysokých cen neodpovídajících kupní síle obyvatelstva. Nezlobte se, ale zneužívat bytové krize k nemravnému, bezpracnému obohacování není to správné podnikání.

    Důležitá je dostupnost bydlení, kdy zjišťujeme, že na bydlení děláme neúměrně dlouho. V německém letáku Praktiker.de : Dům 142 m2 + auto Ford Fiesta + kuchyň - cena kompletu 74.999,- €. Euro je kolem 28 CZK, vychází to tedy na 2,1 milionu. U nás se to za ty peníze ani nepostaví, natož k tomu ještě auto a kuchyň ... A u nás je zatím ještě nižší sazba DPH. Němec pořídí bydlení za (u průměrné mzdy 2 860 euro) 26,22 měsíců. U nás při teoretické ceně 2,1 milionu a průměrné mzdě kolem 20 tisíc vychází pořízení už na 105 měsíců! Je ale potřeba počítat s čistou mzdou, která se z 20 hrubého smrskne na 15 čistého. V praxi bude u nás ovšem cena ještě vyšší, kvalita stavby mizernější a tím pádem ještě delší doba na pořízení a zaplacení.

    Rád bych využil --"Často je to závist lenochů,kteří své příjmy raději utratí,než by roky spořili a pořídili si vlastní nemovitost, neřku-li další k pronájmu"-- a rok spořil a pořídil si vlastní nemovitost. Můžete mi dát typ, jak si za rok z 15ti tisíc čistého našetřím na vlastní nemovitost (vedle i dalších výdajů na žití)? Věřím, že podobných neschopných zájemců jako jsem já bude mít něúrekom!
  • 23. 10. 2007 13:33

    jindra (neregistrovaný)
    Já bytovou krizi nevidím.Podle mých informací je u nás bytů na obyvatelstvo srovnatelně se Západem.Díky různým faktorům jako nechuti se stěhovat nebo zamrzlému trhu/v důsledku státní regulace/je však poptávka nerovnoměrně rozložena.Pronajímat nemovitost přece není nemravné obohacování.To se tedy nemravně obohacují třeba prodejci aut.A kdyby to bylo bezpracné,tak by to dělal každý.On asi nějaký důvod bude,že někdo má co pronajímat.Argument o restituentech neobstojí.Jsme v tržním prostředí a u neregulovaných nájmů se samozřejmě nájem stanovuje podle kupní síly obyvatelstva.Jinak by byl byt prázdný.Ceny nemovitostí jsou u nás v nominální hodnotě nižší ale v paritě kupní síly je to bohužel jiné.Jsme prostě jiná ekonomika a bude to tak ještě dlouho.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).