Noo, drobný háček tam je - minimální zůstatek 200Kč - sice se úročí, ale je v blokacích, takže se k němu dostaneš jen při zrušení účtu. To ale nevidím jako problém. Větším problémem bylo pásmové úročení (do 40 tisíc jen 0,1%), které naštestí GE zrušilo.
IB je v pohodě, autorizace se provádí přes potvrzovací SMS, která je zasílána zdarma. IB je celkem přehledný, ovládá se intuitivně, neměl jsem s tím vůbec žádný problém. Další SÚ lze zřizovat i rušit přes IB, není třeba chodit na pobočku.
Vklad hotovosti na pobočce stojí 6 Kč, výběr hotovosti pak 60Kč.
Úroky jsou připisovány měsíčně.
No jasně, zapoměl jsem na 2 kila minimálního vkladu, ale to si myslím, že je u spořícího účtu skutečně prkotina. Ale těch 60 kč za výběr, to je samozřejmě zlodějna - sám jsem ještě hotovost napřímo nevybíral, když potřebuju, převedu jinam kde je výběr levnější a odtud pak vyberu.
Jak říkám, mě nejvíc štve, že za poslední dva roky jen snižujou úroky, jsem zvědavej, jestli se to někdy začne měnit.
O úprku od GE do Wustenrotu taky uvažuju, připadá mně to jako dobrá alternativa. Jen si nejsem moc jistej nakolik se dá tato banka považovat za důvěryhodnou. Prohlížel jsem si jejich hospodaření a za loňskej rok mají zisk snad jen okolo 20 M, předtím cca polovinu, bilanční suma naproti tomu snad cca 10 MLD. Těmto datům zovna moc nerozumím. Pokud obhospodařujou relativně hodně peněz, jakto že mají téměř zanedbatelnej zisk?
Hádám, že jedním z důvodů bude nízká úroková marže, protože až doteď žili hlavně ze stavebního spoření. No a protože ve smlouvách se zavázali k pevným úrokům (a dlouhodobě jsou stavební spořitelnou s nejvyššími úroky z vkladů) a přitom úroky, které můžou dostat z úvěrů klesají (musí konkurovat hypotékám), moc velká marže jim nezbývá. Nemůžou (tedy zatím, výhledově se samozřejmě uvidí co nabídnou za služby) si pomoci drahými úvěry typu spotřebitelských nebo kreditních karet.
Každopádně já mám (část samozřejmě) peníze i v mnohem rizikovějších ústavech. Vzhledem k pojištění vkladů to až tak neřeším (i když jsou ústavy, kam bych peníze nedal).
Těch 5,2 % u MSD mě láká taky. Jenže, oni na mě trochu působí, že jsou pár let za opicema. Žádný IB, když ti skončí vklad, musíš vybrat (nebo vložit?, teď nevím) v hotovosti - to se mně taky moc nechce běhat po městě se štosem bankovek. Aktuálně jsou navíc v mínusu, jak sem psal jinde, nemusí to nic znamenat, jenže já už jaxi prychologicky mám problém dát prachy do insituce, o které vím, že je ve ztrátě (to je tady důvod proč jsem původně chtěl a nakonec nešel např. do WPB).
Pokud máš chybné informace, můžeš mít dojem, že jsou cosi s opicema.
Ve skutečnosti příchozí i odchozí platby jdou bezhotovostně. V Pražské pobočce dokonce jedině bezhotovostně.
Když končí vklad, tak ten se převede na účet bez výpovědní lhůty. Takže nemusíš nic v hotovosti vybírat - dokonce přímo z termínovaného vkladu, jak to ty popisuješ, ani nejde. I kdyby jsi tomu tak sám chtěl.
V mínusu jsou - strašlivých několik desítek tisíc Kč.
