Tak předně je určitě dobře že tato zodpovědnost přejde zákonem na rodiče.
Průšvih jsou děti z děcáků, tam by to měl ošéfovat ústav, kde dítě vyrůstá.
Ale přijde mi divné, jestli to někdo z rodičů nechá vůbec takhle daleko zajít. Když si pořizuju dítě, je mojí povinností za něj všechno platit, vychovávat atd atd. Prostě kdo zaplatí za svoz odpadu za sebe a né za dítě ? nebo kdo z rodičů neví o jízdě na černo svého dítěte ? Je jeho povinností mu tu jízdenku obstarat, prostě rodič na něj musí dohlídnout po všech stránkách. A jestli si vychová parchanta, co rodiče ignoruje... je zase jedině dobře že zákon to upraví a nastaví správně na rodiče.
Každopádně zase další zákon... na co všechno je budeme ještě potřebovat, díky nemyslící části našeho stáda ?
Ad "kdo zaplatí za svoz odpadu za sebe a né za dítě " - to je právě blbost, tohle často vznikne tak, že rodič neplatí odpad vůbec (ani za sebe) a za jistých okolností se pak část dluhu napíše na dítě... Zrovna tohle je příklad situace, kde je úprava zákonem velmi na místě, tady přijde dítě k dluhu opravdu bez viny a je to na rodičích.
S jízdou na černo to je složitější - dítě třeba z blbosti jede bez lístku a rodičům to neřekne a třeba i stopí dopis - tam už to může být jeho vina a následky nese do jisté míry právem.
Prostě je to jak u čeho - část těch "dětských exekucí" je ze 100% vina rodičů, část ale naopak jde fakticky plně za dítětem a zbytek někde mezi.
Možnosti zákonné úpravy sice nepřeceňuji, nicméně ani bych to úplně nezlehčoval, část případů vyřešit lze celkem nesporně.
S tím odpadem je to ještě horší. Když se dítě dostane do děcáku, tak má stále trvalé bydliště v obci, kde bydlelo předtím, a pokud ta obec vybírá za svoz odpadu od obyvatel přihlášených k trvalému pobytu (jedna ze zákonných možností), tak až v 18 to dítě z děcáku odejde, tak má najednou dluh za odpad třeba za deset let v obci, kde se celou dobu vůbec neukázalo.
Ono je složité i to jízdné. Dítko jede načerno. Dostane upomínku o zaplacení doporučeným dopisem - a ten si nevyzvedne, protože nemá občanku, tudíž si dopis vyzvednout nemůže. Dopravní podniky by měl místo dítěte kontaktovat rodiče - proč to teda neudělá hned, ale až poté,co úroky narostou do neúnosných rozměrů? Pak k tomu přidáme doručení fikcí a je vymalováno. Nevím, jak je tomu dnes, ale před několika roky se věřitel vůbec neobtěžoval s nějakou upomínkou, jen počkal a pak rovnou exekuce. Ja chápu, že to byla obrana před předchozí praxí, kdy se dlužníci nechávali zapírat a schválně nepřebírali poštu, načež byl dluh promlčen, ale právní stát by mohl mít podobné případy přece jen ošéfované jinak.