Náhodou neznáte někoho, kdo bere na plný úvazek 5.700,- hrubého? Já ne, ale docela by mě zajímalo, jak se tím žije. Pokud bych neměl jinou šanci, tak bych radši už bral podporu, než pobíral toto. Ten rozdíl není takový.
Přestože jsem ČSSD (ani KSČ) nevolil (volil jsem tzv. "pravici", ale na to se u nás moc nehraje), uznávám, že toto zvýšení svojí logiku má (i když 60% se mi zdá moc).
Nechápu třeba, jaký vliv by toto zvýšení mohlo mít na šedou ekonomiku a korupci? Vyšším podílem zaměstnávání lidí načerno?
Jen tak pro zajímavost se podívejte na graf http://www.patria.cz/generated/ma_charts/MinWage.gif. Světe div se. V Holandsku musí být komunismus. A Nový Zéland a dokonce i USA vypadají proklatě levičácky :-)))).
Take jsem volil pravici, levice vsak bohuzel vyhrala, tak se neni co divit.
Neni debata o tom, jak se zije za 5700, ale o minimalni mzde. Drasticke zvyseni min. mzdy skutecne povede k dominovemu efektu na trhu prace. Kdyz uz, necht je to reseno socialnimi davkami, treba vazanymi na zamestnanost, kazdopadne vsak vazanymi na celkovy prijem rodiny. Minimalni mzda jako 60% prumerne mzdy je hovadina.
Dival jsi se na ten graf, na ktery jsem dal odkaz? Co si o tom myslis?
Pro "dominovy efekt" nevidim duvod. Pokud je ovsem produktivita prace nekde skutecne tak nizka, ze nemuzou dat vic nez 7.000,- hrubeho, tak by se mel patricny manazer zamyslet, zda ma toto podnikani vyznam.
Dival jsem se na ten graf. A myslim si, ze to zavisi i na vykonu cele ekonomiky.
Co je lepsi - zamestnavat 3 lidi treba za 7000, nebo dva za 8500 a treti bude na podpore za par sestaku? CR neni jen Praha, jsou i mista, kde se zamestnani se mzdou vyssi nez je podpora, hleda spatne. Kdyz si bude muset nechat vsechny 3, bude muset zdrazit sve vyrobky/sluzby, takze finalne z te zvysene mzdy kazdy vytahne vice penez. Vydela na tom jedine stat, nebot vybere vic na DPH a odvodech zamestnavatele statu.
A ze by se mel manazer zamyslet nad nizkou produktivitou? Nechcete to nechat na kazdem z nich? A take na lidech, kteri u nej treba za tech 6500 delaji? Myslite, ze kdyby sehnali jine misto za vyssi mzdu, ze by tam delali? A ze by vsechny firmy v regionu meli tak mizernou produktivitu? A co treba podnikatelum naplanovat, kolik toho mohou vyrobit, aby z trhu nevytlacili sve konkurenty a ti nemuseli propoustet? Nebo treba cenova regulace, aby vubec lide meli na zakladni zbozi? Nemyslite, ze to tady uz bylo? JA TO ZPATKY NECHCI !!!!
Vidím to tak, že legraci si nedělá ani ministr, natož pak autor článku. Vždyť minulá vláda jasně ukázala, jak myslí na lidi a tím zadlužuje stát a tahle vláda v tom bude pilně pokračovat. A zvýšování minimální mzdy je pěkná vábnička na lidi. Je přeci zcela jasné, že pokud musí podnikatel akceptovat vyšší minimální mzdu, tak aby na ní pro zaměstnance měl (nemluvě o zdrav. a soc. pojištění, které se také odvíjí od výše mzdy), musí někoho propustit.
PeMa
Zcela se připojuji k autorovi článku. Zvyšování minimální mzdy ničemu nepomůže. Naopak, uškodí.
Milí sociální demokrati se hlásí ke keynesiáncům, ale jaksi zapomněli, že keynesova teorie mluví o pozitivním vlivu deficitu pouze v případě, že je věnován na investice. Jestli se celý "prožere" různými sociálními dávkami, příspěvky propuštěným horníkům a na další ptákoviny, je celý deficit úplně na nic.
