ČR je údajně „právní stát“, demokracie a svoboda v praxi po r. 89: Nesmí pracovat (pouze se souhlasem MPSV a jen ve vybrané činnosti, např. reklama), musí povinně chodit do školy, a přes to mají (předem nesplnitelnou) povinnost platit (například donedávna poplatky za svoz odpadu měli i kojenci) a proto mají exekuci? Systémová chyba nebo úmysl? V exekuci je víc jak 6000 dětí. Na to by snad ani komunisti nepřišli, jak vydělávat na předem nesplnitelné povinnosti, jenom justiční mafie (chamtivá exekutorská lobby a právníci).
Takový paskvil se může stát je v ČR, co tu máme za zákonodárce. Rodiče zodpovídají za své děti do 18 let a to se vším všudy. Pokud dítě má zodpovědnost za své dluhy, tak proč nesmí pracovat, proč si nemůže zrušit stavební spoření, proč, proč...tisíckrát proč. Protože jeden zákon je horší než druhý. A za tyto nesmysly berou tak velké peníze. Umí jen házet jedy.
Ale jistěže by si nezletilé dítko mohlo koupit zvejkačku. Ale prodejce by měl kvalifikovanou jistotu, že pokud dítěti prodá zvejkačku na úvěr, a právně nezpůsobilé dítě úvěr nezaplatí - nebo pokud mu daruje mobil s "výhodným" tarifem, a dítě mobil prodá a paušál přestane platit - že dostane kulový.
Právní úkon by byl vymahatelný pouze tehdy, pokud by ho kosignoval zákonný zástupce dítěte. Nezletilému by tedy nemohl vzniknout dluh na nájemném, popelnice by platil zástupce dítěte, nikoliv dítě samo. Atd ....
Stat ma z kazde exekuce prachy,no ,ale co tady se deje je do nebe volajici je to svi,,,,jasne ze se dluhy musi platit ,ale nesmi byt likvidacni --jako priklad-za tri jidy nacerno -zaplatit 90 tisic -absurdita nezkutecna ,osoba,co se ji to stalo zaplatila 40 a vice uz nezaplati ani kdyby ji penize lezly usima hihihi-hold si stat mysli,ze cely narod je ovci a blbej a jeste je za ty podvody platime --hruza velebnosti fuj taj,,
Co se na to podívat jinak: Jaktože exekutor nedokáže pokutu za tři jízdy načerno vymoci do rozumné doby, dejme tomu do jednoho roku kdy je to s rozumným penále třeba do 2 000 Kč? Nedokáže to nebo spíš nechce? Nechce on třeba počkat až to bude po 10-15 letech pěknej ranec, na který se těší? A další otázka - když už dopravní podnik a taky exekutor bez těch peněz za tři jízdy načerno dokázali přežít třeba 10 let a hladem neumřeli, nebylo by lepší se na to vy... a nechat to být?
Ono by stačilo stanovit maximální částku, o kterou lze dluh nezletilého navýšit v rámci vymáhání. Např. pro dluh do 10 000,- Kč, paušál 1000,- Kč. A samozřejmě stanovit lhůtu, do které po dosažení zletilosti, musí své dluhy bez dalšího navýšení splatit. Třeba 12 měsíců.
Tím by se dle mého soudu nemohlo dojít k situaci, kdy se z pokuty za černou jízdu stane částka likvidační, a současně by dlužník byl motivován své závazky, pod hrozbou jejich navýšení, hradit.
Reagoval jsem na tuto poznámku o exekutorovi, že by se mu to nevyplatilo:
-- "Těžko by někdo vymáhal pokutu 800,- když by musel zaplatit na nákladech vymáhání třeba 3000,- a zpátky by dostal maximálně 1800,-."
Tak jsem reagoval na to, zda se to tomu exekutorovi vyplatí nebo ne... pokud si ten člověk jinde vydělá víc, tak ať to jde dělat. Neřešil jsem dlužníky.
Ale samozřejmě že se vyplatí i pro pár stovek udělat Ctrl+C změnit jméno a rč a Ctrl+v a obstavit ůčet /stavební spoření jedním dopisem.... jo jen by to nebyl královsky placený vejvar z dlužné 200koruny udělat statisíce... NENÍ ŽÁDNÝ DŮVOD už dávno měl platit zákon o lichvě že dlužná částak + úroky + exekuce může být maximálně dle čásky jen 2-3 násobek
Musíte pochopit, že vláda nemá čas řešit nějaké drobné nedostatky, které se týkají pouhých tisíců dětí, když nekecá a maká na tom jak utužit legislativu pro milion řidičů. Pokuty s minimem 1000, ale klidně až 100 tisíc korun, přestupek nedodržení "minimální" vzdálenosti mezi vozidly, utužení bodového systému, atd.
https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNB8YDBH6N
Tak předně je určitě dobře že tato zodpovědnost přejde zákonem na rodiče.
