Jak by řešil zaměstnavatel samoživitelku? Byla jsem samoživitelka bez pomoci prarodičů. Když jsem dostala chřipku a byla jsem ráda, že ležím v posteli, zůstalo se mnou doma dítko školkového věku. Muselo se zabavit samo, já byla ráda, že existuju. U chřipky se ale vycházky nedávají, ale po týdnu je už třeba některé potraviny nakoupit. Bydlím v rodinném domku. Abych požádala někoho ze sousedů, aby mi nakoupili, musím vyjít ven (mobily na ně nemám). Nejbližší příbuzný bydlí 80 km. Přijde zaměstnavatel na kontrolu - já nejsem v posteli, ale u sousedů... Dá mi výpověď?
Poznámka: nákupy do domu se tady nevedou. V době, kdy jsem toto řešila, byl internet v plenkách, mobily taky a na kontrolu chodil kontrolor z nemocenské správy. Telefon (pevnou linku) jsem v té době neměla.
vymlouvala jste se na navstevu u sousedu. to skutecne nemate mobil a v nem jedinou osobu z okoli co by vam nakoupila?
pokud jste az takto extremni pripad, pak je to vas problem a holt se musite domluvit s doktorem aby vam napsal 1-2h vychazku.
mne to ovsem prijde jako neustale se vymlouvani kdyz reseni je primitvne snadne, pozadat okoli resp. domluvit vychazku.
Mobily sousedů v mobilu fakt nemám, i když máme super sousedy. Mám známých jen pár, hodně jich je ale ve vyšším věku a sami potřebují pečovatelskou službu nebo posluhu, mají různé zdravotní problémy a např. jeden teď během dvou let přišel o zrak. Dobré známé mám fakt dost daleko, nejbližší 40 km.
Ne každá samoživitelka má kolem sebe houfy pečujících pomahatelů, proto jsem se jen zeptala, jak by se řešil konkrétní problém. Může ho mít víc lidí, než kolik byste byl ochoten si připustit. už jen ta 1-2 hodiny vycházek. Já mám třeba auto a do nejbližšího obchodu 1 km. Kolik samoživitelek má auto? Jak to mají daleko do obchodu (já třeba k lékaři 2 km, k zubaři 4). MHD u nás jede 1x za hodinu. Když mi bude fakt blbě, dolezu vůbec do toho obchodu? 1 km je pro zdravého člověka brnkačka, při 40 st.horečky tam nedolezete. Navíc: je vám blbě a jste rád, že vegetujete aspoň v té posteli. Při tom máte doma dítě do 6 let. Nechcete, aby to od vás chytilo. Musíte ho ale zabavit, uvařit mu jídlo nebo aspoň namazat rohlík, uvařit čaj. Je to porušení léčebného režimu nebo není? Co když máte tak malé děti dvě? Co když jedno z nich onemocní, ale vy s ním k jeho doktorovi ani nedolezete, protože toho máte sám dost? Sanitka vás tam nepoveze nebo na ni nemáte (samoživitelky mají obvykle dost starostí s tím, aby se uživily samy, na zbytečné výdaje fakt nemají).
Víte, jako samoživitelka jsem řešila hodně problémů a PB zaplať, nemocná jsem byla minimálně. Ale když třeba chytlo dítko slepák a já v té době neměla auto, sanitku jsem nedostala a dítě jsem do špitálu vezla MHD v kombinaci s přenosem na vlastních zádech. Dítku bylo asi 10 let. Stačí pro ilustraci?
ano takto asocialni clovek bez jedine pomocne ruky kolem sebe holt musi tuto situaci vyresit, proc by to ale mel resit stat nebo zamestnavatel?
vite o tom, ze misto kde budete marodit nahlasite lekari? nemusi byt ve vasem bydlisti, ale jiste vymyslite duvod proc by to u nikoho z rodiny neslo.
nebo si muzete domluvit nakupy ci zavezeni obedu pecovatelskou sluzbou ci jinou agenturou jez provadi socialni sluzby. prosim nepiste ze to nejde protoze u vas zadna neni, je jich spousta.
