Hlavní navigace

USA raketově rostly

29. 8. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ve Spojených státech byl růst HDP za Q2 14 revidován z původně oznámených 4 % na 4,2 %.

Zprávy a události

Ve Spojených státech byl růst HDP za Q2 14 revidován z původně oznámených 4 % na     4,2 %. Počet nových žádosti o podporu v nezaměstnanosti v srpnu o 1 tisíc poklesl na 298 tisíc (trh 300 tisíc). Počet opakovaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti v srpnu vzrostl na 2527 tis. z 2500 v červenci (trh 2510 tis.). Probíhající prodeje nemovitostí (pending home sales) v červenci vzrostly o 3,3 % m/m (trh 0,5 % m/m). Průmyslová aktivita z okolí Kansasu poklesla na 3 body (trh 7 bodů).

Celková důvěra v eurozóně poklesla v srpnu o 1,6 bodu na 100,6 bodů (trh 101,5), v oblasti průmyslu se důvěra zhoršila z –3,8 bodu na 5,3 bodu (trh –4,5 bodu), důvěra spotřebitelů zůstala beze změny na úrovni –10 bodů. Peněžní zásoba měřená agregátem M3 v červenci v eurozóně vzrostla o 1,8 % (trh 1,5 %).● Německé spotřebitelské ceny v srpnu stagnovaly, v meziročním srovnání se inflace držela na úrovni 0,8 % y/y, v souladu s tržním očekáváním. Německá míra nezaměstnanosti zůstala v srpnu beze změny na úrovni 6,7 %. ● Vývoj španělského HDP v Q2 14 byl potvrzen na 0,6 % q/q, 1,2 % y/y. Spotřebitelské ceny ve Španělsku v srpnu poklesly o 0,5 % y/y (trh –0,6 % y/y).

Ceny průmyslových výrobců v Maďarsku poklesly o –0,3 % y/y (trh –0,6% y/y).

V důsledku slabších dat a krize na Ukrajině euro ztrácí 

V průběhu včerejšího obchodování společná evropská měna opět ztrácela. K oslabování euro vyprovokovala jak slabší data ohledně důvěry v evropskou ekonomiku, tak eskalující konflikt na Ukrajině. Euro si tak v průběhu dne odepsalo necelé 0,2 % a posunulo se k hladině 1,317 USD/EUR.

Ve Spojených státech budou dnes zveřejněny údaje o osobních příjmech a výdajích, které jsou cenné z hlediska odhadů vývoje spotřeby domácností a také situace na trhu práce. Dále bude zveřejněn  PCE deflátor, který FED často využívá k měření cenového růstu a který mapuje výdaje na osobní spotřebu. Ten by měl v červenci zůstat beze změny na úrovni 1,6 % y/y, tedy pod cílem Fedu, který je stanoven na úrovni 2 %.

V eurozóně bude dnes zveřejněn první odhad inflace za srpen. Ta by podle odhadů ekonomů SG měla zůstat na úrovni 0,4 % y/y. Po zbytek roku očekávají ekonomové SG postupný růst inflace směrem k úrovni 0,9 % a to především díky mírně slabšímu euru a také díky vyšším cenám ropy v dolarovém vyjádření. Italská inflace by se i v srpnu měla držet poblíž nulových hodnot, tentokrát na úrovni 0,1 % y/y. V Itálii bude také zveřejněn druhý, zpřesněný odhad HDP za Q2 14, který by měl být potvrzen na úrovni –0,2 q/q, –0,3 y/y.

Regionální měny výrazně ztrácejí v důsledku krize na Ukrajině

Po určitém zklidnění, které na trzích panovalo v několika posledních dnech, se situace opět vyhrotila. Po prohlášení ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že na východní Ukrajině provedla ruská armáda invazi, začal celý region výrazně oslabovat. Ruský rubl se proti americkému dolaru v průběhu dne propadl o 1,5 % (na 36,82 RUB/USD), přičemž ztráty zaznamenaly i středoevropské měny. Nejvíce utrpěl maďarský zlotý, který je tradičně na dění na Ukrajině nejvíce citlivý. Ve srovnání s předchozím dnem si odepsal 1 % a poklesl na nejslabší úroveň od počátku letošního srpna (315,8 HUF/EUR). Polský zlotý ztratil 0,6 % (na 4,22 PLN/EUR) a pokračoval ve své sestupné dráze, když jeho oslabování navíc zesilují spekulace o možném snižování úrokových sazeb. Česká koruna v reakci na krizi na Ukrajině ztratila 0,5 % (na úroveň 27,85 CZK/EUR).

skoleni_8_6

Dnes nás čeká zveřejnění zpřesněného odhadu HDP za druhé čtvrtletí pro Českou republiku a Polsko. První bleskový odhad českého HDP přinesl zklamání, když ekonomika ve srovnání s Q1 14 stagnovala (náš odhad počítal s růstem o 0,5 % q/q), přičemž v meziročním vyjádření její výkon vzrostl „jen“ o 2,6 % y/y. Zajímavá bude především struktura HDP, která by měla odhalit, do jaké míry se na stagnaci ekonomiky podílel nižší výběr daní z tabákových výrobků (v důsledku jejich předzásobení v Q4) a do jaké míry za ním stojí i zpomalení v ostatních sektorech ekonomiky. Zítra bude oznámena i struktura růstu polského HDP za Q2 14, který podle prvního odhadu vzrostl o 0,6 % q/q a 3,2 % y/y.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když na svém dlouhém konci ztratila   1 – 1,5 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).