Kdybych měl banku, která "Stále je však mnoho bank, které možnost vypnout zobrazování nevyžádaných reklam nenabízejí ani o něčem podobném neuvažují." a pokud by mě to štvalo, asi bych na volný kus papíru napsal nesouhlas s obchodními sděleními včetně tzv. reklamy dle GDPR a prostě poslal bance. A následně řešil s bankou, případně následně s UOOU.
Stačí, když se podíváte do kalkulačky Monety na výši splátek, tak Vám hned volají, že by rádi půjčili peníze. Při neprovedené platbě z účtu kvůli nízkému zůstatku hned nebídnou kreditní účet, ale já jen zapomněl před platbou převést potřebnou částku ze spořícího účtu. Neustálá reklama na kreditní karty. Při založení účtu nám bankéřka řekla, že jestli si na účet necháme posílat pravidelný příjem, tak nám dají automaticky kreditní kartu a ani se nás nebudou ptát. Neustálá nabídka na půjčku ve výši půl milionu korun. V podstatě se neptají, jestli byste to měl z čeho splácet.
Kreditní karta je produkt, který není v ČR moc populární (přinejmenším v porovnání s některými jinými zeměmi), ale pro banky je docela zajímavý, takže se ho zákazníkům snaží vnucovat, někdy i dost nevybíravým způsobem (čest výjimkám). Dokonce se mi asi dvakrát stalo, že mi - aniž bych o to jakýmkoli způsobem žádal nebo jen projevil zájem - rovnou přišla poštou kreditní karta s tím, že "všechno je připravené, stačí jen aktivovat".
Obecně se dá říci, že klient, který má u banky jen uložené peníze, není moc lukrativní (za normálních okolností - při současném rozdílu mezi úrokovými sazbami běžných a spořících účtů a úrokovou sazbou ČNB to tak úplně neplatí), takže je v zájmu banky klienty, kteří mají peníze, uvrtat do investic a klienty, kteří je nemají, do půjček. Koneckonců třeba i u Air Bank, která je v článku chválena, že umožňuje reklamní nabídky vypnout, je hned na hlavní stránce internet bankingu s všeobecným přehledem velká kalkulačka půjček a nabídky kontokorentu, hypotéky a pojištění, a to podle všeho bez ohledu na vaše zůstatky a jejich historii.
Ta nabídka bude dost možná jen předschválená půjčka, a v případě zájmu by ještě došlo k proklepnutí. Předschválení je pak spíš trik, který banku k ničemu ve výsledku nezavazuje, ale může lépe nalákat. Jaké sdělení asi osloví více lidí?
a. Nabízíme půjčky. Vyplňte údaje, podepište, my vám to posoudíme a dáme nabídku.
b. Předschválili jsme Vám půjčku až ve výši 600 000 CZK. (Je to jen orientační částka, musíme si vás ještě proklepnout.)
Obvykle tam někde je schovaná nenápadná větička typu "Na poskytnutí půjčky není právní nárok." Což v praxi znamená, že celá ta šaráda s "předschválením" je jen reklamní trik a má nulovou informační hodnotu.
Mně taky před lety pořád chodily nabídky "předschválených" půjček na 100000-500000 Kč, ale když jsem si pak potřeboval vyřídit obyčejný kontokorent s limitem 30000 Kč, vyřízení trvalo týdny, musel jsem doložit hromadu potvrzení a stejně si našli záminku, proč mi dát vyšší úrokovou sazbu než tu, kterou uváděli na webu.
Žádný trik to není, ani to nemá nulovou informační hodnotu.
To předschválení spočívá v tom, že banka po vás již nebude chtít doklad o příjmech, či jiné doklady - jedná se o úvěrový limit, který vám banka umí dát na základě dat, které o vás v tuto chvíli má - vaše přijmy, výdaje apod.
Až v okamžiku, kdy dojde ke kliknutí na nabídku a její projití, dojde k dalším krokům (ke kterým dříve dojít nemůže), jako prolustrování registrů apod.
A ty pak mohou schválení znemožnit.
Obávám se, že by k žádnému proklepnutí nedošlo. Osobně vím o případu, kdy GE/Moneta uzavřela s invalidní důchodkyní (invalida třetího stupně, ID jediným příjmem) smlouvu o spotřebitelském úvěru, následně jí poskytla kreditku a toto své obezřetné počínání završila tím, že shora uvedené půjčky sama u sebe "zkonsolidovala" a "překvapivě" zjistila, že dlužnice opět nemá na splácení. Výsledný dluh téměř 200.000 Kč (bez úroků a sankcí) splácí dotyčná po pár stovkách měsíčně a vzhledem k věku bude splácet zřejmě do smrti.
Většina bank bez problémů bere peníze za vedení účtu, nebo za služby. Proto také chci peníze za něco, co jsem si nevyžádal a o co nemám zájem. Pro mne je relevantní reklama, za ktrerou dostávám peníze, například za zobrazenou reklamu 2,- Kč a za rozkliknutou 10,- Kč, tak to bude v pořádku. Pokud ale za reklamu nic nedostávám, tak je to obtěžování od té bankovní instituce.