"Ekonomická teorie nám říká, že jakákoliv regulace ceny může mít pouze jeden ze dvou efektů. Buď žádný a nebo škodlivý."
To je lež, navíc dvojnásobná, pokud mluvíte o trhu práce, pro který existuje řada modelů, které se HODNĚ vzdalují klasickému dokonale konkurenčnímu ze základních učebnic ekonomie. Na trhu práce totiž existují takové věci jako nehomogenity, částečné monopoly, cenová strnulost, neracionální očekávání, specifický kapitál... ale na druhou stranu je pravda, že jediná moje kvalifikace jsou dvě zkoušky za 1 k tomuto tématu (ekonomie trhu práce, nová keynesovská ekonomie) na FSV UK :-)
Zdravím...
No to je sice pravda, ale asi si musíme ujasnit kde vlastně jsme. Určitě bude text pro Měšec a pro Finance a úvěr dost odlišný. Klidně můžeme začít od Adama Smithe, pokračovat Keynesem, Lucasem, Friedmanem, atd. Každá teorie nabízí jiné řešení. Neznám ekonomickou větou, o které by se nadalo říct, že je to lež. Tohle je článek s limitovaným obsahem... Mimochodem Vámi jmenovanou školu jsem vystudoval :-).
Pokud použijete teorii, o které víte, že její aplikaci na trh práce hodně ekonomů zpochybňuje, jako argument jen proto, že je jednoduchá, něco není v pořádku :-) Rozhodně by bylo čistější napsat, že ten příměr s limonádou platí za takových a takových podmínek, které na trhu práce nejsou zdaleka splněny, tj. vliv změny minimální mzdy na nezaměstnanost nemusí být tak jednoznačný.
Ostatně na to, že regulace cen musí mít jen neutrální nebo škodlivý efekt, existuje jednoduchý protipříklad - externality. Pokud například uvalíte spotřební daň na benzín, čímž uměle zvýšíte jeho tržně stanovenou cenu, efekt je pozitivní - do ceny se tak, byť nestandardně, dostanou externí náklady, které jinak trh nedokáže zohlednit...
No dobrá :-), na druhou stranu můžu namítat, že takřka neznám teorii, kterou by někdo nezpochybňoval (myšleno jiní ekonomové). Myslím si, že se v tom můžeme hrabat donekonečna :-). Samozřejmě že se pohybujeme ve stochastickém modelu nezaměstnanosti. A už proto, že je stochastický, tak nikdo nemůže vědět, cože se přesně stane. Na druhou stranu bych si troufnul tvrdit, že pravděpodobnost, že zvýšení minimální mzdy zvýší i nezaměstnanost, je přece jenom o něco větší, než že jí sníží.
Taky nic nenamítám proti tomu, že trh práce není a nikdy nebyl dokonalým trhem. Neznám ani žádný jiný příklad trhu, který splňuje všechny klasické, neoklasické, keynesiánské, postkeynesiánské, neokeynesiánské, oranžové nebo kterékoliv jiné podmínky. Nikdy jsem neviděl jediný model, jehož podmínky by odpovídaly realitě. On by to pak vlastně ani nebyl model, že? To bysme pak ale mohli zrušit všechny sdělovací prostředky, které se tím zabývají. Nebylo by to ale potom trošku fádní?
