Hlavní navigace

Vláda hospodařila s nižším deficitem státního ropočtu

Miroslav Frayer

Z údajů o hospodaření vyplývá, že deficit státního rozpočtu dosáhl 101 mld. Kč místo plánovaných 105 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2011 se jedná o zlepšení o téměř 42 mld. Kč.

Doba čtení: 1 minuta

Koruna během čtvrteční seance nezaznamenala výraznější pohyby a během celého dne se obchodovala v pásmu zhruba osmi haléřů. Česká měna v ranních hodinách vůči euru několik haléřů ztratila a odpoledne se ustálila v blízkosti 25,25 CZK/EUR. Z regionálních měn se dnes nejvíce dařilo maďarskému forintu, který si připsal více jak desetinu procenta. Naopak polský zlotý ztratil zhruba půl procenta své hodnoty a stal se tak dnešním poraženým.

dan_z_prijmu

Pro korunu dnes nebyly zveřejněny žádné kurzotvorné zprávy. Z domova jsme se dočkali údajů o hospodaření státního rozpočtu za loňský rok. Dle nich deficit dosáhl 101 mld. CZK, zatímco byl schválen na úrovni 105 mld. CZK. Ve srovnání s rokem 2011 se tak jedná o zlepšení o téměř 42 mld. CZK. Dle ministerstva financí by pak měl deficit veřejných financí dosáhnout 3,5 % HDP bez započtení církevních restitucí. Včetně této položky by schodek měl činit 5,0 % HDP. Pro letošní rok počítá vláda s deficitem státního rozpočtu 100 mld. CZK při předpokládaném hospodářském růstu o 0,7 %. Naše prognóza počítá s mírným poklesem HDP o 0,1 %. Pokud by se náš odhad naplnil, představovala by slabší výkonnost ekonomiky výpadek daňových příjmů do státního rozpočtu.

Swapová křivka se dnes po celé své délce posunula zhruba o dva body nahoru, když následovala vývoj svého evropského protějšku. Dluhopisové výnosy také nepatrně rostly. 

Našli jste v článku chybu?