Názory k článku Úvěry od stavebních spořitelen stále častější

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 6. 2005 13:33

    Petr (neregistrovaný)
    Nechápu, pro koho jsou ty úvěry ze stavebního spoření výhodné. Já jsem si úvěr sice taky bral, ale jen kvůli tomu, abych využil ke stavby už naspořené prostředky. Splatil jsem ho ještě během stavby a zůstala mi jen hypotéka.

    Tenkrát bylo úročení překlenovacího úvěru někde 6,9%, hypotéka 4,05%. Teď mám hypotéku na 3 %. Má za stejný úrok úvěr i nějaká stavební spořitelna? Ne, a to je ještě na rozdíl od hypotéky tvrdě dotováno státem.
  • 7. 6. 2005 15:57

    SocPredator (neregistrovaný)
    Já tedy moc nerozumím hypotékám, ale pořád je u úvěru ze stavebního spoření úrok kolem 5% a u normálního úvěru běžně 8-10%. Takže když už má někdo stavebko, tak si nepůjde půjčit k providentu, cofidisu nebo jiným zlodějům...
  • 7. 6. 2005 19:42

    Docent (neregistrovaný)
    K té hypotéce by to chtělo připočítat poplatky za vedení účtu, zpracování úvěru, pojištění a ono se nám to rázem o nějakou desetinku zvedne...
  • 7. 6. 2005 20:00

    Roman (neregistrovaný)
    Máte svým způsobem pravdu, ale poplatky za vedení úvěrového účtu máte i u stavební spořitelny. Asi za dva roky budu potřebovat taky úvěr na bydlení, dřív jsem byl pevně rozhodnutý pro stavebko, teď už přemýšlím spíš nad hypotékou, protože když se podívám na 4,8 % u Lišky a u mé banky (ČSOB) bych podle jejich kalkulačky za stejnou částku úvěru platil zhruba o necelé procento míň, tak je to docela rozdíl. Jenom tak mimochodem, nebudu si brát velký úvěr, asi jenom 300 000 Kč, zbytek mám našetřený na stavebku, v investičním fondu a něco ještě na běžném účtu. Jakou variantu byste v při takové výši úvěru preferoval Vy? Uvažoval jsem o hypotéce na pět let, abych ji co nejdřív splatil, splátky nebyly moc vysoké a i se svým současným platem by mi zůstávala docela hodně vysoká rezerva.
  • 9. 6. 2005 13:01

    Docent (neregistrovaný)
    Jenže ten poplatek za vedení účtu u stavebního spoření je třeba u Lišky 290,- Kč ročně, nejmenovaná hypotéční banka po mně chtěla 220,- Kč měsíčně a ještě vést povinně běžný účet u jejich kamarádské banky, též nepatřící k nejlevnějším. Při půjčce 300 kKč Vám asi stejně zbyde jen stavební spoření, hypotéční banky na tuhle částku moc neuslyší. Já jsem se mezi hypotékou a stavebním spořením rozhodoval cca před 2,5 léty a o částku 600 kKč hypoteční banky moc zájem nejevily, úvěr u Lišky byl celkem bez problémů (až na dobu vyřizování), ale třeba se za tu dobu situace změnila.
  • 8. 6. 2005 1:07

    Michal Kubeček (neregistrovaný)
    Překlenovací úvěr u stavební spořitelny má (aspoň pro mne) jednu obrovskou výhodu: máte dánu jen minimální splátku a kdykoli se vám to hodí, můžete přidat cokoli navíc. U hypotéky můžete dát mimořádnou splátku jen při změně úrokové sazby.
  • 8. 6. 2005 8:55

    NED (neregistrovaný)
    Na otázku zda hypotéku nebo úvěr (překlenovací) ze stavebního spoření není jasná dopověď. Obě varianty mají své plusy a mínusy a jenom na základě toho co vlastně chceme a co preferujeme je možno zvolit optimální variantu. Klady hypoték jsou: možnost získání výhodnější úrokové sazby, možnost zvolení delší doby splácení kvůli nižší počáteční splátce. Zápory: vyšší poplatky, možnost změn pouze po uplynutí fixace, úroková sazba garantována pouze po určitou dobu. Klady stav. spoření: možnost kdykoliv vložit mimořádný vklad či celý úvěr bez sankcí splatit, při menších úvěrech není třeba zástava nemovitosti, stejná výše úrokové sazby po celou dobu splácení, nižší poplatky. Nevýhody: vyšší splátka ve fázi překlenovacího úvěru z důvodu dospořování. Pokud nechci analyzovat všechny banky a spořitelny tak se holt obrátím na někoho, kdo tomu rozumí. Tím nemyslím "poradce" zastupujícího 1-2 banky či spořitelny a už vůbec ne na pojišťováka, který jen tak mimochodem k tučné pojistce přibalí nějaký úvěr. Analýza několika variant od různých stavebních spořitelen či několika hypotečních bank na základě zadání klienta by pro zdatnějšího finančního poradce neměla být problém.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).