Toto je jeden z mnoha duvodu, proc povazuji zamestnanecky vztah za neprijatelny, vzdyt to je jak v materske skolce. Nevim proc kdyz je nekde nemocen by mel zit jak vezen. Jak uz je popsano v jinem prispevku, lide (kdyz uz jim neni zcela zle) si take musi jit nakoupit a podobne.
Chudak zamestnanec nevolnik nema jinou moznost jak v klidu stonat, nez si zbytecne vybrat dovolenou. Dale se zde jasne zneuziva strach, zadny otrapa nema pravo nikoho kontrolovat doma a dozadovat se nekam vstupu. To ma jen policie. V pripade soudu by to musel prohrat, protoze takova kontrola (bez asistence policie) je zcela neprokazatelna.
Jsou nemoci ktere sice brani v praci, ale pro jejich lecbu neni treba byt stale doma. Napriklad takovy zanet spojivek, nema smysl lezet doma a zirat do stropu. Lecba takovych zanetu vyzaduje pristup vzduchu a nevystavovat oci unave a slunci. S timhle muzete normalne chodit ven s tmavymi brylemi.
To ze nektere firmy zneuzivaji nemocenskou pro docasne "odklizeni" zamestnance v dobe kdy pro ne nemaji kratkodobe praci je vec jina a pricinou je nepruzny trh a zcela nesmyslny Zakonik prace. Zruste zamestnani a zavedte "svarcsystem" jako jediny legalni zpusob kontraktu. Je po problemu.
Tak já teda nevím, proti čemu protestujete ? Jestliže jste nemocní, máte dodržovat léčebný režim. Zaměstnavatel má právo kontroly už z toho důvodu, že vám prvních 14 dní hradí náhradu mzdy. Když uzavíráte pracovní poměr, přistupujete tím na určitá pravidla daná zákonem. Pokud se vám to nelíbí, neuzavírejte pracovní poměr a třeba podnikejte. Uvidíte sami, jak je to jednoduché. A pokud někoho zaměstnáte, uvidíte jak rychle budete kontrolovat to, že vaše peníze nezneužívá a že je skutečně nemocný a dodržuje to, co stanoví zákony a předpisy. U zánětu spojivek si můžete doma otevřít okno, když chcete být na vzduchu . A u té samoživitelky - v době, kdy byl internet v plenkách, nechodil zaměstnavatel na kontroly, protože se nemocenská vyplácela od prvního dne. Takže trochu mimo mísu. Jinak ale i při chřipce si z důvodu obstarání nákupu a dítěte s lékařem můžete dohodnout třeba 1 hod. vycházek denně. Jistě zná vaši situaci a určení vycházek je na jeho výhradném rozhodnutí.
U zánětu spojivek si můžete doma otevřít okno, když chcete být na vzduchu .
Ukazkove byrokraticky pristup. Predstavte si ze zamestnanec neni polozka, zdroj, robot ale prekvapive ... clovek. Stale zapominate na to, ze nemoc si zamestnanec neurcuje sam, ale lekar. Takze to pripadne zneuziti neni jen v rovine zamestnavatel - zamestnanec. Proc tedy zamestnavatel zamestnava nekoho, koho povazuje hned za podvodnika a musi ho jak dite kontrolovat ? Opet pripominam, ze ta kontrola nema zadnou dukazni hodnotu.
Nejake urcovani vychazek je na urovni otrokarske spolecnosti, ktere jsme se pry uz davno zbavili. Neexistuje pro zamestnance ani "opt-out", tedy forma neplacene nemoci.
To ze se zdravotni pojistovna vyvlekla z povinnosti hradit prvnich 14 dni nemoci je samozrejme problem, ale to i samotna existence vice pojistoven, ktera krome tucnych zisku nic pro klienty neprinasi. Jinde to uz pochopili.
