Hlavní navigace

Výsledky Philip Morris mile překvapily

20. 8. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Philip Morris nás svými výsledky za první pololetí roku mile překvapil. Meziroční růst tržeb bez spotřební daně a DPH o 6,2 % na 6,4 mld. Kč byl ovlivněn příznivým vývojem cen a vyšším objemem prodejů.

Hlavní události

NWR zítra zveřejní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí letošního roku.

Výsledky Philip Morris ČR překvapily vyšším prodejem cigaret.

Evropské burzy by měly zahájit smíšeně.

Příliš nových makroekonomických indikátorů se dnes nedočkáme. Trhy budou vyčkávat na zápis z posledního zasedání Fedu, které se konalo na konci července.

Dnes zveřejní své hospodářské výsledky americký výrobce výpočetní techniky Hewlett-Packard. V Evropě to bude například švýcarská komoditní společnost Glencore.

Société Générale zvýšila doporučení na koupit pro portugalskou těžební společnost Galp Energia.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včera posílil o půl procenta a přiblížil se na dosah svého historického maxima. Trhům v zámoří se celkově dařilo díky zveřejněným výsledkům maloobchodního prodejce Home Depot, z makroekonomických čísel pak mile překvapily údaje z trhu nemovitostí, zatímco inflační tlaky zůstávají v ekonomice omezené. Trhy navíc více a více vsázejí na to, že americká centrální banka nebude pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. Bližší pohled na situaci by mohl ozřejmit večer publikovaný zápis z posledního zasedání Fedu a v závěru týdne i konference v Jackson Hole, kde vystoupí šéfka centrální banky Janet Yellen.

Asijské burzy se dnes vyvíjí smíšeně. Na jednu stranu těží z převládajícího pozitivního sentimentu na trzích, na druhou je však dolů tlačí například pokles cen akcií těžební firmy BHP Billiton, která zklamala výsledky a nenaplnila očekávání investorů ohledně zpětného odkupu akcií. Po údajích o japonském exportu se na začátku seance dařilo právě akciím země vycházejících slunce, během dne však své zisky postupně umazávaly a v závěru obchodování se drží na kladné nule. Podobný vývoj panuje v Hongkongu. Naopak ztrácejí čínské nebo jihokorejské tituly. 

NWR

Společnost zítra zveřejní své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Očekáváme výrazný meziroční pokles v tržbách zejména kvůli nižším prodejům energetického uhlí. Na druhou stranu EBITDA by se měla zlepšit díky nákladovým škrtům. Ziskovost nelze meziročně porovnávat kvůli obrovskému odpisu aktiv ve Q2 2013.

Účto_tip_změny21

Philip Morris

Philip Morris nás svými výsledky za první pololetí roku mile překvapil. Meziroční růst tržeb bez spotřební daně a DPH o 6,2 % na 6,4 mld. Kč byl ovlivněn příznivým vývojem cen, vyšším objemem prodejů a mírou zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku. Svoji roli sehrál i příznivý vývoj měnového kurzu ve výši 246 mil. Kč. Bez tohoto vlivu by celkové tržby meziročně rostly o 2,1 %. Nárůst tržeb byl částečně eliminován nižším objemem dodávek na třetí trhy. Zisk z provozní činnosti se za prvních šest měsíců zvýšil o bezmála 22 % na 1,3 mld. Kč. Kromě výše uvedených faktorů se na tomto výsledku podílely i nižší provozní náklady. Čistý zisk zaznamenal nárůst o 23,4 % na 1,1 mld. Kč.

Potenciální dopad na předpovědi: Zisk na akcii předčil naše očekávání. Zdá se, že prodané objemy budou oproti naší prognóze vyšší a dopad zvyšování spotřebních daní by nemusel být tak výrazný, přestože jsou chystané další daňové změny. I dle vyjádření managementu by daňový výhled založený na postupném a mírném zvyšování spotřebních daní měl zmírňovat nejistoty, které by mohly ovlivnit obchodní činnost společnosti. Philip Morris pokračuje v implementaci plánovaných iniciativ na zvýšení produktivity s cílem udržet náklady na stejné úrovni. Na základě výsledků tak zřejmě zvýšíme odhady pro letošní růst tržeb a zisku. Aktualizovanou analýzu zveřejníme v následujících dnech.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).