Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Desetník: Velký třesk datových stránek a platebního styku od Gorak - Povinné DS pro všechny právnické osoby v rejstříku...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 11. 2009 18:59

  Gorak (neregistrovaný)
  Povinné DS pro všechny právnické osoby v rejstříku je totální zhůvěřilost, která mnohdy nejen že nešetří, ale často může stát dost peněz navíc. Jeden příklad za všechny - bytové družstvo o pěti členech (čtyři byty, jeden nebyt v suterénu) z bývalé "jezeďácké bytovky". Věk členů 63 až 82 let. Nikdo nemá počítač, natož internet, nikdo nemá pevnou telefonní linku. V obci navíc není dodnes ADSL. Účetnictví (méně než 70 položek ročně) sice samozřejmě vedou jako podvojné, ale formou tzv. "amerického deníku" na papíře, a to již nějakých dvacet let... Komunikace se státní správou vždy více méně spočívala v odeslání daňového přiznání 1x za rok, plus nějaký další doporučený dopis, také tak 1x ročně. Náklady suma sumárum tak padesátikoruna. Nyní stojí toto mikrodružstvo před otázkou, jak splnit povinnost elektronické komunikace, aniž by to stálo několik stovek až tisíců korun nákladů, za pořízení jinak nepotřebné techniky a/nebo služeb . Zatím to vypadá tak, že výsledkem bude likvidace dosud bezproblémově fungující právnické osoby - družstva a převod na společenství vlastníků, které povinnost zřízení datové schránky (zatím) nemá....
 • 11. 11. 2009 9:10

  anonymní
  proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že?
  V zákoně mělo být zakotveno, že pokud ten, kdo datovou schránku musí mít a nemá pro to vybavení, stát mu ji uhradí a bude hradit i provoz kolem (např. telefoní linku).
  K tomu ADSL: když se na Měšci diskutuovalo o internetovém bankovnictví, tak jsem uváděl právě to, že mnozí občané nemají comp, nepotřebují jej a někde ani není ADSL či Wifi. Tenkrát byli všichni chytří, že připojení k netu je na každé díře a že se samozřejmě počítač vyplatí i kvůli 2 položkám v měsíci. Případně že si mohu zajet do Prahy do obchodních center, kde je Wifina zadara. Já s tím samozřejmě nesouhlasil, tady je další důkaz, že ne všude internet funguje a že každý musí mít comp. U podnikatelů je situace samozřejmě jiná, ti mají i na to, co v podnikání vůbec nepotřebují. Ale počítač a Internet je jinak dobrá hračka nejen pro děti.

  Co se týče "zlevnění", bude to asi pravý opak. Za doručení do datové schránky se sice neplatí 30 Kč poště, ale platí se někomu jinému. Dokument je v datové schránce uložen omezenou dobu, papírové vydání vydrží mnohem déle, pokud zrovna nevyhoříte. Každý, ať už podnikatel nebo státní správa si dokument stejně bude muset vytisknout. A pokud budete chtít s dokumentem někde operovat, tak za jeho oficiální vytištění s elektronickým podpisem zaplatíte majlant, tudíž se nákladná byrokratická mašinérie přesouvá jen na někoho jiného.
 • 11. 11. 2009 13:45

  Jarmila (neregistrovaný)
  Copak na někoho jiného, ale horší je, že se na zprovoznění přijme X odporníků na IT, další X odporníků na práci s PC... Takže co dřív zmáknul jeden, to teď dělá 6 lidí a jsou přitom přetížení. Stát už nezodpovídá za nic, když je proti vám vedená exekuce, je od exekutora maximální laskavostí, že vám to dá vědět až po vyluxováním účtu, bordel shora dolů. Zlatí komunisti, ti aspoň znárodňovali do státního, dneska je soukromé vlatnictví nedotknutelné.
  No jo, tak prostě vypadá právní stát, kde právníkem je každý, kdo v jistém městě a na jisté škole studoval alespoň 3 měsíce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).