Kým sa bude prehliadať slon v miestnosti, žiadne riešenie nebude fungovať.
Podľa dát ÚZIS, v roku 2023 bola v ČR pôrodnosť žien NEOČKOVANÝCH proti COVID-19 na úrovni 86/1000 a u OČKOVANÝCH bola 55/1000. Pokles pôrodnosti začal v januári 2022, čiže 9 mesiacov po spustení masovej vakcinácie mladých zdravých ľudí proti COVID-19 a stále pokračuje medziročným tempom 10 %.
https://smis-lab.cz/2025/04/19/jak-jsem-nenapsal-clanek-o-poklesu-plodnosti-na-neviditelneho-psa/
Chtěl jsem si data o porodnosti ověřit u droje a ouha, na odkazovaných stránkách https://www.humanfertility.org/ mají data jen do roku 2021... :-D
...a pritom stačilo kliknúť na odkaz o riadok vyššie a pozrieť si dátové sady ÚZIS, o ktoré sa článok opiera...
A proč tam tedy ten odkaz je? :-D
Ale dobře. Článek tvrdí "Prudký pokles plodnosti (...), se týká pouze žen očkovaných proti covidu.". Ale neobsahuje žádná data o plodnosti očkovaných žen (na COVID) před rokem 2021, abychom tedy mohli provést srovnání a ověřit si, že to je pravda. Z docela logických důvodů :-D Tedy tohle tvrzení je prostě nesmysl.
Co vychází je korelace, že očkované ženy mají nižší porodnost. Jenže jak se dozvíte v první hodině biostatistiky, korelace neznamená kauzalitu. Je mnoho jiných proměnných, sociodemografických faktorů, které porodnost olivňují. Například věk, sociální status, etnicita, ... V článcích (vámi odkazovaném a tom původním) nevidím o tomto nikde ani čárku, žádnou analýzu na toto téma.
No a jsou v zásadě dvě možnosti, proč to tam není:
1) Autor je vědecký matlák, který si těch dalších faktorů není vědom.
2) Autor si je těch faktorů dobře vědom, ale jeho cílem nebylo pravdivě popsat situaci, nýbrž napsat dezinformační článek a ta data se mu nehodila, protože mu jeho teorii bourala.
Nechám na vás, která z těch dvou možností je pravdivá.
24. 4. 2025, 08:55 editováno autorem komentáře
V článku sa jasne uvádza porovnanie s rokom 2020, kedy ešte nikto nebol očkovaný a pôrodnosť bola 81/1000.
Z toho je jasné, že pokles pôrodnosti sa týkal iba očkovaných (55/1000) a nie neočkovaných (86/1000).
Vy to pořád nechápete. Jak se mohl pokles porodnosti v porovnání s rokem 2020 týkat očkovaných, když v roce 2020 žádní nebyli?
29. 4. 2025, 10:20 editováno autorem komentáře
Roztomilé. Tak to skúsme jednoduchšie, pomalšie, postupne.
1, V roku 2020 bola pôrodnosť 81/1000.
2, Potom došlo k očkovaniu.
3, Neočkovaní ľudia majú teraz pôrodnosť 86/1000.
4, Očkovaní ľudia majú teraz pôrodnosť 55/1000.
Otázka pre žiaka 3. ročníka ZŠ: U koho je dnes pôrodnosť nižšia než bola v roku 2020?
Otázka pre študenta strednej školy: koho sa týka celkový pokles pôrodnosti (súhrnne už o 25 % za 3 roky), ak neočkovaní majú pôrodnosť _vyššiu_ než bola v roku 2020 a tvoria iba 32 % populácie?
Ano, pokud máte inteligenci a rozhled žáka 3. třídy ZŠ, tak vás tenhle trik nejspíš opravdu splete.
Doufám, že většina studentů střední školy (nebo alespoň maturantů) by odpověděla správně: "Nelze určit, protože ty tři údaje o porodnosti jsou každý pro jinou skupinu lidí, tedy bychom porovnávali hrušky s jablky. Pokud bychom chtěli porovnávat vývoj porodnosti v závislosti na očkování, museli bychom znát porodnost v roce 2020 pro každoou skupinu zvlášť - pro tu která se později nechala naočkovat a pro tu která se naočkovat nenechala. A porovnávat porodnost těchto skupin lidí jako jedinců, tedy s vyloučením těch, které jsme do výpočtu porodnosti dané skupiny v roce 2020 nezahrnuli."
1. 5. 2025, 21:11 editováno autorem komentáře
Obhajujete neobhájitelné. Viete predstaviť akýkoľvek hodnoverný model týchto javov, ktorý by vylúčil očkovanie ako príčinu?