Průšvih jsou děti z děcáků, tam by to měl ošéfovat ústav, kde dítě vyrůstá.
Ale přijde mi divné, jestli to někdo z rodičů nechá vůbec takhle daleko zajít. Když si pořizuju dítě, je mojí povinností za něj všechno platit, vychovávat atd atd. Prostě kdo zaplatí za svoz odpadu za sebe a né za dítě ? nebo kdo z rodičů neví o jízdě na černo svého dítěte ? Je jeho povinností mu tu jízdenku obstarat, prostě rodič na něj musí dohlídnout po všech stránkách. A jestli si vychová parchanta, co rodiče ignoruje... je zase jedině dobře že zákon to upraví a nastaví správně na rodiče.
Každopádně zase další zákon... na co všechno je budeme ještě potřebovat, díky nemyslící části našeho stáda ?
Ad "kdo zaplatí za svoz odpadu za sebe a né za dítě " - to je právě blbost, tohle často vznikne tak, že rodič neplatí odpad vůbec (ani za sebe) a za jistých okolností se pak část dluhu napíše na dítě... Zrovna tohle je příklad situace, kde je úprava zákonem velmi na místě, tady přijde dítě k dluhu opravdu bez viny a je to na rodičích.
S jízdou na černo to je složitější - dítě třeba z blbosti jede bez lístku a rodičům to neřekne a třeba i stopí dopis - tam už to může být jeho vina a následky nese do jisté míry právem.
Prostě je to jak u čeho - část těch "dětských exekucí" je ze 100% vina rodičů, část ale naopak jde fakticky plně za dítětem a zbytek někde mezi.
Možnosti zákonné úpravy sice nepřeceňuji, nicméně ani bych to úplně nezlehčoval, část případů vyřešit lze celkem nesporně.
S tím odpadem je to ještě horší. Když se dítě dostane do děcáku, tak má stále trvalé bydliště v obci, kde bydlelo předtím, a pokud ta obec vybírá za svoz odpadu od obyvatel přihlášených k trvalému pobytu (jedna ze zákonných možností), tak až v 18 to dítě z děcáku odejde, tak má najednou dluh za odpad třeba za deset let v obci, kde se celou dobu vůbec neukázalo.
Ono je složité i to jízdné. Dítko jede načerno. Dostane upomínku o zaplacení doporučeným dopisem - a ten si nevyzvedne, protože nemá občanku, tudíž si dopis vyzvednout nemůže. Dopravní podniky by měl místo dítěte kontaktovat rodiče - proč to teda neudělá hned, ale až poté,co úroky narostou do neúnosných rozměrů? Pak k tomu přidáme doručení fikcí a je vymalováno. Nevím, jak je tomu dnes, ale před několika roky se věřitel vůbec neobtěžoval s nějakou upomínkou, jen počkal a pak rovnou exekuce. Ja chápu, že to byla obrana před předchozí praxí, kdy se dlužníci nechávali zapírat a schválně nepřebírali poštu, načež byl dluh promlčen, ale právní stát by mohl mít podobné případy přece jen ošéfované jinak.
Ještě mě napadla další věc, jak by se mohlo dítě dostat do exekuce. Nevím, zda se tak i děje nebo má tohle zákon speciálně ošetřeno. Je známo, že v Praze kde je nedostatek parkovacích míst, tak každý člověk může mít na sebe napsané jedno auto, za které platí nějaký poplatek, dejme tomu 1 000 Kč ročně a může vesele parkovat u svého bydliště. Za druhé auto už by ale platil třeba 15 000 Kč ročně tak se to dělá tak, že auto napíše na své dítě (třeba i na kojence). Tomuto dítěti pak zřejmě chodí i tzv. výzvy k uhrazení určené částky za to, že auto bylo spatřeno, jak špatně parkuje, jak jelo rychle apod. A pokud se taková určená částka nezaplatí, tak dítě dluží. Víte někdo, jak to přesně je? Jsou tyto peníze vymáhány po zákonném zástupci nebo po tom dítěti?
Při přijetí zákona je jistě velmi těžké balancovat mezi zamezením úmyslného zneužívání případné dětské beztrestnosti a naopak tvrdostí zákona namířeného proti nevinným dětem. Kdo se nechce dostat do situace za kterou nesou břemeno jeho děti, měl by se snažit pokud "může" vyřešit si své problémy sám. Vždyť existuje celá řada dluhových poraden, které poskytují pomoc a poradenství zcela zdarma a je jedno jestli si vybere přímo dluhovou poradnu, www.dluhoveporadenstvi.com nebo služby člověka v tísni, vždy se může spolehnout, že jeho problém bude možné řešit tím nejvhodnějším způsobem. Ne vždy se však rodič chová zodpovědně a potom je nutné, aby o tyto služby požádal sám nešťastný potomek nebo jeho zástupce.