Hlavní navigace

ÚNOR: Návrat na historická maxima!

Jakub Trubač

Za prvé, nebyl to lehký měsíc. Za druhé, byl to úspěšný měsíc a zisky jsou toho jasným důkazem. Ještě na začátku února byl na trzích evidentní dozvuk špatných zpráv ze Spojených států amerických a Číny, avšak konec tohoto měsíce byl ve znamení postupného návratu na historická maxima! A to vše bez výraznějších kurzotvorných zpráv.

Doba čtení: 1 minuta

Zatímco pokračující kvantitativní uvolňování a jeho podoba je již dávno započítána v aktuálním ocenění trhů, tak mírné uklidnění situace v Číně a celkově na emerging markets podpořilo investory k dalším nákupům. To však neznamená, že se situace na tamních trzích zlepšila.

Akciové indexy západních zemí dokázaly atakovat svá historická maxima a většinu investorů vývoj (pozitivně) překvapil. Největší riziko v následujících dnech a týdnech osobně vidím stále v již zmíněné Číně, kdy 5. března dojde ke zveřejnění cíle růstu ekonomiky na letošní rok. Právě tato zpráva bude určující pro březen, protože z USA se již zásadních zpráv nespíš nedočkáme, jelikož výsledková sezóna je pomalu u konce a další důležitá jednání představitelů se neočekávají.

Včerejší projev šéfky americké centrální banky Janet Yellenové před senátním výborem USA dopadl víceméně dle očekávání. Yellenová silně obhajovala kroky Fedu a zopakovala všechny přínosy spojené s uvolněnou měnovou politikou. Tempo utlumování QE bude flexibilně upravováno dle tržní situace a mělo by být ukončeno na podzim. Všichni však nyní obrací zrak na příští týden, který, jak jsem již zmínil, bude pro budoucí vývoj zásadní.

Za zmínku dnes rozhodně stojí akcie společnosti CETV. Ty po zveřejnění svých výsledků v několika vlnách posílily o více než 60 %, v jednu chvíli dokonce na americké burze tyto akcie vykazovaly růst o 90 % (na $ 5, cca. 100 Kč na akcii) !

Našli jste v článku chybu?