Hlavní navigace

Výhled na vývoj měn v roce 2011

23. 12. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Každý investor nyní bilancuje uplynulý rok a přemýšlí nad výhledem na ten příští. Měny, které mají potenciál růst v roce 2011 jsou australský a kanadský dolar a také česká koruna.

Většina vyspělých zemí světa dnes stále drží své úrokové sazby na rekordně nízkých úrovních, jak ukazuje obrázek níže. Komoditní země, jako je Kanada a Austrálie, které exportují vytěžené suroviny do celého světa, naopak jako jedny z mála během roku 2010 zvyšovaly své sazby. Vysoké sazby lákají investory z celého světa a většina analytiků se navíc shoduje, že ceny komodit i nadále porostou, tím pádem poroste i poptávka po komoditních měnách jako je australský nebo kanadský dolar.

Austrálie vyváží velké množství nerostných surovin (hlavně uhlí a železnou rudu) především do Číny a dalších asijských zemí. Sama Austrálie odhaduje navýšení svých exportů v dalším roce o více jak 8%, především díky zvyšující se poptávce ze strany Číny, která má stále velký prostor pro růst vlastního trhu, ať už zvyšující se spotřebou domácností nebo investicemi do infrastruktury. Díky vysoké úrokové sazbě, rostoucímu exportu a rostoucím cenám komodit očekáváme růst měnového páru AUD/USD.

Kanada patří mezi další velké surovinové exportéry (hlavně pšenice, ropa a zemní plyn), její aktuální úroková sazba je na úrovni 1%. S příchodem inflace, která by se naplno měla projevit v druhé polovině dalšího roku, lze očekávat další zvyšování sazeb, které by měly stále být vyšší než sazby v Americe nebo Evropské unii. Kanada je však silně provázána s americkou ekonomikou, a pokud poklesne poptávka Ameriky po ropě, může se negativně projevit na vývoji kanadského dolaru. Očekáváme pokles měnového páru USD/CAD (tzn. růst kanadského dolaru), díky komoditně zaměřené ekonomice a prostoru pro další zvyšování sazeb.

Následující tabulka prezentuje odhady Mezinárodního měnového fondu ohledně budoucího růstu hrubého domácího produktu ve vybraných zemích a lze si všimnout, že právě u Austrálie a Kanady se odhadují největší růsty ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi. Čtěte také: Spořicí státní dluhopisy pro občany. Vánoční dárek, nebo chyták?

Další měnou kde vidíme potenciál růstu je česká koruna, a to hlavně díky chystaným reformám, které mají zastavit zadlužování státu. Zároveň očekáváme, že Česká národní banka ve druhém kvartále přistoupí ke zvýšení úrokové sazby na 1%. Další úpravy jsou pravděpodobné i v následujících kvartálech, zde bude záležet na globálním ekonomickém vývoji, protože česká ekonomika je převážně závislá na vývoji ekonomiky v Německu. Růst české koruny znamená pokles měnových páru USD/CZK a EUR/CZK.

Spojené státy americké v roce 2010 dvakrát rozhodly o pumpování amerických dolarů do světové ekonomiky, čímž znehodnocují vlastní měnu a tím pádem klesá cena dolaru. Dluhové problémy Evropy, především stále nevyřešené kritické situace v Portugalsku nebo Španělsku, zase snižují hodnotu společné evropské měny a nelze proto v roce2011 očekávat její výrazný růst.

Vliv na vývoj měn po celém světě budou mít i záměrné manipulace ze strany vlád jednotlivých zemí, které i nadále pokračují ve znehodnocování svých měn, aby zvýšily exporty a růst vlastní ekonomiky.

Autorem článku je tým analytiků z Forex-Zone.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).