Nechci Vám brát iluze, ale osobně raději na Fond pojištění vkladů příliš nespoléhám. Díval jsem se na legislativu (stávající). V případě krachu banky (neschopnosti dostát závazkům) tuto skutečnost musí ČNB Fondu nejprve oznámit. U poboček zahraničních bank tak musí učinit orgán dohledu v dané zemi. K tomu podle mne nemusí nikdy dojít. Sám jsem před několika lety zažil situaci, kdy jsem dozorující ČNB doložil, že ČSOB odmítá vůči mně dostát svým závazkům (pravda, týkalo se to pouze frekvence výpisů) vyplývajícím ze smlouvy o vkladovém účtu a platných VOP, ČNB mi odpověděla, že to je problém mezi mnou a bankou, který se jí netýká. Jak se ČNB, nebo dokonce nějaký dozorující orgán někde v cizině (u poboček zahraničních bank) zachová, lze pouze spekulovat. Dále jsem se v zákoně dočetl, že má Fond pojištění vkladů zahájit vyplácení náhrad do třiceti dnů ode dne, kdy dostane od ČNB či od zahraničního dozorujícího orgánu výšeuvedené oznámení, a že tuto lhůtu může ČNB po dohodě z MF nejvýše dvakrát prodloužit o další tři měsíce. Dále: banka či bývalá banka je povinna poskytnout údaje ... (řekněme, že neposkytne, pokuta 500 tis. jejím manažerům, kteří budou dávno pryč, jim bude samozřejmě putna). Kolik let asi bude Fondu trvat, než od jednotlivých střadatelů shromáždí všechny potřebné informace, samozřejmě do halíře přesně, aby mohla začít vyplácet náhrady. V zákoně se mj. uvádí: "Fond musí být schopen vyplatit náhradu oprávněným osobám ....do 3 měsíců od ...". Kde je uvedeno, že c e l o u náhradu!
Zkrachuje-li větší banka, či více bank najednou, ve Fondu prostě potřebné prostředky nebudou, zákon nezákon. Paragraf 41i je legrační: v případě, že prostředky k výplatě nepostčí, obstará si je Fond ... NA TRHU! Tedy žádná státní záruka. Už vidím, jak "trh" Fondu v takovémto případě půjčí. Nemusím mít ani věšteckou kouli, abych viděl, jak se pohledávky vůči fondu se budou prodávat za 20% jejich nominální hodnoty, možná i za 5%, možná za cenu sběrového papíru.
To bych asi neřešil kolik tam je peněz.Když by chyběly tak stát je garantem a peníze bude muset nějak sehnat.Až když by krachnul stát tak jsme v prd.. všichni co máme nějaké úspory.Na uspokojení dz peníze budou a když krachne třba česká spořka tak určitě nebudou.Takže je asi fuk kolik tam je peněz.
Autor by si mel obcas precist komentare u predchozich clanku, nema uplny prehled (a nebo dost mozna zamerne nektere vynechava, kdo vi), v kazde pripade v prehledu opet chybi Evropsko-ruska banka a.s. ( http://erbank.eu )
Jo ta tam chybi, ale vubec to nevadi - staci jeden pohled do jejich prehledu urokovych sazeb a nikdo by od nich stejne nic nechtel, nemaji nic zajimaveho v nabidce. Navic uz to, ze je spojovana s Ruskem ve mne vzbuzuje velmi zaporne asociace a nevidim duvod, proc jejich sluzby vyuzivat.
http://erbank.eu/urk_sazby.pdf
To, že si komentáře čtu dokazuje to, že na ně reaguji. U minulého článku o bezplatných běžných účtech jsem vysvětloval, proč tam Evropsko-ruská banka není.
Dovolim si nesouhlasit. Vedeni účtu sice zdarma je. Ovšem základní předpoklad
Opět se zaměřím na takové účty, které při dodržení nějakých omezení jsou zcela zdarma. Tedy vedení účtu, internetové bankovnictví (není-li možné zdarma zadávat příkazy na pobočce) a alespoň omezené množství převodů zdarma a dále způsob, jak alespoň jednou měsíčně vybrat z účtu peníze – může být platební kartou (v tom případě musí být vydání karty zdarma) a nebo v hotovosti na přepážce.
nesplňuje.
Odchozí platby 3/6 Kč v rámci banky a 5/10 Kč do ostatních (papírově/elek tronicky)
Výběr buď 20 Kč na přepážce nebo 9 Kč z bankomatu (v tom případě je třeba připočíst minimálně 450 Kč ročně za kartu).
Ze sazebníku nevyplývá, že u spořicího účtu bez výpovědní lhůty (abychom srovnávali srovnatelné) je to nějak jinak. Jediné, co tam je uvedeno zdarma, jsou převody mezi spořicím a běžným účtem a hotovostní výběry z termínovaných vkladů a spořicích účtů s výpovědní lhůtou.
Ale ok, aby to bylo pro úplnost, uvádím i úrokové sazby Evropsko ruské banky, pokud si někdo myslí, že je to nějak zajímavá nabídka (přes to, že nesplňuje podmínku bezplatného provozu účtu).
Do 100 000 Kč - 0,15 % p. a.
Do 1 milionu - 0,3 % p. a.
Nad 1 milion - 0,5 % p. a.
Ze sazebníku jednoznačně nevyplývá, zda je celá částka úročena v pásmu kam dosáhne, nebo jednotlivá pásma zvlášť (usuzuji spíše na tu horší variantu, tedy jednotlivá pásma zvlášť).