A k těm externalitám. Kdybych chtěl do článku zahrnout celou teorii cen, tak bych se do jeho limitované velikosti, troufám si říct, nevešel :-)...
zkusme zapomenout na teorie a berme to trochu pragmaticky. zvyseni minimalni mzdy se muze obejit bez zvyseni nezamestnanosti, kdy? no v pripade, ze zadny ze zamestnavatelu nema jinou moznost, nez tem lidem mzdu zvysit a nadale je zamestnavat. jakmile totiz bude existovat v odvetvi byt jen jedna jedina firma, ktere se to podari nejak obejit, e.g. porusit zakon, najmout ukrajince, optimalizovat vyrobu tak, aby nebylo potreba tolik lidi, etc. etc. tak to potom bude znamenat konkurenci vyhodu pro takovou firmu a ostatni firmy se budou muset prizpusobit temto tlakum, ktere, za predpokladu, ze budou dostatecne vysoke a ze na trhu je alespon nejaka konkurencni struktura (tj. neoperuje tam treba kartel apod.), nebo to pro ne bude znamenat konec podnikani.
z vyse uvedeneho je asi jasne, ze v realnem svete zvyseni minimalni mzdy nic neresi a je typickou levicovou chimerou, ktera ve skutecnosti resi pouze dusledky, nikoli priciny problemu, tak jak uz to ostatne maji socialiste ve zvyku. nebo se na to da divat jeste jinak, opet jde o podporu rovnosti vysledku nikoli rovnost vstupnich prilezitosti. rozumna vlada by v dane situaci investovala do vzdelavani, infrastruktury a podpory modernich technologii, odbouravala by naklady podnikatelu zpusobene byrokratickymi obstrukcemi typu zivnostensky zakon, nebot to jsou prave ty veci, ktere ekonomika naseho typu s predpokladanym vstupem do EU bude potrebovat nejvice. naopak nebude potrebovat ruzne prumyslove zony a jine podobne vyfikundace, ktere se hodi spise do oblasti levnych montaznich zon pro vyspely svet, kam snad proboha patrit nechceme.
Pane Horáčku,naprosto s vámi souhlasím.Mám pocit-skoro jistotu,že zmínění rozhazovační ministři /p.Škromach,ale i p.Špidla/,nikdy nevydělali ani korunu produktivní činností a vždy byli pouze pilnými úředníky.Na druhé straně- mně by se také líbilo rozdávat,problém je,že není z čeho a tudíž je to od nich VELICE nezodpovědné !
Se zakladni myslenkou Vaseho clanku o cene pomerancove limonady nezbyva nez souhlasit. Nicmene Vase alternativni "reseni" k tomu nabizenemu soc. dem. vladou, cituji: "Pro snížení nezaměstnanosti je důležité, aby byla podpora v nezaměstnanosti výrazně nižší než dosažitelná mzda. K tomu by ale měl trh dospět sám. Pokud chce ministr provést něco, čím může doopravdy pomoci, má snížit sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti.", je tez prinejmensim podivne. Nechtel byste rovnou zacit propagovat myslenku ze lide kteri si svou praci nedokazi vydelat ani na najem garsonky by meli odejit do jinych lovist, nejlepe tech vecnych?
Zda se mi, ze ekonomicke teorie mohou pomoci analyzovat situaci, ale navody na jeji reseni bychom z nich radsi odvozovat nemeli...
1) Zadny solidni ekonom nemuze pochybovat o tom, ze zakon o minimalni mzde nici pracovni mista (jedinou otazkou zustava kolik) tim, ze mnoha lidem brani nabizet nebo ziskat zamestnani. Tato ekonomicka zakonitost plati vzdy a vsude, tedy i v CR. Zadnym vladnim narizenim nelze zvysit produktivitu prace. Lide by chteli pracovat vice, ale zamestnavatele nedokazi vyplacet lidem vyssi mzdy jen kvuli vladnimu narizeni.
2) Je nesmysl opatreni typu zvyseni minimalni mzdy prezentovat jako pomoc "prijmove slabym", jestlize vedle zvyseni platu nekterych zamestnancu dochazi k propusteni/neprijimani jinych. Dochazi tedy k poskozeni tech, jejichz produktivita je z nejakeho duvodu - nizke vzdelani, nedostatecne zkusenosti, zdravotni handicap, ap. - nizsi nez minimalni mzda.
3) Problem nezamestnanosti je nejvetsi v regionech s vysokym stupnem regulace trhu prace (EU) oproti zemim s flexibilnejsim trhem prace (USA, Novy Zeland). S tim souvisi i vyssi tempo rustu novych pracovnich mist v poslednich jmenovanych.