Ak by ste tvrdili, že pôrodnosť klesla rovnomerne bez ohľadu na očkovací status, znamenalo by to, že predtým bola pôrodnosť u (neskôr) očkovaných 69/1000 a u (neskôr) neočkovaných 107/1000.
Tu by ste museli vysvetliť, prečo prvá skupina mala pôrodnosť už vtedy o 17 % nižšiu než bola celková, a prečo druhá ju mala o 33 % vyššiu než bola celková.
Ak by ste tvrdili, že u očkovaných sa pôrodnosť nezmenila, ale sa zmeny odohrali v druhej skupine (neskôr) neočkovaných, tak tá musela mať v roku 2020 pôrodnosť 136/1000, čo by bola dosť nevysvetliteľná anomália.
Ostatné možnosti sú už len rôznou mierou kombinácie vyššieuvedených.
Pritom už z predklinických štúdií je známe, že vakcínové nanočastice sa preferenčne ukladajú o.i. vo vaječníkoch a semenníkoch, a už boli popísané aj niektoré biologické mechanizmy, ktorými očkovanie mohlo ovplyvniť plodnosť, tak u mužov ako aj u žien, a tým vo výsledku aj pôrodnosť. A bezpochyby prídu ďalšie štúdie.
2. 5. 2025, 12:18 editováno autorem komentáře
Děkuji za ukázku klasické figury dezinformátorů. Když jim jejich tvrzení rozbijete svými argumenty, začnou být úroční a požadovat po vás, abyste se obhajovali. Ne, milý pane, vy jste sem přinesl nějaké tvrzení a je na vás, abyste ho obhájil. A v tom jste selhal.
Samozřejmě, jak proočkovanost, tak porodnost se liší, například dle věku a sociálního statusu. Tam hledejte příčinu té "záhady".
Jinak ono by vám i tak mohlo vyjít, že porodnost očkovaných se snížila víc, než porodnost neočkovaných , i když by ten rozdíl nebyl už tak dramatický. Já osobně za snížením porodnosti vidím ztrátu jistot a perspektiv. Až do roku 2020 byly svět celkem optimistický. Pak přišel COVID se spoustou opatření a pak válka na Ukrajině. A je klidně možné, že na sociální skupiny které se očkovaly více má tohle větší dopad, než na sociální skupiny co se očkovali méně - tak jako si méně připouštěly nebezpečí COVIDu, tak si méně připouštějí nebezpečí války a žijí spíš ze dne na den. Ale to je stále korelace, ne kauzalita.
3. 5. 2025, 08:09 editováno autorem komentáře
Keby išlo o "COVID opatrenia", tak by sa pokles prejavil o rok skôr. Ale on na potvoru akurát k spusteniu masovej vakcinácie.
U očkovaných mužov sa pozorovalo zníženie počtu životaschopných pohyblivých spermií o 20 %, u žien zase rozhodenie hormonálnej rovnováhy zjavný o.i. poruchami menštruačného cyklu, ale pokles pôrodnosti v časovej súvislosti so zavedením očkovania, a pozorovaný akurát u očkovanej časti populácie, je zaiste spôsobený socioekonomickými faktormi :-)
Kognitívna disonancia je potvora.
Teda spojovat pokles porodnosti s očkovánim na COVID... to může skutčně jen "odborník". Na co to budete svádět za dalších 20 let ? Na Sorosovo nezizkovky nebo Židozednáře ?
Ten trend života v klidu a pohodlí bez dětí tu prostě je.
Korelace neznamena kauzalitu. Naprosta vetsina dospele populace prosla ockovanim. Porovnavas tady tuhle vetsinu s mensinou, ktera bude zrejme vykazovat zajimave socialni ukazatele. Statistiky z CR jsem nenasel, ale treba podle statistik z USA je brutalni korelace mezi nizkym vzdelanim a neockovanosti: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9967743/
Nezaočkovaných proti COVID-19 bolo v ČR 32 % žien v plodnom veku, to nie je až taká bezvýznamná ani okrajová skupina.
Vidím mladé kolem sebe. Min do 30 nechtějí vůbec o dětech slyšet protože by jim to kazilo pohodu z paření a cestování. Po 30 začnou lehce přemýšlet že si pořídí ale MAX JEDNO dítě. A v bublině o které mluvím rozhodně nejde o lidi kde by museli řešit jestli uživí jedno nebo dvě děti. Je to prostě pohodlnost mladé generace která si našla prostě jinou zábavu v životě než jsou nejenom děti ale dokonce i styk ano pohlavní.