Hlavní navigace

Vláda hospodařila s nižším deficitem státního ropočtu

3. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z údajů o hospodaření vyplývá, že deficit státního rozpočtu dosáhl 101 mld. Kč místo plánovaných 105 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2011 se jedná o zlepšení o téměř 42 mld. Kč.

Koruna během čtvrteční seance nezaznamenala výraznější pohyby a během celého dne se obchodovala v pásmu zhruba osmi haléřů. Česká měna v ranních hodinách vůči euru několik haléřů ztratila a odpoledne se ustálila v blízkosti 25,25 CZK/EUR. Z regionálních měn se dnes nejvíce dařilo maďarskému forintu, který si připsal více jak desetinu procenta. Naopak polský zlotý ztratil zhruba půl procenta své hodnoty a stal se tak dnešním poraženým.

skoleni_8_6

Pro korunu dnes nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné zprávy. Z domova jsme se dočkali údajů o hospodaření státního rozpočtu za loňský rok. Dle nich deficit dosáhl 101 mld. CZK, zatímco byl schválen na úrovni 105 mld. CZK. Ve srovnání s rokem 2011 se tak jedná o zlepšení o téměř 42 mld. CZK. Dle ministerstva financí by pak měl deficit veřejných financí dosáhnout 3,5 % HDP bez započtení církevních restitucí. Včetně této položky by schodek měl činit 5,0 % HDP. Pro letošní rok počítá vláda s deficitem státního rozpočtu 100 mld. CZK při předpokládaném hospodářském růstu o 0,7 %. Naše prognóza počítá s mírným poklesem HDP o 0,1 %. Pokud by se náš odhad naplnil, představovala by slabší výkonnost ekonomiky výpadek daňových příjmů do státního rozpočtu.

Swapová křivka se dnes po celé své délce posunula zhruba o dva body nahoru, když následovala vývoj svého evropského protějšku. Dluhopisové výnosy také nepatrně rostly. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).