4) Proticizinecke (neoddiskutovatelne diskriminacni a rasisticke) zakony schovane pod nazvem "rizena migracni politika", ktere prosadil p. Spidla nas maji chranit pred levnou pracovni silou z vychodu. Ponizujici formulare maji za ucel oddelit pracovniky ktere "nase spolecnost" potrebuje, od tech nezadoucich. Hrde se priznavam, ze pri stavbe garaze jsme vyuzili sluzeb ukrajinskych delniku. Nejenze odvedli (dobrovolne) dobrou praci levneji nez cesky delnik, ale ceskeho delnika bychom na tuto praci mozna vubec nesehnali. Je prekvapujici, ze antimigracni zakony pochazeji od politiku, kteri maji plna usta rovnosti vsech lidi pred zakonem.
Milý autotre. Proč píšeš takový hovadiny? Vyser se nato a běž na podporu. Zatím z ní je možné ušetřit cca 1 000 000 kč ročně. Takže třeba i po jejím snížení na polovinu budeš pořád hodně bohatej. Mzdy jsou v česku totálně směšné a pokud by bylo podle tvého, tak pořád lepší než pracovat je krást. Takže bych to spíš viděl na zvýšení kriminality a ne zaměstnanosti.
Přemýšlím, co tím pan ministr sleduje. Buď je to jen výkřik do tmy člověka, který tomu nerozumí a chce aby se o něm psalo? Pan Škromach by na to vypadal. Měl jsem možnost ho trochu poznat a valné mínění o něm nemám. Nebo myslí dál, než ostatní. Očekává předčasné volby a tímto si zajišťuje hlasy? Napsal jste to dobře, ale jen ve zkratkách. Ten problém je daleko širší. Je to skrytá snaha o zvýšení daní. Kdo to neví, tak platby sociálního a důchodového pojištění jdou do státní pokladny stejně jako daně. Penzijní reforma je v nedohlednu, tak to zase prožereme. Živnostníci, kteří se potácí nad hranicí únosnosti, to zabalí. Zaměstnavatelé budou o to více využívat dohody o pracovní činnosti, ale hlavně dohody o provedení práce. Nebo budou zaměstnávat na kratší úvazek a případně načerno. Ještě více se prohloubí problém zvaný "Švarcův systém". V závěru ale musím přiznat jeden pozitivní aspekt celé akce. Lidé možná pochopí, že cesta zvyšování daní (a toto je skryté zvýšení daně) nikam nevede. Možná je dobře, že socialista s komunistickou duší Škromach vyrazil do útoku už nyní. Tím by mohla velká bublina a sen o socialistickém Česku po vzoru Švédska splasknout podstatně dříve, než bude pozdě.
Váš názor se mi líbí a je asi nejblíže pravdě. Stačilo by, kdyby si naši politici prostudovali postupy ekonomického vzrůstu třeba Irské republiky. Samozřejmě že není třeba všechno opisovat a opičit se, ale zásadní strategie je vyzkoušená a funguje. To, co chtějí dělat socialisté je svým způsobem podvodem na voličích. Za pár let to bude považováno za trestní čin, který ale nebude možné postihnout. Politické kejkle se netrestají, bohužel. Ač nejsem příznivcem ODS, ale Klaus je v tomto státě jediným politikem, který by naši republiku vedl alespoň správným směrem. Za pár let mi dáte za pravdu, ale to už bude pozdě. Kdybych byl dnes mladý a uvažoval o dětech, tak bych je ani nechtěl. Považoval bych to za nezodpovědné vůči jejich budoucnosti. Každé narozené dítě dostává do kolíbky debetní bianko šek, na který si bude postupně připisovat podíl na dluhu. To má své hranice a někdy někdo bude ten šek chtít proplatit. Chudák ten, který se toho dožije.
Snaha zvýšit minimální mzdu na 60 % průměrné mzdy je pěkná myšlenka. Ještě lepší by ale bylo, kdyby byla minimální mzda na úrovni 100 % průměrné mzdy. A proč ne dokonce na 120 %?
