Hlavní navigace

Výrobní inflace – dávná historie?

17. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny zemědělských výrobců vzrostly v květnu o 8 % a průmyslníci meziročně o 0,3 %. Ceny tržních služeb i stavebních prací ale klesly. Máme se bát inflace?

Ceny zemědělských výrobců vzrostly v květnu podle Českého statistického úřadu meziročně o 8 %. Průmyslníci v porovnání s minulým rokem zdražili o 0,3 %. Ceny tržních služeb i stavebních prací meziročně klesly. V porovnání s dubnem byly ceny u všech skupin výrobců nižší, poskytovatelé služeb ale zdražili. 

Farmáři opět v květnu zdražili (oproti minulému roku) své výrobky, nicméně růst cen nebyl tak silný jako v dubnu (+12,7 %). Důvodem pro růst (a zároveň i zpomalení) je především rostlinná produkce, která především vlivem dražších brambor, obilovin a zeleniny, přidala 13,4 %. V dubnu ale ceny rostlinných produktů rostly téměř dvakrát tak rychleji. Vyšší ceny krmiv se projevily v cenách masa a v rámci živočišné produkce poprvé po dlouhé době zdražilo také mléko.

U průmyslových produktů v květnu pokračoval dezinflační trend, který mírně tlumily ceny potravin a oděvů. Ostatní výrobci povětšinou zlevňovali, popřípadě nenechali ceny růst takovým tempem jako v dubnu. Obecně se dá říci, že rostly nejrychleji ceny zboží určeného pro rychlou spotřebu (+1,8 %). Naopak produkty sloužící jako vstupy do další výroby meziročně dokonce zlevnily. Produkty investičního charakteru (například dopravní prostředky) v souhrnu podražily pouze mírně.

dan_z_prijmu

Květnové ceny výrobců neukázaly nic překvapivého. Ti výrobci, kteří mohou díky levnějším vstupům zlevnit i svoje výrobky, tak činí, ostatní bohužel musí svou produkci adekvátně zdražovat. Prostor v maržích je totiž minimální.

Květen opět potvrdil, že inflační tlaky v domácí ekonomice v podstatě neexistují. Rizikem je spíše tlak na další pokles cen, což by se v nejbližší budoucnosti nemělo měnit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).