Hlavní navigace

Názor k článku Úroky v bankách v roce 2019 porostou u hypoték i na spořicích účtech od L. - Ale já to chápu moc dobře. To vy...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 1. 2019 8:41

  L. (neregistrovaný) 91.219.246.---

  Ale já to chápu moc dobře. To vy jste naprosto mimo a netušíte o bankovnictví nic, kromě toho, co jste shlédl v nějakých konspiračních videích. Což jsou vesměs lži a polopravdy.

  Banky mohou vytvářet peníze ne proto, že by si je mohly tisknout, jak se evidentně domníváte. Celé to "vytváření peněz bankami" je prostě jen hra s čísly. Dám příklad:

  Měnový agregát M2 je definován jako oběživo v držení nebankovních subjektů a [všechny] vklady v bankách. Tedy situace:

  1) Pepa má u sebe 10.000,- Kč. M2 je 10.000,- Kč

  2) Pepa je chce zhodnotit, dá je do banky na pětiletý termínovaný vklad. Oběživo v rukou banky se do M2 nepočítá, bude se tam počítat jen ten vklad, tedy M2 je stále 10.000,- Kč.

  3) Franta si chce půjčit - půjčí si 10.000,- Kč se splatností čtyři roky, banka mu je vyplatí na ruku. M2 tedy bude 10.000,- (vklad Pepy) + 10.000,- (oběživo co má Franta) = 20.000,- Kč (!)

  A ejhle banka vytvořila peníze!!! Můžete mi říct, jaký strašný "zločin" podle vás spáchala a kde je ta její údajná výhoda?

  Opakuji, že to co udělala banka můžete udělat i vy. Klidně můžete od někoho přijmout peníze za účelem zhodnocení a někomu je půjčit. Jediný rozdíl je, že ten vklad u vás se nikam počítat nebude a proto M2 nestoupne, ale to je čistě formální rozdíl. Jak říkám, hra s čísly. Bohužel, konspirační teoretici toho rádi využívají k vytváření "senzací", které jim méně vzdělaná část obyvatelstva ochotně žere :(

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).