Toto je výňatek z článku, na kterém chci pouze upozornit na to, že článek je psán účelovým, hloupým způsobem bez snahy objektivně zhodnotit výhody a nevýhody, které by zvýšení minimální mzdy přineslo. Nechápu, kde autor tohoto článku bere tu jistotu a předkládá nám co se všechno stane a protože si o sobě asi myslí, že je ten nejinteligentnější, tak ani neuvažuje, že všechno může být poněkud jinak, než si představuje.
Pokud by došlo ke zvýšení minimální mzdy na 8 500 Kč, mohlo by to naopak přinést zvýšení zaměstnanosti a to z jednoduchých důvodů:
1) snížil by se počet zaměstnaných především z východních zemích (100 000 až 300 000).
2) přes prvotní stagnaci by zřejmě došlo k větší progresivitě našeho hospodářství. Krachující, přežívající podniky, které nejsou schopny platit odpovídající mzdu za práci svých zaměstnanců, by rychleji skončily svou činnost a na jejich místo by se mohly dostat více fungující a schopné firmy a ty by mohly zaměstnat i více pracovníků za více peněz, mohl by se zvýšit obrat zboží v obchodech, pak by se mohla zvýšit poptávka po zboží, příjem z daní by byl v tom případě celkově vyšší, takže by se procenta z příjmů na daně mohla snížit atd.
Bylo by vhodné si uvědomit pokud možno všechny důležité body pro a proti, ale to by mělo být vždy v každém solidním článku a v odpovědi na článek, který není psaný seriózním stylem to je zbytečné.
Ac jsem ekonomii nevystudoval a ruzne veticky, o kterych se tocila diskuze predtim, neznam, priznam se, ze mi neni jasny ani bod 1, ani bod 2.
1. Proc by se mela snizit zamestnanost ukrajincu apod.? Vzdyt pracuji kolikrat nacerno a oni sami jsou navic schopni a ochotni pracovat za velmi nizke mzdy. To jako predpokladate, ze se vsichni ukrajinci vyhazeji a na jejich misto pujdou pracovat cesi? O tom silne pochybuju. U nas na chalupe odmitaji mistni pracovat v kravine za tusim 8-9kKc, protoze je pro ne vyhodnejsi sedet doma, brat prispevek v nezamestnanosti a privydelavat si na cerno. Mistni jsou vdecni za ukrajince, kteri pracuji opravdu tvrde, klidne delaji nekolik smen za sebou, protoze diky jim ten kravin jeste funguje. Mistni tvrdi, ze jejich kravin rozhodne neni vyjimka. Bohuzel. Takze opravdu silne pochybuji k tomu, ze by to melo nejaky kladny efekt.
2. To mi prijde jako nesmysl. Kdo dnes brani komukoliv zavest nejakou vyrobu v regionech, kde jsou stagnujici a krachujici firmy? Myslite, ze by byl problem "pretahnout" temto podnikum zamestnance (z nich navic nekteri treba ani nedostavaji mzdu, protoze na ni jejich stagnujici podnik prave nema)? Neni prece nutne cekat na to, az mistni firmy zkrachuji (s vyjimkou, kdy jsou potreba jejich budovy pro novy podnik; pocitam ale, ze takovych pripadu bude jako safranu).
A fakt si myslíte, že by zaměstnanci z východu odešli? Já se domnívám, že by se moc nezměnilo. Už dneska jich tu spousta pracuje na černo a firmy za ně neodvádějí daně a pojištění. Zřejmě by jich začalo pracovat na černo ještě víc, protože jinak by to asi nešlo... Nebo vážně věříte tomu, že po zvýšení minimální mzdy začnou Ukrajinci houfně odjždět do Užgorodu?
No a jestli si myslíte, že když si všichni zvýšíme platy o polovinu, takže budeme mít reálně o polovinu víc, tak se snad radši vraťte do školní lavice :-). Nějak Vám uniká vliv na CPI.