"To ze se zdravotni pojistovna vyvlekla z povinnosti hradit prvnich 14 dni nemoci..." - já osobně to vidím jako prevenci a snahu předejít situaci, kdy zaměstnavatel pošle lidi na neplacenou dovolenou, protože pro ně nemá práci. Někdo si našel jakousi chorobu a hodil se marod, ale zdravý poctivec zůstal bez prostředků. Takto to už zaměstnavatel udělat nemůže.
Místo abychom klepli přes pazoury pár nepoctivců, potrestáme preventivně všechny zaměstnavatele.
Máte pravdu, nechodil kontrolovat zaměstnavatel, ale kontrolor nemocenské správy. Což je v principu naprosto jedno. Co hlásí kontrolor? Že jste v době jeho kontroly nebyl doma. Takže jste problém místo zaměstnavateli vysvětloval správě nemocenského pojištění.
A drobná poznámka: pokud musíte jít s dítětem k lékaři v době SVÉ nemocenské, jste schopen to stihnout za hodinu? Já teda ne, a to mám lékaře od domu jen 4 km. Pokud jedu MHD, které mi jede 1x za hodinu (mám kliku, bydlím ve městě), tak to skutečně nestíhám.
Co hlásí kontrolor? Že jste v době jeho kontroly nebyl doma.
To mohl klidne sedet cely den ozraly v hospode a "nahlasit" to. Neni to naprosto zadnym zpusobem prukazne. Nikdo nema povinnost bdit celou dobu s telefonem v ruce (nemusi ani zadny telefon vlastnit) ani v prvni den nemoci natahovat drat k leta nefungujicimu zvonku (majitel mu to ani nemusi povolit). Zadny kontrolor otrapa nema pravo se dozadovat vstupu do domu, pak ma byt vyveden policii jako kdokoli jiny. Tohle vsechno funguje jen diky strachu ze ztraty prijmu na splatky hypotek a uveru. Proto lide ze sebe delaji nesvepravne bytosti a resi pitomosti typu "jak zvladnu za hodinu nakoupit ?". Uplne normalne, pokud uz mi neni tak zle ze vubec dokazu vylezt z postele, tak proste v klidu nakoupim. Vic neresim a resit nemam. Klid leci.
Resit se to ma az v pripade, ze jsou vysledky lecby napadne spatne. Snad kazdy svepravny clovek ma snahu se sam uzdravit, aby mohl opet normalne zit. Kvuli tomu snad neni nutne narizovat nejake vychazky a kontrolovat jestli tento nesmyslny cas dodrzuje. Napriklad chodit ven kdyz zrovna prsi, pritom za hodinu "po vychazce" prestalo.
Zamestnanec je v prvni rade stale predevsim clovek, zadny majetek.
Obecně sice souhlasím a také se myslím, že to hořekování nad "omezením svobod" atd. jsou spíš jen "kecy".
Bohužel je ale také faktem, že s kontrolami trochu problém je. Například vím naprosto spolehlivě (žádný drb z třetí ruky) o případech, kdy byl zaměstnanec popotahován po kontrole v situaci, kdy se opravdu poctivě léčil a většinu dne prospal a v důsledku toho neslyšel zvonek... Tohle se může stát každému, já třeba mám doma zvonek plně funkční a za normální situace v pohodě slyšitelný, ale šance, že mě i vzbudí z hlubšího spánku, zas tak velká není.
Tyhle případy mi trochu brání v jasném souhlasu "s vyšší přísností", řekl bych, že podobných situací není zas tak zanedbatelné procento, rozumné řešení ale asi ani neexistuje...
urcite neni problem aby kontrola dostala cislo vaseho telefonu a v pripade nedozvoneni vam zavolala. ten muzete mit stale u ucha ikdyz spite.
zkratka clovek kdyz jde na nemocenskou tak vi ze na nej muze dojit kontrola. pokud nechci mit zbytecne problemy tak se k tomu zaridim abych kontrolu neprosvihnul.
urcite neni problem aby kontrola dostala cislo vaseho telefonu a v pripade nedozvoneni vam zavolala. ten muzete mit stale u ucha ikdyz spite.
