Hlavní navigace

V Německu je nižší inflace

Luboš Mokráš

Předběžná data o vývoji inflace v Německu za leden ukázala nižší než očekávaný růst cen. Cen rostly nejpomaleji za posledního 3,5 roku.

Doba čtení: 2 minuty
  • Vzhledem k váze Německa v EMU je dost pravděpodobné, že by nižší inflace mohla být i v celé EMU. Zda tomu tak bude, se dozvíme dnes. Nízká inflace jen přiživuje spekulace na další uvolnění měnové politiky ECB na jejím zasedání, které se bude konat příští týden. Euro oslabovalo a výnos německého desetiletého dluhopisu klesal už od středy kvůli napětí kolem Ukrajiny, nízká inflace tento pohyb dále podpořila. Na napětí kolem Ukrajiny reagují i měny v regionu, především polský zlotý a Maďarský forint.
  • Na druhou stranu ECB stále nechce o deflaci slyšet. Draghi včera prohlásil, že EMU v deflaci není (vždyť inflace je přeci 0,8%) a inflační očekávání jsou mezi spotřebiteli pevně zakořeněna
  • Pozitivní zprávou byly dnes ráno zveřejněné německé maloobchodní tržby za leden. Místo očekávaného poklesu o 1,7% rostly meziročně skoro o procento. Navíc byl o 0,9 procentního bodu revidován směrem nahoru výsledek za prosinec.
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v souladu s očekáváním klesaly, ale méně než se předpokládalo. Pokles byl způsoben především volatilní dopravní technikou, po očištění objednávky rostly o 1,1% meziměsíčně. Hodně sledované objednávky investičních statků očištěné o vojenskou a dopravní techniku (proxy pro investice) rostly o pěkných 1,7%. Vzhledem k řadě slabších údajů z poslední soby, vesměs ovlivněných počasím, jsou dnešní data příjmením překvapením a ukazují, že by měla oživení americké ekonomiky po krátkém zaváhání pokračovat. Trochu horší to bylo s údajem o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, ty nečekaně narostly na 3480000. Nejde sice o nic pozitivního, ale ani o nic katastrofální. Údaj je volatilní, a pokud neporoste i v dalších týdnech, tak je to prostě krátkodobý výkyv.
  • Podle prezidentky Fedu J. Yellen by letos ekonomice mohl pomoci lepší stav státních financí. Počítá s ukončením kvantitativního uvolňování někdy na podzim. Také další činitel Fedu Fisher potvrdil, že by ukončování kvantitativního uvolňování mělo pokračovat a vyjádřil spokojenost s jeho dosavadním tempem.
  • Dnes bude v Americe zveřejněna revize HDP za 4Q. Očekává se, že půjde o úpravu směrem dolů z 3,2% na 2,5%. Proti původním odhadům se totiž méně dařilo exportu a ani obnova zásob nebyla tak intenzivní.
Našli jste v článku chybu?