Příklad z Německa, kde dost prudce zvýšili minimální mzdu (za účelem snížit příliv Gastarbeiterů a zvýšit zaměstnanost obyvatel Německa), ukazuje, že tato změna má dost velký vliv na počet zaměstnaných cizinců. Je fakt, že v Německu tehdy i dnes dost razantně postihují zaměstnávání cizinců načerno, ale dodržování právních norem by snad měl kontrolovat a vyžadovat každý demokratický, právní stát. Náš stát by se měl k tomu demokratickému, právnímu státu alespoň snažit postupně přibližovat. Rozhodně si nemyslím, že němečtí ekonomové a ministerstva jsou horší než v České republice.
To druhé je nefér. Podsouváte mi, že si mohu myslet, že když si všichni zvýšíme platy o polovinu, tak budeme mít reálně o polovinu víc. Toto jsem nikde nenapsal a nemyslím si to. Je to vyložená hloupost a nechápu tu logiku v čem navazuje na můj příspěvek. Myslím si ale, že vyvážené, spravedlivější odměny za práci mají pozitivní vliv na růst produktivity práce a následně ekonomiky obecně (viz. Brazílie, Balkán x Německo, USA). Vytváření hrstky rychle zbohatlých jedinců k ničemu dobrému nevede a naopak, čím více bude lidí, kteří za odměnu za práci nebudou jen živořit, ale naopak si budou moci dovolit pořídit více zboží, zajistí větší růst ekonomiky.
Dobrá, omlouvám se za druhý výrok. Jenom jsem chtěl říct, že i dneska může do kteréhokoliv regionu přijít firma s takovým projektem, aby byla schopna přeplatit ostatní zaměstnavatele. Tomu přece nic nebrání. Až se takové projekty objeví, mzdy se přirozeně zvýší samy. Pak může nastat efekt který popisujete. Pouze se domnívám, že k tomu musí trh dospět sám. Pokud zaměstnavatele donutím ze zákona zvýšit objem vyplácených peněz, z hlediska neoklasické ekonomie se stane a) poklesne produkt a stoupne nezaměstnanost b) zvýší se cenová hladina, sníží se reálná hodnota peněz. Domnívám se, že není možné tak jednoduše obejít trh jak si navrhovatel (ministr práce a soc. věcí) zřejmě představuje.
Nedomnívám se, že zvýšení minimální mzdy je obcházení trhu. Lze předpokládat, že zvýšením minimální mzdy se zvýší i ostatní mzdy, ale asi ne tak výrazně. Ostatně do roku 2004 je stejně nutné, aby se zvýšily. Z pragmatického hlediska je zvyšování mezd nutností, pokud se budeme chtít začlenit do Evropské unie. Je samozřejmé, že na to zaměstnavatelé budou muset mít. To už jsem ale nastínil v minulých odpovědích.
Muzete mi prosim odpovedet na otazku: "Jakym pravem mi zakon zakazuje dohodnout se s ukrajinskym delnikem na hodinove mzde nizsi nez je minimalni mzda??" Je zajimave jak mnozi horlivi zastanci demokracie a pravniho statu na jedne strane kazou pravo na praci pro kazdeho cloveka a zaroven prijimaji antiimigracni zakony a zakony o minimalni mzde...
Domnívám se, že stanovení minimální mzdy je nutné z důvodu progresivního rozvoje. Navíc žádný, kdo poctivě pracuje, by neměl živořit. To není nějaký nedostižný ideál, ale nutnost. Po Vaši otázce si nejsem jist, zda u nás funguje Pracovní úřad. Na podmínky zaměstnávání cizinců se zeptejte jen tak informativně přímo na Pracovním úřadu.