Jasne, mit zaply mobil 24 hodin par cm od hlavy je zaprve velmi bezpecne a za druhe na to mate urcite cas/naladu, kdyz mate 39.5'C horecku, zvracite, mate prujem a podobne. Vy jste temi mobily jiz uplne posedly. Nemit mobil neni nezakonne (zatim).
Proste kontrola nema narok na nic, je zcela neprukazna a tak je treba k tomu pristupovat. Dovedeno do krajnosti, verim ze treba v USA by se toho chytli pravnici s tim, ze jste nemocnemu zpusobil zbytecny dalsi stres a tim se jeste prodlouzila lecba. Cekat na nejaky priblbly telefon nebo zvonek je to posledni co vas zajima, kdyz je vam opravdu zle. Jestlize vam zamestnavatel neveri v tom ze "simulujete" nemoc (coz by mel ostatne resit lekar), pak nevim proc u takoveho zamestnavatele pracovat.
Ze vam musi platit prvnich 14 dnu ze sveho je nesmyslne, no od toho jsou jednou za cas volby aby se to zmenilo a za druhe ma stale nevolnika, se kterym si minimalne dva mesice (nebo kolik je ted vypovedni lhuta) muze delat co chce. Vsechno neco stoji.
vy jste jako jarmila, jen same duvody proc to nejde ikdyz je reseni primitivne jednoduche. pokud je kontrola neprukazna a nema na nic narok, tak pro me za me muzete stravit nemoenskou hranim pokeru v kasinu nebo si uzivat v panskem klubu. je mi to uplne fuk, pak ale nefnukejte kdyz vas bude zamestnavatel peskovat. jednou jste na tyto podminky pristoupil tak je dodrzujte, pokud se vam nelibi, tak si domluvte jine. neverim, ze by vas zamestnavatel nepristoupil na to, ze misto nemocenske budete mit neplacene volno.
Protoze se lide do teto pozice nechaji vmanilupovat.
Predstavte si ze na ulici potkate nejakeho otrapu a ten vam rekne, ze ode dneska smite chodit ven jen od 17:00 do 19:00 a bude vas chodit kontrolovat. Co udelate ? Asi se mu vysmejete, pripadne kdyz zacne byt agresivni, privolate policii. A to si musi uvedomit lide i v tomto pripade, diky oslabeni nemoci jsou vsak vice povolni ... To ze si stat nechal prerust pojistovny pres hlavu a ty sice inkasuji nemale penize, ale nejsou ochotny je pak vyplacet nelze nahrazovat jakymsi vezensko-vojenskym rezimem zamestnancu.
Ostatne zamesntavatel ktery se k necemu takovemu snizi sam ukazuje co je zac a neni duvod u nekoho takoveho travit zivot. Bohuzel je tu opet Zakonik prace, ktery neumoznuje zamestnanecky vztah v takovem pripade okamzite ukoncit.
pokud vam ten otrapa plati za to, ze nemusite do prace a muzete se v klidu vymarodit, tak je to naprosto v poradku.
pokud si ale chcete marodit bez naroku na penize, pak je vse v poradku a chodte si mimo prochazek ci nakupu klidne i vecer do hospody. s tim nemam nejmensi problem.
Přesně tak, pokud mne zaměstnavatel platí za ležení doma, musí mít také kontrolní mechanismy. Navíc, stále více se ukazuje, že lidé si pletou svobodu s anarchií - viz arabské země.
Takže za mě jednoznačně - zákony musí dodržovat obě strany, pracovní poměr je otázka nabídky a poptávky , takže jestliže se vám postup vašeho zaměstnavatele nelíbí , najděte si jiné. Pokud ovšem o vás bude na trhu práce zájem, pak si můžete vybírat. Pokud nemáte co nabídnout , musíte se spokojit s tím, že zaměstnavatel, který vám platí náhradu mzdy za nicnedělání, může aspoň kontrolovat, zda jste doma. A mít funkční zvonek je zakotveno v právních předpisech.