Autor článku by se měl zamyslet jak to bude v praxi v případě krachu velkých bank (systémový krach). Např. při krachu ČS a KB najednou bude požadavek na fond ve výši 1000 mld kč. To samozřejmě fond nemá tudíž tyto peníze zaplatí stát. Ten je taky nemá tzn. si je půjčí tzn. zadluží všechny občany o dalších 30% HDP. Znehodnotí korunu rozpoutá inflaci atd.
Opravdu je způsob garance v kladů garance v kladů jako jejich hodnoty?
Není to spíše tak že stát garantuje že člověk dostane z banky papírek nebo číslo ve stejné numerické hodnotě ovšem že si za něj koupi jen část zboží toho co při vložení to jej netrápí :).
to není pravda je si nutno uvědomit že tuto pravděpodobnost zvyšuje počet účastníků. Např. státní zřízení na českém území zkrachovalo v 20stol.minimálně 5× průměr je tedy každých 20let. Tzn. pravděpodobnost že se průměrný člověk dožije státního krachu je tedy 400% :) No prostě jistota. Na rozdíl od automobilové nehody kdy umírá řekněme 1000 lidí tzn. že se vám to stane je pravděpodobnost 0,8%.
Pokud vezmeme pravidlo že krach systémové banky je krach státu což je v podstatě pravda. Přijde mi 500× pravděpodobnější že za vašeho života zkrachuje banka/stát než že zemřete při autonehodě. :)
To nelze srovnávat. Jestli zemřete při autonehodě či ne můžete alespoň v některých případech ovlivnit třeba tím, že v zatáčce uberete plyn. Krach banky, tím spíš celého bankovního systému mnoha zemí nemůžete nijak výrazně ovlivnit (nejste-li zrovna G.Soros či někdo takový). Že celý tenhle nepřehledný finanční kolos založený jen na virtuální realitě, na inflačních penězích vydávaných v obrovském měřítku za nulovou hodnotu, na spekulacích, na oblbování jedněch a na okrádání milionů jiných lidí, na korupci, na výdajích za zbrojení, že zkrátka celý stojí na hliněných nohou a jednou zkrachuje ať postupně, nebo naráz, tak tomu tedy jsem ochoten věřit. A že to bude již brzo, tomu věřím také, již několikrát měl podle mne na mále. Dokonce si myslím, že s tím jisté vysoko postavené skupiny již počítají a plánují další (patrně převážně násilné a loupežné) akce ke své záchraně a k udržení své moci.
Myslím proto, že je zcela jedno, máme-li vklady pojištěny či ne, čeká nás možná již brzo všechny to, co si stoprocentně zasloužíme. Nemyslíš – zaplatíš.
Tak to vím prakticky jistě: žádná neexistuje. Termíny o kterých je v článku řeč, určují do kdy musí fond pojištění začít vyplácet závazky zkrachovalé banky, ale nikde pochopitelně není řečeno jakou část, a že zrovna Vám. A samozřejmě nemáte nárok na žádný úrok za dobu, kterou na pojistné plnění čekáte. Můžete tedy klidně čekat do soudného dne.
Další věc je, že peněžní ústavy se různě vlastní navzájem a mají ve skutečnosti jen jednu bankovní licenci. Budete-li tak například mít v bance účet, v její dceřinné stavební spořitelně, životní pojišťovně,… další účet a v součtu vaše prostředky přesáhnou limit, jsem si téměř jist, že to co je v tomto součtu nad limit, není pojištěno.
Jsem rád, že i nad bankama vládne zákon a že i český parlament musí přijmout evropské zákony. Je mi totiž jasné, že jinak by zkorumpovaný politici šli bankám na ruku a v případě průšvihu by by všechno schytal klient. I banky i politici na obyčejnýho člověka prděj – chvála buď EU.
Ano mate pravadu, cim dal budou cetralni planovaci od beznych lidi, tim mene budou zkorumpovani. V EU nejsou zkorupovani urednici patrne proto, ze nemaji solvinu, takze kdyby se umazali spinavyma penezma neumili by to :-D
P.S.: To ze se neprolatli zadne korupcni a defraudacni skandali na EU, znamena: A) Nikdy se nic takoveho nestalo. B) Aparat ktery to ma zkoumat bud neexistuje, nebo je neschopny, obzvlast kdyz musi pusobit mezinarodne a to je vzdycky dost slozite.
Osobne si myslim z B je spravne. Takze spise to vidim tak ze se v EU korumpuje daleko nejvice.