Abych pravdu řekl, moc Vás nechápu. Nevím, kdo káže o právě na práci pro každého člověka a nevím ani co tím myslíte. Jesti myslíte povinnost zaměstnávat každého nezaměstnaného, tak toto asi neplatí nikde v Evropě a už vůbec se to nedá dát do přímé úměry s demokratickým, právním systémem.
nezlobte se, ale neodpovedel jste mi. i kdyby stanoveni nejake minimalni mzdy vedlo k necemu co nazyvate progresivni rozvoj (??), neopravnuje to zadneho politika k zavedeni takoveho opratreni, ktere ma nesporne (!!viz muj prispevek vratme rozum...) negativni dopad na zamestnanost. nevim co je pro vas zivoreni. ukrajinsky delnik zde pracuje dobrovolne za dvacet korun na hodinu, protoze to pro nej znamena zvyseni zivotni urovne oproti zivotu v uzgorodu...tim ze zakon (napr. ten o min. mzde) zabrani uzavreni smlouvy mezi zamestnavatelem a zamestnancem, muze dojit jedine ke snizeni uzitku obou stran...
btw. vidite, ze i Vy mluvite jednim dechem o odmene za praci, ktera nevede k zivoreni a zaroven Vam nevadi zakon o minimalni mzde, ktery pracovni mista nici a vytvari nezamestnanost, je to na delsi diskusi, ale mohl bych Vam ukazaat, ze na trhu bez minim. mezd. by neco jako "nedobrovolna" nezamestnanost nemohlo existovat, veskera nezamestnanost by byla dobrovolna (z duvodu hledani lepsiho mista)
Dnešní HN otiskly přehled minimálních mezd v ČR, USA a některých zemích EU
Kolik tedy je minimální mzda v přepočtu na Kč ?
Lucembursko ... 38 919
Nizozemsko ... 36 415
Belgie ... 35 088
Francie ... 33 971
Británie ... 33 911
USA ... 30 502
Irsko ... 30 442
Španělsko ... 15 568
Řecko ... 14 270
Portugalsko ... 12 249
ČR ... 5 700
primer s limonadou je uplne na nic, protoze vzdycky si muzu koupit jahodovou, grepovou ... nebo treba mliko nebo nejaky napoj v prasku, proste mam spoustu alternativ k limonade za 100Kc, pokud se, ale zvedne vyse minimalni mzdy, nemam alternativu levnejsi pracovni sily, pokud budu dodrzovat zakony a pokud bude fungovat veskera kontrola k dodrzovani zakonu. Nejsem ekonom a nevim kolik je unosna hranice vyse minimalni mzdy, stejne tak me nezajima vyse min. mzd. v jinych zemich pokud si ji nemohu srovnat s prumernou mzdou s danemi a HDP danne zeme.
Ale vim, ze z 4700 (cista min. mzda) mesicne se toho zrovna moc poridit neda, muj bratr nedavno nastoupil u spolecnosti se zastoupenim po cele morave a dostal min. mzdu + vykonostni premie, coz by suma sumarum udelalo relativne rozumnou castku na vyplate, ale jake bylo jeho zdeseni kdyz na prvni vyplatu dostal 4700 s tim, ze ve zkusebni dobe nema narok na vykonostni premie a navic se od kolegu dozvedel, ze to je normalni, a ze kazdy rok prijme firma pres leto nove pracovniky za min. mzdu tesne pred zkusebkou s nimi rozvazou pracovni pomer a maji zvladnuty sezonni napor s minimalnimi naklady. Vim, ze presne tak to dela spousta jinych podnikatelu, vetsinou v oblasti sluzeb, min, mzda - zkusebka - tesne pred koncem vypoved a novy pracovnik - min. mzda zkusebka ....
jsem ze severni moravy a hodne, ale opravdu hodne tezko se tu schani rozumna a rozumne placena prace a ne kazdy ma povahu na cestovani za praci
ja sam mam na nase pomery (10tis. mesto okres NJ) solidnich 25-30 a doufam, ze mi to jeste chvili vydrzi, kdo by pak zval brachu na pivo :-)
ale uprimne se divim, ze je nekdo ochotny za 4700 mesicne jit do prace a to jsem jeste nezapocital, ze do te prace dojizdi denne 12 km, ma vyhodu, ze na kole, ti ostatni daji min. 500 za to dojizdeni!!! opravdu je obdivuji, ze radsi nelezi doma a nejsou na podpore