Hlavní navigace

V USA se šetří. Pomůže to?

1. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V létě 2011 při dohadování o zvýšení dluhového limitu se obě strany v Kongresu dohodly, že o směřování fiskální politiky budou dále jednat a jako pojistku vymyslely automatické škrty.

Jednání však nikam nevedla, Pouze se „sequester“, jak se zkráceně automatickým škrtům říká, o dva měsíce posunul a trochu zmírnil v rámci dohody o zvýšení daní dosažené na přelomu loňského a letošního roku při odvracení fiskálního útesu.

Politika je ale podobná všude na světě. Dva měsíce jsou pryč a po několika planých pokusech z obou stran na konci zbylo jen obviňování. Opatření, které mělo být pouze pojistkou diskuze a hledání shody o dalším směřování federálního rozpočtu, se stalo realitou. Místo strukturované racionalizaci výdajů, přichází plošné škrty.

Celkem by automatické škrty měly přinést úsporu 1,1 bilionu dolarů v horizontu 10 let. Letos „sequester“ sníží federální výdaje o 85 miliard dolarů, z toho 43 miliard připadá na škrty v armádě, 29 miliard na ostatní nemandatorní výdaje, 10 miliard na program Medicare a necelé 4 miliardy na ostatní mandatorní výdaje. Ze snižování výdajů jsou vyňaty program Social Security, z něhož jsou hrazeny starobní a invalidní důchody, dávky v nezaměstnanosti nebo zdravotní péče v rámci programu Medicaid.

Účto_tip_změny21

Z makroekonomického pohledu nejde o zásadní krok. Rozsah škrtů odpovídá zhruba 0,5 procenta HDP. Do vyrovnaného rozpočtu Bílému domu letos zbude dalších 5,3 procenta HDP a zadlužení bude dále stoupat směrem k 80 procentům HDP. Ekonomiku škrty zpomalí sotva o pár desetin procenta. I se započtením dopadů „sequesteru“ počítá Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) v letošním roce s růstem HDP o 1,4 procenta.

Důležitá rozhodnutí ovšem Bílý dům a Kongres teprve čekají. V nejbližších pěti letech se sice bude rozpočtová situace zlepšovat a dluh v poměru k HDP mírně klesat, poté se ale veřejné finance vrátí na dráhu, která není dlouhodobě udržitelná. Je ale možné, že tento úkol zde zůstane pro jiného prezidenta a jiný Kongres.

Autor článku

Hlavní ekonom Patria Finance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).